Ekspres kolbowy i młynek w granicach 6000 PLN

Monkin
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Kawiarka od lat, Gaggia Accademia

Re: Ekspres+młynek do 6000 PLN

Postautor: Monkin » sob 03 mar 2012, 10:54

w okolicach 3,5 tys masz ascaso steel z młynkiem lub la pavoni DMB z młynkiem. w okolicach 5 tys to już może być młynek + bardziej wypasiony ekspres z HX. zakres cenowy odpowiedni, nic tylko wybierać :) ja po paru miesiacach z DMB zaczynam powoli dojrzewać do zakupu osobnego młyna, jakoś wnerwia mnie że musze się schylać zeby zobaczyć jak mi się kawa sypie :)
zachęcająco brzmią opinie o młynku eureka mignon - cena też jest zachęcająca....
Czy jesteś zadowolony z jakości uzyskiwanego naparu? Jak mieli młynek w tym kombajnie, bo są różne opinie? Moja żona pije dużo cappucino i latte, DMB wyrobi się w razie potrzeby z parą na te 8-10 osób? Pytam bo pasują mi jego gabaryty, mam mało miejsca ( na głębokość) w kuchni. Ten model La Pavoni by mi się idealnie zmieścił.
O Ascaso nie myślę. Hiszpańskie ekspresy mnie nie interesują. Nie żebym coś do nich miał w kwestii jakości wykonania, ale preferuję w kawie li tylko wyroby sympatycznych makaroniarzy. Mam ponad 30 letnie kawiarki bialettiego i nic w nich do tej pory nie strzeliło. Nawet uszczelki mają oryginalne.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » sob 03 mar 2012, 11:13

W tej cenie będziesz miał świetne maszyny HX lub DB znanych producentów Bezzera, Izzo, Vibiemme, Quickmill, Rocket i wielu innych z bojlerami przynajmniej 1.5l w HX lub odpowiedniki dwubojlerowe.
Taka mała dźwignia nie da ci takiej powtarzalności jak pompa, chociażby wibracyjna. Co innego dźwignie gastronomiczne, te natomiast są fantastyczne.....
Zabezpiecz też gdzieś ze 2.8kPLN na najnowszego cyfrowego Mazzera Mini model 2012.... ;)
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Monkin
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Monkin » sob 03 mar 2012, 13:48

W tej cenie będziesz miał świetne maszyny HX lub DB znanych producentów Bezzera, Izzo, Vibiemme, Quickmill, Rocket i wielu innych z bojlerami przynajmniej 1.5l w HX lub odpowiedniki dwubojlerowe.
Taka mała dźwignia nie da ci takiej powtarzalności jak pompa, chociażby wibracyjna. Co innego dźwignie gastronomiczne, te natomiast są fantastyczne.....
Zabezpiecz też gdzieś ze 2.8kPLN na najnowszego cyfrowego Mazzera Mini model 2012.... ;)
Dzięki za konkretne propozycje. Muszę się zastanowić. Na Rocketa Premium Plus też patrzyłem, ale jest niestety za "gruby".
W zasadzie powinienem napisać precyzyjnie od początku, iż zasadniczym kryterium wyboru w miarę dobrego włoskiego ekspresu , który ma mi dać dobry napar są jego gabaryty, które nie mogą przekroczyć na głębokość 30- 33 cm. Jedyne możliwe miejsce na ekspres w mojej kuchni ma bowiem 40 cm głębokości i muszę mieć jeszcze te kilka cm na blacie w zapasie.
Porównam sobie dane techniczne poszczególnych urządzeń. Z tego co się wstępnie zorientowałem to sensowne Hx mają minimum na głębokość ok. 40-42,5 cm... a to już u mnie za dużo. No chyba , że mi podpowiecie jakiś konkretny model mini, żebym nie błądził po omacku. W ostateczności jak nie DMB ( który mi pasuje wymiarami) kupię klasyka, czyli dźwigniowego La Pavoni Proffesionala i będę sobie ćwiczył robienie ekstraktu, zaś rodzinka i znajomi dostaną - tak jak dotychczas - kawę z kawiarki. W końcu przyjemność ma być dla mnie i żony, nie dla gości. :wink: Jeszcze raz dziękuję za wasze uwagi.

manner
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: la pavoni DMB, mukka, clever

Postautor: manner » sob 03 mar 2012, 23:40

Czy jesteś zadowolony z jakości uzyskiwanego naparu? Jak mieli młynek w tym kombajnie, bo są różne opinie? Moja żona pije dużo cappucino i latte, DMB wyrobi się w razie potrzeby z parą na te 8-10 osób? Pytam bo pasują mi jego gabaryty, mam mało miejsca ( na głębokość) w kuchni. Ten model La Pavoni by mi się idealnie zmieścił.
O Ascaso nie myślę. Hiszpańskie ekspresy mnie nie interesują. Nie żebym coś do nich miał w kwestii jakości wykonania, ale preferuję w kawie li tylko wyroby sympatycznych makaroniarzy. Mam ponad 30 letnie kawiarki bialettiego i nic w nich do tej pory nie strzeliło. Nawet uszczelki mają oryginalne.
pewnie że jestem zadowolony - w końcu kupuję odpowiednią kawę :)
co do młynka - nie znam opinii, które by mówiły że młynek wbudowany w DMB jest kiepski. jest OK. nie robiłem jeszcze na raz kawy dla 10 osób, ale i tak jak mniemam nie da rady zrobić pod rząd 10 * espresso i potem spienić wiadro mleka - ja robię parami :) dwa espresso, grzanie, spienianie, potem flush i znowu dwa espresso grzanie spienianie itd. bojler jest raczej mały więc więcej na raz niż dzbanek 0.5 mleka bym nie robił. mam zainstalowany PID więc mam łatwiej kontrolować temperaturę, dlatego sobie pozwalam na takie działania przy większej ilości kaw.
trzeba faktycznie być czubkiem aby mieć czas na docenienie tego, co potrafi być ukryte w 25 ml naparu. // (c) by trickykid

Awatar użytkownika
Solkan
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: QuickMill Vetrano, La Pavoni Zip Base, Ziarna Malavi Mzuzu Geisha mniam mniam...

Postautor: Solkan » ndz 04 mar 2012, 0:48

Nie da się przecenić kompaktowości tego ekspresu w małej przestrzeni (sam mam 3m^2). Młynek mimo, że mały i szybkoobrotowy nie stwarza problemów, można dostatecznie precyzyjnie ustawiać przemiał. Przy pomocy DMB robiłem już kilka razy kawy dla 10+ osób (kaw było między 12 a 17) i muszę przyznać że przy pewnej dyscyplinie daje radę (to o czym pisał manner). Niemniej nie jest to ekspres gastronomiczny, a pojemność jego bojlera to zatrważające 300 ml (z tego co pamiętam) więc nie należy oczekiwać wszystkiego naraz. Mimo wszystko nawet jeżeli czynności obsługowe wykonujemy w miarę żwawo to myślę, że sprzęt powinien nadążyć. Przy jednym spienianiu można spienić tak gdzieś 0,7 l mleka zanim się zasapie (ale do tego trza już dzbanek duży mieć :P . Ja mam dzbanek 0,6 i tak jak opisywał manner robię najlepiej parami przeplatając spuszczaniem wody i spienianiem (nadmienię, że kolega ładnie ztuningował wstawiając PIDa u mnie niestety wszystko na oko ucho i ew subiektywne odczucie temperatury)
Wiem że nic nie wiem...

Monkin
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Monkin » ndz 04 mar 2012, 9:57

Jeszcze raz wielkie dzięki za wasze konkretne uwagi. Muszę sobie to wszystko przemyśleć i zastanowić się, czy aby zbyt pochopnie nie skreśliłem ze swojej listy ascaso i jego serii duo, bo mojej kobitce nagle się również zaczęły bardzo podobać. Wymiary też mają kompaktowe, co prawda trzeba dokupić młynek, więc jest trochę więcej gratów w kuchni, ale dają chyba trochę większą swobodę w robieniu cappucino w porównaniu do DMB. A dla niej mleczko to priorytet w kawie, gdyż espresso nie za bardzo ze względów zdrowotnych toleruje.

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Chemex | AP | Hario | Bosch filtrowy | IIKONE
Kontaktowanie:

Postautor: trickykid » ndz 04 mar 2012, 12:23

To nie tyczy się bezpośrednio wątku, ale zaintrygował mnie temat zdrowotny, albowiem ja dla przykładu nie bardzo toleruję mleko właśnie ze względów zdrowotnych. W czym dla zdrowia espresso z mlekiem jest lepsze od samego espresso?
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » ndz 04 mar 2012, 13:49

Mamy już wątek o tym trującym mleku.... ;)
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Monkin
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Monkin » ndz 04 mar 2012, 14:00

To nie tyczy się bezpośrednio wątku, ale zaintrygował mnie temat zdrowotny, albowiem ja dla przykładu nie bardzo toleruję mleko właśnie ze względów zdrowotnych. W czym dla zdrowia espresso z mlekiem jest lepsze od samego espresso?
W przypadku mojej kobitki jedno porządne espresso wyprawia ją na orbitę okołoziemską a dwa gwarantują jej jazdę poza układ słoneczny. Po prostu kwestie serducha i spraw ciśnieniowych, dlatego pije wyłącznie z mleczkiem. Tylko tyle.
A propo: przejrzałem sobie kilka urządzeń rozpatrywanych pod względem gabarytów ( te nieszczęsne 40 cm głębokości na moim blacie).
1.La Pavoni Domus Bar
2.La Pavoni Professional
3. Vibiemme Domobar Junior Dual (2B)
4.Vibiemme Domobar Junior HX
5. Ascaso Steel Duo Prof
6. Ascaso Stell Uno Prof PID
7 Nuova Simonelli Oscar/Musica
8 Quick Mill Pegaso
9 Isomac Zaffiro (na styk wchodzi).
Czy bardziej oblatani w temacie mogliby mi doradzić w wyborze uwzględniając moje podane kilka postów wcześniej kryteria?

profik
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: .
Kontaktowanie:

Postautor: profik » ndz 04 mar 2012, 14:38

Że tak zapytam nieśmiało: Jaka jest różnica w zawartości kofeiny między pojedyńczym espresso, a latte bądz cappuccino? ;)

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » ndz 04 mar 2012, 14:47

Profik... :shock:
Ty..., znawca wszystkiego, nie wiesz... :wink:
Słyszałeś coś o stężeniu...?
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » ndz 04 mar 2012, 14:51

Mleko ponoć blokuje/łagodzi działanie kofeiny...

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: R58|Fiorenzato F64 EVO

Postautor: Maciej1 » ndz 04 mar 2012, 15:10

W przypadku mojej kobitki jedno porządne espresso wyprawia ją na orbitę okołoziemską a dwa gwarantują jej jazdę poza układ słoneczny. Po prostu kwestie serducha i spraw ciśnieniowych, dlatego pije wyłącznie z mleczkiem. Tylko tyle.
A propo: przejrzałem sobie kilka urządzeń rozpatrywanych pod względem gabarytów ( te nieszczęsne 40 cm głębokości na moim blacie).
1.La Pavoni Domus Bar
2.La Pavoni Professional
3. Vibiemme Domobar Junior Dual (2B)
4.Vibiemme Domobar Junior HX
5. Ascaso Steel Duo Prof
6. Ascaso Stell Uno Prof PID
7 Nuova Simonelli Oscar/Musica
8 Quick Mill Pegaso
9 Isomac Zaffiro (na styk wchodzi).
Czy bardziej oblatani w temacie mogliby mi doradzić w wyborze uwzględniając moje podane kilka postów wcześniej kryteria?
Biorąc pod uwagę twoje wymagania, z tej grupy brałbym pod uwagę 3,4 oraz 6.. Dalej to już kwestia wyglądu czy weźmiesz Vibiemmki czy Musicę :wink: .
_, w kolejce _

profik
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: .
Kontaktowanie:

Postautor: profik » ndz 04 mar 2012, 15:32

Doskonale o tym wiem dlatego pytam. :wink:

Monkin
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Monkin » ndz 04 mar 2012, 17:15

Doskonale o tym wiem dlatego pytam. :wink:
Ze tak odpowiem nieśmiało , dobrze, że nie zapytałeś o stężenie molowe, procentowe tudzież normalne określające liczbę gramorównoważników w dm sześciennym roztworu ... : Ale kto pija kofeinę na litry.... wink:

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”