Czy warto kupować ekspres w wersji compact?

wojtekolsztyn
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Faema Due + Mazzer Super Jolly
La Spaziale S5ek, Faema Enova
Kontaktowanie:

Czy warto kupować ekspres w wersji compact?

Postautor: wojtekolsztyn » czw 02 lut 2012, 1:28

Witam,

Zostałem poproszony o pomoc w wyborze ekspresu dla moich Teściów. Prowadzą oni kawiarnię niedaleko Olsztyna i do tej pory używali bardzo starego sprzętu Carimalli, który na całe szczęście idzie już do lamusa. Wytyczne, które dostałem:

1. Sprzęt dobrej jakości i trwały
2. Budżet 14-18 tys. (sam ekspres bo młynek jest ok)
3. Rozmiar (szerokość) najlepiej do 60 cm (szersza maszyna spowoduje pewne kłopoty z ustawieniem)
4. Obciążenie umiarkowane (jak do tej pory 1 grupa jakoś dawała sobie radę, choć czasami w niedzielę jest kolejka i dwie grupy też się przydadzą)
5. Jeśli to możliwe cenowo - ekspres w wersji automatycznej
6. Sprzęt wyłącznie nowy z uwagi na finansowanie z projektu (dotacja na zakup nowych urządzeń)

Po wstępnym rozeznaniu rynku odrzuciliśmy oferty typu Futurmat Ottima czy Visacrem Nero za 6000 - 9000 tys. ze względu na średnią renomę, gorszą jakość wykonania i design nie odpowiadający gustom. Są dwie ciekawe oferty nad którymi się zastanawiam, ale sprzętu nie znam:

1. Nuovo Simonelli Appia Compact 2 gr - automat, bojler 7,5 litra za 17 500 brutto
http://www.multifrigo.pl/ekspresy_kolbo ... vol_2.html
2. La spaziale s5-ek Compact 2 gr - automat, bojler 5 litrów za 15 700 brutto
http://www.ekspres-do-kawy.pl/s5ek-ekspres-do-kawy.html
(tu wersja zwykła nie kompakt)

Ja na co dzień pracuję na bardzo prostej ale niezawodnej i stabilnej Faemie Due z jedną grupą i sporym bojlerem. Mam zaufanie do tej marki ale tego modelu w sprzedaży już nie ma. Najbardziej zbliżony wg mnie model do porównania z w/w to Faema Smart A2, ale nie dość że kosztuje już ponad 20 tys. to ma spory bojler (11 litrów to większe koszty eksploatacji w stosunku do potrzeb) no i jest trochę ogólnie za duży (65 cm) i energochłonny.
http://cremacafe.istore.pl/pl/faema-smart-a-2.html
Cenowo z Faemy zostaje zasadniczo Enova A-1 z jedną grupa i małym bojlerem 5l. za 13 tys (jakoś nie mam przekonania) http://www.multifrigo.pl/ekspresy_kolbo ... a_a_1.html albo półautomaty.

Co byście wybrali na moim miejscu?
Chętnie poznam Wasze opinie.

Wojtek

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: do kawy...
Kontaktowanie:

Re: Czy warto kupować ekspres w wersji compact?

Postautor: loock » czw 02 lut 2012, 13:19

Jedyny rozsądny wybór to La Spaziale S5EK. Przyjemny ekspres. Mankamenty ma trzy - lakierowane blachy na czole i za grupami - rysują się jak się nieumiejętnie je czyści. Dość płytka tacka ociekowa. Poza tym plastikowe, skrzypiące uchwyty do pfów w kompakcie (takie jak na zdjęciach)- ale można zamówić wersje z takimi okrągłymi uchwytami łyżek, które są zakończone gumą, są lepsze i trwalsze. Reszta w normie, świetne steamery, bojler pionowy ze specyficznymi wymiennikami, głębokie sitka, podwójny prysznic, spokojnie wystarczy o ile nie będziesz z tego wielkich ilości herbaty parzył. Ale to się tyczy wszystkich kompaktów z małymi bojlerami.
Będziesz musiał sobie dokupić do sitek tamper o średnicy 52mm. Cena za ekspres taka sobie, możesz ponegocjować jeszcze, chyba że dają jakieś mega szkolenia w cenie :), Ja ostatnio je taniej sprzedawałem :) ale inna sprawa, że Olsztyn daleko... ;)
Appia to plastik, w środku pusto i za tą cenę nie warto nawet się tym interesować. Jedyny plus to mieszacz wrzątku, oszczędzający wodę z bojlera - ale i tak bardzo ułomny w działaniu. Faemy i inne jednogrupowe sobie odpuść na rzecz 2 grupowych maszyn w kompakcie, zawsze co 2 grupy to nie jedna.

Attibassi_fan
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Młynek M 5, ekspresy: Grimac TWENTY (dwie grupy - bojler 5l) i Cuadra ( 1 grupa - bojler 1,8l)
Kontaktowanie:

Postautor: Attibassi_fan » czw 02 lut 2012, 13:48

Do Polskich warunków i ilości kaw - kilka max kilkanaście na godzinę to compact 2 grupy z reguły bojler 5l jest idealny.. Mniej miejsca mniej grzania wody..szybciej gotowy do pracy.. Przy lokalach w centrach i przy naprawdę dużej ilości kawy lepiej 10l bojler lub więcej i więcej grup.. ale to nie częste w Polsce wymagania..

wojtekolsztyn
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekolsztyn » czw 02 lut 2012, 14:06

Dzięki za odpowiedź. Compact wydaje się być dla kawiarni na prowincji naprawdę dobrym rozwiązaniem. Co do lakierowanych blach to do La spaziale za dodatkową opłatą można zamówić chromowaną obudowę (skromne 1200 zł) Jestem ciekaw czy to rozwiązuje problem...
A plastiku to chyba nikt nie lubi :)
Swoją drogą ceny dwóch grup w Faema są naprawdę stosunkowo wysokie w porównaniu do ofert konkurencji. Zastanawia mnie czy to jedynie "fama Faemy" czy rzeczywiście wartość za którą warto więcej zapłacić.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 02 lut 2012, 14:58

Faema to naprawdę świetne maszyny, godne polecenia. Ceny są pewnie do targowania...

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: loock » czw 02 lut 2012, 16:46

]Co do lakierowanych blach to do La spaziale za dodatkową opłatą można zamówić chromowaną obudowę (skromne 1200 zł) Jestem ciekaw czy to rozwiązuje problem...
Zapomnij o włoskim chromie :) I tak jest lakierowany bezbarwnym na obudowie i to ten lakier się rysuje i odłazi :)
Wydaj tą kasę na miękkie ściereczki ;)
Swoją drogą ceny dwóch grup w Faema są naprawdę stosunkowo wysokie w porównaniu do ofert konkurencji. Zastanawia mnie czy to jedynie "fama Faemy" czy rzeczywiście wartość za którą warto więcej zapłacić.
Z Faemą jest jak z Mazzerem, fama trochę niestety przerasta ostatnio rzeczywistość i tyle...tak w ogóle to zależy jaki cenowy punkt odniesienia przyjmujesz i jaką półkę sprzętu :) Jak dobrze ponegocjujesz to kupisz taniej niż przytoczyłeś...

Attibassi_fan
Sprzęt: Młynek M 5, ekspresy: Grimac TWENTY (dwie grupy - bojler 5l) i Cuadra ( 1 grupa - bojler 1,8l)
Kontaktowanie:

Postautor: Attibassi_fan » czw 02 lut 2012, 19:25

Ostatecznie polecam osobiście sprawdzić oba. Zobaczyć, wypić kawę.. a jak się da to i samemu zrobić kilka. W końcu to też kwestia i gust i smaku, całkiem osobista.. komuś bardziej podoba się ten, a komuś innemu.. inny.. Wygląd też ma znaczenie i ma się podobać temu kto kupuje takie cacko..

wojtekolsztyn
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekolsztyn » czw 02 lut 2012, 21:32

:idea: A nie wiecie czasem gdzie może stać maszyna la spaziale w okolicach Trójmiasta :?: Wybieram się w niedzielę do Gdyni i chętnie zajechałbym na dobrą kawę, sprawdzić wizualnie i organoleptycznie.

Awatar użytkownika
wasyl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Kolba, graty, automaty

Postautor: wasyl » czw 02 lut 2012, 23:40

polecam osobiście sprawdzić oba.
Znaczy pierw kupić i popracować 2 miesiące a potem oddać sprzedawcy :shock: ?
Budżet 14-18 tys.
Za te pieniądze aktualnie możesz dostać prawie wszystko :D .
Myślę, że 6 tyś. to maks. kwota którą powinieneś przeznaczyć na dobrą używkę. Pytanie tylko od kogo kupić.. :dymek:
caffewasyl.pl już wkrótce

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: La SCALA Eroica/
MAZZER Super Jolly/ GENEcafe/
INTELLIGENTSIA BCOE/KELLERAN Espresso Blend/Prażenia własne.

Postautor: piovit » pt 03 lut 2012, 0:57

Myślę, że 6 tyś. to maks. kwota którą powinieneś przeznaczyć na dobrą używkę. Pytanie tylko od kogo kupić.. :dymek:
Odpada. Wojtek wyraźnie zaznaczył że sprzęt musi być nowy.
6. Sprzęt wyłącznie nowy z uwagi na finansowanie z projektu (dotacja na zakup nowych urządzeń)

Attibassi_fan
Kontaktowanie:

Postautor: Attibassi_fan » sob 04 lut 2012, 11:10

Znaczy pierw kupić i popracować 2 miesiące a potem oddać sprzedawcy :shock: ?
Oczywiście jak zwykle się czepiasz.. :smiech: Ale już się prawie przyzwyczaiłem...
Odpowiadam.
Jak się ma znajomych właścicieli kawiarni z taki sprzętem to można z nimi porozmawiać i.. do nich każdego poważnie zainteresowanego zaprosić.. i pozwolić mu zrobić kilka kaw samodzielnie.. by dokładnie zobaczył jak dany sprzęt działa. :)

Dodatkowo przez porządne firmy są organizowane pokazy sprzętu, który sprzedają czy polecają i na takich pokazach również można samodzielnie parzyć kawę.. :)

Przykładowo. Podobnie było też u nas między innymi na targach w Krakowie.. Włącznie z praktycznymi kursami na danym sprzęcie.

Czy moja odpowiedź Cie satysfakcjonuje wystarczająco? :D

Pozdrawiam braaaardzo uprzejmie :kwiat:

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: loock » sob 04 lut 2012, 13:24

Dodatkowo przez porządne firmy są organizowane pokazy sprzętu, który sprzedają czy polecają i na takich pokazach również można samodzielnie parzyć kawę.. :)

Przykładowo. Podobnie było też u nas między innymi na targach w Krakowie.. Włącznie z praktycznymi kursami na danym sprzęcie.
Czepia się poniekad słusznie ;) Bo to powyższe to już czysta autoreklama i w dodatku lekko nie na temat... wyluzuj. Gdzie Kraków a gdzie pomorze, w dodatku musiałby do targów doczekać ;) Zamiast wypisywać takie rzeczy pakuj maszyny na auto i zasuwaj 600km prezentować klientowi albo napisz gdzie sobie może konkretnie oglądnąć :D

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » sob 04 lut 2012, 14:12

Chorzów-Olsztyn według Google Map
- Sugerowane trasy
473 km, 7 godzin 18 min E-75, koszt paliwa 237,08 zł
...troche mniej jak ok 600 km do Trójmiasta... :mrgreen:

Awatar użytkownika
wasyl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Kolba, graty, automaty

Postautor: wasyl » sob 04 lut 2012, 20:50

Jak się ma znajomych właścicieli kawiarni
A jak się przez przypadek nie ma (z takim akurat sprzętem) to co :shock: ?
Proszę Cię po raz kolejny: jeśli chcesz pomagać żółtodziobom to rób to proszę
nieco subtelniej. Jak do tej pory nic w tej kwestii nie zmieniłeś, próbujesz sprzedawać
swój sprzęt, waląc przy okazji takimi kromkami, że grzech się nie odezwać :evil: !
caffewasyl.pl już wkrótce

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: nie mam

Postautor: maro » sob 04 lut 2012, 21:20

próbujesz sprzedawać swój sprzęt, waląc przy okazji takimi kromkami, że grzech się nie odezwać :evil: !
To ja może dołączę do grona osób uważających podobnie.
Kupię ekspres dźwigniowy.

Wróć do „Ekspresy kolbowe gastronomiczne”