Zelmer — pytania i problemy dotyczące Zelmerów

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » sob 05 mar 2011, 7:27

...cenna opinia (...) ...w przeciwieństwie do większości wygłoszonych w temacie...
Jak to miło przeczytać, gdy Ktoś tak samokrytycznie, podchodzi do swoich wypowiedzi... :wink:
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

paxmack

Ekspres Zelmer 13Z014 Piano

Postautor: paxmack » sob 05 mar 2011, 11:48

Witam

Przeszukałem forum i nie znalazłem nic na temat tego ekspresu. Czy ktoś może napisać, czy w tym ekspresie można odpowiednio spienić mleko na art latte ? Staram się tego dokonać już od paru ładnych tygodni i nic nie wychodzi. I tak się zastanawiam, czy to moja nieumijętność, czy po prostu jest to niemożliwe na tym ekspresie.

Pozdrawiam

Proszę kontynuować tu //kawcio

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Re: Ekspres Zelmer 13Z014 Piano

Postautor: slavik » sob 05 mar 2011, 12:12

Poczytaj posty [email protected] :idea:
Jest ci On, autorytetem w temacie Zelmerów, a i sam posiada model Piano.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Re: Który Zelmer? Pytania i problemy dotyczące Zelmerów

Postautor: Remogiusz » ndz 06 mar 2011, 0:01

Oczywiście ;) A jak wychodzić nadal nie będzie to zapraszam na PW-postaram się pomóc :)
prawdę mówiąc to mam mało w sobie samokrytyki i może to błąd ale czasami w życiu pomaga ;)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

paxmack

Postautor: paxmack » ndz 06 mar 2011, 0:32

Oczywiście ;) A jak wychodzić nadal nie będzie to zapraszam na PW-postaram się pomóc :)
prawdę mówiąc to mam mało w sobie samokrytyki i może to błąd ale czasami w życiu pomaga ;)
W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak dalej próbować :) Ale dzięki tej informacji nabrałem większego zapału :)

//jak się można z Tobą skontaktować ?

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » pn 07 mar 2011, 10:29

//jak się można z Tobą skontaktować ?
Najprościej będzie jak kupisz Zelmera-szybko spotkacie się w serwisie :smiech:
EDIT: doczytałem że już masz Zelmera co trochę komplikuje sprawę bo oczywiście nie życzę Ci żadnej awarii. Pozostaje więc PW :wink:
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » wt 08 mar 2011, 1:47

ufff... no to mamy klarowność. Dzięki za pomoc.
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900

sebastian1218
Sprzęt: Zelmer Piano

Zelmer piano 2 sitka

Postautor: sebastian1218 » czw 10 mar 2011, 21:04

Witam kupiłem ekspres Zelmer Piano i w zestawie są dwa sitka jedno od dołu ma symbol saszetki pads a drugie dwie filiżanki. I zastanawiam się czy w zestawie nie powinno być jeszcze jednego sitka na jedną kawę. Dzięki za odpowiedź

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Re: Zelmer piano 2 sitka

Postautor: Remogiusz » czw 10 mar 2011, 22:10

Mogłeś w temacie z zelmerami dopisać- modzie- czyń swą powinność.
Uczyniono//kawcio

...a w zestawie dostales sitka na 1 i 2 filizanki. Tylko w niektórych seriach są sitka na saszetki E.S.E. (P.O.D. lub jak tam chcecie). Sitko to ma na dole jakby gwiazdkę 5cio ramienną z dziurkami i jest najpłytsze. Na pewno w 2008 i 2009 roku dodawali w standardzie 3 sitka. Jesli masz wersje z saszetkami to na korpusie ekspresu masz tez naklejke z oznaczeniem owej serii (taką niebieską z napisem E.S.E.). W nowszych nie spotkałem się z nimi. Na pewno możesz dokupić sitko w każdym z punktów serwisowych (przynajmniej dobrych) - u mnie pod blokiem jest komplet kolba plus 3 sitka za 24 zł. W serwisie głównym też tyle plus oczywiście wysyłka. Sądzę więc, że samo sitko to "groszowa" sprawa.
Jeśli jednak u Zelmera nie znajdziesz to Severin, niektóre Kaloriki ? (nieźle brzmi ;) ) i wszystkie BORKi mają też identyczne sitka.
Pozdrawiam.

Przypominam o polskich znakach...//kawcio

pisałem z komórki, a ta ma nieprzewidywalne zachowania co do wyrazów ;) poprawione//remo ;)

sebastian1218
Sprzęt: Zelmer Piano

Postautor: sebastian1218 » pt 11 mar 2011, 16:00

No właśnie o to chodzi że dostałem sitko do saszetek e.s.e I sitko głębokie na dwie kawy, dlatego zastanawiam się czy można parzyć jedną kawę w sitku do saszetek ?

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » sob 12 mar 2011, 0:08

Na pewno się rozumiemy? Jutro jak znajdę sitko do E.S.E. to zrobię zdjęcie i myślę, że wszystko się wyjaśni. A teraz wracam do ginu ;) :szampan:

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: slavik » sob 12 mar 2011, 7:33

O tej porze..., chyba, że na spanie... (zamiast kawy)?

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » sob 12 mar 2011, 17:09

Właśnie, właśnie... mam problemy zawsze z zasypianiem i wstawaniem :) W jednym pomaga mi szklaneczka a w drugim nowy, wibrujący i dzwoniący pod poduszką budzik-polecam ;]
Wracając do tematu-jak wrócę z pracy to zrobię zdjęcia wszystkim sitkom.

Awatar użytkownika
bosy
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Bezzera Magica, F4E nano, pędzelek i ściereczka.

Postautor: bosy » ndz 20 mar 2011, 21:39

Apropos sitek: w Torrido nie ma sitek. Kolba ma dwa poziomy dozowania kawy dla jednej lub dwóch filiżanek. O ile doszedłem do poziomu, jaki mnie zadowala w przypadku pojedyńczej filiżanki espresso (doppio - ładna orzechowa crema, moc i aromat) o tyle w przypadku parzenia espresso do dwóch filiżanek nie jestem usatysfakcjonowany. Po zapakowaniu dozy po sam brzeg kolby, delikatnym jej ubiciu (przy mocniejszym ekspres ma problem z przepchnięciem wody - wylew naparu nie jest ciągły) dwie filiżanki kawy wychodzą słabsze niż jedna. Zauważyłem też przy dublu, że szybciej blednie strumień kawy niż w przypadku parzenia pojedyńczego espresso.
Chciałbym osiągnąć ten sam efekt w przypadku parzenia pojedyńczej jak i podwójnej filiżanki kawy. Co robię nie tak? Drobniej zmielić, mniej sypać i mocniej ubijać? Grubiej mielić, więcej sypać i mocniej ubijać?
Czy te różnice to domena Zelmera Torrido i jego konstrukcji czy też inne ekspresy też tak mają?
Czy może zagustowałem w zbyt mocnej kawie?
Czy jest możliwe w ogóle zaparzenie dwóch doppio w jakimkolwiek ekspresie?
Czasami ważniejsze od tego co się pije jest to z kim się pije.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » pn 21 mar 2011, 0:17

Hmmm...zaraz zaraz...albo jestem zmęczony albo nie zrozumiałem... chcesz zrobić dwa espresso czy dwa doppio z jednej kolby? Logicznie rzecz biorąc to podwójne doppio raczej trzebabyłoby robić z ... ~30 gramów kawy ;) I efekt końcowy byłby zapewne niezbyt zadowalający bo krążek kawowy miałby grubość kilku centymetrów w przypadku średnicy ~ 52 mm a więc jego profil sensoryczny zapewne by się zmienił, prawda antonio? (wiem, wiem-taki koneser nie czyta tematu zelmerów :P a poza tym co tu gadać o profilach przy termoblokach :D )
Jeśli zaś chodzi o zrobienie dwóch espresso jednocześnie-no problem-ładujesz max (sam wiesz ile wynosi) w kolbie, ustawiasz ~60 ml i lejesz do dwóch filiżanek. Teoretycznie intensywność powinna być identyczna we dwóch filiżankach. Testowałeś tak? Jakie wyniki? Myślę, że jeśli zachowujesz standardy to powinno wyjść.
Napisz wyniki ;)

W Szczecinie będę na wakacje kilka dni to popić coś moszna :)

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”