Był Basic, co dalej...?

wielki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Basic + i-2

Był Basic, co dalej...?

Postautor: wielki » czw 19 kwie 2012, 0:16

Witam
Powoli zamierzam zamienić mojego Basica na coś porządniejszego :) aczkolwiek stoje przed małym dylematem .
Ascaso znam już od podszewki ,używamy go z żoną dosyć intensywnie od jakiś dwóch lat .
Może to wydawać się niektórym śmieszne , ale przy drobnych sztuczkach dajemy radę z ładną gęstą cremą i dobrze ubitym mlekiem :) , więc podsumowując nie narzekamy na naszego "ciśnieniowca " . :D
Teraz jednak gdy już wystawiliśmy Basica zastanawiamy się co dalej i co było by dla nas najodpowiedniejszym zakupem.
Intensywnie po głowie chodzi mi nowy Rancilio Silvlia , ale wciąż zastanawiam się czy zawór tròjdrożny I OPV
zmieni coś w smaku espresso i wart jest zamiany .
Dream odpada bo to w sumie to samo co basic .
Może warto rozejrzeć się za używanym HX ?

(koszt na jaki możemy sobie pozwolić to okolice 2tyś )

Bardzo prosimy o jakieś sugestie , podpowiedzi .
Pozdrawiamy Daniel i Gosia.

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Re: Był Basic , co dalej...? :)

Postautor: Metiu » czw 19 kwie 2012, 7:09

Jeżeli uda Ci się znaleźć HXa i zmieścić się w budżecie jaki przewidujesz, to jak najbardziej HX > Silvia. :wink:
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Re: Był Basic, co dalej...?

Postautor: Freezer64 » czw 19 kwie 2012, 15:03

Może to wydawać się niektórym śmieszne , ale przy drobnych sztuczkach dajemy radę z ładną gęstą cremą
Czemu śmieszne ? Mamy tutaj forumowicza, który na Zelmerze za 250zł robi(ł) ładną cremę. Ponoć grunt to porządny młynek i świeża kawa :)

olifant
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Isomac Zaffiro + Ascaso i-2 i-steel

Postautor: olifant » czw 19 kwie 2012, 15:06

Można nawet na Gaggii za stówkę :)

wielki
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: wielki » czw 19 kwie 2012, 17:20

Jeżeli uda Ci się znaleźć HXa i zmieścić się w budżecie jaki przewidujesz, to jak najbardziej HX > Silvia. :wink:

No ale nie oszukujmy się , znaleźć w dobrym stanie używanego HXa w okolicach 2 tyś. graniczyć będzie z cudem:D
W przyszłości przymierzam się do Bezzera Gulii, czy Rocketa EVO ;) ,
ale jak narazie 1 tyś euro i wyżej są poza moim zasięgiem..
Więc ponawiam pytanie , jaka będzie różnica między ascaso a silvlia ,I czy warto dopłacic te 1,5 tys zl.
Czy może jednak rok się przemęczyć na basicu i szukać czegoś jeszcze lepszego .
Może to wydawać się niektórym śmieszne , ale przy drobnych sztuczkach dajemy radę z ładną gęstą cremą
Czemu śmieszne ? Mamy tutaj forumowicza, który na Zelmerze za 250zł robi(ł) ładną cremę. Ponoć grunt to porządny młynek i świeża kawa :)
Chcieć znaczy móc ;)

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Freezer64 » czw 19 kwie 2012, 17:41

Napisałem to też trochę zapobiegawczo, tak żeby upewnić się czy te "sztuczki z cremą" na Basicu nie wynikają z braku/kiepskiego młynka, bo wtedy lepiej byłoby najpierw jego wymienić ;)

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 19 kwie 2012, 20:08

A co za młyn chodzi z tym Basic'em?
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

wielki
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: wielki » czw 19 kwie 2012, 20:53

Młynek jak narazie to tylko i-1 mini, do basica jak i do rancilio powinien wystaczyć.
Rozumiem że do "mocniejszych" maszyn może być już niewystarczających.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » czw 19 kwie 2012, 23:44

...
CMamy tutaj forumowicza, który na Zelmerze za 250zł robi(ł) ładną cremę. Ponoć grunt to porządny młynek i świeża kawa :)
O kogo się rozchodzi? ;)
Według mnie najważniejsza sprawa to wejść w rolę maszyny na której pracujemy. Musimy zrozumieć zasadę jej działania, porozumieć się z nią- wtedy nawet z tańszej maszyny wyjdzie coś zdecydowanie lepszego niż z droższego sprzętu gdy będziemy bezwładnie wciskać i parzyć co popadnie i kiedy popadnie. Nie wspomnę już o naszej mantrze, czyli odpowiednim młynku. Do HX-a już mini chyba nie wystarczy. Na szczęście rynek używanych młynków w EU jest dość spory ale też chłonny.

A co do HX-a to, jak pokazują Forumowe przygody to można nabyć go za 1 k zł, sam piłem z takiej sztuki espresso (ukłon do wrocławiaka ;) )
Trzeba siedzieć, rozglądać się dobrze- a tu zlikwidują jakąś małą gastronomię, a tu forumowicz lub inny pasjonat coś wystawi- zawsze można trafić na coś wartego uwagi.
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pt 20 kwie 2012, 8:37

Młynek jak narazie to tylko i-1 mini, do basica jak i do rancilio powinien wystaczyć.
Rozumiem że do "mocniejszych" maszyn może być już niewystarczających.
To możesz teraz kasę przeznaczyć na jakiś super młyn zaczynający się na M. Po zmianie młyna i Basic może cię miło zaskoczyć, a za rok do młyna dołożysz HXa z E61. Osobiście pominąłbym RS w takiej ścieżce rozwoju.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » pt 20 kwie 2012, 12:24

Rok czekać? Ja bym nie wytrzymał ^^ ;)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » pt 20 kwie 2012, 12:34

@Remogiuszu, ale to jedyna słuszna ścieżka. Lepiej zmienić młynek, niż Basica na RS, bo z RS są niemal te same problemy - stabilność, temp-surfing, mały bojler. Wąskim gardłem będzie młynek. Ja tak jak sugeruje kawcio, po lekturze forum, pomacaniu tego i owego doszedłem do podobnego wniosku odnośnie priorytetów upgrade'ów. Najpierw młyn, później ekspres i jeżeli w ogóle zmieniać, to już na jakiegoś HXa.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » pt 20 kwie 2012, 13:49

Ależ ja jestem tego samego zdania. To tak samo jak kompletujesz sprzęt na "początek". Najpierw młyn a potem ekspres.
No ale jestem niecierpliwy i jesli bym miał kasę to najpierw kupiłbym ekspres ;) Taka moja młodzieńcza przywara. Tak samo jak pobawiłem się w sklepie Nokią Lumią 800 i wiedziałem, że muszę ją mieć. Poszedłem do salonu mojego operatora i przedłużyłem umowę z tymże telefonem ;) Jestem w gorącej wodzie kąpany. Kocham nowe sprzęty, gadżety itp itd. :)

wielki
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: wielki » pt 20 kwie 2012, 15:13

Dzięki za ostudzenie moich emocji :P
Remogiusz ma trochę racji, człowiekowi nieraz trudno się opanować i ja do tych cierpliwych nienależę :mrgreen:
Ale postaram się podporządkować .
Chyba że
http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.p ... 23#p130323
Co sądzicie ? Jak z częściami warto zaryzykować?
Narazie czekam na odpowiedź Użytkownika Polczak.

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Freezer64 » pt 20 kwie 2012, 15:46

Tak samo jak pobawiłem się w sklepie Nokią Lumią 800 i wiedziałem, że muszę ją mieć. Poszedłem do salonu mojego operatora i przedłużyłem umowę z tymże telefonem ;)
Lumię 800 ? Patrzyłem dzisiaj na nią w ofertach w abonamencie, i liczą sobie za nią krocie, zupełnie jakby nie zauważyli obniżki ceny rynkowej z 2000zł na 1200zł :)

A co do ekspresu, to też wydaje mi się, że przesiadka z Basica na Silvię to mały skok wzwyż, a do czegoś lepszego przydałoby się wymienić najpierw i-1 mini. Gdyby miał niewiele droższą Eurekę to IMHO mogłaby zostać :wink:

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”