Tani ekspers kolbowy.

Szym3k
zagląda od święta
Sprzęt: KRUPS GVX242

Tani ekspers kolbowy.

Postautor: Szym3k » pt 18 gru 2015, 22:09

Witam,

Witam, Jest to mój pierwszy post na tym forum. Pewnie jeden z niewielu, ponieważ żadnym wyrafinowanym smakoszem kawy nie jestem.
Do tel pory piłem kawę z moki Bialetti, ale co raz częściej myślę o ekspresie. Na Allegro znalazłem aukcję takiego oto urządzenia SAECO GAGGIA CUBIKA PLUS. Jest to wersja angielska. Czy jest sens w taki ekspres "inwestować"?

Pozdrawiam,
Szymon

siewcu
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: kilka już jest...

Re: Tani ekspers kolbowy.

Postautor: siewcu » sob 19 gru 2015, 11:33

A jaką kawę w ogóle pijesz? Mielona z marketu, czy mielisz jakieś tanie ziarna z marketu - czy może coś porządnego? Bo może warto zacząć od inwestycji w porządną kawę. Druga rzecz - jaką kawę chcesz pić?
V60-01 + AP + Severin KA5702 + Astoria CKE + Ascaso Basic + FP
Mazzer Super Jolly + serbski młynek ręczny
były: Zassenhaus Brasilia, chiński młynek ręczny

Szym3k
zagląda od święta

Postautor: Szym3k » sob 19 gru 2015, 15:59

Kawę mielę młynkiem Krups'a, ale rzeczywiście są to tanie ziarenka. Raz na jakiś czas się zdarzy jakaś Lavazza, choć wiem, że dal większości z Was to będą pomyje.
Co chcę pić ...hmmm.. coś w stylu americany, może raz na ruski rok espresso.

seba21
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Gaggia Classic + Ascaso i-Steel, Bialetti Moka Express 1 i 2, Bialetti Brikka 4, french press Bialetti, Hario V60/02, Hario Mizudashi, phin, Kalita Wave 185
Kontaktowanie:

Postautor: seba21 » czw 24 gru 2015, 12:43

Hmm trzymając się zasady, że przyzwoity młynek to podstawa, musiałbyś chyba kupić nie tylko ekspres, ale też od razu jakiś lepszy młynek do niego. Nie w każdym młynku uzyskasz przemiał odpowiedni do poprawnego espresso Napisz może jakim budżetem dysponujesz? Będzie łatwiej coś doradzić. Za np. 1500 zł możesz mieć już nie najgorszy, używany zestaw. :)

Szym3k
zagląda od święta

Postautor: Szym3k » pt 01 sty 2016, 22:07

Nie chcę się tu wypowiadać na temat budżetu bo jest to w ogóle nie planowany zakup. Po prostu znalazłem ofertę tego expresu za niecałe 300 zł, a wiem, że często polecacie tę firmę. Mówicie, że młynek KRUPS GVX2 to taka tragedia?

seba21
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Gaggia Classic + Ascaso i-Steel, Bialetti Moka Express 1 i 2, Bialetti Brikka 4, french press Bialetti, Hario V60/02, Hario Mizudashi, phin, Kalita Wave 185
Kontaktowanie:

Postautor: seba21 » ndz 03 sty 2016, 17:55

Myślę, że lepszym rozwiązaniem będzie "zapolować" na coś używanego tutaj albo na jakiś innych stronach związanych z kawą. Wtedy masz też prawie 100% pewność, że sprzęt był właściwie eksploatowany i raczej nikłe szansą są na niemiłą niespodziankę. :)

Szym3k
zagląda od święta

Postautor: Szym3k » ndz 03 sty 2016, 20:10

Teraz mówisz o ekspresie czy młynku czy o jednym i drugim? Za jakimi modelami mam się rozglądać?

seba21
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Postautor: seba21 » ndz 03 sty 2016, 20:27

O jednym i drugim, ale na początek spróbuj sobie różnych kaw, poznaj różnice itd.

Natomiast jeśli chodzi o modele, to strasznie ciężko coś doradzić nie znając budżetu. Z takiej średniej półki, która w zupełności moim zdaniem wystarczy, to na pewno starsze modele Gaggia Classic, jakiś Ascaso Basic, na pewno dobrym wyborem będzie też Rancilio Silvia (chyba najlepszy z wymienionych) - i to tak do 2000zł.
Młynki... na pewno Mazzer, chociaż ja ze swojego Ascaso też jestem zadowolony - na początek jest ok, a i tak przecież nie można się łudzić, że ten sprzęt będziemy mieli do śmierci. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i ja też już (bardzo) powoli zaczynam się rozglądać za czymś lepszym. :)

Tak czy inaczej dobry młynek i w miarę niedawno palona kawa, to podstawa.

OlekSeb
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: OlekSeb » sob 06 lut 2016, 15:10

Podepnę się pod temat.
Mam taki tani ekspres Electroluxa sprzed 5 lat chyba. Kosztował wtedy 400 zł i domyślam się, że to G.
Chciałbym myśleć o piciu w domu porządnej kawy - czyli nowy ekspres + młynek. Ile powinienem przeznaczyć na podtsawowe minimum?

seba21
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Postautor: seba21 » pn 08 lut 2016, 11:35

Na pewno powinieneś poświęcić kilka godzin na poczytanie tematów, które już tutaj są. :) Jeśli chodzi o budżet, to wszystko zależy od tego czy chcesz kupić nowy czy używany młynek i ekspres... Myślę, że tak od 1500 zł (używany) do 2500 zł (nowy) będzie okej.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pn 08 lut 2016, 15:51

1) Pierwsze i najważniejsze - kupcie dobrą świeżo palone ziarna z polskiej palarni kawy za około 30zł/250g. Bez dobrej kawy nie ma sensu ta zabawa, bo z byle jakich ziaren nawet super sprzęt nie wyciśnie smaku bo tego smaku tam po prostu nie ma. https://www.youtube.com/watch?v=S8xRUT2xJAI

2) kawa to w 99% woda, zatem warto również zadbać aby ta woda była odpowiedniej jakości: https://www.youtube.com/watch?v=yIJmxui62_A

3) Najważniejszym sprzętem do robienia kawy jest nie ekspres ale młynek: https://www.youtube.com/watch?v=JPn4c-mg1BI Najtańszy sensowny młynek żarnowy to młynek ręczny Hario, Porlex, Zassenhaus lub coś takiego. Z elektrycznych graef702 to minimum do espresso, poniżej którego szkoda pieniędzy.

4) Ekspres jest dopiero na trzecim miejscu, najdroższy i najmniej ważny. Mając trzy pierwsze zrobicie świetną czarną kawę z moki, wietnamskiego Phina, aeropressa czy innych zaparzaczy. Jak ktoś koniecznie chce ekspres to należy wybrać kolbowiec wyposażony w sita z pojedynczym dnem bez żdanych zaworków ciśnieniowych (na zdjęciu - górne to ciśnieniowe, z podwójnym dnem, a dolne to takie z pojedynczym dnem): https://s3.amazonaws.com/v5.production. ... et_960.jpg. Najtańszy nowy ekspres tego typu to ascaso basic, tańsze modele marketowe w 99% mają sita ciśnieniowe. Można próbować przerobić tanie ekspresy pozbawiając fabryczne sita ciśnieniowe drugiego dna: http://www.home-barista.com/forums/img/ ... urised.jpg Po takiej przeróbce mając dobrą kawę i porządny młynek możecie się zdziwić jaką kawę da się zrobić nawet na tanim ekspresie. Tanie ekspresy nierzadko posiadają badziewne nasadki na spieniacze do mleka, które spieniają słabo albo wcale.

siewcu
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: siewcu » pn 08 lut 2016, 16:23

Hario czy Porlex do espresso? Chyba kpisz...

Jak chcesz dobry zestaw, to poszukaj u polskiego dystrybutora Ascaso ekspresu Basic i któregoś młynka - i-1, i-2 w odpowiedniej wersji. Będą w stanie doradzić odpowiedni sprzęt do Twoich potrzeb.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pn 08 lut 2016, 18:31

a co, że niby nie da się? To polecam ten filmik: https://youtu.be/SpfgzGm2cq8?t=48s albo ten: https://youtu.be/Hxh-g0lgYRw?t=8m2s
Zważ że mówimy o najtańszym młynku za nieco ponad stówę dla osób początkujących i niezamożnych, które w życiu nie zdecydują się od razu na zakup i-1 za dziesięciokrotnie większą sumę.

OlekSeb
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: OlekSeb » pn 08 lut 2016, 18:59

Na pewno powinieneś poświęcić kilka godzin na poczytanie tematów, które już tutaj są. :) Jeśli chodzi o budżet, to wszystko zależy od tego czy chcesz kupić nowy czy używany młynek i ekspres... Myślę, że tak od 1500 zł (używany) do 2500 zł (nowy) będzie okej.
Przyznaję, poszedłem na łatwiznę i się poprawię :)
Za sugestię, myślę raczej o używce, aby budżet miał szansę wytrzymać :)

siewcu
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: siewcu » wt 09 lut 2016, 20:56

Zważ że mówimy o najtańszym młynku za nieco ponad stówę dla osób początkujących i niezamożnych, które w życiu nie zdecydują się od razu na zakup i-1 za dziesięciokrotnie większą sumę.
Myślę, że jesteś w błędzie, bo póki co temat budżetu przeznaczonego na zakup się nie pojawił. A jeśli ktoś chce robić kawę porządnie, to zaczynanie od młynka za 130 zł, który nie zagwarantuje równego przemiału i jest ogólnie średniej jakości raczej nie jest dobrym pomysłem. Jest takie powiedzenie - pazerny płaci dwa razy. A szukanie takich oszczędności, gdy mowa o piciu porządnej kawy, jest właśnie pazernością - bo i tak skończy się na zakupie normalnego młynka.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”