Ekspres kolbowy w granicach 300-400 PLN

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Re: Ekspres ciśnieniowy za 300-400zł

Postautor: Oskar1 » pt 04 sty 2013, 10:20

trickykid dobrze napisał - między zalewajką a imitacją espresso masz całkiem spory wybór rodzajów kawy - czy to drip, french press, aeropress czy nawet parzenie po arabsku (albo i po wietnamsku - jest całkiem świeży wątek o tym śmiesznym wietnamskim ustrojstwie do parzenia kawy). To że ekspresy sprzedają w Lidlu czy Biedronce to nie powód żeby od razu kupować i się z tym męczyć ;-)

encoder
zagląda od święta
Sprzęt: Przeżuwam kawę i popijam wrzątkiem.

Postautor: encoder » pt 04 sty 2013, 12:28

AndrewMD Jasne jest że bardzo dobre rzeczy będą drogie,ale nie każdy może sobie na to pozwolić i ja Cię rozumię.
Pytanie- czy kupując najtańszy jest sens ?
Ja mam cały zestaw za kwotę do 500 zeta.biedronkowy ekspres ,młynek severin 3873 po tuningu(koniecznie) i bardzo dobrą świeżą kawe ( polecaną na forum ).
To daje mi quasi espresso ,przewyższające smakowo zwykłą zalewaną kawę.
Przeglądając to forum spotkałem się z takim stwierdzeniem "Na pierwszym miejscu kawa ,na drugim młynek a na koncu dopiero ekspres "
Życzę trafnych decyzji :D

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Moka Express, Aeropress,
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » pt 04 sty 2013, 23:30

Mógłbym powiedzieć, że mam już strasznie namieszane w głowie, ale powoli dochodzę do stwierdzenia, że należy zacząć od młynka. Jeżeli nic się nie zmieni to zakupię sobie młynek MPM, chyba, że trafi się jakaś ciekawa używka na forum. Mam french pressa, którego odkopałem w domu, nawet jakiś porządny taki i pomyślę o spieniaczu do mleka i zobaczymy co dalej. Ale jeszcze czekam i obserwuje, może coś ciekawszego znajdę ;)

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Wazon | AP | FP | Bialetti Musa | Melitta 102 | DL KG40

Postautor: trickykid » sob 05 sty 2013, 8:39

French Press jest fajnym i bardzo niedocenianym w Polsce urządzeniem. Gdy już będziesz miał młynek dokup wagę, termometr i jakiś czasomierz, a okaże się, z FP mogą wychodzić naprawdę pyszne cuda.
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Moka Express, Aeropress,
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » sob 05 sty 2013, 14:24

Obecnie myślę o młynku MPM i spieniaczu oraz termometrze, może być taki: http://allegro.pl/termometr-do-parzenia ... 13690.html mam zegarek z chronografem, powinno na razie wystarczać. Nie wiem czy waga się przyda mi obecnie

ichris
Sprzęt: Ekspres Moulinex

Postautor: ichris » pn 14 sty 2013, 17:53

Zepsuł mi się po 8 latach Moulinex DP 4. Kawa bardzo mi z niego smakowała. Wypiłem kilgoramy espresso od Kimbo, przez Gran Riserva, Pellini, Trombetty, Illy, dziesiątki innych na Mokito póki co kończąc. Miele kawkę w 25-letnim młynku Niewiadow :D Chciałbym coś na poziomie Moulinexa. Wstępnie wybrałem Electrolux Easypresso EEA 250 oraz Saeco Via Veneto de Luxe RI9345/01. Który z nich będzie lepszy? A może jest coś lepszego do 400zł? Przyzwyczaiłem się do kolby i chcę kolbowca.

kortyb
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: kortyb » ndz 20 sty 2013, 17:20

Witam
Mam zamiar rozpocząć swoja przygodę z kawą. Chcę kupić jakiś ekspres i młynek, co sądzicie o takim zestawie na początek:
GAGGIA model G107 i młynek i-mini, oba używane.
Co do młynka to myślę że wybrałam dobrze, a ekspres trafił się za 200 zł, ale nie ma o nim zbyt wielu opinii na tym forum i to chyba dość stary sprzęt, więc proszę o poradę doświadczonych forumowiczów i będę wdzięczna za wszelką pomoc.
Decyzja jeszcze nie zapadła, być może zdecyduję się na coś nowego, ale z uwagi na to, że czas mnie nie nagli rozpatruje różne alternatywy.

wostok
Sprzęt: jeszcze brak

Postautor: wostok » ndz 20 sty 2013, 19:33

Młynek używany przez wielu smakoszy z forum z dobrym komentarzem, odnośnie ekspresu http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=3594
Najważniejsze żeby nie był mocno zakamieniony bo wtedy cyrki się mogą dziać - ze starości też uszczelki mogą puszczać...
Ja też się zastanawiałem nad używana gaggią ale na początek zdecydowałem się na "nowe" z outletu, powystawowe, proste saeco aroma z roczną gwarancją.

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Wazon | AP | FP | Bialetti Musa | Melitta 102 | DL KG40

Postautor: trickykid » ndz 20 sty 2013, 19:41

Nie chcę, aby to wyglądało na spam, ale w dziale "używany sprzęt kawowy" wystawiłem moją Gaggię która może być świetną tańszą alternatywą używanego Classica. Grzałka i boiler generalnie te same, różnica jest głównie w braku zaworu trójdrożnego i w bardziej ascetycznej obudowie. Ciekawym elementem zestaw jest druga kolba - widowiskowy NPF.

Joshua
zagląda od święta
Kontaktowanie:

BARDZO tani ekspres kolbowy?

Postautor: Joshua » wt 02 lip 2013, 14:22

Witam,

Na działce długie lata odbębniał swoją emeryturę taki stary dobry tani ekspresik kolbowy Delonghi (jeszcze z czasów gdy istniało w Polsce ESSO - miałem go za punkty :)
W końcu wyzionął ducha - i poszedł na złom.
Jest już nowy sezon, czas jechać na działkę - i co, pić rozpuszczalną? :)

Szukam czegokolwiek, co pozwoli na zaparzenie znośnego espresso (z tamtego było znośne. w domu używam automata siemens EQ.7 i też jest dla mnie OK :) - i jak patrzę po allegro, to z nowych w jakiejś sensownej cenie (okolice 200zł) jest Delonghi EC152.
Kawę będę używał już zmieloną - tuż obok powstał salon "pożegnania z afryką" i na pewno mi zmielą kawę lepiej niż jakikolwiek młynek który sam sobie kupię (zwłaszcza że więcej jak 100zł na młynek bym absolutnie nie wydał).

Wiem, że tutaj pewnie posypią się na mnie gromy i propozycje użycia cafetiery albo aeropress - ale po pierwsze kawa z cafetiery zdecydowanie mi nie podchodzi (albo nie umiem jej zrobić - choć nie wiem czy da się coś popsuć :), na jedno wychodzi), po drugie z ekspresu korzystać będę nie tylko ja ale i żona, rodzice... No i chcę żeby była crema :)

Tak więc takie pytanie - czy ten delonghi to zło wcielone? Może jednak jakoś da radę, co sądzicie? Uwierzę też, jeśli zasugerujecie dołożenie np. 100zł do czegoś co jest pewne i dobre (choć zdecydowanie wolałbym uniknąć używanych ekspresów - jakoś niespecjalnie mi pasuje kupno z drugiej ręki sprzętu AGD mającego styczność z żywnością...

P.S. Szybki edit. Z tego co widzę, optycznie mój stary delonghi to był dokładnie ten - EC220: http://allegro.pl/nowy-ekspres-cisnieni ... 67138.html

Pozdrawiam,
--
Jacek

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Re: BARDZO tani ekspres kolbowy?

Postautor: trickykid » wt 02 lip 2013, 15:15

Kupisz oczywiście co będziesz chciał, albowiem wybór tanich ekspresów jest dość bogaty i każdy z nich tak naprawdę jest "bezpieczny" dopóki jest na gwarancji. Masz stosunkowo duży budżet na sprzęt kawowy i z tego co piszesz jesteś gotowy bardzo dużo wydawać na kawę [jak patrzę na ceny z PzA to mam nieustająco wrażenie, że ktoś pomylił się o jedno zero, bo ich kawy to taka słaba czwarta liga, a ich ceny online to 300-900% naprawdę pierwszoligowych najświeższych singli]. Z Twoim budżetem można delektować się najlepszymi kawami na świecie [nie przesadzam] zaparzonymi metodami prosto z mistrzostw świata AP. Na Twoim miejscu przed kupowaniem sprzętu wybrałbym się do jednej lub dwóch kawiarni które serwują dobrą kawę z Aeropressa z ziaren które raczej nie przekraczają 10 zł / 100 g. To może być dobra baza do spokojnego podjęcia decyzji. AP nie jest trudniejsze w obsłudze niż kolba.

Joshua
zagląda od święta
Kontaktowanie:

Re: BARDZO tani ekspres kolbowy?

Postautor: Joshua » śr 03 lip 2013, 13:22

Kupisz oczywiście co będziesz chciał, albowiem wybór tanich ekspresów jest dość bogaty i każdy z nich tak naprawdę jest "bezpieczny" dopóki jest na gwarancji. Masz stosunkowo duży budżet na sprzęt kawowy i z tego co piszesz jesteś gotowy bardzo dużo wydawać na kawę
Bez przesady, całkowicie mnie zadowala taka kolumbia supreme 18+ - 6,8zł/kg to nie majątek. A lepsza smakowo i zapachowo od tchibo "pierwszoweekendowej" :)
Z Twoim budżetem można delektować się najlepszymi kawami na świecie [nie przesadzam] zaparzonymi metodami prosto z mistrzostw świata AP. Na Twoim miejscu przed kupowaniem sprzętu wybrałbym się do jednej lub dwóch kawiarni które serwują dobrą kawę z Aeropressa z ziaren które raczej nie przekraczają 10 zł / 100 g. To może być dobra baza do spokojnego podjęcia decyzji. AP nie jest trudniejsze w obsłudze niż kolba.
Polimeryzowałbym :) Po pierwsze cena AP to jakiś kosmos - za tę cenę to to chociaż ze szkła powinno być... Nie zmienia to faktu że rodzice by marudzili - tu jakieś zalewanie wstępne, odliczanie, filtry, moczenie filtrów... Już to widzę, nie mówiąc już o tych "mistrzostwach świata AP". Poza tym z AP nie ma cremy, a ja lubię cremę ;)

Jeszcze jedno pytanie: co warte są proste ręczne młynki ceramiczne - na allegro widuję je w okolicy 50-60zł... Ja wiem że prawdziwy kawosz skrzywi się na młynek kosztujący mniej niż 3cyfrowa kwota - ale chyba są sensowniejsze od takiego komunistycznego młynka-blendera?

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Re: Ekspres kolbowy w granicach 300-400 PLN

Postautor: cyrus » śr 03 lip 2013, 13:48

Zerknij sobie na >ten temat<.
Te — powiedzmy — sensowniejsze młynki ręczne, jak Hario czy Tiamo, kosztują więcej niż 60 zł, a ich używanie do ekspresu (espresso) >jest dyskusyjne<. Ja miałbym obawy kupując takie młynki na Allegro :roll:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » śr 03 lip 2013, 14:02

Jeszcze lepiej jak poczytasz ten wątek dotyczący młynka ręcznego w granicach 50-60zł http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.p ... 14#p156372
@donkiszot dokonał porównania takiej taniej alternatywy z hario slimem i ten test może ci sporo powiedzieć o tych rodzajach młynkow, chyba obydwa średnio się nadają do robienia espresso, chociaż ja na takiej taniej alternatywie espreso robiłem ale przemiał nie był idealny.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Joshua
zagląda od święta
Kontaktowanie:

Postautor: Joshua » czw 04 lip 2013, 11:36

Jeszcze lepiej jak poczytasz ten wątek dotyczący młynka ręcznego w granicach 50-60zł
Już na drugiej stronie ktoś wspomniał o użyciu wiertarki/wkrętarki do młynka ręcznego... Kurczę, genialne :D Nawet wkrętarkę na działce mam ;)
A tak na serio to sam się łamię jak rozwiązać temat mielenia - przy 4 kawach na posiedzenie to będę po dwóch tygodniach wyglądał jak asymetryczny Stallone, z drugiej strony - kupno kawy w małych porcjach (czyli ze zmieleniem przez obsługę w PzA) będzie nieco droższe. Z trzeciej :) strony - przecież to tylko na miesiąc.

Czy ktoś może polecić jakiegoś fajnego (200, max. 300zł) kolbowca z allegro? W ostateczności nawet może być używka, jeśli uważacie że jest zdecydowanie warta uwagi...

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”