Ekspres z Lidla

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Krups GVX2
Silvercrest Cafe Retro

Ekspres z Lidla

Postautor: m.ki » czw 23 lip 2015, 20:55

Witajcie po ponaddwuletniej nieobecności!
(Nie żebym przestał się kawą interesować, po prostu czasu brakło).

Od poniedziałku jest w Lidlu promocja: http://www.lidl.pl/pl/oferta.htm?action ... l&id=40142
Marka SilverCrest, jak wszystko w Lidlu, ale design tak charakterystyczny, że zapewne jest to Ariete Cafe Retro.
Mam takie pytanka do znawców:
Kolba wygląda na taką z zaworkiem, prawda to? Jeśli tak, łatwo go usunąć?
Wiadomo, że to nie pierwsza liga, ale za 277 zł to chyba warto?
(Mam swój własny, dość dobry młynek).

Pozdrowienia,
m.ki

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: Ekspres z Lidla

Postautor: ded » pt 24 lip 2015, 7:07

Myślę, że to podobna liga co Delonghi EC ale tu atutem będzie gwarancja na miejscu. Za tą kasę to wszystko ma te same bebechy. Design ładny ale jakoś na pewno adekwatna do ceny.

wierchand
Sprzęt: nie mam

Postautor: wierchand » śr 19 sie 2015, 15:46

mój brat kupił właśnie w Lidlu ten ekspress i jak na razie ma dobre opinie i na temat tego jak sprzęt działą i na temat samej kawy ;)

mozajka

Postautor: mozajka » czw 15 paź 2015, 14:51

Ktoś jeszcze kupił ten expres? Ja zamierzam kupić właśnie z marketu ale się waham, a jak były te w Lidlu to przegapiłam.

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Silvercrest Cafe Retro

Postautor: m.ki » pn 07 mar 2016, 21:41

Witajcie,
podbijam wątek, bo przyszła pora na małą recenzję ekspresu.
Kupiłem wtedy, gdy pytałem, używam go od ponad pół roku.
Przesiadłem się z Krupsa dwufunkcyjnego (przelewowy + ciśnieniowy) i odczułem wyraźną poprawę.
Uwagi eksploatacyjne:
Termometr jest oznaczony kolorami - kawa od 80 - 120 stopni, para do mleka od 120 do 160 stopni. Jak dla mnie trochę duży zakres, staram się robić kawę w środku, czyli w okolicach 100 stopni. Teraz dziwię się, jak mogłem robić kawę bez termometru ;)
(Tu uwaga do młynka: mam Krupsa GVX2, praktycznie przez wszystkich jednomyślnie krytykowanego. Nie zgodzę się. Jestem w stanie namielić kawę zupełnie precyzyjnie, zakres regulacji jest aż za duży jak na moje potrzeby. Mielonka wychodzi jednorodna, nie mam tu żadnych zarzutów.)
Sitko jest jedno, dwuespressowe. Chyba nigdy mi się nie udało zrobić dobrego pojedynczego espresso. Za to dwa espresso wychodzą praktycznie zawsze bardzo dobre, z elegancką cremą.
Sitko nie ma żadnych zaworków.
Poważną wadą ekspresu jest nierównomierny wypływ kawy z dwóch końcówek PF. Zawsze więcej leci z lewej. Ekspres stoi na bardzo starannie wypoziomowanym blacie, więcej z lewej leci nawet, jak do PF nie włożę sitka i puszczam samą wodę. W komplecie była wkładka silikonowa pod sitko - krążek z małym otworem pośrodku. Podejrzewam, że miał poprawić tę wadę, ale nic nie daje i go nie używam. Radzę sobie z tą wadą tak, że przechylam cały ekspres w prawo obserwując oba strumyczki i ilość kawy w obu filiżankach, żeby równo było. Mało wygodne, ale ekspres jest lekki i długo trzymać nie trzeba.
Kolejna wada to drgania. Zapewne właśnie z powodu lekkości, jak włączę pompkę, filiżanki tańczą na blacie - już sobie wyrobiłem uchwyt trzymający filiżanki i przechylający ekspres ;)
Dysza do mleka sprawia się rewelacyjnie, miała jakiś chytry dodatek do polepszania spieniania, wywaliłem bo tylko pogarszał. No właśnie. Też wiele czytam tu o trudnościach zrobienia mikropiany - nie rozumiem problemu, mi to wychodzi zawsze bez żadnych dodatkowych wynalazków.
Jak do tej pory go nie odkamieniałem, ale my tu mamy bardzo miękką wodę.

Pozdrowienia,
m.ki

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » ndz 20 mar 2016, 18:24

Kawę powinieneś robić w nieco ponad 90 stopniach ale termometr może być mało precyzyjny. Pewnie już ogarnąłeś temat "na smak". Sitko podwójne jest łatwiejsze niż pojedyncze ale myślę, że to zależy od ekspresu. Ja startowałem też od niskiej półki i w porządnym ekspresie po prostu trzeba mniej się spinać aby wyszła dobra kawa. Co do wypływu z jednej wylewki to ja bym się zastanowił, czy Twój młynek równo miele. Możliwe, że przemiał jest nierówny i to jest powodem. Ewentualnie krzywo ubijasz- sam mam z tym problem a ekspres użytkuję już dobrych kilka lat i mam bdb tamper.

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Silvercrest Cafe Retro

Postautor: m.ki » ndz 20 mar 2016, 21:03

Ewentualnie krzywo ubijasz- sam mam z tym problem a ekspres użytkuję już dobrych kilka lat i mam bdb tamper.
O, to jest do sprawdzenia! Faktycznie tampera porządnego nie mam (kurczę, 60 zł za walec z metalu?) i ubijam firmowo dołączonym do ekspresu produktem tamperopodobnym. Zawsze sobie obiecuję, że na tokarce wytoczę sobie taki tamper, że hoho, a potem nigdy nie ma czasu...

Pozdrowienia,
m.ki

encoder
zagląda od święta
Sprzęt: Przeżuwam kawę i popijam wrzątkiem.

Postautor: encoder » ndz 20 mar 2016, 21:11

No tak tamper za 60 czy 80 zł to juz są jaja

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » wt 22 mar 2016, 10:13

Nie jaja tylko tańsze modele.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 08 kwie 2016, 12:07

Jak by Ci przyszło wykonać taki tamper to byś inaczej kalkulował. Mi znajomy za 50zł zrobił dwa (z wypukłym dnem) za 50zł w charakterze fuchy. Mówił, że metr pręta z nierdzewki to 3 tyś złotych. Ile tamperów z niego zrobisz? Właśnie Do tego tokarka i polerowanie stopki nie jest za darmo. Dlatego właśnie większość ma rączki z drewna albo plastiku. Mojego nie ważyłem, ale jak się go bierze w rękę to od razu idzie dół- obstawiam 0,5-1kg. Z resztą kupisz go raz i będziesz miał na zawsze.

olczykmm

Postautor: olczykmm » pn 08 sie 2016, 16:32

moja mama dostała z Lilda ekspres i nie narzeka

Ernesto
zagląda od święta
Sprzęt: Cafessimo

Postautor: Ernesto » pt 02 wrz 2016, 9:38

Moi rodzice są w rodzinie ekspertami w kwestii kawy i dostali ode mnie na rocznicę ekspres z Lidla. Jak do tej pory (minął prawie rok) to są zadowleni :D
Ernesto

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pt 02 wrz 2016, 11:36

Moi rodzice są ekspertami w kwestii kawy i dostali ekspres z Lidla. są zadowleni :D
a jakiego ziarna, młynka i wody używają razem z tym sprzętem owi eksperci ? Czy przerabialiście sitka, czy jedziecie na fabrycznych z zaworkiem?

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Silvercrest Cafe Retro

Postautor: m.ki » ndz 11 wrz 2016, 20:32

Moi rodzice są ekspertami w kwestii kawy i dostali ekspres z Lidla. są zadowleni :D
a jakiego ziarna, młynka i wody używają razem z tym sprzętem owi eksperci ? Czy przerabialiście sitka, czy jedziecie na fabrycznych z zaworkiem?
W ekspresie, o którym rozpocząłem wątek, sitko fabryczne jest bez zaworka.

Pozdrowienia,
m.ki

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pn 12 wrz 2016, 7:04

Mam znajomego, który twierdził że najlepszy samochód na świecie to polonez. Tu widzę ten sam schemat zachowań.

Wysłane z 1+2

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”