Gaggia Baby Dose — pytania, problemy

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: nie mam

Postautor: maro » czw 29 sty 2009, 16:22

Cup, więc w kwestii tej „tajemniczej wody” to ja też tak miałem. Gaggii już od dawna nie mam, ale coś tam pamiętam. Więc w lewej tylnej części tacki ociekowej, gdy ją wyjmiesz jest taka mała półokrągła rynienka zakończona od góry czarną silikonową (gumową ?) uszczelką. Ta uszczelka jest przymocowana na trzech „wąsikach” wpuszczonych do owej rynienki. Woda przedostaje się właśnie pomiędzy metalową częścią (rynienką) a uszczelką. Jest to woda zrzucana po zakończeniu ekstrakcji przez zawór 3-drożny do tacki. Aby zlikwidować problem musisz zdjąć uszczelkę dokładnie ją wymyć i metalowe elementy, z, którymi się styka następnie wszystko odtłuścić alkoholem (czystym) założyć uszczelkę (będzie potrzebna pęseta) a następnie pod uszczelkę delikatnie wprowadzić klej cyjano-akrylowy typu „kropelka” lub „cyjanopan” gdy uszczelka będzie dobrze i na całej swej długości przyklejona to woda nie ma prawa się przedostawać. Ewentualnie możesz czekać, bo po kilku miesiącach problem znika sam na skutek „samouszczelnienia” się tego miejsca kawowymi osadami, ale to niezbyt higieniczna metoda :wink:

cup
stale zagląda do filiżanki

Postautor: cup » czw 29 sty 2009, 20:23

No to pięknie!

Ja nie mam w ogóle żadnej uszczelki :cry: na tej półokrągłej rynience, która wchodzi w korpus ekspresu. Teraz jeszcze poszperałam w zakamarkach kartonu po babuni...i ... Nie mam i już :!:
Zastanawiam się czy mam wybrakowany zestaw (o tę uszczelkę) czy też dzisiejsze modele już tej uszczelki nie mają.. (oszczędności itp)? Mój zestaw był oryginalnie zapakowany, byłam pierwszą osobą zrywającą oryginalną taśmę Gaggia na kartonie - więc wykluczam, że ktoś sobie to "wypożyczył"...
Przejrzałam dokładnie instrukcję we wszystkich językach, przestudiowałam obrazki... no i zupełnie nic z nich nie wynika, tzn nie widać na rysunku, czy jest uszczelka czy nie....???
maro, piszesz, że u Ciebie rynienka była metalowa, u mnie jest full plastik :D Ciekawa jestem jak mają inni posiadacze czerwonego...? Z drugiej strony...hmm wydaje mi się, że gdyby na tę rynienkę dołożyć jakąkolwiek uszczelkę to by nie weszła w korpus.... :twisted:
Inni aktualni posiadacze czerwonego, jak u Was w tym newralgicznym miejscu? Jest uszczelka czy nie ma? Plama wody tworzy się pod tacką czy nie???

Co do przyczyny powstania tej plamy pod tacką - maro ma rację, tak właśnie się dzieje - czyli wyłączenie podawania wody do grupy, powoduje jej zrzut...poza kolbę - ma być do tacki. I tak jest. Tyle, że niewielkie ilości tej wody dostają się pod tackę zamiast do niej. Tak jest przynajmniej u mnie. Prześledziłam zaparzanie kawy przy zdjętej tacce - i dokładnie w momencie zakończenia ekstrakcji pociekło sporo wody ...od tyłu. Dziwne, że jak robiłam taką próbę ćwiczebnie - bez parzenia kawy...to nic nie wyciekło....ghrrrr

Pozostaje jeszcze kwestia tej mikroskopijnej wilgoci na styku... pionu i poziomu korpusu.. może to być pochodna tego nietrafiania do tacki.... a może coś innego?

Dlaczego do licha zawsze musi być jakieś ale....??? :cry:

Jaga
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: Jaga » czw 29 sty 2009, 20:51

U mnie też nie ma żadnej uszczelki. Z moich obserwacji wynika, że woda pod tacką pojawia się jak zbyt długo nie opróżniam tacki , a ostatnio robię to tylko wtedy kiedy muszę :wink: , być może jest to kwestia bardzo indywidualna. Ta rynienka jest bardzo płytka, może nie zawsze daje radę nadążyć z ilością wody do niej podawaną i się wychlapuje.
wcześniej Gaggia Baby Dose+ I-mini, teraz szukam ;)

cup

Postautor: cup » czw 29 sty 2009, 21:49

Jaga,
a skąd wiesz kiedy ta woda się tam pojawia, skoro piszesz, że opróżniasz...dopiero jak "tacka głośno woła" :wink:
Pocieszające dla mnie jest to..., że cięcie kosztów i brak uszczelki;) nie dotknęły tylko mojego egzemplarza :P :wink:

Przyglądałaś się może powierzchni styku ścianki pionowej i poziomej...?

Ja wiem, że te osobnicze detale i różnice nie mają wpływu na ..smak napoju... (w końcu to idzie poza filtr z kawą) ale jednak... zastanawiają.

A1707
zagląda od święta

Postautor: A1707 » pt 30 sty 2009, 1:07

Witam. Cap, pod moją Gaggia tez kilka razy zauważyłam niewielką ilośc wody. Ale tak jak pisał Maro była to wina źle założonej uszczelki, która u mnie jest. Oh, szczęściara ze mnie. Gdy tylko zrobiłam z tym porządek: umyłam wytarłam do sucha i porządnie założyłam problem zniknął. Na szczęście nie trzeba było kleić. Może spróbuj w serwisie o nią popytać, bo taka cieknąca woda to nic fajnego. Niszczy blat pod ekspresem, jeśli się jej nie wytrze.

Awatar użytkownika
maciek173
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: maciek173 » pt 30 sty 2009, 8:46

Nie mam pojęcia o jakiej uszczelce piszecie.
U mnie nic nie cieknie.
Może ktoś wklei jakieś zdjęcie.
Gaggia Baby Twin, Ascaso I-mini

RAF77

Postautor: RAF77 » pt 30 sty 2009, 9:00

może uścilijcie sobie w jakich modelach te uszczelki są a jakich nie ma. przecież nie musi byc we wszystkich jednakowo (najlepiej jakby każdy umieścił w stopce jakim modelem dysponuje...
w tej chwili czytając tą rozmowę to mam wrażenie jak bym patrzył jak niemowa ślepemu o kolorach opowiada :-)

cup

Postautor: cup » pt 30 sty 2009, 9:33

Raff,
prócz modelu ważna wydaje się też chyba data zakupu....

Moja maszyna to: Gaggia Baby Dose Red, zakup styczeń 2009
Zdjęcie plamy...wkleję po zaparzeniu kawy :P

Awatar użytkownika
maciek173
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: maciek173 » pt 30 sty 2009, 10:49

Nie plamy, uszczelki.

cup

Postautor: cup » pt 30 sty 2009, 11:16

Maćku,
nie pokażę uszczelki..., bo w mojej maszynie ona nie występuje...
Dla zdezorientowanych...pokazuje miejsce gdzie...niektórzy mają uszczelke a inni jej nie mają, ponoć niektórzy (maro) mieli te część (rynienkę) metalową - u mnie jak widać full plastik:

Obrazek

Znowu zrobiłam testowe strzały - tym razem włożyłam tackę ale bez tego metalowego..ociekacza - tak żeby widzieć, kiedy woda zostaje zrzucona przez rynienkę (tę wyżej) do tacki...
I całkowicie już tego nie rozumiem... pierwszy strzał i jednocześnie programowanie dozowania -- przy odcięciu wody do grupy absolutnie nic nie zostało zrzucone do tacki ani pod nią... sucho wszędzie. I tak zostało do końca.
Drugi strzał... przy odcięciu wody do grupy, zrzut do tacki - ładnie się rynienką polało - wszystko elegancko do tacki....patrzę pod tackę - sucho!
jednak po spienieniu mleka (2 porcje) pod tacką..zwyczajowe kilkanaście kropel....

Mam swoje podejrzenia....nie wnikając w to czy uszczelka ma tam być czy nie... woda jest zrzucana przez zawór 3drożny do rynienki i tędy do tacki. Tyle, że nieco wilgoci zostaje gdzieś tam na końcu rurki...i potem w czasie spieniania (wibracje) te resztki są rozchalpywane..niekoniecznie trafiając do rynienki/tacki. Pytanie - dlaczego przy pierwszym strzale (z programowaniem) nie było w ogóle zrzutu wody do rynienki/tacki...na razie pozostaje dla mnie tajemnicą. :?:
Maciek deklaruje, że u niego nie ma plamy pod tacką - myślę, że to róznica osobnicza między ekspresami. Taką wersję wolę przyjąć na dziś :wink:
Natomiast osoby nie mające zaworu 3drożnego zapewne w ogóle nie obserwują tego zrzutu wody....., bo woda (jeśli dobrze rozumiem..)wycieka przez grupę.

Mam jeden chytry plan jak zaradzić temu niewielkiemu chlapaniu pod tackę.... postaram się, aby tył ekspresu stał jakies 2-3mm wyżej od przodu - może w naturalny sposób cały wrzut poleci do rynienki/tacki.
Może spróbuj w serwisie o nią popytać, bo taka cieknąca woda to nic fajnego. Niszczy blat pod ekspresem, jeśli się jej nie wytrze.
U mnie blat jest abolutnie suchy!!! Plama wody pojawia się jedynie na powierzchni pod wyjmowana tacką - nie jest tej wody dużo, nigdy nie wydostała się na blat! Kiedy kupowałas swój ekspres? Rozumiem, że to Gaggia Baby Dose?

Z tego wszystkiego, to chyba zrobię sobie jeszcze jedno cappuccino... :P
A potem przejadę do sklepu i pooglądam inne egzemplarze...

edit - 40 minut później...
jeszcze raz dwie filiżanki - zmieniłam połozenie ekspresu - tak jak dla pierwszego opisanego wyżej strzału (tego z programowaniem - tam odsunęłam maszyne od ściany, żeby wcisnąć się z kamerą...) - efekt - sucho - czyli jak wtedy! Będę obserwować wpływ ustawienia maszyny na plamę/brak plamy pod tacką przez kilka dni. Mocno podejrzewam, że ma to kluczowe znaczenie...

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: nie mam

Postautor: maro » pt 30 sty 2009, 12:34

Cup: W mojej G.Baby Twin wyglądało to tak samo jak na twoim zdjęciu tyle, że wszystko było wykonane ze stopu aluminium lakierowanego proszkowo no i w tych trzech odstających do wewnątrz rynienki nazwijmy to „nadlewkach” były otwory a w nich na „wąsikach” osadzona uszczelka (pisałem o tym) W twoim egzemplarzu brak otworów więc i uszczelki nie mogło być. Jakby nie patrzyć wykonanie otworów + montaż uszczelki to dodatkowa operacja technologiczna czyli większa cena i wszystko by się zgadzało bo G.Baby Twin była trochę droższa. Jest jeszcze coś co możesz sprawdzić: silikonowy wężyk, którym woda płynie od zaworu do rynienki – jeśli jest minimalnie za krótki to woda zanim wpadnie do rynienki może się sączyć po wewnętrznej części obudowy. Musisz odkręcić spód obudowy bo tylko tak zobaczysz co się dzieje w tym zakamarku obudowy, którym jest poprowadzony ów silikonowy wężyk.

cup

Postautor: cup » pt 30 sty 2009, 12:44

maro,
to co piszesz ma sens i jest jasne, że skoro w tych wypustkach nie mam otworów to uszczelka nie jest przewidziana.
Ty miałeś Twina i uszczelka była, jednak Maciek też ma Twina i deklaruje, że uszczelki brak....
Z odkręcaniem spodu... w świetle ostatnich moich obserwacji, poczekam :wink: .
Jednak patrząc od przodu wgłąb ekspresu, widzę... jakby plastikowy kranik/spust, którym woda dostaje się do rynienki. Nie ma silikonowego wężyka - no chyba, że jest w środku kranika?
Na razie będę obserwować wpływ ustawienia maszyny na pojawianie się plamy pod tacką - w sumie.... dopóki nie musi stać tyłem do mnie :wink: (żeby nie wylewać poza tackę) , każde inne położenie jest OK :lol:

Awatar użytkownika
maciek173
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: maciek173 » pt 30 sty 2009, 13:30

Egzemplarz maro prawdopodobnie był wybrakowany, wszystko ciekło, przepuszczało, więc pozakładali jakieś uszczelki, od pralki, czy innych maszyn rolniczych. :wink:

U mnie nie ma żadnych (w tym "dzióbku") otworów pod uszczelkę, tak że najprawdopodobniej nasze modele — mimo tej samej nazwy — nieco się różniły. Natomiast cały "dół" faktycznie jest alu.

Awatar użytkownika
Kekacz
Sprzęt: Jest: RS PID + Fiorenzato F4 Nano, Gaggia MDF, Aeropress. Było: Gaggia Baby Twin.
Kontaktowanie:

Postautor: Kekacz » pt 30 sty 2009, 13:37

O ile ktos nie będzie szybszy, to za ok 3h zamieszczę zdjęcie tacki GBT z uszczelką, bo taką posiadam.

cup

Postautor: cup » pt 30 sty 2009, 13:42

Chłopaki,
chyba jest jakas grubsza sprawa... jedni w GBT maja uszczelkę a inni nie :shock:
Inny materiał - to oczywiste Twin ma być z czegoś innego niż Dose.

Natomiast na ten moment...wynika, że GBD uszczelek nie ma (przynajmnie dwa deklarowane w tym wątku egzemplarze!).

Chyba oni w fabryce żonglują tymi tackami (do GBT?) i...co komu wypadnie temu bęc :lol:

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”