Gaggia Classic, Baby Dose, czy Selecta Deluxe?

Jaga
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: Jaga » sob 06 gru 2008, 11:50

Zadecydowały względy wizualne, i-mini od Janusza

Awatar użytkownika
czarny_kot
Kontaktowanie:

Postautor: czarny_kot » pn 08 gru 2008, 16:01

Witam wszystkich :D

Czytałam dużo na tym kawowym forum o ekspresach ciśnieniowych, ale czy mógłby mi ktoś sprecyzować różnicę pomiędzy paroma modelami, wypisanymi poniżej? Spędziłam już sporo czasu na przeszukiwaniu sklepów internetowych i czytaniu opisu różnych modeli, ale nic konkretnego tam nie piszą (tylko wymiary, ciśnienie, i że mają panarello). Jeśli ktoś jest w posiadaniu tych modeli to proszę o jakiś krótki opis co posiadają (funkcje, czy mają podgrzewane tacki na filiżanki, czy mają części z mosiądzu lub stali nierdzewnej i czy mają jakieś dodatkowe ulepszenia).

Rozważam:
Saeco Nina Cappucino
Saeco Magic Cappucino
Gaggia Espresso Dose
Gaggia Baby Dose
Ascaso Basic

Wiem ,że są z różnych grup cenowych, bo nie wiem czy są na tyle istotne różnice między nimi ,by decydować się na ekspres w cenie około 1000 zł. Czy to samo uzyskam w ekspresie za 600 zł.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam Serdecznie :wink:

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 09 gru 2008, 8:51

Pierwsze dwa mają podobną budowę i więcej informacji na temat tego pierwszego znajdziesz tutaj, a drugi to chyba starszy model.
Ascaso Basic i Espresso Dose są też porównywalne. Poszukaj na forum informacji głównie o dyszach do spieniania mleka w tych ekspresach.
Baby Dose jest najdroższy, ale też najbardziej zaawansowany technicznie (nowszy odpowiednik Gaggii Classic). Ma jako jedyny z tych wszystkich zawór trójdrożny (wyjaśnienie terminu znajdziesz tutaj), ale ma też typową dla Gaggii dyszę do spieniania, która sprawia trochę problemów. Niestety w ekspresie za taką kwotę zawsze trzeba walczyć z jakimiś drobnymi problemami. (O Gaggiach jest cała masa informacji na forum)
O podgrzewaniu filiżanek na ekspresie możesz lepiej zapomnieć, temperatura wytwarzana przez rozgrzany bojler jest za mała. Gaggie i Ascaso mają mosiężne kolby, a Ascaso (nie jestem pewien) chyba też mosiężny bojler. (O Ascaso też jest sporo informacji na forum)
Wszystkimi da się zaparzyć w miarę niezłe espresso (chyba, bo nie jestem pewien czy Magic Cappuccino ma zwykłą kolbę, czy z zaworkiem), ale tylko wtedy, jak się ma młynek.
Tyle o technice. pozostaje jeszcze wygląd.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: W chwilach wolnych DREAMup a w pracy różne modele różnych producentów.
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » wt 09 gru 2008, 12:53

Rozważam:
Saeco Nina Cappucino
Saeco Magic Cappucino
Gaggia Espresso Dose
Gaggia Baby Dose
Ascaso Basic

Wiem ,że są z różnych grup cenowych, bo nie wiem czy są na tyle istotne różnice między nimi ,by decydować się na ekspres w cenie około 1000 zł. Czy to samo uzyskam w ekspresie za 600 zł.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam Serdecznie :wink:
Niestety ale cena zwykle odzwierciedla jakość. Tak więc nie uzyskasz tego samego z ekspresu za 600 zł co z ekspresu za 1000 zł. Przykładowo w ASCASO Basic masz nie tylko mosiężny bojler (w SAECO tego nie ma i w GAGGI chyba też) ale także chromowaną, mosiężną grupę kawową oraz chromowany, mosiężny portafilter. Do tego dysza pary w ekspresach ASCASO posiada dziurkę - tzw. rotacyjny system spieniania mleka umożliwiający spienianie mleka na cappuccino z łatwością nawet dla niewprawionej osoby. Zalecam jednak zakup kompletu tj. ekspres + młynek i-mini. Będziesz wtedy miała większy rabat oraz wpływ na efekt końcowy a do tego uzyskasz gratis w postaci zestawu BARISTA BASIC -BAR.
Manuel Caffe, Universal Caffe, Caffe Izzo a może...najlepiej 4 x M ?

Awatar użytkownika
czarny_kot
Kontaktowanie:

Postautor: czarny_kot » wt 09 gru 2008, 12:54

Dziękuję za odpowiedź, już mam mniej więcej obraz sytuacji. :D
Czyli ten podgrzewacz w basicu i tak nie działa?! To jak sobie radzić z podgrzewaniem filiżanek? Czy po prostu nie podgrzewać? Czytałam ,że to dość istotne.

Podsumowując :
1.Gaggie i Ascaso są lepsze technicznie niż Saeco (mosiężne grupy).
2. Zawór trójdrożny tylko w Gaggia Baby Dose.
3. Spienianie mleka pozostawia wiele do życzenia w tych modelach
(choć dobre są opinie o Nina Cappucino w tym wypadku).

Czytałam sporo o tych modelach, ale najmniej jest o nina cappucino.
Bo jeśli nie ma bardzo istotnych różnic w jakości kawy to może kupię tańsze Saeco i zostanie wtedy trochę kaski na młynek i-mini.
Co myślicie? Czy może jednak warto pokusić się o Baby Dose a na młynek uzbierać potem.

Uzupełnienie (gdy pisałam wcześniejszą wiadomość nie było jeszcze odpowiedzi Pana Janusza):

Tak ta oferta z młynkiem i basiciem jest bardzo kusząca, ale jeśli dobrze liczę wyjdzie to koło 1700 zł, a mój mąż zaniemówił jak mu to powiedziałam.
A czy mógłby mi Pan powiedzieć co do basica, czy da się też tam dołączyć tą nasadkę capuccinotare? czy to tylko do modeli Gaggia?
I czy da się wcisnąć tam duży (250ml) kubek?
(wiem że to nie eleganckie,ale lubimy z mężem czasem porządne kubki, a nie filiżanki. choć myślę ,że jak posmakujemy dobrego espresso,to się przestawimy).
Jak czytałam kawa leci cały czas z 2 wlewów, czy w takim razie regulowana jest ilość pobieranej wody? ( czy na 1 czy 2 filiżanki).

Może to takie naiwne pytania, ale mnie ciekawią takie szczególiki, bo jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach :twisted:

Dziękuję :)

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » wt 09 gru 2008, 13:09

Obudowa w BASICU jest z tworzywa ABS a więc ciepło z bojlera nie będzie wystarczające. Podgrzewa się zwykle filiżanki gorącą wodą z ekspresu lub parą. Nie zgadzam się z opinią na temat spieniania mleka. Nie jest to sprzęt z grupy small profesjonal ale spienianie jest bardzo dobre i szybkie. Różnice w jakości kawy będą i dlatego nie radzę SAECO. Mogę natomiast zaproponować zamiast modelu BASIC model ARC Black & Inox i podgrzewacz wówczas będzie Ci funkcjonował bo na górze jest stal nierdzewna. Róznicę w cenie może sobie skompensować kupując w systemie ratalnym.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 09 gru 2008, 13:11

Skoro wszystkiego nie można mieć od razu, to decyzja zależy od cierpliwości w oczekiwaniu na dobrą kawę.
Jeżeli chcesz już od razu mieć ekspres, to kup jakiś lepszy i zaparzaj w nim jakiś czas aromatyczniejszą niż do tej pory kawę (która zwykle bez mleka nie daje się wypić). Jest to rozwiązanie lepsze dla wielbicieli kaw mlecznych. Dozbieranie na młynek spowoduje znaczne polepszenie jakości kawy i możliwość uzyskania espresso.
A jeżeli na początek młynek to np. z moką lub presso, które później można będzie wykorzystać jako sprzęt przenośny.
W kompozycji młynek+ekspres jest jeszcze do rozważenia w tej cenie wybór między: Ascaso, Demoka, Gaggia.
?

radionx
zagląda od święta

Postautor: radionx » wt 09 gru 2008, 13:24

Ostatnio sam mocno rozglądałem się za ekspresem i początkowo właśnie stawiałem na Gaggię. Jednak w żadnych informacjach producenta nie znalazłem informacji, aby którakolwiek z domowych (od dose po twina) miała zawór trójdrożny (a chyba by się tym chwalili). Może się mylę, ale w tej cenie mało prawdopodobne. Najtańszy ekspres z takim zaworem jaki znalazłem to La pavoni puccino PCL (1700 zł). Sam zdecydowałem się na Ascaso, które notabene też nie ma takiego zaworu w prostszych modelach, a jest on chyba dopiero od modelu steel w wersji prof (czyli też od droższej). Mój trochę kapie i podczas spieniania para idzie też w PF-a, ale kawę robi niezłą :)
Ascaso Dream + i-mini

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » wt 09 gru 2008, 13:25

Nie ma tu potrzeby żadnej nasadki - pisałem już o rotacyjnym systemie spieniania mleka. Po drugie cena dla Forumowicza uwzględnia rabat. W przypadku zakupu kompletu rabat wynosi 15% i cena spada do 1521,50 zł plus gratis :roll:
Duży kubek 250 ml pod wylewkę kawy nie podejdzie. Ale mam też filiżanki Cromo latte o pojemności 230 ml. Chociaż ekspres do kawy to inaczej się nazywa espresso coffee machine. Nie powinien więc służyć do czegoś innego...
Wypływ wody przerywa się samemu - nie ma programowalnych przycisków typu mała kawa, duża kawa.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 09 gru 2008, 13:38

Jednak w żadnych informacjach producenta nie znalazłem informacji, aby którakolwiek z domowych (od dose po twina) miała zawór trójdrożny (a chyba by się tym chwalili).
Na stronie producenta w charakterystyce technicznej: Altro - Elettrovalvola. To jest właśnie to. :idea:
Nie jest to żadne nadzwyczajne wyposażenie, ileż może kosztować taki zawór? Powinien być standardem, tylko nikomu się nie chce go wsadzać do tak tanich "ekspresów-jednorazówek".
?

Awatar użytkownika
czarny_kot
Kontaktowanie:

Postautor: czarny_kot » wt 09 gru 2008, 13:50

Co do spieniania mleka w basicu, to były tylko uwagi, które przeczytałam w topiku subiektywnych opinii:
http://www.caffeprego.pl/phpBB2/viewtop ... caso+basic

Biję się z myślami, każdy ma wady i zalety. Ale teraz przynajmniej znam konkrety :D

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » wt 09 gru 2008, 13:51

Jogi,
Nie do końca tak jest. Rzecz jest także w wielkości ekspresu a dokładnie obudowy. Wsadzenie takiego zawru wymaga nieco więcej miejsca. Obudowa np. ekspresów ASCASO z podstawowego szeregu nie pozwala na to. Trzeba by zaprojektować zupełnie inną obudowę. Co innego np. STEEL - jest tu wystarczająco dużo miejsca w tym prostopadłościennym pudełku :P

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 09 gru 2008, 14:10

Pożartować sobie nie wolno. :wink: W końcu czymś muszą się różnić ekspresy od siebie i oszczędności mają też jakieś tam znaczenie, bo zawsze te np. 200 zł mniej za ekspres, jeśli komuś nie przeszkadza, że kapie, to już jest coś. Mnie na razie też bardzo nie przeszkadza, że kapie, ale docelowy ekspres będzie musiał mieć i zawór, i parę innych obowiązkowych szczegółów.
Jeszcze dla uściślenia w sprawie zaworów trójdrożnych. Nie mają go: Espresso Dose (i cała seria Espresso), Evolution i Viva.
Ma go cała seria Baby.
?

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » wt 09 gru 2008, 14:19

Nie o to mi chodziło. Sam lubię też pożartować. Rzecz jest jednak w tym, że ekspres z zaworem trójdrożnym to musiałby być już nowy model. Bo w tej obudowie się nie da...A jeśli już chodzi o te różne szczególiki to w dorej cenie może być New Arlecchino. Ciekawe dlaczego nikt go jeszcze nie sprowadził. Chyba muszę sam zacząć :wink:

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 09 gru 2008, 14:34

No właśnie, ciekawi mnie jego cena, bo z tego co wiem, to on ma chyba trójdrożny. W ogóle nie ma nigdzie żadnych informacji na jego temat pod tą nazwą. A jest to świetny ekspres z serii domowej, już dość rozpowszechniony pod inną nazwą - Lelit.
Ostatnio zmieniony wt 09 gru 2008, 14:45 przez Jogi, łącznie zmieniany 1 raz.
?

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”