Ekspres z Lidla

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Re: Ekspres z Lidla

Postautor: Crom » pn 12 wrz 2016, 9:47

ale skoro sita nie mają zaworka to po co są te gumowe uszczelki na spodzie sitek? Czy mógłbyś wrzucić fotkę sitek z obu stron, szczególnie od spodu?

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Re: RE: Re: Ekspres z Lidla

Postautor: piomic » pn 12 wrz 2016, 14:40

ale skoro sita nie mają zaworka to po co są te gumowe uszczelki na spodzie sitek?
Tobie nie muszę tłumaczyć, kolega patrzy na gumowy zaworek i go nie widzi. Pewnie spodziewał się kranu jak przy zlewie.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » pn 12 wrz 2016, 15:17

W ekspresie, o którym rozpocząłem wątek, sitko fabryczne jest bez zaworka.
kolega patrzy na gumowy zaworek i go nie widzi. Pewnie spodziewał się kranu jak przy zlewie.
znalazłem filmik o tym modelu https://youtu.be/H9FRNFBnzkY?t=4m3s
Na filmie widać wyraźnie, że sita są z zaworkiem.
Czyli lipa...

Tak na marginesie - autor filmu chcąc uzyskać 2 kawy zrobił jedną kawę a potem.... wyparzone już fusy zaparzył drugi raz do kolejnej filiżanki jako kolejną kawę :P No tacy to właśnie "eksperci" robią te recenzje, hihi.

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Krups GVX2
Silvercrest Cafe Retro

Postautor: m.ki » śr 14 wrz 2016, 18:27

W ekspresie, o którym rozpocząłem wątek, sitko fabryczne jest bez zaworka.
kolega patrzy na gumowy zaworek i go nie widzi. Pewnie spodziewał się kranu jak przy zlewie.
znalazłem filmik o tym modelu https://youtu.be/H9FRNFBnzkY?t=4m3s
Na filmie widać wyraźnie, że sita są z zaworkiem.
Czyli lipa...

Tak na marginesie - autor filmu chcąc uzyskać 2 kawy zrobił jedną kawę a potem.... wyparzone już fusy zaparzył drugi raz do kolejnej filiżanki jako kolejną kawę :P No tacy to właśnie "eksperci" robią te recenzje, hihi.
Ja mam inny ekspres, niż ten na filmie - choć też jest z Lidla.
Zdjęcia sitka z obu stron - proszę bardzo (mam dwa, wystarczy więc jedno zdjęcie):
DSC03860.jpg
Mam znajomego, który twierdził że najlepszy samochód na świecie to polonez. Tu widzę ten sam schemat zachowań.
Czy Twoja wypowiedź odnosi się do mojej, o fabrycznym zaworku bez sitka (brak cytatu rozumiem jako odpowiedź na poprzednią w wątku)?
Jeśli tak, proszę o wyjaśnienia, mój nieskomplikowany umysł nie ogarnia tej analogii schematów zachowań. Jeszcze jakbym napisał (w tym, czy innym tekście), że tytułowy ekspres jest najlepszy na świecie... A może napisałem, tylko nie jestem świadomy?

Pozdrowienia,
m.ki

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » czw 15 wrz 2016, 9:19

zamieszanie z tymi ekspresami, to ja już nie wiem o którym modelu jest ten wątek... Nie podajecie fotki ani nazwy modelu i każdy z piszących wypowiadając się tu o "ekspresie z Lidla" pisze pewnie o całkiem innym produkcie.
Silverctest robi wiele modeli (czy raczej branduje a naprawdę produkują je dla tej marki Chińczycy, podrabiając inne znane produkty).

Brak zaworka w sitach to spora zaleta, niewiele tanich ekspresów posiada takie sita. Ale który z silverctestów tak ma to już zagadka dla Sherlocka Holmesa.

Olek90
Sprzęt: nie mam
Kontaktowanie:

Postautor: Olek90 » czw 15 wrz 2016, 12:16

W Lidlu zaczej bubli nie sprzedają, Bardziej wahałbym się, gdyby ten ekspres był dostępny w biedronce np.

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Silvercrest Cafe Retro

Postautor: m.ki » czw 15 wrz 2016, 17:22

zamieszanie z tymi ekspresami, to ja już nie wiem o którym modelu jest ten wątek... Nie podajecie fotki ani nazwy modelu
Proszę bez krzywdzących uogólnień. Jest w opisie o mnie, jaki to ekspres - Silvercerst Cafe Retro. W pierwszym tekście, inicjującym wątek, napisałem, że to pewnie klon Ariete Cafe Retro. To chyba jednoznacznie określa model.
(NB. Ponieważ rozbiłem rączkę od PF, musiałem dokupić - właśnie PF do Ariete Cafe Retro. Pasuje idealnie - dzięki temu właśnie mam dwa sitka, a także dwa PFy, bo rączkę w końcu dorobiłem samodzielnie).
i każdy z piszących wypowiadając się tu o "ekspresie z Lidla" pisze pewnie o całkiem innym produkcie.
Silverctest robi wiele modeli (czy raczej branduje a naprawdę produkują je dla tej marki Chińczycy, podrabiając inne znane produkty).
I tu biję się w piersi, bo nie wiedziałem, że tak podobnych ekspresów Slivercresta może być więcej. Ten z filmu nazywa się "Espresso machine" - wystarczy wpisać w gógla obie nazwy i widać różnicę jak na dłoni.
Brak zaworka w sitach to spora zaleta, niewiele tanich ekspresów posiada takie sita. Ale który z silverctestów tak ma to już zagadka dla Sherlocka Holmesa.
Nie jestem Sherlockiem, ale twierdzę, że Silvercerst Cafe Retro ma sitko bez zaworka (wiem, bo leży przede mną). Jak widać na przytoczonym wcześniej filmie, sitko od Silvercrest Espresso Machine ma zaworek. Jeśli jest jeszcze jakiś inny ekspres z Lidla, proszę o wskazanie, możemy zrobić pełną klasyfikację.

Pozdrowienia,
m.ki

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » czw 15 wrz 2016, 19:35

w Lidl były jeszcze silvercresty:
http://fanlidla.pl/files/g/2__31606_1.jpg
http://supermarkt.nazwa.pl/giulotka/rek ... 171014.jpg

To już mamy przynajmniej 4 modele, a kto wie może było ich jeszcze więcej...

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Silvercrest Cafe Retro

Postautor: m.ki » czw 15 wrz 2016, 20:56

Ha, człowiek się zobowiązał, więc człowiek spróbuje.
w Lidl były jeszcze silvercresty:
http://fanlidla.pl/files/g/2__31606_1.jpg
http://supermarkt.nazwa.pl/giulotka/rek ... 171014.jpg

To już mamy przynajmniej 4 modele, a kto wie może było ich jeszcze więcej...
Ten pierwszy to chyba DeLonghi EC-190. Tego modelu nie znam, za to dokładnie znam inny o podobnej konstrukcji. PF wygląda identycznie. W tym co znam, jest zaworek.

Ten drugi to Ariete Minuetto, widać wyraźnie.
A np. tutaj http://store.electra-craft.com/1-cup-fi ... e-minuetto fotki sitka, widać wyraźne różnice między dołem i górą - niech się mądrzejsi wypowiedzą, jaka to konstrukcja.

Pozdrowienia,
m.ki

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » pt 16 wrz 2016, 12:11

to jest drugie dno, sito ma jedno dno normalne dziurkowane a pod nim drugie dno z tylko jedną maleńką dziurką, która służy jako zaworek. Jest to nierozbieralne, przestrzeni między nimi nie da się umyć i pozostawiam waszej wyobraźni jak takie coś wygląda po kilkudziesięciu użyciach. Ktoś tu kiedyś pisał, że tego brudu narosło tam tak dużo że sito przestało być przepuszczalne... fuj.
Większość ekspresów marketowych z przedziału 200-900 zł ma właśnie tego typu sitka, w niektórych zaworek jest montowany jako osoby eleemnt...

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Silvercrest Cafe Retro

Postautor: m.ki » pn 19 wrz 2016, 18:25

to jest drugie dno, sito ma jedno dno normalne dziurkowane a pod nim drugie dno z tylko jedną maleńką dziurką, która służy jako zaworek. Jest to nierozbieralne
Oj tam, oj tam, nierozbieralne. Dremelek, tarcza tnąca i gotowe ;) Fakt, że to numer na raz.

Pozdrowienia,
m.ki

robku

Postautor: robku » sob 29 paź 2016, 22:12

Widzieliście nowy ekspres z lidla? http://www.lidl.pl/pl/oferta.htm?action ... l&id=74114. Co o nim sądzicie?

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » ndz 30 paź 2016, 9:11

no cóż - ma sita z zaworkiem, czyli lipa. Pojemnik do spieniania mleka jest odradzany ze względu na uciążliwe czyszczenie.

Lepszym zakupem byłby moim zdaniem ten który opisał kolega powyżej silvercrest cafe retro - z normalnymi prostymi sitkami bez żadnych zaworków w kolbie i na sitach. Może mieć on oczywiście problem z nagrzaniem płynącej wody do temp 90' (inne w tej klasie mają podobnie) ale przynajmniej dzięki normalnym sitom i dobremu młynkowi mamy możliwość zapewnienia odpowiedniej długości ekstrakcji.
Ewentualnie jeśli ktoś koniecznie chce tani ekspres z marketu to kupić taki gdzie drugie dno da się usunąć: http://www.home-barista.com/forums/img/ ... urised.jpg I trzeba pamiętać, że ekspres kolbowy to tylko połowa zestawu bo konieczny jest jeszcze młynek żarnowy z dokładną regulacją grubości. Najtańsze są młynki ręczne takich marek jak Hario, Zassenhaus, Porlex itp. a z elektrycznych najtańszy jest Graef.

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Silvercrest Cafe Retro

Postautor: m.ki » ndz 30 paź 2016, 18:53

no cóż - ma sita z zaworkiem, czyli lipa. Pojemnik do spieniania mleka jest odradzany ze względu na uciążliwe czyszczenie.

Lepszym zakupem byłby moim zdaniem ten który opisał kolega powyżej silvercrest cafe retro - z normalnymi prostymi sitkami bez żadnych zaworków w kolbie i na sitach. Może mieć on oczywiście problem z nagrzaniem płynącej wody do temp 90' (inne w tej klasie mają podobnie) ale przynajmniej dzięki normalnym sitom i dobremu młynkowi mamy możliwość zapewnienia odpowiedniej długości ekstrakcji.
Potwierdzam prawie w całej rozciągłości powyższe. Jedynie (co faktycznie mnie zdziwiło) nie ma problemu z utrzymaniem temperatury. Potrafi wydać 0,5l wody utrzymując mniej więcej 90 stopni - więcej nie testowałem. Czasem wydajność grzałki mnie wkurza - jak po nagrzaniu do spieniania mleka (co najmniej 120 stopni) trzeba zrobić jeszcze kolejną kawę (bo jakiś gość sobie przypomniał, "a jak robisz takie fajne wzorki to ja też chcę cappuccino"). Muszę obniżyć szybko temperaturę - do tego potrzeba przepuścić co najmniej ćwierć litra. Przydałaby się funkcja pompki bez grzałki.

Pozdrowienia,
m.ki

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » ndz 30 paź 2016, 20:33

zmierz sobie temperaturę płynącej z kolby wody normalnym termometrem, nie patrząc na wskazanie wbudowanego termometru-zabawki (jego czujnik nie jest podłączony do wody, dlatego pokazuje głupoty). Być może że się zdziwisz ile stopni faktycznie ma woda :)
Ktoś nawet robił podobny eksperyment na budżetowym automacie
Zakupiłem na Allegro termometr spożywczy z sondą (...) gdy maszyna robi kawę, temperatura rośnie do 74-75 stopni, na końcu spada do ok 66 stopni.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”