Saeco Nina - wszystkie modele - pytania, problemy

etomk
Sprzęt: Saeco Philips Nina Plus

Re: Saeco Nina - wszystkie modele - pytania, problemy

Postautor: etomk » ndz 01 lip 2012, 8:42

witam
jednak ninę plus oddaję z reklamacją. cieknie z kolby, szkoda...

kleszczu
Sprzęt: Saeco Nina Plus Cappuccino

Postautor: kleszczu » pt 06 lip 2012, 9:12

Witam,

Kolejny problem. Kupiłem saszetki E.S.E Illy. Nina bardzo powoli przeciska wodę przez saszetkę, z jednej dziury nic nie leci, z drugiej pojedyncze krople. Boję się że dojdzie do eksplozji więc luzuję kolbę i zakręcam ponownie.

Żeby zaparzyć kawę, muszę robić to na raty, 4-5 sekund zaparzania, luzuje kolbę, zakręcam, 4-5 sekund zaparzania luzuje kolbę i tak 3-4 razy. I nie jest tak że za każdym razem leci zdecydowanie silniejszym strumieniem. Czasem leci trochę szybciej czasem nie. Jeśli nie zrobię luzowania KILKA razy, kawę mam potem na ścianie w kuchni jak finalnie odepnę kolbę od ekspresu.Podejrzewam że kawa Illy w saszetkach jest mocno ubita i ekspres nie daje rady.

Czy jest to wystarczający powód żeby oddać ekspres do reklamacji? W sumie ma obsługiwać saszetki E.S.E a nie obsługuje...

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » sob 07 lip 2012, 23:00

KAwa w saszetkach nie jest ubita zanadto. Nie uchodzi z kolby za szybko, bo kolba jest przekombinowana. NIe "luzuj" kolby bo kawa będzie gorszą lurą. Kolba jest przygotowana na ciśnienie- ewentualnie pompa może się obrazić, ale jak jest reklamacja... ;)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

smashed
zagląda od święta
Sprzęt: Bialetti

Postautor: smashed » pt 13 lip 2012, 21:23

Ja mam pytanie odnośnie Niny. Na zdjęciach widać że ekspres ten był wyposażony w dwa rodzaje kolb. Jeden jest oplastikowany czarnym tworzywem w miejscu gdzie wylewa się kawa. Jest to standardowa kolba z zaworkiem do cremy. Ale widziałem zdjęcia Niny z kolbą która tego plastiku nie ma, i wygląda jak standardowa kolba "non pressurized" bez filtra crema, z tymi rowkami dwoma którymi ścieka kawa (nie wiem jak dokładnie ten element portafiltra się nazywa). Czy ta kolba jest standardowo bez filtra crema?

etomk
Sprzęt: Saeco Philips Nina Plus

Postautor: etomk » sob 14 lip 2012, 16:45

nina plus wróciła z serwisu, póki co nie cieknie, chociaż wydaje mi się że teraz kolba dokręca się dalej (mocniej?) niż poprzednio, serwis oficjalnie napisał że nic nie było robione. nie cieknie więc nie drążę tematu,
pozdrawiam

esurio77

Postautor: esurio77 » czw 09 sie 2012, 14:27

Czy może ktoś z Was ma instrukcję do Saeco Nina Plus Bar w .pdf? Mam taki ekspres w pracy i są z nim kłopoty, ale ktoś wyrzucił instrukcję i nie ma gdzie zajrzeć. Może ktoś mógłby zeskanować i podesłać?

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » czw 09 sie 2012, 15:22

A Google? Np. >tu<.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

esurio77

Postautor: esurio77 » sob 11 sie 2012, 7:12

tak, jest tam instrukcja, tyle że trzeba się rejestrować w serwisie i podać email, żeby móc otrzymywać codziennie tony spamu. w każdym razie dzięki cyrus za zainteresowanie

Awatar użytkownika
da_sas
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Electrolux EEA 250, Saeco Nina Plus, I-mini2, Tiamo, Clever Driper.

Postautor: da_sas » ndz 23 wrz 2012, 15:42

Kolejny problem. Kupiłem saszetki E.S.E Illy. Nina bardzo powoli przeciska wodę przez saszetkę, z jednej dziury nic nie leci, z drugiej pojedyncze krople. Boję się że dojdzie do eksplozji więc luzuję kolbę i zakręcam ponownie.
Jeśli przeczytasz instrukcje dowiesz się, że w Ninie NIE należy ubijać kawy. Wynika to z konstrukcji kolby, której zawór otwiera się przy określonym ciśnieniu- ubicie kawy spowodowałoby spadek ciśnienia na zaworku- nie otwierałby się. A taka saszetka, mimo że może niezbyt mocno ubita, jednak stawia pewien opór, w związku z czym pod nią nie wytwarza się odpowiednie ciśnienie aby zawór otworzyć. Jednym słowem- robienie z PADów w Ninie to fikcja.

Cokolwiek jednak by się nie działo- tak jak pisze Remogiusz- nigdy nie luzuj kolby.
nina plus wróciła z serwisu, póki co nie cieknie, chociaż wydaje mi się że teraz kolba dokręca się dalej (mocniej?) niż poprzednio, serwis oficjalnie napisał że nic nie było robione. nie cieknie więc nie drążę tematu
Niewyrobione uszczelki w nowym urządzeniu stawiają większy opór, przez co początkowo można kolbę "nie dopinać" bo ciężko idzie. Po kilku razach dokręca się dobrze. Może serwis po prostu "dociągnął" kolbę do końca, czego ty z obawy przed uszkodzeniem obawiałeś się zrobić. A obawy można mieć bo NIna cała trzeszczy jak się dopina kolbę.
Mimo to gdyby dalej ciekło sprawdź uszczelki pod kolba - w Ninie są dwie półkoliste i zdarza się że jedna z nich się odklei i nie spełnia swojej funkcji. O tych uszczelkach było już gdzieś na forum.
Pozdrawiam.

jasmin5023
Sprzęt: SAECO Nina Bar

Postautor: jasmin5023 » ndz 28 paź 2012, 9:21

Witam, jestem nowym użytkownikiem Niny Bar i po przeczytaniu wielu postów mam pewne wątpliwości odnośnie codziennego używania Niny, proszę o wyjaśnienie jednej kwestii: czy za każdym razem przed porannym zrobieniem kawy mam odpowietrzać cały system, następnie przepuścić wodę przez sito a na końcu też przepuścić wodę ale przez pustą kolbę bez kawy i dopiero po tych wszystkich czynnościach mam rozpocząć parzenie kawy?
Jak będę to wszystko robić to spóźnię się do pracy :D

Proszę o radę doświadczonych

Funtom
Sprzęt: Ascaso Dream + i-2

Postautor: Funtom » śr 31 paź 2012, 2:50

Użytkowałem przez 4 lata Saeco Ninę zanim wymieniłem ją na Ascaso Dream. Jeżeli codziennie używasz ekspresu to odpowietrzanie nie jest konieczne. Chyba że przy poprzednim parzeniu brakło wody w zbiorniku, o co w Ninie nietrudno ze względu na jego umieszczenie na tylnej ściance. Wtedy rzeczywiście trzeba odpowietrzyć układ. Co do przepuszczania wody przez PF to pomagało mi to w jego szybszym dogrzaniu. Ale ja miałem jeszcze wersję z mosiężną kolbą a nie z plastikiem. Generalnie zrzucenie trochę wody przez zapiętą kolbę (bez wsypanej kawy) na pewno nie zaszkodzi, a czasu wiele nie zajmie. W ostateczności trzeba będzie wstać 5 minut wcześniej :-)

jasmin5023
Sprzęt: SAECO Nina Bar

Postautor: jasmin5023 » ndz 04 lis 2012, 18:43

Bardzo dziękuję FUNTOM za wyjaśnienia, ale skoro masz takie doświadczenie w przygotowaniu dobrej kawy, to może polecisz mi jaki kupić dobry ekspres w przedziale 1000-`1200 zł nie koniecznie SAECO( choć już teraz, potrafię je trochę lepiej obsługiwać)

Awatar użytkownika
da_sas
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Electrolux EEA 250, Saeco Nina Plus, I-mini2, Tiamo, Clever Driper.

Postautor: da_sas » ndz 11 lis 2012, 14:31

Bardzo proszę- nie róbmy tu offtopa. Tematów o wyborze maszyny w określonej cenie jest wiele na forum.

Co do Niny- oddałem ostatnio swoją na gwarancji z powodu wypadającej uszczelki. Uszczelkę wymienili na nową oraz przy okazji boiler i coś tam przy pompie pogrzebali. Pozytywnie mnie to zaskoczyło ale radość szybko opadła. Po kilku strzałach nie dość, że kolba się zacina - nie przepuszcza nawet przez kawę grubości trocin, to jeszcze maszyna się wyłącza w trakcie jakby coś w środku nie stykało. Jak się ją ruszy to działa, a po chwili znowu nie. Masakra.

jzk
zagląda od święta

Postautor: jzk » czw 03 sty 2013, 14:22

Witam serdecznie,
Od kilku lat używamy Saeco Nina i generalnie nauczyłem się obsługiwać ten ekspres i robić dobrą kawę. Używałem dotychczas mielonych kaw, które zwykle smakowały dobrze tylko po otworzeniu paczki. Postanowiłem podejść do tematu trochę poważniej - a więc kupić mynek, tamper i .. kawę ziarnistą.
Te elementy już wybrałem, został mi tylko temat PF. Moja wersja niny to Nina Bar Plus - a więc z plastikowym PF. Ponieważ żona czasem robi kawę - nie chciałbym jej utrudniać tej sztuki i wyjmować zaworka zwiększającego ciśnienie. Czytałem, że ten zaworek eliminuje konieczność ubijania. W zasadzie tjest to logiczne, jednak czy dobra kawa świeżo zmielona będzie gorsza z filtrem wyposażonym w zaworek?
Czy jest to tylko kwestia sztuki, czy też crema jest wykładnikiem dobrze zrobionego espresso
No i pozostaje ten tamper. Jeżeli nie jest potrzebny to po co go kupować (akurat mam możliwość zrobienia :) ).
Drugie podejście, które wiązałoby się z dodatkowymi wydatkami to kupić uchwyt filtra, podobno do Nina pasują gastronomiczne uchwyty. Czy warto?
Zależy mi na możliwie najtańszym uchwycie, czy ktoś może polecić coś co pasuje do tego ekspresu (chyba 58 mm), jest dobrze wykonane i niezbyt drogie?
No i ewentualnie podsumować mój pomysł, czy warto z tym ekspresem bawić się w takie modyfikacje, czy też sypać kawę do oryginalnego filtra z zawrokiem i pić :)?
pozdrawiam wszystkich.
-------------
Saeco Nina Bar Plus

Maxus35
Sprzęt: Spinel Pinocio , Presso,

Postautor: Maxus35 » śr 09 sty 2013, 22:35

jzk zobacz co koleś zrobił tu http://www.youtube.com/watch?v=kV31qWRlBD4 , kolba taka jak u Ciebie :)

Proszę o pomoc w wymianie uszczelki pomiędzy kolbą, a blokiem. Odkręciłem sitko prysznica , ale uszczelka nie wychodzi. Coś nie odkręciłem jeszcze? Nie chcę na siłę czegoś urwać...robił to kto kiedy? Pomocy.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”