Spienianie mleka - zbiornik tak czy nie

pawell
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Re: Spienianie mleka - zbiornik tak czy nie

Postautor: pawell » pt 29 sty 2016, 10:00

Tak jak pisałem - miałem do czynienia ze spieniaczem z rurką przez dłuższy czas w pracy (też się "sama" płukała itp). I nadal uważam porównując te dwa rozwiązania że zintegrowany zestaw spieniacz+pojemnik (jak w DeLonghi) jest wygodniejszy w użyciu.

Poza tym wnioski typu "Pan zakupił osobny spieniacz obnażając ułomność tego typu rozwiązań" są co najmniej nieuprawnione - akurat kupiłem ten spieniaczo/podgrzewacz dość dawno i wykorzystuję (praktycznie codziennie) do podgrzewania mleka i czasem do spieniania. A kupiłem go w czasach gdy korzystałem z ekspresu kolbowego i "nie wyrabiałem" ze spienianiem mleka do 5-6 kaw w jednym cyklu.
Nie ma rozwiązań najlepszych do wszystkiego (nawet pomijając cenę). Przy takich potrzebach jakie mam (kilkanaście kaw mlecznych w weekendy, 2-3 w dni robocze) każde rozwiązanie spieniania jest w dni robocze lekko upierdliwe. A akurat umycie "spieniacza lidlowskiego" jest szybsze i łatwiejsze niż rurki zasysającej mleko czy przystawki.
Ale żeby nie pozostać tak w samozachwycie spieniaczy zewnętrznych Jury, to pamiętajmy, że za każdym razem gdy go użyjemy , gdy wykonamy choć jedną kawę mleczną - musimy użyć systemu płukania,(w menu ustawiamy automatyczne przepłukiwanie systemu mleka po wyłączeniu ekspresu) albo zaciągnąć wodę na chwilkę zamiast mleka . W przeciwnym razie trzeba będzie na drugi dzień przystawkę rozbierać i ją myć co zabierze znacznie więcej czasu niż warte jest wykonanie jednej kawy mlecznej - zwłaszcza w lecie.
I to jest dokładnie clou przewagi rozwiązania DeLonghi- nic nie trzeba myć codziennie. Przystawkę zdejmujemy (po przestawieniu gałki na pozycję clean, nie trzeba wyłaczać ekspresu żeby to aktywować) i wkładamy do lodówki. Dowolna ilość razy dziennie, myć wystarczy w cyklu 3 dniowym (przynajmniej wykorzystując mleko pasteryzowane, być może "mleko" UHT wytrzyma nawet dłużej). Po zdjęciu zestawu wystarczy papierowym ręcznikiem uczyścić króciec z drobin mleka.
ekspres: De Longhi ECAM 23, Gaggia Baby Dose młynek: podrasowany MPM MMK-01

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Jura Z6 III gen ALU P.E.P.,G3
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pt 29 sty 2016, 16:42

no faktycznie clou przewagi rozwiązania delonghii jest takie....że dzbanka nie używa Pan w tygodniu wcale - super rozwiązanie.

Skoro to takie dobre rozwiązanie to dlaczego nie używa Pan go codziennie tylko gdy goście przyjdą?
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

pawell
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: pawell » pt 29 sty 2016, 17:03

Napiszę po raz trzeci- nie używam spieniacza ze zbiornikiem w dni robocze z lenistwa. Dokładnie tak samo nie używałbym zachwalanego spieniacza z rurką. Po prostu użycie spieniacza "lidlowskiego" wymaga mniej pracy - przynajmniej dla potrzeb zrobienia pojedynczej kawy. Być może używałbym dyszy spieniającej (gdyby była) ale w założonym budżecie (<2500) nie było ekspresu z dyszą i spieniaczem zbiornikowym a spieniacza z rurką nie chciałem (nawet gdyby się mieściły w budżecie ale i tak się nie mieszczą)
Więc spieniacz "rurkowy" leżałby dokładnie tak samo w szafce w dni robocze.

Przyznam, że dyskusja trochę mi zaczyna iść w kierunku krytykowania rozwiązań konkurencji.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pt 29 sty 2016, 20:01

Wyłączając ekspres przepłukuję się a ja przemywam tylko wężyk pod bieżącą wodą tak aby tylko przelało się przez niego trochę wody.W międzyczasie ekspres kończy się płukać bo trwa to kilka sekund. Ekspres po wypłukaniu automatycznie się wyłącza.Koniec. Jak mam nie chwalić takiego rozwiązania?

Pozostaje sama rurka którą płuczę pod bieżącą wodą. Karton z mlekiem do lodówki -koniec.

Nie kupię spieniacza niezależnego bo nie jest mi potrzebny.

Tak wygląda mój punkt widzenia. Można ewentualnie polemizować, gdy ekspres nie posiada automatycznego systemu spieniającego czyli ekspresy z przystawkami zewnętrznymi ale bez funkcji one touch, wówczas trzeba zaciągnąć wodę zamiast mleka.Czy jest to złe rozwiązanie? Nie, ale bardziej czasochłonne niż automatyczne przepłukanie ekspresu.

A gdybyśmy musieli obydwoje używać samego ekspresu -Pan Delonghii a ja Jury i pić max dwie kawy dziennie bez dodatkowych akcesoriów typu spieniacze niezależne -czyli Pan ma dzbanek a ja spieniacz który się automatycznie myje - które rozwiązanie będzie lepsze? Pana czy moje? :wink:
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

pawell
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: pawell » pt 29 sty 2016, 22:50

No to - moim zdaniem - rozwiązanie DeLonghi jest użytkowo lepsze. Mycie (spieniacza i zbiornika) wystarczy raz na 3 dni (zbiornik można wrzucić do zmywarki jak ktoś jest leniwy) a poza tym zero mycia itp. Przewaga polega na tym że w DeLonghi cały komplet ląduje w lodówce i nie wymaga codziennego mycia- poza króćcem który wystarczy przetrzeć papierowym ręcznikiem.

PS. Podawany czas 3 dni wynika z praktyki. Przez taki czas maksymalnie trzymałem mleko w zbiorniko/spieniaczu i nic złego z nim się nie działo. Być może ten czas może być dłuższy- nie wiem, nie sprawdzałem. Stosuję mleko butelkowe pasteryzowane, być może UHT może być przechowywane jeszcze dłużej.

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » sob 30 sty 2016, 15:51

No niestety jak uważam dokładnie odwrotnie :)

Natomiast nasza dyskusja na forum pozwoli innym czytającym wyciągnąć wnioski z naszej rozmowy i w przyszłości pomoże wybrać czy to rozwiązanie w ekspresie delonghii albo jurę albo jeszcze inny model ekspresu np Nivonę czy Melittę:)

dziękuję za wspólną polemikę - sądzę że ciekawą:)

Pozdrawiam

artsusmm
zagląda od święta
Sprzęt: Siemens EQ.5 TE515209RW i BOSCH Tassimo TAS 4000

Postautor: artsusmm » czw 04 lut 2016, 14:13

Witajcie, kupując automat chciałem mieć właśnie wszystko w jednej maszynie dlatego 3 lata temu wybrałem Ekspres Siemens TE 506209 RW EQ 5 macchiatoPlus Obrazek
Bardzo dobrze spienia, żadnych śmiesznych pojemników, tylko wężyk do kartonu, potem karton do lodówki i opcja płukania układu mlecznego. Szybko sprawnie i bez komplikacji.

teska
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: DeLonghi Ecam 23.450

Postautor: teska » pt 18 lis 2016, 14:32

Ja mam DeLonghi z pojemnikiemna mleko...i zero złego słowa niemogę powiedzieć..

kicur
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: kicur » sob 19 lis 2016, 10:30

Zbiornik wewnątrz ekspresu jest ZAWSZE gorszym rozwiązaniem z uwagi na fakt, że mleko zastyga i zatyka wszystko dość szybko: to nie jest woda albo kawa, że "się przepłucze" i będzie OK. Natomiast przy przystawce na mleko zawsze ją można w prosty sposób zdemontować i po prostu umyć co jakiś czas i nie stanowi to problemu. Mleko wewnątrz ekspresu jest dużym problemem.
Natomiast z wyglądu tutaj widać, że to jakaś wersja pośrednia - nie ma w środku zbiornika na mleko i zdaje się podstawia się i tak zbiornik z mlekiem na zewnątrz. Lepiej, bo nie ma mleka stricte wewnątrz ekspresu. Gorzej, bo... zależy jak się czyści tę końcówką, na zdjęciach nie widać: jeśli się prosto ściąga, to OK, ale jeśli demontuje razem z całą wylewką to... gorzej.
Generalnie w temacie wątku - zbiornik z mlekiem zawsze na zewnątrz. :)

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pn 21 lis 2016, 7:45

Ja mam DeLonghi z pojemnikiemna mleko...i zero złego słowa niemogę powiedzieć..

..naprawdę pije codziennie Pan/Pani kawy mleczne używając pojemnika i myje go w zasadzie codzennie?

Chyba musi Pan/Pani na emeryturze i mieć dużo czasu:)

pawell
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: pawell » pn 21 lis 2016, 8:55

Kolega Barnaba znowu wraca do wątku co kto myje i co łatwiej.

Jak dla mnie łatwiej co 2-3 dni umyć zbiornik niż kilka razy dziennie rurkę ssącą :)

Misio1973
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Jura z7

Postautor: Misio1973 » pn 21 lis 2016, 9:55

Żadnych pojemników i termosików , karton i rurka - sprawdzone przez wiele lat. Nawet nie wiem gdzie ten zbierniczek na mleko leży.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pn 21 lis 2016, 20:03

Nic bardziej mylnego. Zaciągam wodę wkładając wężyk do szklanki zamiast mleka wciskam "pianka/mleko"ekspres zaciąga na chwilę wodę i płucze przystawkę do tej samej szklaneczki i nie było tematu.:)))) POwąchaj pawell otwór w ekspresie - ten w który wkłądasz zbiornik na mleko..tylko przytrzymaj się najpierw mocno czegoś proszę.

W zasadzie jak ktoś się przyzwyczaił do wolnego komputera to wydaje mu się że tak ma być dopóki nie trafi mu się w ręce inny - szybszy - łatwiejszy w obsłudze.:)) Tak już jest. Ale wcale się nie dziwie - każdy swoje chwali i ma do tego prawo:)

pozdrowionka

pawell
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: pawell » pn 21 lis 2016, 20:48

Powąchałem - i nic nie czułem :)
Może masz na myśli inny ekspres? W ECAM 23 nie ma otworu tylko wystający króciec z którego wylatuje para spieniająca.Mleko nie wchodzi do środka ekspresu!!!

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » wt 22 lis 2016, 8:11

Dokłanie ten króciec :))

Podczas przeglądu tego modelu zawsze myję ten element specjalistycznym płynem do deaktywacji mleka ze względu na zapach zwłaszcza gdy użytkownicy średnio są zainteresowani dbałością o czystość plastikowej rurki zasysającej mleko oraz otwór w pojemniku łączący się z tym króćcem o którym Pan pisze.

Pozdrawiam

Wróć do „Ekspresy automatyczne”