Jura F8 - smak kawy

t_a_1
zagląda od święta
Sprzęt: Jura F8

Jura F8 - smak kawy

Postautor: t_a_1 » ndz 31 sie 2014, 18:52

Witam wszystkich smakoszy kawy. Od pół roku posiadam nową Jurę F8. Kupiona w Polsce fabrycznie nowa. Wszystko działa super oprócz najważniejszej rzeczy czyli jakości parzonej kawy.

Bez względu na to co do niej nasypię i jakich bym ustawień nie zmieniał smak kawy jest kiepski. Brakuje w nim tej aksamitnej delikatności i subtelności smaku. W smaku dominuje bardzo gorzki posmak coś jakbyśmy zjedli orzecha włoskiego bez obierania go z tej delikatnej żółtej skórki, innych walorów tj. posmaku czekolady, owoców czy też lekkiej kwasowości zupełnie brak. Espresso nie jest gęste lecz wodniste pomimo tego, że (łynek ustawiony na max miałkie mielenie moc kawy na max i objętość 25ml. Kupiłem nawet kawę która mi bardzo smakuje, bezpośrednio w kawiarni żeby mieć pewność jakości ziaren. To co z niej zrobiła moja Jura nawet w przybliżeniu nie przypominało kawy z kawiarni a wręcz nie dało się tego pić.
Wygląd kawy na pierwszy rzut oka jest OK. Stosowałem różne kawy od tanich do drogich łącznie z dedykowanymi przez Jurę ciągle to samo.

Ekspres wykonał ok. 800 kaw i ciągle nie jestem zadowolony. Ten gorzki smak dominuje nawet w kawach mlecznych. Jestem załamany, bo wcześniej czytając różne opinie wszyscy zachwycali się jakością parzonych kaw z tych ekspresów. Nawet zwykła zalewajka przy tym co produkuje Jura ma dużo bardziej bogaty smak.

Stosuję chemię dedykowaną do tej marki. Ekspres jest czyszczony zgodnie ze wskazaniami na wyświetlaczu. Czy ktoś ma jakiś pomysł co zrobić żeby moja Jura zaczęła robić kawę o smaku kawy.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Jura Z6 III gen ALU P.E.P.,G3
www.primocaffe.pl

Re: Jura F8 - smak kawy

Postautor: Barnaba » pn 01 wrz 2014, 7:53

Nie potrafię Panu odpowiedzieć na to pytanie. Proszę się udać do kogoś kto posiada inną taką Jurę i porównać smaki kawy. Proszę zmienić filtr wody i samą wodę. Proszę zakupić np kawę delikatną np lavazzę cremę earomę, pokrętło ustawić na 1/3 maksymalnej a dawkę kawę zmienić na normal. Jeżeli to nie pomoże to proszę ekspres wysłać na serwis aby oglądnęli układ wody i czy w młynku nie ma przypadkiem wody lub wilgoci a sam młynek jest sprawny.

Moim zdaniem problemem jest kawa a nie ekspres.

Jura F8 ma identyczny młynek jak inne Jury, podobnie jest z układem wody.

Pozdrawiam
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

t_a_1
zagląda od święta

Postautor: t_a_1 » wt 02 wrz 2014, 17:03

Barnaba dziękuję za odpowiedź.

Idąc za Twoją radą kupiłem poleconą kawę, dla pewności wyczyściłem ekspres. Jura ustawiona zgodnie z sugestiami powyżej tj. młynek na 1/3 i moc kawy na normal. Kawa czarna tj. objętość 100ml wg tego przepisu wyszła tak samo beznadziejna jak wcześniejsze czyli gorzka gorąca woda w niczym nie przypominająca smaku kawy. Nie da się tego pić z własnej woli.

Dla pewności wziąłem dzisiaj do pracy kawę którą kupiłem i nasypałem do służbowego Saeco Xelsis Evo. Kawa zaparzona przy podobnych ustawieniach jak w domu wyszła bardzo dobra. Delikatna z orzechowym posmakiem a gdzieś tam na końcu lekka ale to bardzo lekka goryczka. Dokładnie odwrotnie niż Jura. Wg mnie kwestia kawy została wyeliminowana. Smak kawy z Saeco rozkłada mojego niby mercedesa wśród automatów na łopatki.

Jedyne co mi pozostaje to serwis z nadzieją, że uda się im dojść co jest nie tak z tym egzemplarzem. Bo nie uwierzę że ten typ tak ma, a ludzie wydają niemałe pieniądze na ekspresy które nie potrafią poprawnie zapatrzyć kawy.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » śr 03 wrz 2014, 8:23

Mimo wszystko proszę wykonać minimum kilka kaw, aby kawa którą Pan zmienił doszła w 100% do młynka i kanału dolotowego, ponieważ teraz jest jeszcze zmieszana z inną kawą.

Z ekspresami Jura mam stycznośc od 14 lat i nigdy w przypadku nowego ekspresu nikt nie narzekał na smak z niej kawy.

Zatem reasumując - czuje Pan smak kawy jeszcze wcześniejszej. Moim zdaniem nie jest to wina ekspresu - zwłaszcza nowego. Ale mimo to warto przeglądnąć młynek żarnowy bo to on jest odpowiedzialny za smak kawy.

Dziwnie szybko Pan zdążył zmienić kawę o której napisałem i już stwierdzić że nie ma różnicy.

Sądzę że nie posiada Pan żadnej Jury tylko próbuje Pan wcisnąć innym użytkownikom , że Jura jest zła wypisując bzdury:))
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

t_a_1
zagląda od święta

Postautor: t_a_1 » śr 03 wrz 2014, 18:34

Do tej pory wykonałem co najmniej 20 kaw na nowej kawie. Efekt bez zmian czyli gorzka gorąca woda i nic ponadto. Na pewno nie jest to kawa. Kupując urządzenie za ~ 5 tys. zł mam prawo wymagać, że kawa będzie na co najmniej podobnym poziomie. Na chwilę obecną nie jest na żadnym poziomie. Zwykła zalewajka jest o niebo lepsza.

Jura kupiona 10 lutego 2014 w polskim sklepie nr seryjny 7610917137312. Jeśli potrzeba mogę załączyć dowód zakupu czy zdjęcia tego cuda.

Barnaba jeżeli masz autoryzowany serwis Jury podaj namiary z chęcią podeślę moją F8 do diagnozy.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » czw 04 wrz 2014, 7:19

Czy sama woda (bez kawy) też jest gorzka?

Zasada działania ekspresu jest taka, że ma on zalać gorącą wodą kawę która wpada do modułu zaparzania - tyle. Jeżeli zatem w młynku nie ma np wody która została tam np wlana przypadkiem a kołki są zwarte prawidłowego koloru to nawet nie wiedziałbym jak się zabrać do naprawy takiego ekspresu i co zrobić aby smak kawy był inny? W przypadku smaku kawy w nowym ekspresie - serwisant nie ma wpływu na smak kawy, bo niby co miałby zrobić? Wymienić sprawne grzałki? Czyste wężyki?

Jedynym miejscem, gdzie można szukać to młynek, choć wątpię aby coś z nim było nie tak. Jeden z moich klientów miał podobny problem z zakupioną Jurą Z7 ale okazało się że kawa którą nabył (na wagę) była nie do wypicia. PO zmianie kawy przez dłuższy jeszcze czas czuć było posmak poprzedniej złej kawy. Podobnie jest w Pana przypadku. Proszę oddać ekspres na serwis i podzielić się informacjami jak się sprawa zakończyła? Ja mimo chęci Panu nie pomogę,ponieważ nie wolno mi naprawiać ekspresów na gwarancji. Sprzedaję owszem nowe i używane Jury ale jeśli naprawa u mnie to tylko po gwarancji. Proszę wykonać więcej kaw,a sądzę, że posmak wcześniejszej kawy zaniknie. Winna jest kawa - nie ekspres. NIe jest Pan jedyną osobą na Świecie która kupiła Jurę. A układ wody w pana ekspresie jest niemal identyczny jak w innych Jurach, czyli kawa z innych Jur musiałaby smakować identycznie źle.

Powtarzam jeszcze raz zatem - winna jest tylko i wyłącznie kawa. Zresztą serwis to potwierdzi.

Pozdrawiam

t_a_1
zagląda od święta

Postautor: t_a_1 » czw 04 wrz 2014, 7:58

Sam wrzątek jest OK.

Dzisiaj rano zrobiłem eksperyment z kawą mieloną. Wsypałem dwie miarki żółtej Tchibo, która delikatnie mówiąc do wykwintnych nie należy. Espresso wykonane w ten sposób było całkiem poprawne tzn. miało już smak kawy bez dominującej gorzkości. Nawet crema była koloru orzechowego. Napar było o niebo lepszy niż to co produkuje moja Jura F8 z wykorzystaniem wbudowanego młynka i dużo lepszej gatunkowo kawy.

Zaraz po tym zrobiłem dla porównania espresso z użyciem młynka no i efekt do przewidzenia gorzko gorzko i nic więcej. Kawa całkowicie nie pijalna.

Barnaba czy ja jako użytkownik mam możliwość w jakiś sposób wyregulować czy przetestować poprawność działania młynka bo wszystko wskazuje na to, że tutaj Jura dała .....?

Czy sama crema przy espresso z Jury powinna być bardzo gorzka czy lekko słodkawa tak jak w espresso z kawiarni bo u mnie jest tak gorzka jak ten biały miąższ w grapefruicie?

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » czw 04 wrz 2014, 8:09

Młynek ma za zadanie tylko zmielić kawę. Są dwa żarna - górne i dolne. Młynek jest nowy więc o jego zużyciu nie ma mowy. Proszę wykonać więcej kaw na lavazzie o której Panu napisałem wcześniej aż dojdzie w pełni kawa. Jura parzy mocną kawę owszem ale na pewno nie gorzką. Crema w Pana przypadku jest gorzka ponieważ taką kawę Pan nasypał wcześniej. Jaka kawa - taki smak. Młynek nie ma tutaj nic do rzeczy. ALbo mieli kawę albo jeżeli zużyte są żarna - kawa jest lurowata, ziarna łamane a nie cięte a kawa ma posmak spalenizny. W pana przypadku - ekspres jest nowy i nie ma mowy o młynku który jest w Pana ocenie do d.... .

Proszę wykonać więcej kaw aby wyczyścić układ dolotowy młynka bardziej, pokrętło mielenia ustawić bardziej w prawo jako kawa słabsza, zanim Pan wyśle ekspres do serwisu , ponieważ jest on sprawny. Serwis odkurzy młynek, nasypie innej kawy i będzie miał z Pana ubaw po pachy...bez obrazy.

t_a_1
zagląda od święta

Postautor: t_a_1 » czw 04 wrz 2014, 8:30

Ok tylko tej Lavazzy przemieliłem już z 0,5 kg. Myślę że to wystarczy żeby się te kanały wewnątrz urządzenia zdążyły oczyścić ze starej kawy.

Jeżeli to nie młynek, to jak Pan wytłumaczy to, że w przypadku kawy mielonej nawet tak podłej jakości jak żółte Tchibo kawa wychodzi na tyle poprawnie, że da się ją bez problemu wypić? Natomiast zmielona w młynku dobrej jakości kawa jest absolutnie nie pijalna.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » czw 04 wrz 2014, 8:42

Co to znaczy dobrej jakości kawa? Dobrej jakości kawa jest kwestią względną. Wielokrotnie spotykałem się z problemami klientów którzy byli zaskoczeni smakiem kaw które były rzekomo super extra luksusowe. Proszę zatem zmielić jeszcze więcej kawy lavazza. A kawę która jest gorzka zabrać w inne miejsce i zaparzyć ją w innym ekspresie a przekona się Pan że mam rację iż jest to wina tylko i wyłącznie kawy a nie młynka i ekspresu.

Pozdrawiam

t_a_1
zagląda od święta

Postautor: t_a_1 » czw 04 wrz 2014, 9:02

Nie rozumiemy się. To o czym Pan pisze sprawdziłem na początku.

Lavazza + Jura F8 w domu = beznadziejna kawa nie do wypicia. Przemielone 0,5kg i dalej jest źle.

Ta sama Lavazza co w domu + Saeco w pracy = bardzo dobra kawa. (zrobiłem ok 20 kaw dla pewności że to właśnie tą kawę piję)

Żólte Tchibo mielone + Jura F8 w domu = poprawna kawa którą da się wypić

Pytanie dlaczego z mielonej kawy Jura F8 potrafi zaparzyć kawę,a z użyciem niby super hyper extra młynka jest beznadziejnie, a ta sama kawa zaparzona w innym ekspresie wychodzi bardzo dobra?

Podsumowując na chwilę obecną fakty są takie że aby napić się kawy o smaku kawy z Jury za ~ 5000 zł muszę dokupić nowy młynek i w nim mielić kawę bo ten wbudowany pomimo że jest nowy nie jest w stanie zmielić kawy tak aby była zdatna do picia.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » czw 04 wrz 2014, 9:11

No właśnie nie potrafię tego wytłumaczyć, tym bardziej, że młynek w saeco jest identyczny jak w Jurze jeżeli mowa np o saeco royal. Saeco primea i spółka ma inne żarna. Może Pan je zamienić i będą pasować :)))

Żarna od Jury pasują do saeco royal i na odwrót. Młynki choć innych producentów - są takie same konstrukcyjnie.

to tak jakby wsiadł Pan do forda lub mazdy z tymi samymi silnikami i powiedział że jeden jest do bani:))) hihi.

bzdura proszę Pana i tyle ode mnie w tym temacie. Pan wie swoje, ja wiem swoje. Proszę oddać ekspres na serwis, gdyż ma Pan do tego prawo - po to jest gwarancja i napisać na forum jakie są efekty. Jestem ciekaw co powie serwis ASO Jura.

Pozdrawiam

t_a_1
zagląda od święta

Postautor: t_a_1 » czw 04 wrz 2014, 9:44

Jasne jak tylko czegoś się dowiem w serwisie Jury to nie omieszkam się podzielić tym na forum. Jestem ciekawy jak firma kreująca się na ekskluzywną potraktuje mój przypadek.

Barnaba na tę chwilę dziękuję za pomoc i merytoryczną dyskusję.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » czw 04 wrz 2014, 12:36

Też jestem bardzo ciekaw. :)))

Pozdrawiam

Andrusza
Sprzęt: nie mam

Postautor: Andrusza » czw 11 wrz 2014, 19:47

Cześć,

Planuję zakupić w niedługim czasie do domu ekspres, który ma służyć przez lata trzem osobom. Dla dwóch osób będą to głównie napoje kawowo-mleczne, dla mnie czarne duże mocne kawy. Każda z osób ma różne upodobania jeżeli chodzi o moc kawy i stosunek mleka do kawy dla napojów mlecznych. Przewidywana średnia ilość napojów na dobę: 7 x 240ml = 1,5l. Na placu boju pozostały dwa ekspresy: Jura F8 oraz Saeco Xelsis Evo. Po przeczytaniu wielu opinii, recenzji użytkowników o serii xelsis, oglądnięciu filmów o serii F7,F8 oraz Xelsis faworytem na tą chwilę jest Xelsis Evo. W sercu jednak czuję, że popełniłem błąd. Proszę mnie przekonać, że Jura F8 będzie lepszym wyborem :). Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Wróć do „Ekspresy automatyczne”