Zelmer — pytania i problemy dotyczące Zelmerów

magic888
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Zelmer piano, Krups GV2, tygielek, caffettiera

Re: Zelmer - pytania i problemy dotyczące Zelmerów

Postautor: magic888 » pt 01 cze 2012, 13:50

Odkręciłem, wyczyściłem i już nic nie leci oprócz wody przez kilka pierwszych sekund.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » pt 01 cze 2012, 14:22

Nie wytwarza pary? No to jakieś jaja... Jak masz gwarancję to gnaj do serwisu. Nie masz teraz innego wyjścia jeśli nie chcesz stracić gwarancji...
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Aconitum
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Aconitum » wt 05 cze 2012, 14:06

No i zamordowałem swojego Torrido. Po rozmowie z miłą panią z serwisu dowiedziałem się, że prawdopodobnie padła elektronika i naprawa gwarancyjna w takich sytuacjach kończy się wymianą ekspresu na nowy lub zwrotem pieniędzy. Ekspres w sierpniu kończy 2 lata.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » wt 05 cze 2012, 14:51

No to przynajmniej zwrócą kasę- 2 lata używania ekspresu za darmochę ;)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900

jackpe
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: I-mini2, Ascaso Basic, FP.
Kontaktowanie:

Postautor: jackpe » wt 05 cze 2012, 15:06

Jest to jedna z nielicznych zalet ekspresów tej firmy. Zwracają pieniądze bez najmniejszych problemów i zawsze wtedy można kupić coś sensownego o ile ma się jeszcze ochotę na ekspres :) A u większości użytkowników i tak takie Torrido dwoch lat nie przetrwa.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » wt 05 cze 2012, 16:11

Ja nie wiem- moi klienci (niektórzy nawet z 2009 roku) przychodzą i pytają raczej jak najlepiej odkamieniać nowe ekspresy (nowe z 2008 roku- Nerro, Nerro Plus i Torrido) i ewentualnie popytać o młynki niż skarżyć się że coś jest nie tak.
Oczywiście też próbujemy rozwiązywać czasami problemy ekstrakcji itp. Jejciu- ale ten Media Markt ma ze mną dobrze ;)
Serwisy (te DOBRE) raczej naprawiają ekspresy, czasami zdarza się, że brak jest części i wtedy jesli mija 21 dni a części nie przychodzą- wystawiają oświadczenie. To, czy dostaniemy pieniądze czy nowy ekspres zależy od sklepu gdzie go kupimy- to TAM mogą być ewentualne problemy- szczególnie, jesli kupujemy przez internet od pana Kazia sprzedającego żarówki, plastikowe baseny i ekspresy ;)

jackpe
Sprzęt: I-mini2, Ascaso Basic, FP.
Kontaktowanie:

Postautor: jackpe » śr 06 cze 2012, 17:42

Sam miałem Torrido. W ciągu pól roku dwa razy serwis i za drugim razem nie zamieścili się w terminie 21 dni. Kontakt z Zelmerem i natychmiast podjęta decyzja o zwrocie gotówki przez sklep. W tym wypadku RtvEuroAgd. I ten fakt wspominam bardzo miło :) Tyle, w kolejce do zwrotu, środek tygodnia wieczorem, za mną ustawiły się jeszcze dwie osoby z Torrido, z czego jedna miała go od dwoch dni a druga ok. miesiąc. Mam nadzieje, że nowa seria ekspresów Zelmera będzie wolna od wad elektroniki i użytkownicy bedą z nich zadowoleni, jak ja z odkurzacza :)

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » śr 06 cze 2012, 18:13

Ten Zelmer to dziwna firma, to co wydaje się być(jest) wadą staje się zaletą :wink: Sprzęt dla amatorów szukających atrakcji w postaci niespodzianek związanych z użytkowaniem(Zelmer surwiwal) :?: :kwiat:

magic888
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Zelmer piano, Krups GV2, tygielek, caffettiera

Postautor: magic888 » śr 06 cze 2012, 18:47

Jeszcze raz odkręciłem i przykręciłem i sprawa ma się tak, że aktualnie działa jedynie robienie kawy, a spienianie i wrzątek już nie. Przy wrzątku wydaje odgłos normalny,ale ciszej to jest. Czas najwyższy chyba iść do serwisu, bo do września gdzieś mam gwarancję.

Aconitum
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Aconitum » czw 07 cze 2012, 9:02

Z mojego Torrido byłem zadowolony, nawet bardzo. Kupiony był w electro.pl (na razie problemów żadnych nie robili - wystawili duplikat faktury, bo zgubiłem). Osobiście wolałbym zwrot pieniędzy, bo już się trochę napaliłem na Ascaso Basic:)

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: {Zelmer 13Z010 || Hario V60-02 || Aeropress|| FrenchPress Kaiserhoff 600ml || Tygielek} Powered by Mazzer Super Jolly&&MACAP M2M&&Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » czw 07 cze 2012, 9:05

To jak dostaniesz nowy, to sprzedaj ;)
Espresso: Red Brick Espressp by Square Mile
Drip/Aero:  Kostaryka Finca Licho by Mastro Antonio || El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural by Square Mile
Portfolio

trzmiel
zagląda od święta
Sprzęt: Zelmer Subito

Postautor: trzmiel » czw 07 cze 2012, 9:43

Po lekturze forum i poszukiwaniu umiarkowanie taniego ekspresu od wczoraj jestem posiadaczem zelmera subito. Pierwsze wrażenie robi solidne, ale jako że nigdy wcześniej takiego sprzętu nie obsługiwałem mam kilka bardzo podstawowych pytań. Pokornie proszę o cierpliwe odpowiedzi.

Ekspres ma dwa sitka: jedno "głębsze", pojedyncze, a drugie z wyraźnym podwójnym dnem i przez to nieco płytsze. Według instrukcji to drugie to "sitko do zaparzania podwójnej kawy". Wszystko byłoby dobrze, tyle tylko że ono jest na tyle płytkie, że po wsypaniu i ubiciu dwóch miarek kawy i tak jest jej na tyle dużo, że właściwie nie da się założyć kolby (próba skończyła się oblepieniem tej strony przy ekspresie kawą). O co tu chodzi?

Drugie pytanie, czemu służy silikonowa wkładka między sitkiem a dozownikiem?

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: {Zelmer 13Z010 || Hario V60-02 || Aeropress|| FrenchPress Kaiserhoff 600ml || Tygielek} Powered by Mazzer Super Jolly&&MACAP M2M&&Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » czw 07 cze 2012, 9:53

Jak na mój gust, ta plastikowa łyżka ma pojemność większą niż ~7g i większą niż pojedyncze sitko. Po prostu dawaj tyle, żeby było dobrze, a nie przejmuj się, czy wchodzą 2 łyżki czy 1,5 ;)

Co do tej silikonowej wkładki, w tym wątku było już niejednokrotnie pisane, że jest to "wspomagacz cremy" - coś, co powinieneś czym prędzej wymontować, jeżeli chcesz naprawdę bawić się w przyrządzanie espresso, a nie 'espresso'.
Espresso: Red Brick Espressp by Square Mile
Drip/Aero:  Kostaryka Finca Licho by Mastro Antonio || El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural by Square Mile
Portfolio

trzmiel
zagląda od święta
Sprzęt: Zelmer Subito

Postautor: trzmiel » czw 07 cze 2012, 10:03

Dziękuję za odpowiedź.

Temat sitka dalej mnie dziwi - dlaczego na podwójną kawę jest prawie o połowę _mniejsze_? Czy chodzi tylko o to, że przy większej ilości kawy potrzebujemy podwójnego dna (które nie jest konieczne przy pojedynczej porcji), i to siłą rzeczy zmniejsza pojemność sitka? A jeśli tak, to dlaczego?

Jeszcze małe uściślenie - patrząc od góry, te sitka mają taką samą ilość i układ dziurek. Ale w jednym sitku mamy pojedyncze dno i dziurki na wylot, a w drugim sitku patrząc od spodu jest drugie dno z pojedynczą, znacznie większą dziurką na środku.

Skoro pełne dwie miarki się nie mieszczą, to ile powinienem sypać kawy? Ile tylko się zmieści, tak żeby ubita kawa dotykała wylotu w ekspresie i po użyciu był widoczny jego odcisk? Czy zostawić trochę (ile?) miejsca?

Co do wspomagacza cremy, tak myślałem - ale z tego co czytałem, poczekam z wymontowaniem na świeższą kawę (teraz to czarna mielonka lavazzy).

StaSZek
Sprzęt: Rancilio Silvia V3 + Compak K6 Pro-Barista
Behmor 1600
Clever Coffee Dripper
Ręczny Tiamo
Moka 2 cups

Postautor: StaSZek » czw 07 cze 2012, 21:34

W sitku z podwójnym dnem wytwarza się ciśnienie między jednym dnem a drugim przez co kawa jest spieniana.

Co do ilości kawy:
Nasyp, ubij, zapnij kolbe, odepnij kolbe; widać odbicie prysznica na kawie -> mniej kawy. Powtarzać do momentu aż prysznic nie będzie się odbijał na suchym krążku kawowym. Po ekstrakcji prysznic może być odbity na krążku.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”