Która Jura?

acka
zagląda od święta
Sprzęt: Krups kolbowy xp5020

Re: Która Jura?

Postautor: acka » śr 24 wrz 2014, 21:59

Szanowni Państwo,
próbowałem już pół dnia temu uporządkować wieloletnią dyskusję, czy Jura to cacy, a Nivona czy Siemens to be (Barnaba: Nivona postarzana, od Boscha i Siemensa wiać jak najszybciej), zadając pytanie, co Państwo sądzicie o ekspresach automatycznych produkcji EUGSTER/FRISMAG AG? Ale widocznie na tym forum wyjątkowo długo trzeba czekac u administratora na łaskę dopuszczenia. Niemniej spróbuję jeszcze raz...

Otóż, proszę Państwa, w Europie są tylko dwaj liczący się producenci ekspresów automatycznych: SAECO (Włochy) i EUGSTER/ FRISMAG AG (Szwajcaria).

Ten ostatni ma kompletne zakłady produkcyjne w Szwajcarii, montownię w Portugalii (powstała jako pierwsza) oraz kompletną produkcję w ramach joint venture w specjalnej strefie ekonomicznej w Szencien( według bezmyślnie kopiowanej w Polsce transkrypcji angielskiej -Shenzhen) w Chinach.

W Europie EUGSTER/FRISMAG zatrudnia 2100 osób, w Chinach jeszcze parę tysięcy, a produkuje rocznie 5 milionów ekspresów, pod następującymi markami:

- JURA (ostatni własny ekspres wyprodukowała 20 lat temu), NIVONA, MIELE, MELITTA, BOSCH, SIEMENS, AEG, MOULINEX, TURMIX, KOENIG i ... NESPRESSO.

Niezłe zestawienie... :D . Zakład w Chinach początkowo powstał po to, by robić przelewowe i kapsułkowce dla Nestle, ale tania chińska rączka przyda się i do bardziej wyrafinowanej produkcji.

Morał z Tego: kto mówi - NIVONA to siostra Jury - ma rację! Jesli ktoś pisze, że Nivona to Bosch/Siemens z lepszej pólki, też ma rację. Jeśli Barnaba pisze, że C50 nie powstaje w Szwajcarii - słusznie, to średnia półka z Portugalli. Jeśli Barnaba narzeka na ENA - ma rację, bo to Jura z Shenzhen!

Cała zatem dyskusja o wyzszości Jury nad innymi markami to dyskusja o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia.

Nie mam nic przeciwko Jurze, poza ceną ( skoro już od 20 lat sama nie produkuje, to chyba próbuje nakładać na klientów podatek od luksusu i subiektywnego poczucia bycia członkiem narodu wybranego"Jurystów"), ale sprowadźmy sprawę do właściwych proporcji...

Inżynierowie z Jury mogą sobie najwyżej zaprojektować pudełeczko i ogólny schemat ekspressu, ale gdy dochodzi do uzgodnień technologicznych, to rządzą inżynierowie z EUGSTERA (to samo dotyczy pozostałych marek). O ile jeszcze jestem sobie w stanie wyobrazić tworzenie oddzielnych stanowiski montażowych, o tyle nie sadzę, by księgowiEUGSTERA pozwolili na nieustanne przestawianie parametrów obrabiarek i wtryskarek, by każda śrubka i cybancik były inne dla Jury, inne dla Nivony, inne dla Miele, inne dla Siemensa. Dlatego do wszystkich marek jest tyle podzespołów- zamienników identycznych.

O różnicach mogą naprawdę decydowac najbardziej skomplikowane, najdroższe podzespoły, które opłaca się indywidualizować ( choć na pewno nie wszystkie elementy).
Każda partia wyprodukowanych podzespołów przechodzi kontrolę techniczną i jakościową. Te najsolidniejsze lądują w wyższych modelach prestizowych marek, te troszke mniej udane niżej, etc.
Jest też nieformalna zasada: górna półka ze Szwajcarii, średnia z Portugalii, niższa i część elementów z Chin.

Ale nawet jeśli ekspres jest montowany w szwajcarskiej montowni EUGSTERA z części wytworzonych w większości w Szwajcarii - to i sahibowi Mustafie przy taśmie może trafić się gorszy dzień ( bo kto pracuje przy produkcji w zachodnioeuropejskich fabrykach?) i trafia do klientów partia trochę bardziej felernych automatów - a potem narzekania - taki Mercedes wśród ekspresów, tyle kasy poszło, a ja muszę do serwisu...

Dlatego bezsensowna, według mnie, jest dyskusja, czy taka marka, czy inna, skoro to wszystko EUGSTER/FRISMAG. Lepiej skupić się na tym, ktory model której firmy parzy lepszą kawę, albo które zespoły decydują o wyższości tego czy innego modelu tej czy innej marki w katalogach niezawodności, a nie na tym, czy Jura, czy Nivona, czy Bosch - bo to nie są producenci!!!!!!

Ciekawostka - bracia Eugster zaczynali ledwie 38 lat temu od szybkowarów do jajek i matryc do pieczenia wafelków, dwa lata później wzięli się za ekspresy (wtedy pod marką Frismag), uwagę branży zwrócili 30 lat temu, podbijając taniutkimi przelewowcami i kolbowcami Amerykę, 25 lat temu postawili pierwszą fabrykę automatów w Portugalii, 23 lata temu powstały dopiero zaklady w Szwajcarii, gdy wielka Jura szukała outsorcingu produkcji, by obciąć koszty i zwróciła uwagę na łebskich rodaków... A potem już poszło. Biznes w Chinach istnieje od 17 lat i ma coraz większe znaczenie dla Eugstera...

A bracia i ich spadkobiercy liczą kasę i śmieją się, jak na forach całej Europy laicy i fachowcy skaczą sobie do oczu, czy lepszy jest Eugster-Jura, czy Eugster-Nivona, a może Eugster-Moulinex, albo Eugster-Nespresso :D :D :D :D

Pozdrawiam wszystkich kawoszy i oby napar nas łączył, a nie dzielił...

Artur S.
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: nie mam

Postautor: Artur S. » czw 25 wrz 2014, 0:26

Ciekawe informacje, ale wnioski absurdalne. Równie dobrze możesz napisać, ze trociny są tak dobre jak lite drewno, bo powstają z tego samego drzewa w tym samym tartaku. Albo że materac na sprężynach bonelowych jest tak dobry jak kieszeniowy, bo z tej samej fabryki. Idąc tą drogą ja mogę zaprojektować ekspres i jeśli wyprodukuje mi go tamta firma, bedzie dobry jak Jura.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Jura Z6 III gen ALU P.E.P.,G3
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » czw 25 wrz 2014, 7:40

Ja z kolei mam odmienne zdanie co do smaku kawy z poszczególnych ekspresów - uważam, że ekspresy takie jak saeco, jura, czy siemens/bosh mają porównywalny smak kawy.Różnią się wprawdzie konstrukcyjnie ale nie na tyle aby ta kawa była lepsza czy gorsza w jednym czy innym ekspresie. Jest naprawdę porównywalna. Ludzie odczuwają różnicę nie dlatego że są inne ekspresy, ale dlatego że stan techniczny ich jest różny -mowa tutaj głównie o automatach a nie o kolbowcach.

Problemem natomiast jest tak jak napisał forumowicz acka globalizacja która pędzi pełną parą i zaczyna jej już brakować miejsca na kuli ziemskiej:)) Wszystko zaczyna wyglądać tak samo, części te same bo taniej itd itd. Coraz mniej można spotkać na rynku produkty inne od wszystkich pod względem nie tylko wyglądu ale przede wszystkim jakości i zamontowanych w nich części.

Jakość kosztuje a chęć zysku przechyla szalę nad wyjątkowością i jakością danego produktu niestety-firmy z tradycją są więc wyprzedawane molochom. Finał jest taki, że coraz trudniej zakupić jest dobry sprzęt za uczciwe pieniądze ale solidny tak jak to było kiedyś.

Na jakość ekspresu składa się nie tylko smak kawy, jakość przycisków czy nawet części ale również przyjemność pracy na nim dzięki tak a nie inaczej zaprojektowanym i umiejscowionym zbiornikom na wodę,zbiornik na kawę,fusy, ociekacz,dostępnośc do nich, lekkość pracy poszczególnych przycisków, pokręteł i wreszcie niezawodności sprzętu a na końcu wygląd.

Coraz trudniej będzie nam kupić dobry sprzęt,inny sprzęt od innych bo molochy się łączą a produkt staje się jednolity i taki sam.

Każdy producent ma swoje wzloty i upadki,lepsze modele i gorsze. Wartością dodaną jest moim zdaniem nie zmienianie czegoś co jest dobre - a tak postępuje jak na razie Jura. Saeco jak wiemy odbiło się to czkawką ale Saeco Aulika to powrót do przeszłości.......a Jura - moduł zaparzania kupiony 20 lat temu będzie pasował do nowej Jury kupionej wczoraj - czyż to nie jest słodkie ...... wręcz nostalgiczne :) A w autach byle lifting zmienia części tak że nie da rady kupić nic od starszej wersji bo nie pasuje - szlag człowieka może trafić - trzeba iść i kupić część dokładnie do tego modelu bo coś tam jakąś pierdołę zmienili wrrrr!!!! Choć zasada działania jest identyczna. Rozumiem, że trzeba zmieniać wadliwe lub źle przemyślane części i technologie ale nie coś co jest dobre.
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

bazant52
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: ECM Giotto +Rocky
Deloghni 3000b

Postautor: bazant52 » czw 25 wrz 2014, 10:05

Hymm, użytkownik "Acka" wywrócił świat automatów do góry nogami. Barnaba właściwie przyznał mu racje wiec wychodzi na to że do pewnego przedziału cenowego jeden czort czy wybierze się Nivone, Aega , czy Jurę. Co w takim razie stanie się z sążnistymi dyskusjami na temat wyższości danego producenta nad innym? Teraz będzie wiało nudą :D

Edwin Jagger
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Grimac La Uno, FP, AP, Compak K3 Touch, Porlex Mini

Postautor: Edwin Jagger » czw 25 wrz 2014, 10:40

Kawał wiedzy i historii.
Aż mi głupio zadać ponownie takie przyziemne pytanie. Więc tak po cichutku:
Warto dopłacić 600 zł do Jury F50 zamiast C60?

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » czw 25 wrz 2014, 12:15

Odnośnie postu @Acka.
To nie jest tak, że fabryka produkuje ekspresy jakie jej odpowiadają, a tacy „producenci”, jak na przykład Jura czy Nivona, mają je kupować i nie mają przy tym nic do powiedzenia. Znam podobną sytuację z innej branży, ale w przypadku automatycznych ekspresów, pewnie jest podobnie. Duża chińska fabryka, w której na trzy zmiany pracuje 12 tysięcy ludzi, produkuje te same artykuły dla różnych, konkurencyjnych firm. Te firmy oczywiście mogą kupić modele zaproponowane przez fabrykę (dostępne wzory są wysyłane na życzenie) i dla niepoznaki trochę zmienić wygląd, żeby się różniły od wyrobów konkurencji. Ale mogą też zamówić własny projekt, także zamienić części na lepsze lub tańsze. A niektóre rozwiązania są zastrzeżone i nie można ich skopiować. Ważny jest także system kontroli jakości. Dlatego „poważniejsze” czy też droższe firmy, mogą mieć w Chinach rezydentów, zmieniających się co kilka miesięcy, którzy na bieżąco monitorują jakość produkcji. Inżynierów z fabryki nie obchodzi czy ten produkt w ogóle działał. Firma ma dostać kasę za produkcję i tyle. A za złą jakość finalnego produktu, oczami będzie świecił właściciel logo, które na nim widnieje.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » czw 25 wrz 2014, 14:47

Drogi Edwinie Jagger -tak warto dopłacić do modelu F50.

Co do Jury to jakie zdanie na jej temat mam to wszyscy wiedzą a czy się ze mną zgadzają czy nie to już inna sprawa- takie jest każdego prawo - mieć na tym forum inne zdanie. A Jura jest klasą samą w sobie - koniec kropka. Nie pozwolę też jej porównywać do Nivony bo nie ma do czego?

Ale niestety -globalizacja tak jak pisałem ja i mój przedmówca jest nieunikniona kosztem maksymalizacji zysku przy minimalnych kosztach. Dotykać to będzie i już dotyka niemal wszystkie produkty AGD i inne.

Co do jakości wykonania to owszem im lepsza marka tym przywiązuje się większą wagę do jakości. ALe łatwoej jest kontrolować ją na miejscu niż w Chinach nawet gdyby zmieniał się jakiś tam audytor co dwa dni. Niestety. Więc jest jak jest.

Swojego czasu pracowałem w VW w Polkowicach, skłądałem silniki 1,9 115konne, ale montowane do Audi były skłądane tylko w Niemczech a do VW szły z Polski. :) Czyżby jakość w Polsce była gorsza? Na to wygląda hehe -w każdym razie tak do tego podchodzono kiedyś. Ale zszedłem z tematu - sorki. :?
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

grahamm
Sprzęt: Jura Z5 II

Postautor: grahamm » sob 18 paź 2014, 10:25

Witam, trzymając się wątku głównego, nabyłem od Barnaby Z5 II.
Długo zastanawiałem się nad modelem, bo że chcę Jure to jakoś tak miałem i mimo kilku podejść w sklepie do innych producentów ( którzy mają bardziej rozsądne ceny ) w głowie siedziała Jura i tak zostało. Jako, że budżet był do 4 tys. (dla 3 kaw dziennie uznałem że więcej nie wydam) trzeba było pójść w używkę. W kwestii wyboru sprzedawcy zaufałem temu forum - za co Wam dziękuję- i Barnabie . Początkowo byłem nastawiony na S9 OT, która na zdjęciach wyglądała w mojej ocenie mniej gastronomicznie, jednak po kilku rozmowach z Barnabą i obejrzeniu S9 na żywo, stwierdziłem że klasyka rządzi i wybór padł na Z5 II. Na żywo Z5 wygląda lepiej niż na zdjęciach i b. dobrze wpisała się w wystrój kuchni. Oczywiście miałem obawy czy to nie za stary model bo nie produkują ich już kilka lat, przekonał mnie jednak licznik kaw w ekspresie Barnaby i chciałem OT - lenistwo rządzi :D . Jak dotychczas po 3 kg kawy jestem zadowolony z wyboru, jedno czego brakuje Z5 to regulacji wylewek espresso na szerokość (ma to Z7 i przy wyborze warto to uwzględnić ). Dziękuje jeszcze raz użytkownikom forum na wiedzę, z której czerpałem i atmosferę sprzyjającą lekturze. Barnabie dziękuję za fachową pomoc przy wyborze i za ekspres.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » sob 18 paź 2014, 18:33

Cieszę się że ekspres spełnił Pana kryteria i oczekiwania.

Jeżeli chodzi o model Z7 to owszem ma rozsuwaną na szerokość wylewkę główną (która wbrew pozorom może czasami irytować gdy trącimy ją filiżanką to ponownie trzeba ją za każdym razem ustawić)oraz regulowaną góra dół wylewkę do kaw mlecznych, ale za tę przyjemność trzeba dopłacić kolejne 1200zł. Więc to też trzeba uwzględnić przy zakupie:))) Jury są drogimi ekspresami a za nowszy model i kolejne jego dodatkowe funkcje trzeba słono dopłacać.....ale klient Nasz Pan:)))

Niech służy długo i się nie psuje:)))

Pozdrawiam

lotnybartek
zagląda od święta
Sprzęt: Brak

Postautor: lotnybartek » czw 23 paź 2014, 11:46

Właśnie zamówiłem z Niemiec model C60. Zastanawiałem się na używką od p. Barnaby, ale jakoś wewnętrznie, za każdym razem gdybym robił kawę myślałbym o tym, że ekspres był używany. Tak mam. Mam nadzieję, że nie będę zawiedziony.

Ekspres zamówiłem ze sklepu:

https://www.stoll-espresso.de

z opcją ubezpieczenia zakupu do 1500 euro (to kosztowało jakieś 3 euro).

Płatność Visa.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » sob 25 paź 2014, 10:58

Gwaranctuję Panu, że będzie Pan zadowolony z Jury:))) Może to nie seria J czy S ale kawkę parzy pyszną no i jest bezawaryjny:)))

Życzę zadowolenia z zakupu - cieszę się że wybrał Pan Jurę:))

Toledo
Sprzęt: De Longhi

Postautor: Toledo » sob 25 paź 2014, 18:48

Mam dwa pytania. 1. Jak wyglada gwarancja w Polsce na sprzęt zakupiony w sklepie niemieckim i drugie pytanie czy w ustawieniach jest język polski.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pn 27 paź 2014, 6:59

Model C50 posiadał j.polski, natomast model C60 zakupiona po za granicami Polski nie posiada. Na gwarancję w praktyce - również nie może Pan liczyć w Polsce.

Pozdrawiam

PanJan
Sprzęt: Jura Z5

Postautor: PanJan » pn 27 paź 2014, 8:41

Witam wszystkich Forumowiczów. W poszukiwaniu ekspresu automatycznego, trafiłem na to forum i po przeczytaniu wielu wątków zdecydowałem się na Jurę. 80% kaw, które będą przygotowywane to kawy mleczne (łącznie 7-10 kaw dziennie). Generalnie zależy mi na urządzeniu trwałym, bezawaryjnym i łatwym w obsłudze (będą z niego korzystać również osoby starsze). Rozważam 2 modele:
1. Jura C65 – cena około 3100 pln
2. Jura F55 – cena około 4160 pln
Z czego wynika i czy jest uzasadniona różnica około 1000 pln między tymi modelami? Który z modeli i dlaczego będzie dla mnie lepszym wyborem?
Jeśli nie powyższe modele to być może jakaś używka z gwarancją w dobrym stanie spełni moje oczekiwania? Cena za używany, którą mogę „przeboleć” ;) to około 3000 pln.
Ostatnio zmieniony pn 27 paź 2014, 11:08 przez PanJan, łącznie zmieniany 1 raz.

lotnybartek
zagląda od święta
Sprzęt: Brak

Postautor: lotnybartek » pn 27 paź 2014, 10:52

A angielski choć jest? ;-) Czy tylko i wyłącznie niemiecki?

EDIT:

Ekspres właśnie do mnie dotarł - jak dla mnie ekspresowo ;-) Solidnie zapakowany, komplet dokumentów.

Wróć do „Ekspresy automatyczne”