Zelmer — pytania i problemy dotyczące Zelmerów

artureski
zagląda od święta
Sprzęt: mokka, Hario Skerton, Gaggia Classic, Graef CM800

Re: Zelmer — pytania i problemy dotyczące Zelmerów

Postautor: artureski » pn 14 sty 2013, 0:28

Zelmer 13z012 Maestro - pompa nie wyłącza się. Może ktoś się spotkał z tą przypadłością i coś podpowie. Nowy tzn. stary- używany nabytek potrafi czasem nie wyłączyć pompy po przekręceniu pokrętła na 0. Wyłączenie przyciskiem zasilania nie skutkuje - pompa pracuje dalej. Czasem nawet po wyciągnięciu wtyczki - ponowne włączenie zaczyna się od razu od pracy pompy :-( Na jakieś 20 prób, awaria 3 może 4 razy...

kritker
Sprzęt: zelmer cm2005m

Postautor: kritker » wt 15 sty 2013, 23:15

Witam.
Mam pytanie do użytkowników Zelmera cm2005. Czy normalnym jest w tym ekspresie, że podczas parzenia kawy, nawet przy słabym jej ubiciu po ok. 10s zaczyna pulsacyjne wytryskiwać gorąca woda z dyszy do spieniania mleka? Ekspres ma dosłownie kilkanaście dni i początkowo tego problemu zupełnie nie było. Od czasu pojawienia się tego problemu ekspres wylewa też więcej wody do tacki. Wystarczy zaparzenie czterech kaw żeby całkowicie zapełnić tackę.
Z góry dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Jaculek
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Zelmer CM2005M Subito, moka gb
mieli: Graef CM80

Postautor: Jaculek » śr 16 sty 2013, 8:55

Odpowiedź krótka acz wyczerpująca: to nie jest normalne. Odesłać do Zelmera.
Edit: no chyba, że używasz tego dziwnego wynalazku do tworzenia pseudocremy to możliwe, że się przytkał otworek w silikonie.
Nie samą kawą pije człowiek: www.piwo.org

W_W
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Barazza, Unica, bialetti venus, fp, Hario

Postautor: W_W » śr 16 sty 2013, 17:45

po ok. 10s zaczyna pulsacyjne wytryskiwać gorąca woda z dyszy do spieniania mleka
...przepraszam za "oczywistą oczywistość", ale tak na wszelki wypadek napiszę: to byłoby normalne po przekręceniu przełącznika w lewo, do pozycji puszczania pary, jeżeli dzieje się to w pozycji przełącznika "kawa" to tylko serwis.
chyba, że używasz tego dziwnego wynalazku do tworzenia pseudocremy to możliwe, że się przytkał otworek w silikonie
...albo zapchała się przestrzeń pomiędzy sitkiem, a drugim dnem z otworkiem - dotyczy sitka płytkiego na pojedyńcze espresso (to częsta choroba tego rodzaju sitek).

herrmin
Sprzęt: nie mam

Opinie o Zelmer CM2004M

Postautor: herrmin » śr 23 sty 2013, 21:40

Zelmer CM2004M, czy ktoś już ma? Jest to myślę następca Zelmer CM2005M byłby to mój pierwszy ekspres na tzw początek nie chce wchodzić w droższe...

Nieznający się
Sprzęt: Zelmer CM 2004m

Postautor: Nieznający się » śr 30 sty 2013, 11:56

Dzień dobry,
mam ten wynalazek Zelmera (CM 2004m) i jestem z niego zadowolony. Co prawda zgodnie ze standardami szanownych forumowiczów nie "produkuje" prawdziwego espresso, ale moim skromnym zdaniem kawę robi smaczną. Zdecydowanie smaczniejszą od wynalazków kapsułkowych. Sprawia przywoite wrażenie, nic nie wpada w rezonans, wg mnie jest umiarkowanie głośny - a i sam dźwięk jest do zaakceptowania. Ekspres jest dosyć ciężki dzięki temu stabilnie stoi na blacie. Moim zdaniem można smiało sypać sklepową mielonkę - ekspres daje radę i sam napój jest całkiem całkiem (wiem, że teraz naraziłęm się forumowiczą). Spienia dobrze, ale tylko jak się zdejmie tą nasadkę - z nią (przynajmniej mi) wychodzą bąble a nie pianka, ale może nie umiem obsługiwać.
Generalnie moim zdaniem można pod niego podejść. Sam proces parzenia jest dość uciążliwy - wpierw wskazane podgrzać kolbe a dopiero potem parzyć - tak mówi instrukcja i faktycznie coś w tym jest.

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Postautor: Oskar1 » śr 30 sty 2013, 14:56

A są ekspresy w których kolby z sitkiem nie trzeba podgrzewać?
Możesz dopisać jak długo go masz?

Awatar użytkownika
Jaculek

Postautor: Jaculek » czw 31 sty 2013, 8:33

Zapewne chodzi o to, że samo zapięcie kolby do grupy w przypadku Zelmera nie wystarcza. Podgrzanie kolby wymaga przepuszczenia przez nią sporych ilości wody. I to niestety jest wada konstrukcji Zelmera.

Nieznający się
Sprzęt: Zelmer CM 2004m

Postautor: Nieznający się » czw 31 sty 2013, 9:37

Nie wiem, czy są ekespresy gdzie nie trzeba podgrzewać kolby. Ja piszę jak jest w tym Zelmerze - innych "kolbowców" nie testowałem, Stąd też moje porównanie do ekspresów idiotensicher (np. Dolce Gusto) i do automatów (Jura, Saeco). Sam ekspres mam dość krótko - prawie 2 miesiące - więc siłą rzeczy nie wypowiadam się o awaryjności.

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Postautor: Oskar1 » czw 31 sty 2013, 12:42

Dzięki za wyjaśnienie, bo to że zapinam pf i się nagrzewa razem wydawało mi się tak oczywiste, że nawet bym nie pomyślał żeby zapytać o taki szczegół przy wyborze (mimo że w Presso też trzeba było grzać wodą - no ale to był full-manual).

Paulina_Zet
Sprzęt: Zelmer Piano

Postautor: Paulina_Zet » pn 04 lut 2013, 21:48

Witam!
Na początku grudnia zakupiłam Zelmer Piano 13Z014. Użytkowany był prawie codziennie - jedna kawa, czasem dwie. Niestety teraz mam problem - kolba podczas zaparzania kawy poluzowuje się i opuszcza w dół, w efekcie woda z drobinkami kawy przelatują górą. Zrobiłam już odkamienianie, roztworem z kwasem cytrynowym (czy nie jest za słaby?), generalne czyszczenie i nic to nie dało :/ Niestety kawę kupuję mieloną, w tej chwili nie stać mnie na inne rozwiązanie. Czy pozostaje mi coś innego jak odesłanie ekspresu do serwisu? Czytałam już o spiłowaniu sitek, ale nie bardzo wiem jak to robić i nie chce ryzykować, a także o możliwości dosłania przez główny serwis Zelmera pojedynczych sit (jakieś konkretne namiary?). Bardzo proszę o jakieś konkretne odpowiedzi, niestety nie mam czasu czytać całego długiego wątku - jestem matką małego dziecka :)

W_W
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Barazza, Unica, bialetti venus, fp, Hario

Postautor: W_W » wt 05 lut 2013, 0:56

Najprawdopodobniej: uszczelka do wymiany. Na 100% trudno zdiagnozować na odległość...

piotanka
Sprzęt: AEG EA120

Postautor: piotanka » wt 05 lut 2013, 17:01

Witam!
Mam takie pytanie, na czym polega "Zakres ilości parzonej kawy [ml]: 60-200" w ekspresie Zelmer CM-2004M INOX ?
Chodzi mi przede wszystkim o to, że np. jeśli chciałabym zrobić jedną dużą kawę np 210-220ml (piję w kubku pół na pół z mlekiem ;) czy jest taka możliwość za jednym razem czy muszę zrobić wtedy 2 kawy jedna po drugiej i zlać do jednego kubka? Czy nap to programowanie dotyczy 2 kaw np.jedna 110ml i druga 110ml?
Mam stary ekspres AEG EA 120, który działa bez problemu już prawie 8lat (hahahaha nigdy nie był odkamieniany) i w tym ekspresie ile naleję wody tyle mi wleci do kubka. Czy jest w zelmerze taka możliwość, że ile wleję wody tyle mi przeleci przez sito z kawą?
Czy jest ktoś niezadowolony z Zelmera CM-2004M INOX?
Jeszcze zastanawiam się nad ELECTROLUX EEA 260, który polecacie?
Dzięki za pomoc :)

erick99
Sprzęt: Ekspress latino
Kontaktowanie:

Postautor: erick99 » wt 05 lut 2013, 22:48

Zelmer ma kilka wad ale też dużo plusów. Ja uważam ze największym minusem jest moc ich :(

Awatar użytkownika
Jaculek

Postautor: Jaculek » śr 06 lut 2013, 9:01

1500W to mała moc?

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”