Nowy ekspres - potrzebuję porady.

chemia82
Sprzęt: Rancilio Silvia

Nowy ekspres - potrzebuję porady.

Postautor: chemia82 » śr 26 lis 2014, 19:11

Witajcie. Tak jak w tytule tematu poszukuję porady odnośnie kupna ekspresu. Chcemy z żoną zakupić na gwiazdkę sobie ekspresik. Przewidywany budżet to 1000 pln. Dodam, że najbardziej przepadam za mokką , ewentualnie jakieś latte również wypijam. Żona lubi latte lub latte macchiato. Generalnie podoba jej się wszystko wizualnie ładnie widać w szklance (warstwy mleka, kawy, czekolady). Myśleliśmy nad Delonghi EC850M. Liczę na ciekawe porady.

Awatar użytkownika
Ka(wa)mil
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Hario V60

Re: Nowy ekspres - potrzebuję porady.

Postautor: Ka(wa)mil » czw 27 lis 2014, 9:46

Witam,

Proponuję zrezygnować z zakupu ekspresu za taką kwotę na rzecz kawiarki bialetti i spieniacza do mleka. http://www.coffeedesk.pl/akcesoria/kawiarki/

Pozdrawiam

chemia82

Postautor: chemia82 » czw 27 lis 2014, 10:53

Finansowo byłby to świetny kok. Jak rozumiem używasz tej kawiarki we własnym zakresie do robienia ciekawych kaw?

Artur S.
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: nie mam

Postautor: Artur S. » czw 27 lis 2014, 11:53

A ja polecam młynek, aeropres i spieniacz indukcyjny. Ekspresy sa przereklamowane, duzo przy nich roboty, zwlaszcza przy automatach jak się nie chce pić brudnej kawy. W biurze to ma sens, w domu moim zdaniem nie.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » czw 27 lis 2014, 12:44

Dlatego istnieją ekspresy kolbowe do użytku domowego, a wspomniany Delonghi ec 850 może być ale sitka na pewno do wymiany na takie bez zaworka i wybrałbym wersję bez przystawki do spieniania mleka, wybrałbym model z dyszą do spieniania. O tym ekspresie jest trochę na tym forum, sam mam taki w domu.

P.S. Jeszcze nigdy brudnej kawy nie piłem, jak się chce to się dba a jak się nie chce to nawet kawiarkę czy spieniacz do mleka można nie doczyścić.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » czw 27 lis 2014, 14:01

ec 850 może być ale sitka na pewno do wymiany na takie bez zaworka i wybrałbym wersję bez przystawki do spieniania mleka, wybrałbym model z dyszą do spieniania.
wybrałbym podobnie ec820 zamiast 850. Ręczne spienienie mleka jest proste a czyszczenie prostej dyszy o wiele mniej skomplikowane i szybsze niż przystawki spieniającej. Dzbanek do spieniania kosztuje grosze. Poza tym z prostą dyszą można się bawić w latte art, automat spieniający tego nie potrafi. Sitka na bank do przeróbki lub wymiany. Musicie pamiętać że po wymianie sitek na bezzaworkowe trzeba zainwestować w dobry młynek.

chemia82

Postautor: chemia82 » czw 27 lis 2014, 20:29

Nawet mi podchodzi ten ekspres. Żona mi tylko marudzi, że wysokiej szklanki nie wstawi. Coś za coś. Z co powiecie gdyby później dokupić jeszcze spieniacz Jura

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » czw 27 lis 2014, 20:59

Co wy ludzie macie z tymi wysokimi szklankami... Może jeszcze kufel od piwa ma się zmieścić?

Artur S.
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: nie mam

Postautor: Artur S. » pt 28 lis 2014, 1:32

Mialem przyjemność myć taka przystawke, jak z EC850 tylko z trochę droższego modelu. Wiem, że się da ją wyczyścić, ale po co się męczyć, że niby cierpienie uszlachetnia? Dodatkowo wychodzi z tego bąbolada, w ogole nie podobna prawidłowo spienionego mleka. Nie wspominam o samej kawie z automatu, wiadomo, że w srodku jest wilgotno i brudno od starej kawy. A w podobnej cenie można mieć kolbową gaggie.

Awatar użytkownika
Ka(wa)mil
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Hario V60

Postautor: Ka(wa)mil » pt 28 lis 2014, 14:39

Finansowo byłby to świetny kok. Jak rozumiem używasz tej kawiarki we własnym zakresie do robienia ciekawych kaw?
Witam, ja w domu używam Aeropress, młynek ręczny i piję kawę czarną. Jednak skoro Twoja żona pije mleczne kawy to taka opcja była by odpowiednia. Poza tym, jak zaparzasz kawę w kawiarce to zapach kawy bardzo intensywnie roznosi się po mieszkaniu.
Nawet mi podchodzi ten ekspres. Żona mi tylko marudzi, że wysokiej szklanki nie wstawi. Coś za coś. Z co powiecie gdyby później dokupić jeszcze spieniacz Jura
Spieniacz Jura też jest ok. Tutaj masz również tańszą wersję : http://www.coffeedesk.pl/product/799/Ha ... z-Do-Mleka

Pozdrowionka

mmorka
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Postautor: mmorka » pt 28 lis 2014, 20:20

Też to potwierdzę - kawiarka / aeropress plus młynek i spieniacz do mleka.

manfred
Sprzęt: Kawiarka plus bzyczek

Postautor: manfred » pt 28 lis 2014, 20:38

Nie kupuj takiego spieniacza szkoda kasy. Ja kupiłem clatronic i był do niczego lipa straszna. A to dlatego że pomimo mocnych baterii nie potrafił rozbujać mleka. Później w chińskim kupiłem jakiś no name bzyczek. Tak z ciekawości bo kosztował 5 zł :-) Zapodałem do niego baterię. Masakra ubija mleko jak szalony.

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » pt 28 lis 2014, 20:40

U mnie stoi awaryjny z Ikei, też za jakieś grosze.

chemia82

Postautor: chemia82 » pt 28 lis 2014, 21:03

Hehe wiadomo że chińskie to tak jak cały naród naparza jak tylko się da;D. Coś już mi się w głowie zaczyna krystalizować w kwestii zakupu. Może się jutro wybiorę na oględziny rzeczonego ekspresu.

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » pt 28 lis 2014, 21:05

Gdzie dokladnie ten bzyczek kupiłeś, bo dla teściowej potrzebuje
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”