"Optymalny" ekspres do dobrej kawy

jarett
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

"Optymalny" ekspres do dobrej kawy

Postautor: jarett » sob 07 lis 2015, 12:02

Dzień dobry,
Mój stary Electrolux EA 150 w końcu padł (po 10 latach!).
Szukam teraz czegoś nowego-lepszego. Nie mam założonogo budżetu. Chcę kupić najtańszy z lepszych ekspresów, z którego będzie dobre espresso.
Bo piję głównie espresso, nieraz małą czarną (taką koło 100ml). Zupełnie nie zależy mi na spieniaczu. Mam młynek żarnowy. Kupuję kawę z palarni.
Zwykle piję 1-2 kawy dziennie, dlatego też nie chcę ładować w to jakiejś fortuny (dlatego napisałem "optymalny" :) )

Co możecie mi polecić ?

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Re: "Optymalny" ekspres do dobrej kawy

Postautor: RAF77 » pn 09 lis 2015, 13:49

Chyba jednak powinieneś podać zakres budżetu, bo ekspresów jest sporo, jak by nie patrzeć.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

jarett
zagląda od święta

Postautor: jarett » czw 12 lis 2015, 22:23

no nie wiem...
Zastanawiałem się długo nad gaggią classic (ona kosztuje coś koło 1400 zł) i w sumie moglbym ją kupią, ale dla jednej kawy dziennie... powiedzmy wolałbym wydać połowę tej kwoty.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 13 lis 2015, 11:17

Poszukaj jakiejś używki i nie koniecznie Classica. Inne Gagie są sporo tańsze a wcale nie gorsze. Coś fajnego za 500 można spokojnie wyrwać jak masz trochę cierpliwości. Szukaj raczej z prywatnych rąk od świadomego użytkownika (choć jeśli była odkamieniana to raczej bym się nie bał). W razie czego części nie są drogie- można samemu podłubać.

jarett
zagląda od święta

Postautor: jarett » pt 13 lis 2015, 17:54

Inne Gaggie tzn jakie?
No i czy istnieje jakieś życie poza gaggią?
jakoś kurcze nie do końca mam przekonanie do kupowania używek. Za dużo w takim ekspresie elementów, na które czas ma niekorzystny wpływ :)

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » sob 14 lis 2015, 0:58

jeśli nowe i nie za drogie to może lepsze modele kolbowców delonghi lub zelmera (ale takie z ręcznym sterowaniem). Oczywiście w każdym musisz pobwić się z przeróbką sitek, ale w gagii chyba też są na wyposażeniu tylko ciśnieniowe.

jarett
zagląda od święta

Postautor: jarett » sob 14 lis 2015, 9:20

Dzięki za odpowiedź. Już jesteśmy coraz bliżej sedna :)
Sorry, ale jestem zupełnym laikiem. Co to znaczy "z ręcznym sterowaniem" - tzn jak poznać, że ekspres go ma?
Może jakieś przykładowe modele?
i o co chodzi z przeróbką sitek? to jakaś skomplikowana operacja, a może można kupić "przerobione" ?:)

Dzięki za pomoc i wyrozumiałość :)

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » sob 14 lis 2015, 13:38

z delonghi "optymalny" w/g Twoich kryteriów wydaje mi się model ec820 (ew. ec680 który na oko ma podobną budowę, choć mniejsza taca ociekowa i prostszy spieniacz) a z zelmera cm2005m (pokrętło zamiast elektroniki). Ec820 ma preinfuzję, mosiężną kolbę, pojemniejszą tacę ociekową i spieniacz, który po zdjęciu nasadki nadaje się do latte art. Zelmera jedynie oglądałem, nie znam wszystkich jego wad i zalet, są na forum tematy konkretnie o tej marce.

O przeróbce sitek poczytaj sobie w temacie temu poświęconym, polega to na spiłowaniu drugiego dna lub rozwierceniu otworka w drugim dnie sitka co wymaga wizyty u ślusarza. Są dostępne sita zamienniki ale bardziej polecam przeróbkę oryginału. Różnice sitek widać na tym zdjęciu: https://s3.amazonaws.com/v5.production. ... et_960.jpg a sitko ciśnieniowe po odcięciu drugiego dna wygląda tak: http://www.home-barista.com/forums/img/ ... urised.jpg
Najtańszy ekspres z prostymi sitami które tego nie wymagają to bodajże ascaso basic za 1250zł. Sita 1-denkowe wymagają precyzyjnej regulacji mielenia, musisz mieć dobry młynek.

Jeśli pijasz głównie espresso to warto odżałować na sprzęt, w mocnej kawie różnice smakowe wynikające z parzenia są najbardziej wyczuwalne.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » sob 14 lis 2015, 20:12

Miałem DeLonghi (inny model, ale bebechy te same) i Gaggie. Gaggia bije na głowę te tanie Delognhi. Jak już to brać najtańszy model bo w droższych płaci się za wygląd. Ogólnie odradzam, to nienaprawialne jednorazówki choć jak się człowiek zepnie i ma młynek to kawę da się zrobić. Jeśli ma być sprzęt na kilka i więcej lat to Gaggia sprawdzi się o wiele lepiej. Ewentualnie jeszcze Ascasso Basic (Janusz pewnie zaproponuje dobrą cenę) ale na tym się raczej kończą tanie i w miarę dobre ekspresy domowe. IMO, kolejny krok to Silvia a potem HX z e61 :P

Inne Gaggie niż Classic to pozostałe modele, które z uwagi na bardziej przekombinowane przyciski zbierają gorsze opinie. Ogólnie należy w miarę możliwości unikać elektroniki w tanich ekspresach, bo jak wysiądzie panel dotykowy to będzie on kosztował znacznie więcej niż uniwersalny przycisk w Classicu (który ma większą trwałość). Użytkowałem New Baby, która wizualnie gorsza od Classica ale sprawdzała się dobrze a kosztowała używana na prawdę małą kasę. Classici strasznie trzymają cenę, bo każdy poleca ale wspomniana New Baby działa u mojej mamy już kilka lat. Unikałbym tylko tych z panelami dotykowymi, guziki będą trwalsze a jak się zepsują to się wymieni. Wolałbym używaną Gaggię od nowego DeLonghi. Kolbowce nie są specjalnie awaryjne a części tanie. Zobacz sobie ile kosztuje pompa Ulka- drobie pieniądze.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » sob 14 lis 2015, 23:17

zgadzam się, że generalnie im droższy model tym lepsze wykonanie i materiały użyte do produkcji.
Tylko że ja podałem propozycje budżetowe, w zakładanym przez kolegę przedziale do 700zł. Kolega zaznaczył, że chce NOWY ekspres. Przy tej cenie wybór jest mocno ograniczony. Gaggia classic jest 2x droższa od delonghi i 3x droższa od zelmera, z dostawą 1500 zł. Do tego zmiana dyszy pary na rancilio - 100zł. To już się robi 1600zł. Nie wiem czy przy tej kwocie nie byłoby sensowniej dołożyć te 5 stów do rancilio Silvia, która jest znacznie ładniejsza i nic nie trzeba tam wymieniać. W obu tych przypadkach jeśli chcemy nowy ekspres to tanio NIE będzie.

A propos kupna używanych ekspresów znalazłem blog użytkownika gaggi classic który nabył używaną sztukę i pisze tak: "Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem ekspresu Gaggia Classic, niestety moje szczęście nie trwało zbyt długo. Stan ekspresu był adekwatny do ceny za jaką go kupiłem a sprzedający usilnie twierdził że to wszystko to tak ma być "nic tylko wlać wodę i robić kawę". Prawie przeżarty bojler, potrzaskana łyżka czy cieknący zawór pary to tylko niektóre rzeczy jakie mnie w nim załamywały. To wszystko na tyle mnie zraziło że po rozbiórce ekspresa wylądował on na kilka miesięcy w kartonie w częściach." http://gaggiaclassicmods.blogspot.com/2 ... ody_9.html

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » ndz 15 lis 2015, 9:23

Blog fajny, chętnie poczytam w wolnej chwili. Zakup ekspresu na allegro od "specjalisty" albo firmy trudniącej się ściąganiem uszkodzonego sprzętu na paletach i "podreperowaniem" go przed sprzedażą to niestety nie jest najlepszy pomysł. Na forum co jakiś czas są fajne oferty od ludzi, którzy mają lepszą świadomość i raczej nie wcisną lipy. Można znaleźć oferty sprzętu na gwarancji. Jak ktoś chce to kupi minimalizując ryzyko. Oczywiście nie można wykluczyć awarii ale też niema co płakać. Ja zapuszczony ekspres bym zwrócił sprzedawcy. Raz miałem taką akcję z używanym młynkiem, który okazał się skrajnie zużyty a sprzedawca nie chciał go przyjąć. Jak założyłem mu sprawę w sądzie to kasę oddał tego samego dnia co zobaczył czerwoną pieczątkę na kopercie :)

Miałem DeLonghi ec145 kupione za 100zł (nowe, sprzedawane jako nietrafiony prezent) i używaną Gaggie New Baby + MDF za 555zł + odkamienianie i uszczelka wyszło 600zł. Sitka miała normalne, dyszę kiepską ale nie zmieniałem. Gaggia była lepsza pod każdym względem i warta tej kasy. Co do nowych, to chyba na Brytyjskim Amazonie są tańsze oferty (nie Classica). Kiedyś na allegro były nowe Classici za 600zł bez gwarancji z wtyczką UK. Także jak ktoś ma odrobinę chęci i cierpliwości to się znajdzie.

taknie

Postautor: taknie » ndz 15 lis 2015, 15:51

Pierwszy raz na forum ale muszę przyznać żę ciekawy blog. Ja generalnie nie polecał bym zakupów przez alegro. Lepiej kupić ze sklepu internetowego wtedy mamy jeszcze na to gwarancję.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » ndz 15 lis 2015, 21:34

Miałem DeLonghi (inny model, ale bebechy te same)
Miałem DeLonghi ec145
nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że najtańszy kolbowiec ec145 za 230zł ma "te same bebechy" co topowy kolbowiec tej marki ec820 za 700zł. To bzdura, co widać choćby po wadze, materiałach z jakich wykonane są grupa i kolba, zupełnie inny jest spieniacz i przypuszczam, że wiele innych rzeczy też. Skądś ta cena się bierze. Ten drugi jest 2x cięższy, choć oba mają plastikowe obudowy i zbiornik wody tej samej pojemności.
Ja akurat wcześniej miałem ekspres bardzo podobny do ec145, z podobnej półki cenowej, w ogóle nie ma porównania do ec820. W ogóle. Nie twierdzę że ten drugi to profesjonalny sprzęt, ale też nie mówmy głupot, że - posłużę się porównaniem motoryzacyjnym - ford Focus "ma te same bebechy" co ford Ka, a różnią się tylko karoserią. Przeciwnie łączy je tylko nazwa producenta, a to dwa różne samochody. Choć może z punktu widzenia posiadacza Lamborghini oba powyższe to tania budżetówka.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » wt 17 lis 2015, 19:44

Sugeruję się zdjęciami, na których ta grupa i kolba wygląda identycznie jak w EC145 którego miałem. Nie jest to tylko moja opinia, kilka razy spotkałem się z takimi wypowiedziami ludzi mających doświadczenie z rozmaitymi sprzętami. Nawet jeśli są użyte lepsze materiały, to obawiam się że siedzi tam ten sam mały bojlerek, grzałka, pompka i kawa wyjdzie dokładnie taka sama jak z tego taniego. Ewentualnie dostaniesz sitka super crema z podwójnym dnem (akurat EC145 miał normalne) i laik będzie miał wrażenie że kawa lepsza (i tak robi z mielonki). Pamiętaj, że ludzie kupują oczami, myślę że odsetek świadomych kawoszy jest bardzo mały i większość kupuję sprzęt który im się podoba wizualnie i jest w zasięgu cenowym. Zobacz sobie ceny Ascasso Basic i Dream- Janusz wielokrotnie pisał, że bebechy te same a cena jednak mocno inna. Jak obydwa fordy będą miały tą samą płytę podłogową i silnik to będą jeździć mocno podobnie, prawda? A to że jeden będzie ładniejszy/wygodniejszy nie wpłynie tu na efekt końcowy czyli zawartość filiżanki.

jarett
zagląda od święta

Postautor: jarett » śr 18 lis 2015, 8:55

Nad tym ec820 sam się zastanawiałem, rzucil mi się w oczy w Media Markt (można go tam teraz dostać za 599 zł).
Ale w ec680 też kusi. Małe gabaryty są dla mnie wazne, zeby nie zajmował pół blatu w kuchni, a mały ociekacz nie przeszkadza bo nie piję tak dużo.
Pytanie czy to zaiste są te same podzespoły, można to jakoś stwierdzić?

Ale ma takie laickie, ogólne pytanie. Co do zasady to taka Gaggia nie różni się od takiego DeLonghi funkcjami, tak?
Nie ma jakichś specjalnych mozliwości regulowania ciśnienia czy czasu zaparzania, czy ma? To i tak się uzyskuje grubością mielena i ubiciem kawy?
Jej przewaga polega na lepszej jakości, lepszym zestorjeniu podzespołów, tak?

Czy jeśli zaparzę identyczną, identyczną kawę z ec820 i Gaggi to jako niekoneser poczuję w ogóle jakąś różnicę?
W czym jest rzecz?:)

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”