Stary ekspres Brasilia - prośba o opinię

Songi
Sprzęt: nie mam

Stary ekspres Brasilia - prośba o opinię

Postautor: Songi » sob 21 lip 2012, 22:15

Witam,

chciałbym przywitać wszystkich użytkowników Caffeprego, na forum można znaleźć mnóstwo interesujących informacji na wszelkie "kawowe" tematy. Nie ukrywam, że zarejestrowałem się tutaj by również skorzystać z pomocy tutejszych fachowców i z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Otóż w spadku po poprzednim właścicielu kawiarni otrzymałem stary ekspres Brasilia (taki jak na zdjęciu)
Tablica informacyjna:
[załącznik został utracony]

Ekspres:
[załącznik został utracony]

W związku z czym mam kilka pytań:
  • 1. Czy mógłby ktoś rozszyfrować co to za model ekspresu, z którego roku pochodzi i czy można gdzieś znaleźć informacje/instrukcje do tegoż ekspresu?
    2. Jaka może być wartość takiej sprawnie działającej Brasilii ?
    3. Jakie są koszty naprawy/konserwacji takiego sprzętu, gdyż wychodzę z założenia, ze taka wiekowa maszyna może potrzebować regularnych przeglądów/napraw, jak z dostępnością części do tego modelu?
    4. Czy w ogóle opłaca się korzystać z tego ekspresu, czy też lepiej było by zakupić jakiś mniejszy nowy ekspres (obecnie posiadam w lokalu dzierżawiony z Dallmayra ekspres, natomiast nie chciałbym się wiązać na dłużej z tą firmą). W tej chwili na potrzeby lokalu w zupełności wystarcza ów jedno-grupowy Dallmayr.
Dziękuję i pozdrawiam
Początkujący

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: do kawy...
Kontaktowanie:

Re: Stary ekspres Brasilia - prośba o opinię

Postautor: loock » ndz 22 lip 2012, 2:07

Ad 1 - Instrukcji raczej nie znajdziesz. Zarzuć zdjęcia od środka to Ci powiem co jest grane. Pewnie wiekowy model presostatu, wiekowe też silnik i pompa...chyba, że padło kiedyś i ktoś już w międzyczasie powymieniał na nowsze ...
Ad 2 - = cenie złomu ;)...lepiej sprzedasz jak oddzielisz, złom kolorowy od stalowego ;)...chociaż stare, to wartości designerskiej to urządzenie też raczej nie posiada ;)
Ad 3 - nie tak wielkie, o ile zorbisz cały remont sam i porządnie. Komplet podstawowych cześci i uszczelnień do tej maszyny, jak byś chciał ją restaurować to max 1500zł z nową pompą, silnikiem, presostatem, gumami i masą innych drobniejszych szpejów. Odkamienisz, wyczyścisz, złożysz i bedzie następne 25 lat chodziło. O ile rama nie jest zgniła i nikt nie majstrował przy tym niewprawną ręką ;)
Ad 4 - nie, i lepiej go trzymać cały czas włączonego, zaoszczedzisz może wtedy nieco na rachunku za prąd..

Songi
Sprzęt: nie mam

Postautor: Songi » ndz 22 lip 2012, 21:54

Wielkie dzięki loock za szybką odpowiedź.

W takim wypadku nie pozostaje mi nic innego jak zaprzyjaźnić się ze starą Brasilią :wink:
Czy znasz może jakieś firmy/osoby z województwa łódzkiego, które mogłyby przywrócić wigor tej staruszce?
Jeżeli są na forum osoby z wymienionego województwa, które podjęłyby się restauracji Brasilii lub mają kontakt do odpowiednich osób, to proszę o wiadomość na PW.

Pozdrawiam

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: loock » ndz 22 lip 2012, 23:15

Chyba mnie nie zrozumiałeś, albo ja coś nieskładnie napisałem :) ad 4 - średnio opłaca się tą brasilię restaurować a już zwłaszcza utrzymywać, jeżeli większość czasu będzie stała i tylko ogrzewała pomieszczenie ;). Chyba, że masz w lokalu ogrzewanie na prąd, to wtedy tylko szkoda miejsca na blacie ;) Co do remontu to najlepiej samemu podłubać, bo jakieś skomplikowane toto nie jest. Ja się na razie nie piszę...części do tego mam dostępne jak byś chciał. I nikogo raczej też Ci nie polecę, bo jak dodasz do części jeszcze kasę za robote to Ci się to powoli przestanie opłacać ;) Najlepiej jak pisałem DIY...

Awatar użytkownika
ranGo
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: e61

Postautor: ranGo » wt 24 lip 2012, 22:43

Powinieneś posłuchać loocka bo ma rację. Ja Ci tylko powiem że ta Brazylia była moja 12 lat temu. Później poszła do kawiarni z której go dostałeś w spadku. Dopóki brały kawę ode mnie to i ruch w tym lokalu był znakomity. Biorę pod uwagę i odwrotność tej opcji ;) Wiem że oprócz tego że sami go naprawiali to raz był w serwisie w Łodzi pod nazwą Lumar. Po tym zabiegu trafił do mnie i został sprawdzony przez forumowiczów na drugim spotkaniu CP. Możesz poszukać na forum w galerii, znajdziesz tam i zdjęcia swojego ekspresu. Jeżeli uważasz że ten jednogrupowy ekspres który teraz masz da radę, owszem da radę ale Ci podpowiem że w lokalu 7 Niebo przerabiano pomiędzy 20 a 30 kg kawy miesięcznie, nie licząc sprzedaż w sklepie. Jest tylko pytanie czy chcesz zostać na obecnym poziomie czy wrócić do stanu dużej frekwencji i wysokim poziomie sprzedawanej kawy. Pomyśl o sprzedaży całego sprzętu i zakupie dobrego dwugrupowego ekspresu. I oczywiście o zainwestowanie w dobre ziarno :)

Attibassi_fan
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Młynek M 5, ekspresy: Grimac TWENTY (dwie grupy - bojler 5l) i Cuadra ( 1 grupa - bojler 1,8l)
Kontaktowanie:

Postautor: Attibassi_fan » czw 26 lip 2012, 9:47

..nas remont jednego staruszka 2 grupy ostatnio szarpnął prawie 2 tys. ..i chodzi.. ale nadal jednak ma wygląd staruszka i start dość wolny.. bo grzeje się trochę długo.. więc pytanie nadal pozostaje czy warto.. ???

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: loock » sob 28 lip 2012, 19:13

trza było w nową grzałkę też zainwestować...

Wróć do „Ekspresy kolbowe gastronomiczne”