Ekspres z Lidla

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Krups GVX2
Silvercrest Cafe Retro

Re: Ekspres z Lidla

Postautor: m.ki » śr 02 lis 2016, 20:46

zmierz sobie temperaturę płynącej z kolby wody normalnym termometrem, nie patrząc na wskazanie wbudowanego termometru-zabawki (jego czujnik nie jest podłączony do wody, dlatego pokazuje głupoty). Być może że się zdziwisz ile stopni faktycznie ma woda :)
Ciekawy eksperyment do zrobienia, tylko muszę wymyślić metodę pomiaru. Niewiele jest wartości fizycznych tak trudnych do zmierzenia, jak temperatura.
Po pierwsze, temperaturę czego mierzyć? Najlepiej wewnątrz PF-a, ale nie wyobrażam sobie jak.
Wkładanie czubka termometru rtęciowego pod strumyczek wody/kawy mija się z celem, za duży.
Tanie elektroniczne termometry warte są tyle samo, co ten zamontowany w ekspresie.
Poza tym pomiar temperatury strumyczka cieczy będzie bardzo zależał od miejsca pomiaru, oceniam że pomiędzy wylotem PF a filiżanką płyn stygnie o jakieś 5 - 10 stopni.
W samej filiżance, nawet ogrzanej wrzątkiem, też płyn natychmiast stygnie. Najlepszy byłby tu kalorymetr wstawiony zamiast filiżanki, ale taki szkolny się nie zmieści, a skąd wziąć mały nie wiem.
Będę wdzięczny za wszelkie pomysły, jak to rzetelnie zmierzyć. Mam w pracy sporo ciekawego wyposażenia, sporo mogę zaimprowizować. Największa ironia to fakt, że wiem sporo o metrologii i zdaję sobie sprawę z możliwych problemów (np. miałem kiedyś do czynienia z pomiarami temperatury, gdzie operator musiał mieć ubraną piankę neoprenową, żeby jego temperatura nie wpływała na wynik pomiaru ;)

O, właśnie wymyśliłem! Jeśli się zmieści, wsadzę czujkę DS18B20 pod sitko, przewód wyprowadzę jednym otworem PF-a, trzeba to tylko będzie solidnie zaizolować elektrycznie. Otwarty jestem na usprawnienia!

Pozdrowienia,
m.ki

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » śr 02 lis 2016, 23:15

najprościej puścić wodę bez zakładania kolby i włożyć termometr w strumyczek np. 0,5cm pod grupą. Zwykły termometr elektroniczny ma dokładnośc 1/10'C i spokojnie to zmierzy.

m.ki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Krups GVX2
Silvercrest Cafe Retro

Postautor: m.ki » sob 05 lis 2016, 17:26

najprościej puścić wodę bez zakładania kolby i włożyć termometr w strumyczek np. 0,5cm pod grupą. Zwykły termometr elektroniczny ma dokładnośc 1/10'C i spokojnie to zmierzy.
A zdajesz sobie sprawę, że dokładność wskazań ma się nijak do dokładności pomiaru?

jalo2
Sprzęt: nie mam

Postautor: jalo2 » pn 21 lis 2016, 19:50

Ja mam ten expres z Lidla i niestety coś się rozszczelniło i "pluje" kawą. Chciałam oddać do reklamacji, myślałam że wystarczy zanieść do sklepu i oni to wysyłają dalej ale kobieta z Lildla powiedziała, że nie ma takiej opcji i powinnam go zawieźć do serwisu z którym mają podpisaną umowę i tam to naprawią. Problem w tym, że najbliższy z tych serwisów jest daleko od mojego domu, samochodu a nie mam z expres też lekki nie jest żeby wieźć go komunikacją. Czy ktoś wie czy naprawdę nie ma możliwości, żeby zostawić go w Lidlu i oni przekierują dalej?

Awatar użytkownika
Biff
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: nie mam

Postautor: Biff » śr 23 lis 2016, 17:41

Jeśli jesteś w 100% pewna, że wina leży po stronie sprzętu i masz paragon to zostawiasz w sklepie i mają OBOWIĄZEK przyjąć, chociażby z tytułu niezgodności towaru z umową. Nie odpuszczaj.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”