Ekspres kolbowy w granicach 500 PLN

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: Ekspres kolbowy w granicach 500 PLN

Postautor: ded » wt 30 kwie 2013, 14:57

Ostatnio za 200 poszedł młynek Isomaca ale fakt, że to okazja była. Nawet obudowę miał z nierdzewki, więc się da jak jesteś cierpliwy. Mielenie ręczne jest uciążliwe na dłuższą metę. Jak trafi Ci się dobry ekspres, to sitka nie są drogie, szczególnie, że większość usterów używa tylko podwójnego.

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Postautor: Oskar1 » wt 30 kwie 2013, 15:17

Szukam, bo w tych co dotąd sprawdzałem, to albo były sitka superhipercrema, albo nie bylo o tym informacji w ogóle. Stąd zwracam się do tych, którzy mieli okazje takie ekspresy sprawdzić (obejrzeć chociaż?). Jeśli chodzi o młynek to jestem cierpliwy i chyba postawię na hario slim, bo z elektrycznych w tej kwocie nie sądzę bym zmieścił się z czymś sensownym :)
To dlaczego w tę stronę? Może lepiej najpierw kupić sobie młynek i na przykład drip'a albo phin'a, a dopiero potem dozbierać na ekspres?
Ręcznie nie zmielisz dobrze kawy do ekspresu (poszukaj w wątku o Hario), a jak masz mieć przeciętnie i niepowtarzalnie to czy warto marnować 500zł?
Chyba że rzeczywiście jesteś fanem treściwego espresso i kawa z wietnamskiego phina Cię nie zadowoli - ale to sądzę że ekspres za 500zł z ręcznym młynkiem też Cię nie zadowoli.

vex
zagląda od święta
Sprzęt: Moka Gat Pepita

Postautor: vex » wt 30 kwie 2013, 23:21

Chodzi o espresso z wielu względów. Z resztą juz pomińmy dyskusję o młynkach, od tego są inne tematy. Pytanie było o budżetowe ekspresy z normalnym sitkiem, narazie padła propozycja delonghi 145. Ktoś widział coś jeszcze? Może jakiś electrolux, saeco?

Awatar użytkownika
da_sas
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Electrolux EEA 250, Saeco Nina Plus, I-mini2, Tiamo, Clever Driper.

Postautor: da_sas » śr 01 maja 2013, 11:32

Które z budżetowych ekspresów (<600 zł) nie mają żadnych ulepszaczy typu podwójne dno, czy zaworek ciśnieniowy?
Z resztą już pomińmy dyskusję o młynkach, od tego są inne tematy.
Jeśli dobry młynek nie, to może nie ma sensu się upierać przy ekspresie bez podwójnego dna. Bo jak ziarno nie będzie dobrze(odpowiednio drobno) zmielone, to woda przeleci przez kawę jak kapusta przez starą babę. W takiej sytuacji być może warto mieć ekspres z podwójnym dnem i dokupić sobie i przerobić jedno sitko na bezzaworkowe, w razie gdyby trafiła ci się kawa drobno zmielona.
Zobacz ten temat o sitek przerabianiu.
Polecam Electrolux EEA250
Pozdrawiam.

vex
zagląda od święta

Postautor: vex » śr 01 maja 2013, 23:10

Młynek kupię tak czy inaczej, dlatego nie pytam "jak zrobić idealne espresso" ale "które ekspresy poniżej 600 zł nie mają dodatkowego dna/zaworka". Nie rozumiem tylko, dlaczego wszyscy uparcie gadają mi o młynkach zamiast odpowiedzi na pytanie. Panowie kawiarze, nie bierzcie ludzi za głupich na dzień dobry ;)

To może uproszcze pytanie, żeby nie prowokować kolejnych takich odpowiedzi: Chcę kupić młynek i owszem, tylko żeby wiedzieć ile zostanie mi na młynek chciałbym wiedzieć, za ile uda mi się wyrwać ekspres do którego taki młynek w ogóle jest potrzebny. Bo jak dla mnie kupowanie nowego ekspresu po to by go przerabiać od razu mija się z celem.

Wieprzuniu
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Brikka, Solis Scala.

Postautor: Wieprzuniu » czw 02 maja 2013, 13:55

z elektrycznych w tej kwocie nie sądzę bym zmieścił się z czymś sensownym
Obserwuj cały czas allegro i tablicę.
Ja ostatnio wyrwałem Eurekę Mignon w bardzo dobrym stanie za 200zł. ;)
Okazje się zdarzają ale szybko znikają.

Jeśli chodzi o dobry ekspres za małe pieniądze to np. na Allegro jest teraz Isomac Napolissima, z kolei na forum pewna użytkowniczka chciała sprzedać Gaggię Baby Twin za 450zł.

vex, jesteś świadom, że młynek do przyrządzenia dobrego espresso jest Ci potrzebny. To dobrze, bo znasz temat.
Jeśli chcesz najpierw kupić ekspres to też ok. Nikt przecież nie chce Cię zmuszać najpierw do kupna młynka, to jest tylko Twój wybór, my tylko dyskutujemy.
Ale tutaj chodzi chyba o coś innego, mianowicie nie każdy młynek się nada do espresso, dlatego koledzy radzą Ci najpierw kupić dobrej klasy młynek, a potem maszynę.
Ja też przeszedłem tę drogę. Kupiłem najpierw ekspres, potem młynek.
Miałem Solis Scalę, Fiorenzato T80, SanRemo, teraz znowu używam Solisa, ale w przygotowaniu mam Eurekę, więc znam temat.
Ostatnio zmieniony czw 02 maja 2013, 15:05 przez Wieprzuniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Flush & Go.

Było: Gaggia Espresso Pure + PID, SanRemo MXA.

vex
zagląda od święta

Postautor: vex » czw 02 maja 2013, 14:56

Chce spróbować kupić oba naraz, taki jest mój cel, po prostu ;)
Ten Isomac widzę 12 bar, to nie za słaba pompa na espresso?

Wieprzuniu
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: Wieprzuniu » czw 02 maja 2013, 15:00

Pompa daje ok. 15bar. 12bar może być ustawione na OPV (regulowanym bądź nie, nie wiem jaki jest w tym zastosowany).
Generalnie do espresso ciśnienie potrzebne jest w zakresie 9-11 bar.
Możesz się jeszcze zainteresować czymś tańszym, jak Saeco Nina: http://allegro.pl/saeco-nina-bar-ekspre ... 80267.html
Od razu chcę napisać, że jest zwykła kolba, sitka bez dodatków, oraz stalowy bojler. ;)

Jeszcze musisz się zastanowić, czego chcesz: bojler czy termoblok(i).
Ciekawa stronka, na której znajdują się instrukcje w pdf oraz diagramy części (od razu widać, czy ma bojler i OPV):
http://www.partsguru.com/
Flush & Go.

vex
zagląda od święta

Postautor: vex » czw 02 maja 2013, 16:24

Nina wygląda ok, razi tylko sprawa zdartego chromu (nie będzie jakiegoś posmaku/trutki z tego?). Na pewno się nad nią poważnie zastanowię ;). Co w ogóle jeszcze mogłoby być potencjalnie problematyczne w używanym ekspresie?

Wieprzuniu
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: Wieprzuniu » czw 02 maja 2013, 16:31

Fakt, nie wygląda dobrze, ale są też dostępne PFy luzem, albo inny zestaw z dobrym PFem.
Nina to tylko przykład, że są tanie ekspresy z polecanym bojlerem a nie tylko termoblokiem.
Co może być problematyczne w używanym? Praktycznie wszystko. Grzałka, pompa, złączki, wężyk, uszczelka, itp. Nie wiadomo, co w jak dużym stopniu jest zużyte i po jakim czasie może dać o sobie znać. Nie masz gwarancji, że w nowym nic się nie będzie dziać.
Ale jeśli jest to popularny model to części będą dostępne a wymiana jest banalna, że poradzisz sobie sam - możesz nawet sobie zapłacić za robociznę. ;)
Flush & Go.

vex
zagląda od święta

Postautor: vex » czw 02 maja 2013, 19:25

A porównując wspomnianą ninę z EC 145, np http://allegro.pl/ekspres-cisnieniowy-d ... 45141.html
Również jest bojler, PF bez dodatkowych bajerów, nawet da radę kupić nowy za 250 zł obecnie.
Czy Nina ma jakieś cechy znacząco przeważające na jej korzyść w stosunku do DeLonghi?

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » śr 05 cze 2013, 7:00

Nina tylko w starych wersjach ma zwykłą kolbę. Teraz juz z tego co widzę to 9/10 ma kolbę z zaworkiem. Trzeba szukać starych modeli.
Poza tym Electrolux eea250 ale też w starych wersjach.
Delonghi ec 145 (starsze wersje)
-najlepiej szukać w hipermarketach, tam mogą gdzieś być stare dostawy
Zelmer ale seria CM (nowa)

Poza tym masz teraz za 699 gaggie Classic w euro RTV AGD ale tylko w Poznaniu.
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Wazon | AP | FP | Bialetti Musa | Melitta 102 | DL KG40

Postautor: trickykid » śr 05 cze 2013, 9:39

Nieśmiało dodam, że mam na sprzedaż Gaggię, nie wiem jaki masz stosunek do używek i do białych plastikowych obudów, ale espresso robi takie jak trzeba i spokojnie mieści Ci się w budżecie : http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=12921
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » czw 06 cze 2013, 1:30

Jest piękna. Mam podobną, z tymi samymi "bebechami". Tylko ja zrobiłem futerko mojej Damie ;) i juz nie jest jej zimno :]
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

adas30
zagląda od święta
Sprzęt: brak chwilowo

Saeco, DeLonghi??? A może coś innego?

Postautor: adas30 » pn 30 wrz 2013, 19:34

Witam wszystkich forumowiczów.
Jestem nowy i nie nowy. Czytam od dawna, zalogowałem się dopiero dziś.
Stoję przed zakupem ekspresu kolbowego.
Miałem trzy automaty. Jednego kapsułowca, teraz kolba.
Na zakup chce przeznaczyć około 500 zł.

I oto moje typy:
- DeLonghi EC 200
- Philips Saeco Poemia HD8323/09
- Saeco Poemia HD8323/01 Focus
- DeLonghi EC 155
- Electrolux EEA250

A może coś innego? Coś pomożecie? Doradzicie?
Czym różni się Saeco od Saeco Philips?

I druga sprawa. Młynek? Jaki najtańszy godny polecenia?

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”