Ekspres kolbowy w granicach 300-400 PLN

Awatar użytkownika
pozorska
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Ekspres kolbowy w granicach 300-400 PLN

Postautor: pozorska » czw 07 gru 2006, 17:33

potrzebuje kupic ekspres ciśnieniowy za 300-400 zł. Jakie marki i typy polecalibyscie? Proszę o pomoc :(

Proponuję zapoznać się jeszcze z >tym< tematem.

venezia

Postautor: venezia » czw 07 gru 2006, 19:13

powiem szczerze, ze nie wiem, co Tobie doradzic w tej kwocie,
gdybym znala tani ekspres, ktory parzylby przyzwoita kawe i nie zmienial standardu po jakim czasie (gorsza kawa po ok roku), sama bym taki kupila. Moze gdyby dorzucic odrobine, to za ok 500 zl moze rowente adagio zachwalana przez niektorych Forumowiczow? albo za ok 600 zl saeco gran crema de lux (zastanawialam się kiedys wlasnie nad tym modelem)?
Ktos proponoal rowniez, zeby kupic dobra moke, duze opakowanie smacznej kawy i sliczne filiznki w tej kwocie... cos w tym jest, bo taka moka zrobi calkiem niezla kawke, a co zrobi ekspres za 300zl...?

Awatar użytkownika
MariuszH
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Brasilia America Plus

Postautor: MariuszH » czw 07 gru 2006, 19:22

I jak mantre mozna powtarzać - bez młynka ekspres nawet za 10tys. nie zrobi dobrej kawy. Za takie pieniądze tylko kafetierka i jakis niedrogi nawet mlynek, byle żarnowy.

ambi

Postautor: ambi » ndz 07 gru 2008, 12:36

hej,
Szukam czegoś pod choinkę dla rodziców. Również czegoś taniego tzn. do 300zł.
Obecnie korzystają ze zwykłego ekspresu przelewowego. Wiem, że myśleli nad kupnem ciśnieniowego stąd mój pomysł. Na czym jak na czym, ale na ekspresach kompletnie się nie znam, stąd prośba do Was o pomoc w wyborze:)
Generalnie szukam oczywiście czegoś nowego, choć na allegro(bo tam planuje kupić) jest sporo aukcji na których sprzedawcy piszą, że ich ekspres był bardzo mało używany. Podejrzewam jednak, że nie da rady tego sprawdzić..
Ekspres ma robić kawę zwykłą i cappuccino.
I jak mantre mozna powtarzać - bez młynka ekspres nawet za 10tys. nie zrobi dobrej kawy. Za takie pieniądze tylko kafetierka i jakis niedrogi nawet mlynek, byle żarnowy.
Na forum przeczytałem również inną opinie (temat o KRUPS'ie F 880):
Ten dylemat pojawił się już wcześniej na forum i z tego co pamiętam przeważała opinia, że młynek jest najważniejszy. Ja też tak sądzę. Choć nie korzystałam osobiście z tego Krupsa (chociaż rozważałam jego kupno zanim zajrzałam na to forum Wink) to wydaje mi się, że większy skok jakościowy uzyskasz dokupując do Krupsa młynek (ja polecam i-mini) niż zmieniając ekspres na lepszy nie mając młynka.

A co do tego, że nie można sobie pozwolić od razu na lepszy ekspres i lepszy młynek, to sekwencja (szczególnie w Twoim przypadku, skoro ekspres dostałaś w prezencie):
Etap 1. słaby ekspres + mielonki (to już masz za sobą)
Etap 2. słaby ekspres + dobry młynek do kawy
Etap 3. lepszy ekspres + dobry młynek

..będzie optymalna, pozwoli to (o czym już pisał kiedyś Long Johnny i ja się pod tym podpisuję) powoli krok, po kroku ulepszać doznania, cieszyć się coraz to nowymi odkryciami lepszej, coraz lepszej kawy.... Wiem, że niektórzy maja inne zdanie: "od razu kupić dobry sprzęt i nie zawracać sobie głowy dochodzeniem do doskonałości skoro można ją mieć od razu"...tylko, że moim zdaniem aby w pełni docenić tę "doskonałość" trzeba do niej dochodzić krok po kroku....
I właśnie o takim etapie myślałem.

sebaarhus

Postautor: sebaarhus » ndz 07 gru 2008, 13:52

Witam!

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów!

Dorzucę się do tematu taniego ekspresu

Mam do wyboru dwa egzemplarze, który da smaczniejszą kawę:

Saeco Via Veneto De Luxe, czy też Krups F880.

Czy wiadomo coś który ma stalowy bojler? (mój stary ekspres 3,5 bara ma aluminiowy i jak się zakamienił to po odkamienieniu woda jest nie smaczna)

, a może wogóle jakiś inny ekspres do 400 zł, ze stalowym bojlerem, będzie lepszy?

dzięki za odpowiedź

Awatar użytkownika
marbytom
stale zagląda do filiżanki

Postautor: marbytom » ndz 07 gru 2008, 15:29

Z tego co się orientuje Krups nie ma napewno stalowego bojlera, bo nie ma wogóle boilera tylko termoblock, natomiast ten Seaco ma zdaje się że aluminiowy. Jeśli wchodzi w grę używany sprzęt to mam do sprzedania 1,5 roczny Seaco Gran Crema De Lux w bardzo dobrym stanie właśnie ze stalowym boilerem. Pozdrawiam.

sebaarhus

Postautor: sebaarhus » ndz 07 gru 2008, 15:42

a po ile ten Seaco Gran Crema De Lux i w jakim stanie?. Widzę że kolega chyba z Bytomia, to nie miałbym problemu z obejrzeniem

Awatar użytkownika
marbytom

Postautor: marbytom » ndz 07 gru 2008, 17:10

Odpowiedź na pw bo nie zaśmiecajmy tematu prywatnymi sprawami.

ebodenuan

Postautor: ebodenuan » sob 17 paź 2009, 17:45

Witam, chciałabym kupić ekspres ciśnieniowy- najpierw myślałam o automacie Clatronic, ale po przeczytaniu Waszych opinii stwierdziłam że to bubel, a o automacie muszę zapomnieć, bo realny cenowo jest jedynie kolbowy. Mam bardzo skromne fundusze (studenckie na razie) więc cena 400 zł jest nieprzekraczalna- to właściwie i tak za dużo, ale bardzo chciałabym zrobić mężowi na gwiazdkę super prezent (do tej pory pił tylko rozpuszczałkę :oops: chociaż kawę bardzo lubi). Sama piję tylko cappuccino. Jestem kompletnym laikiem- stąd prośba o pomoc. Czytam Wasze opinie i opinie na ceneo od 7 godzin (!) i dostaję depresji- jak już mi się wydaje że znalazłam najlepszy model, okazuje się że chyba jednak nie. Na młynek (choć wiem już że b. ważny) na razie nie mam funduszy- może za jakiś czas- nie dam rady kupić i tego i tego od razu, więc na razie sprawę młynków zostawmy

Biorę obecnie pod uwagę:
~Zelmer Maestro 13Z013
-głośny, kiepska crema,zostaje błotko, tacka ciągle się grzeje i w dodatku rdzewieje
~Electrolux (AEG) 150
-ponoć strasznie awaryjny, bardzo wrażliwy na stopień zmielenia kawy
~Saeco Via Veneto
-ponoć okropnie brzydki (nie najważniejsze to, ale w końcu to prezent- chyba że faktycznie zdecydowanie przebija inne) i trochę przestarzały
~Saeco Nina
-trochę za drogi- jeśli nie bije innych na głowę, to raczej nie; głośny
~Zelmer Piano
-wydaje się że jest z najniższej klasy, więc kawa pewnie też najsłabsza
~Rowenta ES 5100
-na ostatnim miejscu bo ponoć hałasuje jak czołg, a kawa bardzo marna

Błagam o opinie bo głowa już mnie boli od tego. Chciałabym smaczną kawkę (żeby była warta tych 400 zł :) ), nie psujący się i w miarę prosty w obsłudze sprzęt.

ebodenuan

Postautor: ebodenuan » sob 17 paź 2009, 18:10

Niestety młynek cappuccino mi nie zrobi (a też jakąś frajdę z tego chciałabym mieć), kupimy go zresztą jak będziemy już mieć na to fundusze. A ponieważ mąż zawsze marzył o ekspresie właśnie, chciałabym go kupić najpierw, 1500zł na taki sprzęt niestety nie każdy ma- może więc ktoś mógłby poradzić mi w kwestii wyboru między tymi wymienionymi wyżej wynalazkami?

Awatar użytkownika
adomaitis
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: adomaitis » sob 17 paź 2009, 18:19

A może coś w tę stronę?
http://www.youtube.com/watch?v=sVbslUZKc7s
Cena do 200zł
Ascaso Dream Solenoid / i-2

ebodenuan

Postautor: ebodenuan » sob 17 paź 2009, 21:48

Dzięki Adomaitis, ale zostanę jednak przy ekspresach kolbowych. A czy Ty przypadkiem nie używałeś kiedyś Zelmera Supremo? Bo pamiętam chyba Twoją dyskusję na temat temperatury kawy (przyrządzanej przez tenże ekspres) w filiżance? Więc może mógłbyś powiedzieć jak on się prezentuje w porównaniu do innych przeze mnie rozpatrywanych (jeśli i o nich coś wiesz)? Będę wdzięczna :D
Ostatnio zmieniony ndz 18 paź 2009, 15:34 przez ebodenuan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
adomaitis
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: adomaitis » sob 17 paź 2009, 22:14

Używałem :)
Mogę powiedzieć, że Zelmer bije wszystkie jeżeli chodzi o jakość wykonania, prezentuje się naprawdę bardzo porządnie.
Ma najcięższy i najbardziej solidny PF (kolbę).
Ale nie wiem jak przekłada się to na jakość kawy, ponieważ niestety nie piłem kawki z innych.
Ascaso Dream Solenoid / i-2

Awatar użytkownika
WEGier

Postautor: WEGier » ndz 18 paź 2009, 23:13

napewno zapomnij o zelmer piano - śmierdzący plastik którego smród wdziera się do smaku "kawy", leje pod siebie i psuje się jak cholera.
Z tych co wymieniłaś to na tym forum najbardziej chwalą Seaco Nina, Seaco Via Venetto oraz Electrolux 150.
Sprawa młynka ....hmmm ... wiem że grzesze ale spokojnie narazie pojedziecie na gotowych mielonkach - tylko szukajcie tych co mają przeznaczenie do ekspresów ciśnieniowych. Np Lavazza Gusto, albo inne (poszukaj na allegro w opisach)

Awatar użytkownika
>Petrus<
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: RancilioSilvia, MacapM4, EsproClicker

Postautor: >Petrus< » pn 19 paź 2009, 0:03

Ja pamiętam, że mój "pierwszy ekspres ciśnieniowy" Krups'a produkował kawę wstrętnie gorzką, capiącą aluminium i gumowymi uszczelkami. Po kilkukrotnych próbach oddania go komuś (skubany zawsze wracał) wylądował na smietniku........... WYWALONE W BŁOTO PIENIĄDZE!!!!!!

Wydaje mi się, że jako najtańsze rozwiązanie ma sens coś w stylu Ascaso Basic/Gaggia.....jakakolwiek/Demoka..... większość tańszych ma szanse dać podobny do siebie "PRAWIE" efekt.....

Dobra stalowa Moka (Forever/Bialetti) 6-cups daje naprawdę fajne efekty - zwykle dużo lepsze niż byle-jaki niby ekspres... czasem lepsze niż wypasiony-na-maksiora-uber-pro-wielki stojacy w kawiarni sprzęt.

Do tego zalecam powściągliwość w pośpiesznym lekceważeniu ekspresów przelewowych - niedawno moja dobra znajoma (kawowy laik) rozwaliła mnie na drobno - mieloną Wosebą zaparzoną w jakimś przedpotopowym tandetno-tanim przelewowcu (co prawda z metalowym filtrem - dzonk...)

Nie było to espresso ale kawa była bardzo delikatna, niesamowicie aromatyczna..... świetna!

Podobny efekt przy odrobinie wytrwałości można uzyskać w french-pressie. Mam wrażenie ze niektóre gatunki są wręcz polecane do takiego właśnie zaparzania - i to przez znanych baristów.

-----------------------------------------------------------------------------------
Nowi forumowicze oczekują szybkich rozwiązań....... do max 300-400zł.

-----------------------------------------------------------------------------------
Ja po 10 miesiącach na forum doszedłem do:

RS - 1850, i-mini - 800....... ew. Gaggia zamiast RS'a - 900. Ja się boję aluminium więc zostaje RS....... i to się nie mieści w 400 zł... :( :(
Ostatnio zmieniony pn 19 paź 2009, 0:53 przez >Petrus<, łącznie zmieniany 5 razy.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”