Andreja Premium - 'fotorelaszją'

Awatar użytkownika
jarma
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: jarma » pt 19 gru 2008, 0:14

mały przedświąteczny update: po pożarze uszkodziły się elementy elektryczne ekspresu (przekaźnik elektryczny, termostat, lampka kontrolna, przewody), ale Sławek pisze, że udało się wszystko naprawić i wszystko działa poprawnie.

Głównym sprawcą pożaru był zawór wstępnego ciśnienia, któy był na tyle uszkodzony, że nie zamknął się w odpowiednim momencie, a wydobywająca się z niego woda spowodowała spalenie się poszczególnych elementów. Nie wiem dokładnie co to za zawór ale trzymam kciuki żeby była to ostatnia wizyta Andreji w serwisie. Jak się sprawuje przekonam się po Nowym Roku bo jutro wyjeżdżam na święta. Korzystając z okazji życzę wszystkim Wesołych Świąt :) Pozdrowienia, K.
Andrejka Premium, Mazzer nie-taki-znowu-Mini, kawa: od rogera :)

Awatar użytkownika
jarma
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: jarma » śr 07 sty 2009, 17:26

poświąteczny update: Andreja zawitała przed chwilą spowrotem do mojej kuchni (przez święta nie było mnie w domu). Pozwoliłam jej odtajeć i rozgrzewa się właśnie. Na razie brak płomieni więc chyba sukces :) Proszę trzymajcie kciuki żeby nic więcej się nie stało... Jak mi wyjdzie jakieś ładne esspresso to się pochwalę (choć nie wiem bo kawa już ciut zwietrzała oczekując na maszynę, jutro odbieram nową dostawę od Silesiusa).

Przy okazji serdeczne podziękowania dla Culbiego który zaoferował się pożyczyć mi swoją Gaggię! (gdybym wiedziała że tak długo się w końcu zejdzie na pewno bym skorzystała).

Awatar użytkownika
Culbi
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Culbi » śr 07 sty 2009, 20:14

To był niestety tylko Nina Bar, ale reszta się zgadza :)
Isomac Venus, Demoka M-207

Awatar użytkownika
jarma
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: jarma » śr 07 sty 2009, 20:16

Ups, sorry! Byłam przekonana że Nina Bar to Gaggia nie wiem czemu :)

tomekdona
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Baby Class D + Gaggia MDF

Re: Andreja Premium - 'fotorelaszją'

Postautor: tomekdona » pt 23 wrz 2011, 18:17

a tu nowe wydanie Andreja Premium 2011
Załączniki
Andreja Premium.jpg

andy33
zagląda od święta

Postautor: andy33 » pt 07 paź 2011, 11:17

Właśnie nabyłem ten ekspres.
Z nowości o których wiem to:
1. nowe pokrętła pary i wrzątku - bardzo zresztą ładne
2. wylot zaworu (który podczas rozgrzewania wypuszcza trochę pary) skierowany do tacki ociekowej. Wcześniej ten zawór był na bojlerze otoczony kołnierzem. We wcześniejszych postach był opis i zdjęcie tego ustrojstwa.
W poniższym albumie możecie zobaczyć zdjęcia:
https://picasaweb.google.com/1171960804 ... directlink

Moje wrażenia z użytkowania:
Po pierwsze niesamowite wrażenie kiedy ekspress stanął w kuchni. To jest przede wszystkim ładny przedmiot. I samo patrzenie i operowanie nim sprawia przyjemność.
Ponieważ zmieniałem cały komplet do kawy, przesiadłem się z LaPavoni Domusbara na Andreja + Mazzer Mini Electronic chwilę zajęło mi ujarzmienie obu maszyn.
Ale po latach ćwiczeń na Domusbarze szybko uzyskałem idealne espresso 7/25/25 i 9-10 bar z gęsta cremą. I w kolejnych dniach udaje mi się uzyskiwać powtarzalność tego procesu zarówno na pojedynczym jak i podwójnym sitku. Już wcześniej uzbrojony byłem w wagę, miarki do espresso, które bardzo pomogły w ujarzmieniu sprzętu.
W porównaniu z Domusbarem, dużo wolniej narasta ciśnienie obserwowane na manometrze. W LaPavoni narastało b szybko po przełączeniu dźwigienki (prawie skokowo do 9-10bar) w Andrei jest do powolny proces, trwający 5-6 sek. Nie wiem czym jest to spowodowane, czy innym punktem pomiaru ciśnienia, czy konstrukcją maszyn. Bo pompka w obu maszynach wibracyjna.
No i para do spieniania mleka to zdecydowana różnica. Przede wszystkim dostępna zawsze i w dużej ilości. W porównaniu z Domusbarem to duża różnica na korzyść Andreji. Używam nawet tej pary do podgrzewania mleka (bez spieniania) na kakao dla mojej córki;-) Trwa to krócej niż podgrzanie w mikrofali!
No i wrzątek z maszyny.... po przyzwyczajeniu rodziny do maszyny i przerażającego ssssyyyku wypływającego wrzątku pewnie zrezygnujemy z czajnika.
Minus - jest taki - konieczność dużo częstszego uzupełniania zbiornika na wodę. Na szczęście dostęp jest jest bardzo łatwy, w Domusbarze konieczny był lejek lub wyciąganie zbiornika. W przyszłości pewnie rozważę podłączenie do sieci. No i nie wiem jeszcze jaki będzie wpływ maszyny na zużycie prądu:-) Należy tą maszynę trzymać pod prądem co najmniej w czasie przebywania w domu, czyli kilka godzin dziennie (kawa, herbata). Jesienią i zimą spokojnie może służyć jako dogrzanie kuchni;-)))

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » ndz 09 paź 2011, 16:16

Ten czas 5-6 sek dojścia do ciśnienia docelowego jest zjawiskiem zupełnie normalnym i typowym dla tego typu maszyn z grupą E61. Trzymanie włączonej maszyny by zalać herbatkę w międzyczasie chyba nie ma sensu, ale pewnie sam do tego dojdziesz.... ;)
Super wybór - gratuluję !
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

tomekdona
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Baby Class D + Gaggia MDF

Postautor: tomekdona » ndz 20 lis 2011, 18:13

Właśnie nabyłem ten ekspres.
Ja walczę już ze swoją 2miesiac. Uważaj na miękki materiał grupy mnie dosłownie spadł Pf i zrobił dość głębokie wgłębienie nie wiem jak u ciebie z tip'em. Mój ma dwa otwory dość daleko od siebie i podczas śpiewania jeden wylot duszy hamuje wir praktycznie muszę zamykać jeden otwór ponieważ bez tego piana jest do niczego. Zamówiłem już tip' od vetrano 4 otwory może będzie lepiej.

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: nie mam

Postautor: maro » pn 21 lis 2011, 9:02

No i wrzątek z maszyny... pewnie zrezygnujemy z czajnika.
Wrzątku z takiej maszyny nie będzie. Właśnie zerowa niemal wydajność wrzątku skłoniła mnie ostatecznie do pozbycia się mojego ekspresu Isomac, który jest bardzo podobny do Andrei. Przede wszystkim zorientuj się czy zasilanie grzałki jest sprzężone z sądą poziomu wody w bojlerze czyli inaczej mówiąc jeśli poziom wody jest zbyt niski to grzałka się nie włączy. Jeśli grzałka jest załączana przez SSR a ten z "moułu elektronicznego" to nie masz się czego obawiać a jeśli zasilana (włączana) jest bezpośrednio przez presostat to uważaj bo gdy wypuścisz zbyt dużo wrzątku to spalisz grzałkę zanim krnąbrna pompka wibracyjna uzupełni wodę w bojlerze.
I nie myśl sobie, że telefon do producenta czy dystrybutora załatwi sprawę. W moim przypadku było tak, że na Home-Barista przeczytałem (jeszcze przed kupnem ekspresu) o tym jak gość spalił grzałkę po wylaniu wrzątku (dziwił się, że się załączyła mimo braku wody) wysłałem maila do producenta i PL dystrybutora i obydwie odpowiedzi były takie, że grzanie nie ma się prawa włączyć gdy poziom wody jest niski :lol:
Zauważ, że pojemność bojlera 1,6 L (o ile pamiętam) nie oznacza, że dysponujesz taką ilością wrzątku. Wody w Twoim bojlerze jest około 0,5-0,6 L więc praktycznie możesz sobie raz na kilka minut zalać małą filiżankę herbaty no i szybko Ci się znudzi dolewanie wody do zbiornika a możliwości podłączenia do wodociągu ekspresu z pompą wibracyjną "teoretycznie" są ale w praktyce jest już dużo gorzej ale o tym jest sporo w innym wątku.
No ale Twój E-61 ma swój urok i ja mogę powiedzieć, że mój poprzedni ekspres był ładniejszy od obecnego - Rancilio za to Rancilio mam 2 L wrzątku na raz lub 0,5 L/minutę bez wychładzania maszyny :dymek:
Kupię ekspres dźwigniowy.

andy33
zagląda od święta

Postautor: andy33 » pn 21 lis 2011, 11:26

Z wrzątkiem tak właśnie jest, że jest go na 2 herbaty. Czujnik poziomu w bojlerze jest, więc pompa włącza się b szybko po odkręceniu kurka z wodą, czyli kiedy następuje spadek poziomu wody. Natomiast grzałka, wygląda na to, że sprzężona jest z ciśnieniem. Po wylewaniu wrzątku i uzupełnianiu bojlera chłodną wodą, chwilę trwa spadek ciśnienia i związane z nim załączenie grzałki. Chociaż, zdarzyło się, że po dość dużym ubytku wody brak było uzupełniania, coś jakby czujnik nie zareagował....
Na moje oko wody w bojerze może być ok. 1 l, ale to trudno ocenić, gdyż początkowy entuzjastyczny wypływ wody z sykiem, powodowany jest ciśnieniem w bojerze. Po schłodzeniu wody wypływ jest wolniejszy i zaczyna być wspomagany załączaną pompką. Tak czy inaczej przygotowanie 2 kubków herbaty to max z tego ekspresu. Na kolejne potrzebna jest chwila, ok. 1 min na uzupełnienie i podgrzanie wody. Przy czym czasu zużywany jest na:
1. pompka dopompowuje wodę
2. spadek ciśnienia w bojerze i załączenie grzałki (dość długi czas)
3. grzanie wody (dość krótki)

A Ty maro, przesiadłeś się z Isomaca na co?

I dla kręcących ciśnieniem w bojlerze zamieszczam tabelę ciśnienia i temperatury wody, pierwsza kolumna ciśnienie druga tem. st. C
0,7 119,44
0,8 120,56
0,9 121,67
1,0 122,78
1,1 123,89
1,2 125,00
1,3 126,11
Cytuję za Home Barista, gdzie publikowanych było kilka ustawień, a dalsza tabela zrobiona liniowo przy przeliczeniu F na C wg wzoru °C = (°F − 32) /1.8
Chyba, że ciśnienie i temperatura nie działają liniowo. Jeśli jest błąd proszę inżynierów o korektę.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » pn 21 lis 2011, 12:02

A Ty maro, przesiadłeś się z Isomaca na co?
Rancilio
Epoca (tak sobie pozwolę wyprzedzić odpowiedź :wink: )
Co do temperatur, to gdybyś jeszcze miał przeliczone, jaka jest temperatura na grupie przy każdym ustawieniu, to już by była pełnia szczęścia. :D
Po schłodzeniu wody wypływ jest wolniejszy i zaczyna być wspomagany załączaną pompką.
A po schłodzeniu (czyli spadku ciśnienia do 0,5-0,6) i dopompowaniu do pełna w ogóle przestaje lecieć. Tak jest w moim ekspresie.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pn 21 lis 2011, 12:03

...Chociaż, zdarzyło się, że po dość dużym ubytku wody brak było uzupełniania, coś jakby czujnik nie zareagował....
Też tak miałem, i to nie raz. Niepokoiło mnie to, nieraz po spienianiu czy wylaniu wrzątku po ok 1min się załączała pompa, albo czekała jeszcze dłużej.
Trochę jakby się poprawiło po odkamienieniu. Tzn, jak wylewam wrzątek to po ok 100ml zaraz się załącza.
Andreja jak i VBM Junior ma 1.5l bojler, normalnie jak pisał maro tam jest z 0.6l wody i więcej herbatki w pojedynczym podejściu nie będzie :(

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » pn 21 lis 2011, 12:28

U mnie przy 1,8 l wrzątku mam na 2 kubki 250 ml, później woda się już wychładza przez dolaną. Maksymalnie po około 50 ml zaczyna się uzupełnianie.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pn 21 lis 2011, 18:17

Przy spienianiu mleka zawsze ci się załącza uzupełnienie?

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: nie mam

Postautor: maro » pn 21 lis 2011, 18:42

Tylko wtedy jak spienia ponad pół godziny :wink:
Kupię ekspres dźwigniowy.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”