Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać?

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Chemex | AP | Hario | Bosch filtrowy | IIKONE
Kontaktowanie:

Re: Jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać?

Postautor: trickykid » ndz 22 lip 2012, 23:16

Z tego co wiem, to wszystkie automaty mają rozwiązania do sztucznego spieniania kawy, a w jakim stopniu to zadziała, to już zależy od świeżości ziaren które wsypiesz. Stąd pewnie rozbieżności w opiniach użytkowników, łączone bardziej z konkretnym modelem ekspresu a nie z jakością ziaren. Raczej żaden producent automatu nie pozwoliłby sobie na brak rozwiązania do "fake-cremy", bo nikt takiego ekspresu nie kupił.
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

Ryba5
zagląda od święta
Sprzęt: Delonghi Kaffeevollautomat »ESAM 5600 Perfecta«
Kontaktowanie:

Postautor: Ryba5 » pn 23 lip 2012, 9:28

Bogdano,moge powiedziec tylko tyle co mnie skierowalo na ten automat.Dosc ladny pojemnik na mleko ktory chowasz do lodowki na zasadzie "klik klik"(zeby mleko 3.2 % bylo zimne)Po uruchomieniu automat sam się przeplukuje!Pianka z mleka jest mocna (po wypiciu kawulki zostaje jej jeszcze pelno na sciankach filizaneczki :-) Czyszczenie tym plynem odkamieniaczem niestety trzeba robic regularnie (u mnie ca. 10 kawulek dziennie )co miesiac mniej wiecej.Jaki zbiornik ma niewiem niestety :-( Aha i czyszenie przeplywu mleka jest automatyczne (przepuszcza goraca pare )Temperature kawulki espresso niemierzylem (filizanke grzeje zawsze w mikroweli)mozna tez i tym wrzatkiem z automatu do parzenia herbatki (leci z takiego kurka jak odlaczasz pojemnik na mleko.Pianka na espresso hmmmm sprawa umowna hahaha (zaraz zrobie fote)
[załącznik został utracony]

Bogdano
zagląda od święta
Sprzęt: Nie mam

Postautor: Bogdano » pn 23 lip 2012, 10:03

To dzięki bardzo za pomocne wpisy, choć nie przeczytałem tutaj jednego "za", ani "przeciw" danemu modelowi -:) Bardzo to dyplomatyczne -:) Wprawdzie droższe modele są pewnie podobne do siebie i niewiele odbiegają jakością tworzonej kawy, dlatego tak trudno może wskazać ten "najlepszy" w danej klasie. Ja mimo wszystko, po ciągłej lekturze tego i innych forów, skłaniałbym się ku Jurze. Odpuszczę Siemensa, choć nie testowałem na pokazie modelu serii 7 (a może warto?), ale z powodów wizualnych - DeLonghi ciągle też mnie męczy. Ładny jest! Jura natomiast ponoć gwarantuje niezawodność, a to jest ważne przy wydawaniu sumki około 4tyś.
Może ktoś jeszcze dołoży tutaj swoje przysłowiowe 5groszy, ja dziękuję za podpowiedzi i postaram się podzielić uwagami jak coś mi się trafi.
Pozdrawiam!

Attibassi_fan
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Młynek M 5, ekspresy: Grimac TWENTY (dwie grupy - bojler 5l) i Cuadra ( 1 grupa - bojler 1,8l)
Kontaktowanie:

Postautor: Attibassi_fan » pn 30 lip 2012, 21:39

wydawaniu sumki około 4tyś.
!
..tyle na automat..??? :shock: to już prawie masz jakiś fajny kolbowy ze sporym bojlerkiem jak w malutkiej knajpie + dobry młynek i jesteś gość na całe życie.. :)
No chyba, że nie masz w planach picia prawdziwego espresso.. tylko duże mleczne kawy.. ale to i tak jak mam do wyboru automat to wolę ten bez czarów z ręcznym spienianiem .. bo i szybciej i lepiej spienione i lepsza temperatura.. z automatu - jak nie ma takiego programu i i warstwy trudniej zrobić..

Jak już, to polecam jakiś automat na rok lub dwa za 1500 do 1900 a resztę zbierać i odkładać na to co wyżej już napisałem bo i tak zmienisz.. zwłaszcza jak tu już jesteś.. :)

krispinus
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: krispinus » ndz 09 wrz 2012, 12:33

SIEMENS TK52001 czy Jura C5.
Wiem, że pytanie może się wydawać dziwne ,bo to różne półki i ceny, ale mam dylemat.

Ja wypijam jedną kawę (zazwyczaj rozp. z mlekiem) wcześnie rano. Kawę piję dużą i mocną.
Żonka pije kawkę później( parzoną, słabszą).
Popołudniami wypijamy kawkę wspólnie z zachowaniem mocy i ilości podanej powyżej.
Oboje zgodnie chcemy zmienić nasze przyzwyczajenia co do rodzaju przyrządzanej kawy ( ekspres automatyczny) , jednak z zachowaniem wielkości i mocy kawy.

Który z ekspresów polecicie z uwagi na wygodę, prostotę użytkowania (ja rano nie mam zwykle zbyt dużo czasu na celebrowanie w kuchni), dosyć duże możliwości regulacji ilości i mocy kawy, no i oczywiście jakość tak samego ekspresu jak i przyrządzonej kawki.

Czytałem Wasze różne opinie o ekspresach i wytypowałem te dwa powyższe jako potencjalnie najsensowniejsze biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny.

Różnica w cenie między nimi to 100% i pytanie niektórym wyda się dziwaczne, ale bardzo proszę o poradę czy Siemens , kosztujący nieco ponad 1000zł, może w pełni zaspokoić moje oczekiwania, czy jednak konieczne jest wydanie dwukrotnie wyższej kwoty na Jurę ( co dostanę więcej za te pieniądze i czy w ogóle nam się to przyda).
Same dane techniczne niezupełnie dają mi odpowiedź, dlatego pozwoliłem sobie zwrócić się z prośbą o poradę do szanownych Forumowiczów .

dzebs
Sprzęt: siemens EQ.5 TE506209RW

Postautor: dzebs » ndz 09 wrz 2012, 14:45

Może się mylę (patrzę na obrazek ekspresu), ale jesli chcesz pijać kawę z mlekiem to akurat ten model siemensa nie jest najlepszy (czyt. nie oferuje najwygodniejszego i najszybszego sposobu na przygotowanie takiego napoju, bo musisz stać przy ekspresie i spieniać mleko).

ps. nie mylę się, sprawdziłam w instrukcji.
Siemens EQ.5 macchiatoPlus użytkowany od 23.06.12, na liczniku ponad 8000 kaw, w tym czasie użyto tabletek czyszczących: ponad 30, tabletek odkamieniających(osmoza):2. Zepsuł się x 1. [aktualizacja:7/08/2016r.]

krispinus
zagląda od święta

Postautor: krispinus » ndz 09 wrz 2012, 18:03

Ok.Dzięki. Właśnie o tego typu rady proszę. Widzę przy tym, że moja wiedza w tym temacie jest dosyć skromna.
Prawdę mówiąc, to wybór ekspresu jest powodowany przede wszystkim chęcią zrezygnowania z picia rozpuszczalnej i "fusatej" oraz potrzebą uzyskania głębszego aromatu i smaku.
Czy "popełnię zbrodnię" jak doleję do kawy z ekspresu zwykłej śmietanki czy mleka ?

fux
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Izzo ALEX Duetto & MACAP M4D, tygielek

Postautor: fux » ndz 09 wrz 2012, 19:49

Miast wydawać nadwyżkę banknotów NBP na ekspres automatyczny, rozważ Waść zakup młyna i kolby.
Powiedz, jaki budżet przewidujesz, pomnóż X 2 i będzie dobra kawa... :mrgreen:
Tak na marginesie, to na przestrzeni kilkunastu miesięcy, najlepsze espresso, to te, wyprodukowane w domu.
Taki lajf, niestety....

krispinus
zagląda od święta

Postautor: krispinus » pn 10 wrz 2012, 6:40

Co do budżetu to chciałbym wydać tyle ile trzeba i nie płacić za funkcje , których nie potrzebuję.
A tak kwotowo, to myślę, że na 2,5 tys bym się szarpnął.

FUX, czy Twoja propozycja nie jest zbyt pracochłonna?
Może inaczej.
Mógłbyś zaproponować jakiś sprzęt. Może jakoś by mi się rozjaśniło.
A tak na marginesie.
Na cro.pl to Ty , czy zbieżność nicków?

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Jura Z6 III gen ALU P.E.P.,G3
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » pn 10 wrz 2012, 8:15

Jeżeli dolewasz tylko mleko do kawy, nie zależy Tobie na wysokiej trwałości ekspresu, używania przystawki do spieniania mleka(która za Ciebie spieni mleko), późniejszej odsprzedaży ekspresu to spokojnie możesz zafundować sobie Siemensa. Spełni Twoje oczekiwania i będziesz z niego zadowolony,choć czasem będzie lądował w serwisie ale jest to prosta konstrukcja i z naprawą nie będzie problemu. Kawa smakuje podobnie.

Pozdrawiam
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

krispinus
zagląda od święta

Postautor: krispinus » pn 10 wrz 2012, 19:11

Dzięki.
Czyli mam rozumieć, że powyższe moje oczekiwania ( swobodna regulacja ilości i mocy kawy ) ten Siemens spełnia?

Awatar użytkownika
Barnaba
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Jura Z6 III gen ALU P.E.P.,G3
www.primocaffe.pl

Postautor: Barnaba » wt 11 wrz 2012, 7:04

Ilości kawy tak, ale regulacja mocy kawy płynna nie jest ,są dwie dawki mniejsza lub większa od 8 i 12g.
...życie jest piękne :) sprzedaż/serwis/dzierżawa/ekspresów JURA ...i reszta świata tel.501384480 http://www.primocaffe.pl

krispinus
zagląda od święta

Postautor: krispinus » wt 11 wrz 2012, 9:33

W międzyczasie znalazłem taką oto opinię.

http://www.ceneo.pl/;015880029-10.htm

Konkretnie druga od góry, punkt nr. 3

Czy to faktycznie tak działa i jest uciążliwe, czy to tylko kwestia opanowania (wyczucia) maszyny?

Nie ukrywam, że z ekspresu będzie korzystało więcej osób i zależy mi na ekspresie jak najbardziej prostym w obsłudze.
Np. w tym przypadku ktoś czegoś nie zresetuje i następny tworzy napój inny niż planował itp.

Sorry, że mieszam, ale potrzebuję sprzętu, który za pomocą jednego czy dwóch guzików (pokręteł) "zapoda" mi kawę np.150ml słabą, następną- mocną 250 ml., potem mocną 50ml itp.

Oczywiście zdaję sobie sprawę ,że pewnych rzeczy trzeba się najpierw nauczyć, ale później mogło by to służyć każdemu wg. jego preferencji na zasadzie:
podstawić filiżankę, kubek;guzik, pokrętło ew. pokrętło , guzik i tylko czekać pół minutki i gotowe.

moher60
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: eea 250
Siemens TK 52001
Hario

Postautor: moher60 » wt 11 wrz 2012, 10:42

Witam. Od miesiąca bawię się Siemensem tk 52001. Z wielkością napoju :D nie ma problemu ale np programujesz standardowo 250ml i przyciskasz tylko jeden guzik tj. słaba lub mocna. Jeśli chcesz mniejszą poj. wciskając ponownie guzik kończysz nalewanie. Niestety trzeba pilnować, ale to nie jest dla mnie problemem. Ja ww maszynę na razie mogę polecić. Szybko i prosto. Więcej pytań to proszę, w miarę możliwości odpowiem. :D

Tah

Postautor: Tah » wt 11 wrz 2012, 11:59

No właśnie apropos tego Siemensa tk 52001 słyszałem, że jest strasznie głośny... To prawda?

Wróć do „Ekspresy automatyczne”