Zelmer — pytania i problemy dotyczące Zelmerów

Awatar użytkownika
bosy
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Bezzera Magica, F4E nano, pędzelek i ściereczka.

Re: Zelmer — pytania i problemy dotyczące Zelmerów

Postautor: bosy » czw 07 lut 2013, 14:21

1500W to mała moc?
Chodziło o moc minusów a nie moc elektryczną. Dużo minusów znaczy się.... :roll:
Czasami ważniejsze od tego co się pije jest to z kim się pije.

Awatar użytkownika
bosy
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Bezzera Magica, F4E nano, pędzelek i ściereczka.

Postautor: bosy » czw 07 lut 2013, 14:43

Dzięki za wyjaśnienie, bo to że zapinam pf i się nagrzewa razem wydawało mi się tak oczywiste, że nawet bym nie pomyślał żeby zapytać o taki szczegół przy wyborze (mimo że w Presso też trzeba było grzać wodą - no ale to był full-manual).
Aby uzyskać poprawne espresso potrzebne jest wygrzanie całego zespołu zaparzającego, przez który przepływa napar. W moim Torrido (13Z018 dla precyzji) też miałem problem z rozgrzaniem kolby, więc każda następna kawa, w miarę parzenia, była co raz lepsza. Przelewanie wody niewiele dawało albo trzeba było jej dużo przelać. Czasami przelewałem ją wrzątkiem z czajnika, o ile takowy miałem pod ręką.

@Nieznający się: W ekspresach automatycznych czy kapsułkowych nie ma kolby i nie ma potrzeby wygrzewania tego elementu. To zupełnie inna konstrukcja maszyny niż ekspres kolbowy.

Dla porównania w moim obecnym ekspresie - Ascaso Dream - kolba po 10 minutach od włączenia jest na tyle gorąca, że parzy przy dotknięciu. A to przekłada się oczywiście na dużą powtarzalność parzenia.
Czasami ważniejsze od tego co się pije jest to z kim się pije.

Awatar użytkownika
Jaculek
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Zelmer CM2005M Subito, moka gb
mieli: Graef CM80

Postautor: Jaculek » ndz 10 lut 2013, 21:27

Witam.
Mam pytanie do użytkowników Zelmera cm2005. Czy normalnym jest w tym ekspresie, że podczas parzenia kawy, nawet przy słabym jej ubiciu po ok. 10s zaczyna pulsacyjne wytryskiwać gorąca woda z dyszy do spieniania mleka? Ekspres ma dosłownie kilkanaście dni i początkowo tego problemu zupełnie nie było. Od czasu pojawienia się tego problemu ekspres wylewa też więcej wody do tacki. Wystarczy zaparzenie czterech kaw żeby całkowicie zapełnić tackę.
Z góry dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
W zeszłym tygodniu dostałem trzeci egzemplarz Subito. Nie wiem jak to się może Zelmerowi opłacać no ale i tak lepiej niż gdyby naprawiali. Wracając do kwestii z cytatu. Przy zbyt mocno zmielonej i ubitej kawie w moim egzemplarzu pojawiło się to samo: z dyszy zaczęła wylewać się pulsacyjnie woda i jednocześnie pojawił się zrzut do tacki. Stawiam, że jest tam coś na kształt OPV i niekoniecznie musi być dobrze wyregulowany lub też montują go od sierpnia 2012 bo wcześniejsze egzemplarze tego nie wykazywały.
Ostatnio zmieniony pn 11 lut 2013, 17:37 przez Jaculek, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie samą kawą pije człowiek: www.piwo.org

Nieznający się
Sprzęt: Zelmer CM 2004m

Postautor: Nieznający się » pn 11 lut 2013, 11:47

Witam!
Mam takie pytanie, na czym polega "Zakres ilości parzonej kawy [ml]: 60-200" w ekspresie Zelmer CM-2004M INOX ?
Chodzi mi przede wszystkim o to, że np. jeśli chciałabym zrobić jedną dużą kawę np 210-220ml (piję w kubku pół na pół z mlekiem ;) czy jest taka możliwość za jednym razem czy muszę zrobić wtedy 2 kawy jedna po drugiej i zlać do jednego kubka? Czy nap to programowanie dotyczy 2 kaw np.jedna 110ml i druga 110ml?
Mam stary ekspres AEG EA 120, który działa bez problemu już prawie 8lat (hahahaha nigdy nie był odkamieniany) i w tym ekspresie ile naleję wody tyle mi wleci do kubka. Czy jest w zelmerze taka możliwość, że ile wleję wody tyle mi przeleci przez sito z kawą?
Czy jest ktoś niezadowolony z Zelmera CM-2004M INOX?
Jeszcze zastanawiam się nad ELECTROLUX EEA 260, który polecacie?
Dzięki za pomoc :)
Witam,
to programowanie działa dokładnie tak jak opisałeś. Ustawisz np. ok. 200 ml wody to Ci tyle wyleci, ale to będzie lura a nie kawa - ilości kawy nie da rady zmienić:( Samo programowanie jest banalnie proste. Z tego co gdzieś kiedyś wyczytałem działą to bardziej na zasadzie ustalania czasu przelewania wody a nie na pomiarze jej objętości. Różnica taka, że w zależności od "oporu" kawy może wyjść inna objętośc naparu.

Awatar użytkownika
marek_aa
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Obecnie CATLER ES 8012

Postautor: marek_aa » pn 11 lut 2013, 13:56

gdzieś kiedyś wyczytałem działą to bardziej na zasadzie ustalania czasu przelewania wody a nie na pomiarze jej objętości.
W prawdzie nigdy nie rozkręcałem Zelmera ale w tych ekspresach do których do tej pory zaglądałem zamontowane były tzw. przepływomierze mierzące ilość pobranej wody...?

kritker
Sprzęt: zelmer cm2005m

Postautor: kritker » wt 12 lut 2013, 11:49

Witam.
Mam pytanie do użytkowników Zelmera cm2005. Czy normalnym jest w tym ekspresie, że podczas parzenia kawy, nawet przy słabym jej ubiciu po ok. 10s zaczyna pulsacyjne wytryskiwać gorąca woda z dyszy do spieniania mleka? Ekspres ma dosłownie kilkanaście dni i początkowo tego problemu zupełnie nie było. Od czasu pojawienia się tego problemu ekspres wylewa też więcej wody do tacki. Wystarczy zaparzenie czterech kaw żeby całkowicie zapełnić tackę.
Z góry dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
W zeszłym tygodniu dostałem trzeci egzemplarz Subito. Nie wiem jak to się może Zelmerowi opłacać no ale i tak lepiej niż gdyby naprawiali. Wracając do kwestii z cytatu. Przy zbyt mocno zmielonej i ubitej kawie w moim egzemplarzu pojawiło się to samo: z dyszy zaczęła wylewać się pulsacyjnie woda i jednocześnie pojawił się zrzut do tacki. Stawiam, że jest tam coś na kształt OPV i niekoniecznie musi być dobrze wyregulowany lub też montują go od sierpnia 2012 bo wcześniejsze egzemplarze tego nie wykazywały.

Wysłałem ekspres z tym problem pulsacyjne wytryskującej wody i mi także przysłali zupełnie nowy egzemplarz. W mojej subiektywnej ocenie egzemplarz który teraz dostałem generuje więcej pary niż poprzedni podczas spieniania ale przez pierwsze 1-2s z dyszy leci sama gorąca woda, co w poprzednim egzemplarzu się nie zdarzało (para leciała od razu ale z mniejszą intensywności). Zapewne małe chińskie rączki nie są zbyt powtarzalne.

Awatar użytkownika
Jaculek
Sprzęt: Zelmer CM2005M Subito, moka gb
mieli: Graef CM80

Postautor: Jaculek » śr 13 lut 2013, 10:53

No cóż bardzo możliwe. Możliwe też, że ciągle eksperymentują z tym modelem.
U mnie każdy z egzemplarzy zachowywał się inaczej. Pierwszy na początku działał cicho i nie wykazywał tych dziwnych wypływów wody z dyszy pary. Z czasem zaczął hałasować, coś tam w środku zaczęło wpadać w rezonans aż w końcu padł po 5 miesiącach. Drugi od początku był straszliwie głośny, wręcz trząsł kuchnią ale tak jak pierwszy nie wypuszczał wody dyszą pary. Padł po miesiącu. Najnowszy jest cichy (chyba nawet cichszy od pierwszego) ale przy dużym oporze przepływu przez za mocno ubitą i zbyt drobno zmielona kawę popuszcza wodę przez dyszę pary i robi zrzut do tacki ociekowej. Jest tu może ktoś na forum, kto ma dostęp do instrukcji serwisowej lub schematu tego ekspresu? Zastanawia mnie czy faktycznie jest zawór nadciśnienia?
Co do techniki parzenia "espresso" na tym urządzeniu to ostatnio doszedłem do takiego rozwiązania: Po przepuszczeniu przez pusta kolbę 2x 100ml wody i ponownym osiągnięciu zadanej termostatem temperatury ale przed podpięciem kolby z kawą włączam na chwile pompę i pozwalam wylecieć parze i około 10ml wody. Dzięki temu termoblok schładza się i na kawę nie wali pierwsze uderzenie pary i wrzątku. Efekt: pojawiła się sensowna crema a napar nabrał "ciała".
Nie samą kawą pije człowiek: www.piwo.org

grorgewroc
Sprzęt: Zelmer 13z013

Postautor: grorgewroc » śr 20 lut 2013, 16:36

Posiadam od niedawna Zelmer 13Z013 - może ktoś wie, co dokładniej kryje się pod stwierdzeniem, że po 1godz. ekspres przechodzi w tryb oczekiwania?
Stał włączony ponad godzinę i żadne z podświetleń przycisków nie zgasło, tacka cały czas grzała. Może po tym czasie woda nie jest co chwilę dogrzewana?

garfild209
Sprzęt: piano

Postautor: garfild209 » pt 22 lut 2013, 13:33

Posiadam ZELMER 13Z014 piano i gdy chce sobie zrobić kawę buczy przy włączeniu wyłączy się na 1sekunde i znów buczy - myślałem, że zatkane sitko pod głowią i przeczyściłem i skręciłem było zatkane trochę ale po przeczyszczeniu nadal nic - jak się dostać do pompy żeby sprawdzić ją i jak można sprawdzić ją? Proszę o szybką odpowiedź

Awatar użytkownika
Cinek2030
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Graef CM 800
Gaggia Classic

Postautor: Cinek2030 » pt 22 lut 2013, 13:54

A oprócz tego, że buczy, to leci woda? Jeśli tak, to ekspres jest sprawny. Tak ma być.
To wstępne włączenie pompy na 1 sekundę to tzw. preinfuzja. Zelmer to stosuje.

garfild209
Sprzęt: piano

Postautor: garfild209 » czw 28 lut 2013, 16:07

Oki już działa, wymieniona pompka. Mam pytanie jak się robi kawę to powinno równomiernie do dwóch kubków nalewać? bo mam w jednym więcej kawy a w drugim trochę mniej. I w tacce ociekowej jest woda czy to normalne i ile powinno być jej po jednym uruchomieniu?

Rafalek73
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Nivona NICR 520

Postautor: Rafalek73 » wt 05 mar 2013, 16:59

Posiadam Zelmer Piano i sitko na saszetki. Czy takie będą pasowały ?
http://allegro.pl/castello-dark-coffee- ... 05491.html

Leszo
Sprzęt: Zelmer Nerro

Re: problem z zelmer maestro

Postautor: Leszo » pn 11 mar 2013, 13:57

Od 2 lat jestem posiadaczką ekspresu Zelmer Maestro - z czego rok niestety przeleżał w pudełku (mieszkanie z teściami ;) Działał bez zarzutu, do czasu. Wszystko przygotuję, kawę, kolbę, wodę, włączam i... Czekam, czekam, aż się łaskawie nagrzeje i będę mogła wypić poranną kawę. Najdłuższa moja cierpliwość trwała 50 minut, a i tak się kawy nie napiłam. Jest tak "złośliwy", że raz się nagrzeje i po 5 minutach piję kawę, a raz kawa przechodzi mi koło nosa:( Zaniosłam do serwisu, gdzie stwierdzili, że ekspres działa bez zarzutu i przy odbiorze zademonstrowali, że tak jest. No może i tak było przez 2 dni, a potem od nowa Polska ludowa ;)
Ktoś miał taki sam problem? Jak go rozwiązano? Czekam na podpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich Kawoszy :)))
Witam, mam podobny problem z Nerro. Przeważnie działa bez problemów ale od czasu do czasu, potrafi się nagrzewać nawet kilka godzin i nic się nie dzieje. Pomaga kilkukrotne wyjęcie i włożenie wtyczki do gniazdka ale za jakiś czas problem wraca. Wiecie co może być przyczyną i czy warto to naprawiać (już po gwarancji). Miałem podobny problem w odkurzaczu, też Zelmer, tam było coś ze sterowaniem.

Awatar użytkownika
yogi02
zagląda od święta
Sprzęt: Zelmer Maestro - Hario Slim

Postautor: yogi02 » sob 16 mar 2013, 13:16

Witam i pozdrawiam wszystkich kawoszy. Właśnie stałem się posiadaczem Zelmera Maestro. Mam takie pytanie. W instrukcji jest mowa o dwóch sitkach na jedną i dwie kawy oznaczone od spodu symbolem w rodzaju przecinka. Jest jeszcze trzecie sitko i nie dopatrzyłem się w instrukcji do czego. Jest płytsze od tego na jedną kawę i oznaczone od spodu kółkiem. Do czego służy ?

EDIT:
Chyba wiem do czego to trzecie płytkie sitko. Podejrzewam, że na saszetki, ale tego w instrukcji nie ma.

cwpisz
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Solis Scala
Ascaso Dream
Bialetti Mukka
"wietnamska blaszka"

Re: problem z zelmer maestro

Postautor: cwpisz » wt 02 kwie 2013, 1:06

Ja mam ten sam problem z moim prawie 2-letnim Nerro, jutro zanoszę go do serwisu (16-go kończy mi się gwarancja). Jest to znany problem, a jego rozwiązanie polega na wymianie płytki sterującej i - o ile dobrze pamiętam - płytki zasilającej, a koszt tej operacji to 180 zł za same części - nie mam zamiaru za to płacić w okresie gwarancyjnym.

Nagrałem filmik, pokazujący jak przez ponad 3 minuty ekspres próbuje wystartować i nie daje rady (w razie, gdyby mieli ochotę zastosować Pierwszą Standardową Odpowiedź Administratora, czyli: powiedzieć, że "u mnie działa" :twisted:
W razie czego będę walczył do skutku - i Wam radzę to samo.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”