Jaki automat najlepszy do espresso?

artme
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: nie mam

Jaki automat najlepszy do espresso?

Postautor: artme » ndz 02 lut 2014, 14:00

Witajcie,
nie znalazłem nic co by odpowiadało na temat założony przeze mnie, stąd postanowiłem się Was poradzić :)

Szukam domowego automatycznego ekspresu do codziennego użytku (3-4 kawy dziennie max) pod kątem wyłącznie espresso. To dość istotna informacja, gdyż większość ekspresów im droższych, tym więcej opcji robienia mlecznych napojów oferuje a mi zależy wyłącznie na espresso.

Co polecacie? Na co zwrócić uwagę?
Cena nie jest istotna - bardziej chodzi o wygodę użytkowania i efekt koncowy - czyli najlepsza możliwa uzyskana filiżanka uroczego naparu 8) i nie dopłacanie do niepotrzebnych bajerów :wink:

Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.
artme

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: Jaki automat najlepszy do espresso?

Postautor: ded » pn 03 lut 2014, 21:28

Do espresso to aż się prosi kolba + młynek. Bierzesz taką opcję pod uwagę?

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Jura Z6 III gen ALU P.E.P.,G3
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » wt 04 lut 2014, 8:58

no najlepsza będzie kolba tak jak napisał ded powyżej.

ale skoro już ma być automat, to może to być Jura C50,delonghi ECAM 23.120, może być jakaś magnifica ale najtańsza bez bajerów.
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

artme
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: artme » sob 08 lut 2014, 17:20

Do espresso to aż się prosi kolba + młynek. Bierzesz taką opcję pod uwagę?
Na razie nie biorę - z kilku względów:
1. zbyt długi czas przygotowania
2. zbyt mała jeszcze moja wiedza i wrażliwość kubków smakowych na produkt wysokiej jakości :wink: (muszę jeszcze sporo podegustować, aby wiedzieć do czego dążyć)
3. tylko ja piję w domu kawę, więc 1-2 espresso dziennie, to max co będę przygotowywać

Dziękuję za pierwsze podpowiedzi, ale czy moglibyście coś więcej napisać, gdy coś polecacie?
Dlaczego właśnie ten, na co zwrócić uwagę pod kątem przygotowywania tylko espresso etc.?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » sob 08 lut 2014, 18:29

Nie wiem jakie masz doświadczenia z ekspresami ale na forum panuje pogląd, że z automatu to raczej napoje kawowe wychodzą. Nigdy nie mierzyłem czasu zrobienia cappu, ale myślę że to ok 5 min. Espresso dla jednej osoby to 3 min z posprzątaniem. Włączasz ekspres (nie musisz patrzeć jak się nagrzewa :P ) jak ma temperaturę to namielasz kawę do PF, przyciskasz tamperem, wpinasz kolbę i włączasz pompę. Po 25 sek masz espresso. Fusy do kosza, przepłukanie grupy i wytarcie ściereczką prysznica. Zobacz sobie na filmikach jak sprawnie to idzie (jak będziesz miał wprawę to zrobisz to 2x szybciej).

Automat może Cie po prostu rozczarować. Co zrobisz jak okaże się, że już wszystkie możliwe ustawienia wypróbowałeś a espresso i tak kiepskie wychodzi? Do tego pamiętaj, że w automatach trzeba mocno dbać o czystość a kolbowce tylko co jakiś czas odkamieniać (tak mniej więcej :P ). Koszty serwisu też się znacznie różnią a awaryjność niektórych modeli całkiem spora.

artme
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: artme » ndz 09 lut 2014, 7:32

Nie wiem jakie masz doświadczenia z ekspresami ale na forum panuje pogląd, że z automatu to raczej napoje kawowe wychodzą. Nigdy nie mierzyłem czasu zrobienia cappu, ale myślę że to ok 5 min. Espresso dla jednej osoby to 3 min z posprzątaniem. Włączasz ekspres (nie musisz patrzeć jak się nagrzewa :P ) jak ma temperaturę to namielasz kawę do PF, przyciskasz tamperem, wpinasz kolbę i włączasz pompę. Po 25 sek masz espresso. Fusy do kosza, przepłukanie grupy i wytarcie ściereczką prysznica. Zobacz sobie na filmikach jak sprawnie to idzie (jak będziesz miał wprawę to zrobisz to 2x szybciej).
Wiesz - tak jest niby ze wszystkim w kuchni :wink:
Wystarczy popatrzeć jak szybko i sprawnie robi się sushi, wysmaża steka na medium czy choćby lepi ciasto do pizzy lub kroi warzywa. Jednak do tego wszystkiego potrzebne są: wprawa/doświadczenie i wyczucie smaku, aby jeszcze to wszystko smakowało jak powinno.
Z espresso jest podobnie. Faktycznie - sam proces dla wprawnego baristy i z ustawionymi wszystkimi elementami nie zajmie więcej niż 3-4minuty, jednak przyznasz chyba, ze to jest juz tylko wierzchołek góry lodowej. Wcześniej trzeba kawę prawidłowo zmielić (testy), później prawidłowo ubijać (testy), sprawdzić temperaturę wody przed i po zaparzeniu, kontrolować czas samego zaparzania, aby finalnie dojść do pięknej cremy i dobrego naparu. I jest jeszcze najważniejsza rzecz - wiedza jaki ten napar powinien mieć smak :idea:

Jeśli przez lata nie piłem w ogóle kawy, potem zacząłem pić zwykłą raz to z torebki, raz rozpuszczalną, aby zdecydować się na kapsułkowiec Nespresso i zacząć gdzie się nie pójdzie pić i degustować inne espresso, to moja wiedza nt. faktu jak powinno smakować prawidłowe espresso jest na poziomie 2-3 w skali od 1 do 10. Będę chciał w pewnym momencie zacząć zaparzać sobie espresso w sposób najbardziej prawidłowy, jednak uważam, iż jeszcze nie teraz, gdyż muszę jeszcze wiele testować, próbować i czytać. A wybór automatu, to jakby taki "czyściec w drodze do nieba" . :D :wink:

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Postautor: Oskar1 » ndz 09 lut 2014, 9:38

No ale to że możesz nie znaczy że musisz. Weźmiesz kolbowca z sitkiem perfect crema i możesz zapomnieć o problemie z mieleniem, a nawet ze zwykłym ustawisz tak żeby jakoś leciało i już. A te parę minut więcej na ubijaniu kawy i czyszczeniu portafiltra zaoszczędzisz potem nie musząc walczyć z czyszczeniem modułu zaparzającego automatu albo czekaniem aż wróci z serwisu bo popsuje się jedna z tysiąca pierdułek ;-)

artme
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: artme » ndz 09 lut 2014, 18:13

Nie no - to już 2 wypowiedź nt. awaryjności automatów...

Chcecie powiedzieć, że bez względu w jaki automat nie zainwestuje, to awaryjność będzie mnie nękać???

ps
uwierzcie - mam zamiar się podszkolić na jakimś kursie, czytać i spotykać się z różnymi doświadczonymi ludźmi, aby mnie poduczyli i jak do tego dojdę i będe wg samego siebie świadomym dobrego espresso, to bez namysłu przejdę na kolbę - teraz jednak skupmy się na "najlepszym" automacie :wink:

Awatar użytkownika
Blondas
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin

Postautor: Blondas » ndz 09 lut 2014, 18:42

Trzy propozycje od Barnaby masz.
Pozdrawiam
Piotrek

artme
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: artme » ndz 09 lut 2014, 19:27

Mam - tylko nic nie napisał dlaczego który... :?

Awatar użytkownika
Biff

Postautor: Biff » ndz 09 lut 2014, 22:43

Z tej trójki zdecydowanie Magnifica.
Po pierwsze: sprawdzona konstrukcja - nowe DeLonghi cierpią na dolegliwości wieku niemowlęcego. Pewnie je w końcu dopracują, ale póki co lepiej wybierać DeLonghi "od przodu ładowane" ;).
Po drugie: bardzo przyzwoite pseudo-espresso - można ustawić naprawdę sporą dozę i drobne mielenie. W Jurze tego nie uświadczysz - za krótkie czasy namielania i przy drobnym mieleniu robi się błotko.
Po trzecie, po czwarte i po piąte: cena, cena, cena ;). I to pod każdym względem: zakup, eksploatacja i serwis.

bietka

Postautor: bietka » pn 10 lut 2014, 6:44

Ten model wg Was jest ok http://www.oleole.pl/ekspresy-cisnienio ... 7-sb.bhtml można polecić?

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pn 10 lut 2014, 8:27

No nie mogę zgodzić się z Biffem odnośnie espresso rzekomo gorszego w wykonaniu Jury gdyż jest to zwyczajnie nie prawda. Jura parzy świetne espresso czy ristretto , poniżej link do fotek zrobionych przeze mnie espresso.Tutaj akurat na modelach tańszych Jury i starszych.

http://www.empikfoto.pl/images/cache/ph ... 1392016126

http://www.empikfoto.pl/images/cache/ph ... 1392016180

http://www.empikfoto.pl/images/cache/ph ... 60_094.jpg

http://www.empikfoto.pl/images/cache/ph ... 1392017435

http://www.empikfoto.pl/images/cache/ph ... 1392017460

http://www.empikfoto.pl/images/cache/ph ... 1392017486

Te espresso wykonywałem na normalnych nastawach stopnia zmielenia, przy zwiększonej dawce kawy. Ma konsystencję mazutu. Oczywiście można zmienić jeszcze stopień zmielenia kawy na jeszcze większy (tutaj jest na 3/4 maksymalnego) i co jest rzeczą najważniejszą - jeżeli ktoś lubi totalną już siekierę to wystarczy wcisnąć przycisk po prostu(dwie kawy).Wtedy młynek dwa razy dłużej mieli kawę, ale nalewamy ją do jednej filiżanki czy to ekspresso, ristretto czy zwykłej filiżanki.Tansza seria Jury posiada trzy moce kawy ale Już seria Z , S czy J9 aż 6 i więcej.

NIestety nie mogę przekazać zapachu kawy, konsystencji ani smaku kawy ale wierzcie mi - jest piekielnie mocna.

Problem leży gdzie indziej.O ile kupujemy nowy ekspres czy to delonghi czy to Jurę, czy saeco czy też Nivonę- to nie ma problemu -kawa będzie nam smakować.
Natomiast jeżeli bierzemy pod uwagę używane ekspresy to sprawa ma się z goła inaczej, ponieważ o wiele łatwiej kupić używane delonghi,saeco,Nivonę w dobrym stanie niż Jurę. One często używane są w gastronomii z racji swojej trwałości. Delonghi i spółka trafiaja do Polski z wystawek z drobnymi usterkami osprzętu z racji swojego średniego wykonania, ale ogólnie są w bardzo dobrym stanie, natomiast Jury przyjeżdżają już mocno zużyte ponieważ były mocno eksploatowane,do wymiany są najczęściej żarna, czasem moduł zaparzania.Dlatego wiele zależy od stanu urządzenia używanego.

Niestety zakup Jury oraz serwis będzie droższy od delonghi.

Co do modelu to raczej polecam ESAM 4000 itp. Ale inne tez mogą być byleby były z najtańszych serii.
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

artme
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: artme » pn 10 lut 2014, 16:38

Dziękuję.
W takim razie kłania się ostatnie pytanie - które automaty uchodzą za najmniej awaryjne? :)

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pn 10 lut 2014, 17:11

Moim zdaniem Delonghi po za serią primoadonna, Jura po za serią mikro (uwaga na chińskie podróbki Jury -Java), saeco niektóre modele-najlepiej royal i spółka, solis,skrzypiące bosh/siemens też nie są złe.

A z kolbowców warto również po za markami które często się wymienia na tym forum pochylić się nad marką francis & francis. To dobre kolby, nieźle wykonane w metalu. Niedrogie jako używki i można wyhaczyć ładne egzemplarze na allegro.

Wróć do „Ekspresy automatyczne”