La Pavoni Cellini - problemy

trzystan

Postautor: trzystan » sob 05 lut 2011, 14:57

Napisz chociaż, co się działo.? :idea:
A takie głupstwo,ale powiem.
Przyszedł ekspres,ale miał pęknięty zbiornik na wodę,więc próbowałem w zastępczym.A nad zbiornikiem oprócz wlewu wody jest jeszcze otwór chyba odpowietrzający,czy coś takiego i on znajdował się poza zbiornikiem,co powodowało,że ekspres nie wypuszczał wody.Pokleiłem oryginalny zbiornik i poszła kawa.
Czekam na nowy zbiorniczek z caffeitalia.
A tak przy okazji,to chciałem powiedzieć,że ekspres szedł z Włoch 4 dni i koszty były 0 €.
Czytałem o perypetiach kolegi,który czekał 3 miesiące,więc radości mojej nie zmącił nawet uszkodzony zbiornik.

Pozdrawiam
La Pavoni Cellini

macius26
zagląda od święta

Pomocy pilne mam BOMBĘ w domu

Postautor: macius26 » sob 22 gru 2012, 21:48

Siedzę w drugim pokoju z żona gdzie nie ma ekspresu i się boimy. Mam ekspres Pavoni Cellini - do tej pory bez zarzutu. Ale zaniedbałem i długo go nie czyściłem. Dziś nalałem odkamieniacza, odkaminiłem. Potem chciałem wyczyścić cafiza. Założyłem ślepe sitko, włączyłem ekspres, nabiło ciśnienia do 13 bar, wyłączyłem ekspres - i nic. Ciśnienie nie spadło, a powinien zadziałać zawór trójdrożny i ciśnienie powinno zejść do zera. Ale musiałem zając się chwile czymś innym, nagle słyszę syk - i z przerażeniem patrzę ze wskazówka ciśnienia szybko idzie w górę ponad skale. Szybko wyłączyłem ekspres z prądu i zwiałem. Teraz patrzę - wskazówka ciśnieniomierza dalej poza skala.
POMOCY CO ROBIĆ. Czy to może wybuchnąć. Wskaźnik ciśnienia pokazuje jakie ciśnienie - w grupie czy w bokserem. Co dalej robić przy zablokowanym zaworze jak dalej ciśnienie nie spadnie
Pavoni Cellini + i2-mini

Awatar użytkownika
Pilot353
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ascaso Steel Prof PID
Mazzer SJ

Re: Pomocy pilne mam BOMBĘ w domu

Postautor: Pilot353 » sob 22 gru 2012, 22:05

Może popuść kolbę, niech ciśnienie zejdzie.

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » sob 22 gru 2012, 22:13

Zawór dyszy pary nie przepuszcza trochę? Jeśli tak, to ciśnienie powinno na "chłopski rozum", pomału zejść. Ja po wystygnięciu ekspresu, na własne ryzyko, próbowałbym zejść z ciśnieniem przez dyszę pary... :roll:
Przy odkamienianiu, widocznie jakiś większy okruch dostał się w obieg i blokuje...
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

macius26
zagląda od święta

Postautor: macius26 » sob 22 gru 2012, 22:32

A jak zejdzie to dam sam radę wyczyścić zawor
Pavoni Cellini + i2-mini

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: slavik » sob 22 gru 2012, 22:36

To odkamienisz jeszcze raz... :wink:
Zresztą zobaczysz jak ekspres będzie pracował, co się dzieje itd...

macius26
zagląda od święta

Postautor: macius26 » sob 22 gru 2012, 22:48

Ok, puszczenie zaworu pary nic nie daje. Co to oznacza myślałem ze jak otworze zawór pary to ciśnienie w grupie zawsze zejdzie.
A jak prawidłowo odkamienić tak żeby to poszło przez zawór.
Ja po prostu nalałem odkamieniacza do zbiornika i przelewałem ten roztwór przez siatkówki - dobrze

I dlaczego cisńienie wyszło poza skale. Przecież chyba nawet przy uszkodzonym zaworze powinien być jakiś ograniczenia ciśnienia

Uf, poszło. Zawór się udrożnił - choć i tak nie działa idealnie. Odkamieniłem podobnie, wyczyściłem cafizą.
Ciśnieniomierz uszkodzony - wyjście poza skalę spowodowało przekalibrowanie i teraz zamiast zera jest 3-4.
Ale jeden wniosek - po tym czyszczeniu wyszła taka kawa (z tych samych ziaren i tych samych ustawieniach młynka - Dolce Vita od Antonio) że chyba 3 razy lepsza niż dotychczas. Kremowa, aksamitna.

Mam nadzieję że to nie efekt pozostałości cafizy :))
Pavoni Cellini + i2-mini

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: slavik » pn 24 gru 2012, 8:52

Wniosek jest jeden...
...trzeba częściej odkamieniać (w zależności od jakości wody) i czyszczenie grupy też częstsze, łącznie z rozkręceniem prysznica... :mrgreen:

aacoffee
zagląda od święta
Sprzęt: Jura Impressa C5, La Pavoni Cellini, La Pavoni Domus Bar

Postautor: aacoffee » czw 27 gru 2012, 23:36

Prawdopodobnie jakiś okruch kamienia zatkał zawór co do ciśnieniomierza powinno się po ręcznym rozebraniu wskaźnika na części przestawić wskazówkę na zero a skoro jest 3 - 4 to o tyle "przebiło" maks wskazanie. Poza tym nawet gdyby doszło do nagromadzenia zbyt dużego ciśnienia bojlera to jest tam na tyle zabezpieczeń i w cudzysłowie "słabych" punktów że po prostu para by uszła bokiem a na 99,9 procent ekspres by nie wybuchł. A ewentualna cała "katastrofa" pozostała by zamknięta w obudowie ekspresu.

macius26
zagląda od święta

Postautor: macius26 » pt 28 gru 2012, 9:10

aacoffe - dzięki. Ale dlaczego po zatkaniu zaworu trójdrożnego doszło do gwałtownego wzrostu ciśnienia w grupie? Teraz jak pisałem jest OK, a nawet bardzo OK - kawa jest rewelacyjna. Dziwnie się tylko zachowuje pompa - po dojściu do max ciśnienia działa tak jakby trochę z przerwami (mniej ją cyklicznie słychać) i ciśnienie się waha o 1-3 bary - wskaźnik lata w tę i z powrotem. Ale to trwa 5 sekund, potem pompa działa normalnie. Sam nie wiem czy odsyłać maszynę do serwisu - pewnie z tydzień bez kawy to tragedia. A propos co do serwisu to w Polsce La Pavoni ma tylko DJP?
Pavoni Cellini + i2-mini

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”