Ekspres przelewowy zakup

funuman
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Ekspres przelewowy zakup

Postautor: funuman » sob 07 mar 2015, 17:24

Witam.
Na wstępie napiszę, że w raz z moją dziewczyną jesteśmy amatorami w temacie picia kawy. Pijemy średnio po 3-4 kubki dziennie i są to tzw. "zalewajki" czyli dwie łyżki mielonej kawy, wrzątek, cukier i mleko. Taki napój nam smakuje, ale chciałbym kupić jakiś niedrogi ekspres przelewowy. Wydaje mi się, że taka kawa będzie lepsza od tej którą pijemy teraz (podobno "zalewajka" jest również niezdrowa).

Taki ekspres musi wystarczać dla dwóch osób, być relatywnie tani, stosunkowo nieduży (aby mieścił się w kuchni między blatem a szafką) oraz najlepiej by miał timer. Na forum polecacie głównie Severina KA 5700 lecz jest on chyba za wysoki oraz za drogi (300zł minimum). Jeżeli kupno młynka do kawy również może poprawić jej jakość to również zdecydowałbym się na jego zakup. Ekspres ciśnieniowy jest dla nas stanowczo za drogi.
Z góry dziękuje za pomoc.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Ekspres przelewowy zakup

Postautor: antonio » sob 07 mar 2015, 21:19

Czy nie lepiej i taniej kupić sprzęty do ręcznego przelewania, np. Hario V60, Kalita, Chemex itp.?

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » sob 07 mar 2015, 21:43

Plus młynek żarnowy.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

funuman
zagląda od święta

Postautor: funuman » sob 07 mar 2015, 23:29

A czym się różni kawa z takiego ekspresu od tych przyrządzonych metodą ręcznego przelewania?

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » ndz 08 mar 2015, 6:36

Przy metodach ręcznych masz większy wpływ na przebieg zaparzania.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » ndz 08 mar 2015, 9:06

Przy metodach ręcznych masz większy wpływ na przebieg zaparzania.
... i co za tym idzie, na efekt końcowy czyli smak i aromat w filiżance.
Różnice w zaparzaniu ekspresem przelewowym a metodami alternatywnymi potrafią być duże.

funuman
zagląda od święta

Postautor: funuman » ndz 08 mar 2015, 19:13

Ok zapoznałem się ze kilkoma najbardziej popularnymi sposobami przygotowywania kawy i sprzętem do tego służącym. Wydaje mi się, że ręczne przyrządzanie kawy w dripperach itd jest nie dla mnie - jednym z ważniejszych czynników jest czas w jakim mogę zrobić kawę. Ekspresy ciśnieniowe automatyczne są dla mnie stanowczo za drogie. Za "dobry" sprzęt trzeba dać od 1500-2000zł.
Ekspres przelewowy jest prosty w użyciu i stosunkowo szybki. Do gry wchodzi również droższy ekspres mianowicie kolbowy. Wiem, że kawiarnie często używają tego typu ekspresu i wielu z Was go poleca ale nie jestem pewien co do łatwości użycia/czasu przygotowania kawy. Boje się, że nie będę miał czasu aby przed wyjściem z domu zaparzyć sobie kawę. I czy do 500zł dostanę warty swoich pieniędzy ekspres kolbowy?

Co do ekspresu przelewowego to szukałbym dość małej pojemności - poniżej litra. Niestety w tym przedziale jest mały wybór.

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » ndz 08 mar 2015, 20:00

Przypuszczam, że nikt ze sporym stażem na tym forum nie doradzi ci w sprawie ekspresu przelewowego.
Takie ekspresy są poza obszarem zainteresowań doświadczonych kawoszy, bo są lepsze metody zaparzania.
Zakup ekspresu przelewowego lub taniego ciśnieniowego może poprawić samopoczucie, ale nie smak.

Jeśli rzeczywiście chcesz poczuć różnicę w smaku kawy, chyba najszybciej zaparzysz ją na aeropresie.
Musisz też mieć młynek żarnowy, choćby ręczny, i dobre, świeże ziarna, o gotowych mielonkach zapomnij.
Ze sklepowego nieświeżego, mielonego śmiecia nawet ekspres za 50.000 zł nic dobrego nie wyciśnie.

vujson
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Moka inox Italy ;)

Silvia ....Rocky.... ziarno CoffeeSite

Postautor: vujson » wt 10 mar 2015, 21:47

Racja racja racja! U mnie w pracy korzystamy z niedrogiego przelewowca Philipsa....tak cos w przedziale 250-300zł. Powiem tak: kiedyś z 3 lata temu kawa zrobiona przy jego pomocy była dla mnie szokiem jakościowym in plus, a trzeba przyznać że parzyliśmy głównie budżetową mieszankę mielonki typu pedros itp, kronung, czy tchibo privat to był 'high end ' naszego smaku.
Aaaale, od kiedy mam niezły młynek żarnowy i ekspres ciśnieniowy kolbowy plus do tego świeże ziarna naszych krajowych palarni, no to coraz częściej łapie się na tym, że kawa w pracy jest obrzydliwa i niepijalna. . . :-) tak więc przejście z tak zwanej kawy rozpuszczalnej na mielonkę nawet marnej jakości jest dużym krokiem do przodu....ale dalej jest już przepaść, którą można ogarnąć albo metodami alternatywnymi, albo ciśnieniem.

funuman
zagląda od święta

Postautor: funuman » śr 11 mar 2015, 10:06

Całkiem niezły mętlik mam w głowie ;-). Przeszedłem przez tony tematów, blogów itd i na chwilę obecną szukam jakiegoś niedrogiego ekspresu do 500-700zł - tak na początek. Jakiś prostszy ciśnieniowy kolbowy bądź używany ciśnieniowy automat. Wiem, że nie kupie nic nadzwyczajnego ale narazię nie ma opcji żebym uzbierał dwa czy trzy razy więcej pieniędzy..
Z automatów w tej cenie (używki) są polecane DeLonghi 3000b z młynkiem. To by mi wystarczyło w 100% boje się jednak tego, że się rozsypie po paru tygodniach. Z drugiej strony ma robić tylko parę kaw dziennie. Z kolbowych to DeLonghi EC820B albo bądź DeLonghi BCO410.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » śr 11 mar 2015, 11:20

Zastanów się jeszcze nad zakupem dobrego młynka ręcznego i jakąś alternatywna metodą lub nad kawiarką, efekty będą bardziej zadowalające przy twoim budżecie na ekspres przelewowy.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

donkiszot
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _

Postautor: donkiszot » śr 11 mar 2015, 11:59

Przypuszczam, że nikt ze sporym stażem na tym forum nie doradzi ci w sprawie ekspresu przelewowego.
Takie ekspresy są poza obszarem zainteresowań doświadczonych kawoszy, bo są lepsze metody zaparzania.
Zakup ekspresu przelewowego lub taniego ciśnieniowego może poprawić samopoczucie, ale nie smak.
Teoretycznie masz rację, ale z zupełnie innego powodu. Tu już praktycznie nie ma doświadczonych kawoszy.

Fetco, Technivorm czy nawet wspomniany Severin. Nie wierzysz? Sprawdź Feto w Kafo.

Zakup przelewu możne znacznie poprawić smak, trzeba tylko dobrać młynek i kawę! Trochę wiedzy też się przyda.

A jeśli chodzi o czas przygotowania trzeba sobie pomóc i wszystko przemyśleć. Miarka (aby nie ważyć), przelać filtr pod kranem, woda wcześniej przefiltrowana, nasypać, zmielić, przesypać, włączyć i wrócić jak się naparzy.

Ech, przelewy. Zgubią mnie kiedyś. Nawet na dogorywających ruinach napisałem.

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » pt 13 mar 2015, 14:16

Moccamaster Cup-one mógłby się sprawdzić, jednak nie mieści się w budżecie.

Podobnie większa wersja - KBG 741 AO.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”