Ascaso Dream — pytania, problemy

Awatar użytkownika
Blondas
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin

Re: Ascaso Dream — pytania, problemy

Postautor: Blondas » śr 08 kwie 2015, 16:12

Akurat gasła gdy temperatura sięgała prawie 90 stopni. Już lepsza byłaby atrapa. Zerknę pod pokrywę, może drucik się gdzieś poluzował.
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
Blondas

Postautor: Blondas » ndz 12 kwie 2015, 11:23

Po kilku dniach termometr całkiem zdechł. Wskazówka leży poziomo i nawet nie drgnie. Zastanawiam się nad Viagrą. RIP termometrze.
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: W chwilach wolnych DREAMup a w pracy różne modele różnych producentów.
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » pn 13 kwie 2015, 10:49

Nie widzę w tym niczego dziwnego. Miał prawo kiedyś zdechnąć i po wcześniejszych objawach można było się tego spodziewać. Teraz pozostaje tylko albo pracować kierując się diodami (jak w ekspresach BASIC i ARC) albo wymienić na nowy. Można to z łatwością zrobić samemu.
Manuel Caffe, Universal Caffe, Caffe Izzo a może...najlepiej 4 x M ?

Awatar użytkownika
Blondas

Postautor: Blondas » pn 13 kwie 2015, 18:51

Zdychanie sprzętu w momencie upływania gwarancji może być dziwne. Jakby zgodnie z powszechnym poglądem, że tak teraz się projektuje sprzęt, żeby się zepsuł i producent mógł zrobić na częściach zamiennych. Daleki jestem od takich spiskowych teorii, ale termometr padł jeszcze przed upływem gwarancji licząc od daty dostarczenia sprzętu. Niech zgadnę, naprawa gwarancyjna nie obowiązuje?
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » wt 14 kwie 2015, 10:35

Już nie raz pisałem o tym ale napiszę jeszcze raz. "Zdechnięcie" termometru nie jest równoznaczne ze "zdychaniem" sprzętu. Jak pewnie już wszyscy na tym Forum wiedzą ekspres ten funkcjonuje tak samo dobrze z termometrem jak i bez niego. Termometr w ekspresie DREAM stanowi ozdobę, jest przyrządem analogowym o dużej bezwładności wskazań i lepiej się kierować momentem zapalenia się i zgaśnięcia kontrolki temperatury niż wskazaniami termometru. Jego sonda nie ma żadnego kontaktu z termostatem ani z grzałką. Nie ma więc żadnego wpływu na sprawne działanie ekspresu. Jest to więc Twój wymysł i zbyt daleko posunięta teoria spiskowa.
Zgadłeś, naprawa gwarancyjna nie obowiązuje. Co nie znaczy, że nie mogę się przychylić do prośby klienta. Ale aby tak się stało należy przesłać do mnie na adres e-mail skan dokumentu zakupu i skan ostatniej strony z instrukcji obsługi - kartę gwarancyjną. Wtedy zobaczymy co da się zrobić.

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » wt 14 kwie 2015, 10:57

PS. Zadałem sobie troszkę trudu i odszukałem w systemie Twój zakup. Okazało się, że sam siebie i mnie wprowadziłeś w błąd. Otóż zakup nastąpił dnia 8.04.2013 r a zgłoszenie awarii termometru przysłałeś do mnie mailem dnia 7.04.2015 r a więc na dzień przed upływem gwarancji. Nie jest więc tak jak napisałeś że cytuję
"akurat kończy się 2 lata od zakupu ekspresu, choć jeszcze nie minęły 2 lata od jego otrzymania". Zgłosiłeś uszkodzenie przed upływem 2 lat od zakupu i moment dostarczenia nie jest istotny. Dziś wysyłamy termometr i myślę że bez problemu sam go sobie wymienisz.

Awatar użytkownika
Blondas

Postautor: Blondas » wt 14 kwie 2015, 18:00

Januszu, nasze ostatnie mejle pochodziły właśnie z 7.04.2013 stąd założyłem, że wtedy był zakup, faktura jest u księgowego. Przyznaję, nie sprawdziłem dokładnie i założyłem, że jestem dzień po gwarancji. Teoria spiskowa to wymysł, tak z resztą napisałem. Osobiście nie wierzę w możliwość programowania takiego psucia się sprzętu, o ile nie jest coś programowalną elektroniką. Kawa smakuje tak samo, już nawet przestałem patrzeć na termometr. Dziękuję za wysyłkę. Wymienię i będzie jak nowy.
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » wt 14 kwie 2015, 20:57

Janusz, jak zwykle stanął na wysokości zadania ale Ascaso, to powinno bardziej dbać o trwałość sprzętu a nie o desing.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » śr 15 kwie 2015, 11:30

Trwałość sprzętu ASCASO oceniam bardzo wysoko. Dziś wysyłamy do klienta ekspres z 2004 r w którym wymienialiśmy tylko zawór pary i uszczelki w grupie. Trwałości sprzętu nie należy mieszać z trwałością jednego, nieistotnego z punktu widzenia funkcjonowania ekspresu elementu jakim jest termometr.

Awatar użytkownika
kuglarz
zagląda od święta
Sprzęt: Ascaso Dream

Postautor: kuglarz » śr 24 cze 2015, 9:18

Potwierdzam opinię o trwałości. Jestem zadowolonym posiadaczem takiego samego ekspresu z 2004 roku. Gdy kilka lat temu spaliła się grzałka, zamówiłem u Janusza i sam wymieniłem wraz z kompletem uszczelek. Była to jedyna naprawa. Codziennie przyrządzam 2-5 podwójnego espresso.

W ekspresie irytowała mnie potrzeba dość długiego podgrzewania, co najmniej godzinę. Można podgrzewać krócej według instrukcji, ale kawa nigdy nie smakowała. Dlatego zapragnąłem zamienić stary ekspres na najnowszy model. Wygląd identyczny, jedynie ciśnieniomierz zastąpiono termometrem. Jako prosty użytkownik wyobrażam sobie, że to tylko detal, który ma dodawać profesjonalnego wyglądu.

Dotychczas nie miałem zastrzeżeń do kawy ze starego ekspresu i sądziłem, że nic się nie zmieni, poza skróceniem czasu podgrzewania. Jednak jestem zawiedziony. Kawa taka sama, ale wychodzi chłodna, bez piany. Fusy są mokre, przez co łatwo pobrudzić otoczenie maszyny. Wygląda to na, że coś źle robię, albo coś źle działa? Być może ktoś miał podobny problem, lecz nie znalazłem przeglądając wcześniejsze wypowiedzi.

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » śr 24 cze 2015, 10:30

Przyczyn może być kilka. Począwszy od nagrzania portafiltra, grubości mielenia, wielkości porcji kawy, siły ubicia a skończywszy na samej maszynie. Jeśli chodzi o maszynę to jeśli kontrolka temperatury gaśnie to znaczy że ekspres działa prawidłowo. Jaką temperaturę pokazuje termometr po zgaśnięciu kontrolki ? Jeśli jest to w okolicach 100 st. C to do ekspresu nie można mieć zastrzeżeń.
Ponieważ od dawna jesteś użytkownikiem ASCASO to trzeba założyć, że umiesz się z nim obsługiwać. Niemniej jest to całkiem inny układ zaparzający niż w poprzednim modelu. I na pewno trzeba nieco inaczej ustawić młynek pod ten ekspres.
Generalnie to jeśli jest jakiś problem z ekspresem czy też z jego obsługą zalecałbym kontakt z naszym serwisem. Zwykle problemy są rozwiązywane od ręki.

Awatar użytkownika
kuglarz
zagląda od święta
Sprzęt: Ascaso Dream

Postautor: kuglarz » czw 25 cze 2015, 9:51

Dziękuję za odpowiedź. Maszyna wygląda tak samo, a działa inaczej. Czyli od nowa muszę się nauczyć obsługi. Troszkę przesadziłem oczekując niemal natychmiastowego ciurkania kawy. Gdy niezgodnie z instrukcją cierpliwie poczekałem kilka minut dłużej jakość kawy znacznie się poprawiła. W dawnym ekspresie filiżanki były odpowiednio nagrzane, a teraz muszę coś wymyślić aby były cieplejsze?

Nie wychodzi przyrządzanie kawy pokrytej kożuchem piany. Nie znam fachowej nazwy, krema? Zapewne potrzebuję majstrować ustawieniami młynka (najmniejszy model tej samej firmy)? Niestety nie ma żadnej podziałki ani punktu odniesienia, więc zostaje metoda prób i błędów? Próbowałem dowiedzieć się czegoś więcej na forum o młynkach. Jednak szkoda czasu na szukanie rzetelnej informacji wśród narzekań, że kawa się rozsypała.

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » czw 25 cze 2015, 10:37

Ciekawe, że nam się nigdy nie rozsypuje...Pewnie dlatego, że stosujemy wyłącznie dobre, włoskie mieszanki. :wink: Narzekają pewnie ci którzy mają z tym problem. Jak widać nieliczni. Tysiące innych użytkowników używa i nie narzeka.
Maszyna wygląda tak samo ale wewnątrz ma termoblok aluminium + INOX a nie bojler. Ciurkanie kawy przy dobrze ustawionym młynku na espresso nie powinno być natychmiastowe. Od włączenia przełącznika pompy do pierwszych kropel kawy musi upłynąć kilka sekund. Instrukcja dotyczy obsługi ekspresu a nie tego w jaki sposób uzyskać najlepsze rezultaty. Każdy na Forum Ci powie, że ekspres, grupa kawowa, głowica portafiltra oraz filiżanka muszą być dobrze rozgrzane. Nie sądzę abyś w poprzedniej wersji ekspresu DREAM odpowiednio nagrzał filiżanki kładąc je jedynie na pokrywie. Pokrywa jest z odlewu aluminium i tak w poprzedniej jak i w obecnej wersji nagrzewa tak sobie. Filiżanki nie będą zimne ale do gorących a nawet ciepłych dużo im brakuje. Najlepiej przed ekstrakcją kawy nalać do filiżanek gorącą wodę. Może być z ekspresu.
Dziwi mnie, że ekspres DREAM użytkowałeś od kilku lat a nie potrafisz jeszcze ustawiać grubość mielenia na młynku i-mini z płynną regulacją. Tak - jest to metoda prób i błędów. Pamiętać trzeba o tym że w przypadku śruby mikrometrycznej dwa czy trzy obroty mogą nie dać jeszcze żadnego efektu i trzeba tych obrotów pokrętłem wykonać więcej. Najlepsze informacje uzyskasz u nas w firmie. Telefonicznie, mailowo lub osobiście. To ostatnie może być w połączeniu z przeszkoleniem na miejscu.

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » czw 25 cze 2015, 15:20

Nie wiem jaki był poprzedni ale jeśli z boilerkiem tuż nad grupą to nie ma opcji żeby nie grzał obudowy (i filiżanek) lepiej niż termoblok.

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » czw 25 cze 2015, 15:34

[quote="Janusz"] Nie sądzę abyś w poprzedniej wersji ekspresu DREAM odpowiednio nagrzał filiżanki kładąc je jedynie na pokrywie./quote]

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”