Spienianie mleka i latte art dla początkujących

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Voku
Sprzęt: Bar14

Re: Spienianie mleka i latte art dla początkujących

Postautor: Voku » pt 13 sty 2012, 15:21

A co ci trzeba? :) Ostatnio spieniałem na takim malutkim Delonghi, za drugim razem wyszedł już dobry jogurcik do arta.. :)
Jeśli pracujesz z taką czarną plastikową nasadką, to w zasadzie od samego początku ta dysza musi być porządnie zanurzona i moc na maksa, jeśli ją minimalnie wystawisz to momentalnie się zapowietrzy wszystko.
Może to jest sposób? z tego co czytałem to raczej zawsze polecają trzymać dyszę tuż pod powierzchnią mleka, ale właśnie przy tej plastikowej nasadce w Delonghi przy takim sposobie powstawało dość sporo piany, dzisiaj spróbuje może zanurzyć trochę głębiej.

sikorbs
Sprzęt: nie mam

Latte Art

Postautor: sikorbs » ndz 15 sty 2012, 13:55

witam

Ostatnio próbowałem zrobić latte art na kawie.
Efekt był taki jak pewnie każdy z was się spodziewa- spienione mleko rozeszło się po kawie.

pytania:

Jaka kawa nadaje się do tego i jak ją przyrządzić? Może być kawka espresso z ekspresu delonghi ?

Mleko spienione przeze mnie miało pianę i było rzadkie (z tym pokombinuje bo są o tym wątki)

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Re: Latte Art

Postautor: cyrus » ndz 15 sty 2012, 20:29

Najpierw przeczytaj >to<, a potem >to< — czyli kompendium wiedzy :)
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

szczery
zagląda od święta
Sprzęt: Bosch TCA 5201

Czy da się spienić mleko na latte art "tanimi" automatami

Postautor: szczery » czw 01 mar 2012, 13:31

WITAM WSZYSTKICH.
To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Posiadam ekspres Bosch TCA5201. Po przeczytaniu wielu postów i artykułów i obejrzeniu wielu filmów na temat spieniania mleka do latte art podjąłem próbę stworzenia tego arcydzieła. Mimo wielu prób klapa. Do spienienia mleka używałem kubków metalowych 0,6l i 0,35l w różnym stopniu napełnionych, mleko zawsze świeże i dobrze schłodzone, stosowałem zarówno 1,5% jak i 3,2%, przed samym spienianiem resztki wody z dyszy zawsze spuszczone, para sprawia wrażenie dość wydajnej (ale może pozornie), staram się zawsze kontrolować temperaturę, czasem wir powstaje choć nie jest porywający i co, zawsze to samo lub podobnie niewielka pianka na górze a na dole lekko spienione mleko lecz zbyt ciężkie aby utrzymało się na powierzchni. Stukanie zbieranie nawet i mieszanie nic nie daje a jogurtu to to nie przypomina na dole za rzadkie spływa na dno na górze za suche rozlewa się na całej powierzchni i nie da się formować (taka ala pianka) na latte macchiato to się nadaje wygląda pięknie ale na latte art zdecydowanie nie. W związku z powyższym proszę o odpowiedź czy komuś udało się spienić tym ekspresem mleko na latte art. (konsystencja jogurtu) lub bliźniaczymi modelami posiadającymi tą samą dyszę, między innymi Bosch TCA4101 TCA5401 TCA5201 TCA5601 Siemens TK54001 TK52001 TK56001 Nivona Caferomantica 605 Caferomantica 610 myślę że jest ich więcej o tych samych lub zbliżonych parametrach i identycznych dyszach. Mile widziany lin do filmu z którymś z powyższych modeli podczas spieniania na latte art. Za odpowiedź z góry dziękuję.

profik
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: .
Kontaktowanie:

Postautor: profik » czw 01 mar 2012, 22:57

a może zamieśc swój film... ;)

szczery
zagląda od święta
Sprzęt: Bosch TCA 5201

Postautor: szczery » pt 02 mar 2012, 11:06

Postaram się może jutro coś wrzucę.
Co ciekawe w instrukcji jest napisane że dysza musi być całkowicie zanurzona tak aby tylko nie dotykała samego dna naczynia. Ale to też nic nie daje.

Dziadek
zagląda od święta
Sprzęt: DeLonghi

Postautor: Dziadek » pt 02 mar 2012, 17:31

No i widzicie. Wielu z nas się męczy a gdzieś tam uśmiecha się z naszych problemów ktoś kto przeszedł wszelkie próby i potrafi to wszystko powtarzalnie, dobrze robić. Nie mogę się doprosić by taki ktoś zaoferował pomoc (może być odpłatna) by na jakimś spotkanie - kursie to wszystko pokazać i pomóc nam osiągnąć to samo. Ech..

Awatar użytkownika
Domes
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic + Iberital Challenge

Postautor: Domes » pt 02 mar 2012, 18:47

Na forum jest wielu uczynnych ludzi i na pewno pomogą Ci w opanowaniu tej sztuki. Napisz chociaż skąd jesteś... ;)

Dziadek
zagląda od święta

Postautor: Dziadek » pt 02 mar 2012, 19:29

Ooo to już brzmi lepiej. Jestem z Bielska-Białej.

Awatar użytkownika
Domes
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Domes » pt 02 mar 2012, 20:15

To ja niestety nie pomogę. Ale może znajdzie się ktoś z tamtych rejonów chętny. Mogę tylko zachęcić, to przecież dosłownie kilka minut.

Dziadek
zagląda od święta

Postautor: Dziadek » pt 02 mar 2012, 22:20

To ja niestety nie pomogę. Ale może znajdzie się ktoś z tamtych rejonów chętny. Mogę tylko zachęcić, to przecież dosłownie kilka minut.

No to szkoda. Zresztą tu moje miejsce zamieszkania wcale nie jest takie ważne bo dużo jeżdżę po Polsce i chętnie pozawracałbym komuś głowę i wpadł na 2 godzinki by zrobić z 10 prób, popatrzeć i czasem to wystarczy.

Awatar użytkownika
Domes
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Domes » sob 03 mar 2012, 15:12

Jeżeli więc będziesz przy okazji we Wrocławiu i będę dostępny w tym czasie to zapraszam. Zastrzegam tylko z góry, że nie jestem mistrzem ale myślę, że mleko potrafię dobrze spienić i rozetkę namalować (innych rzeczy nie próbowałem) ;) Daj tylko znać dzień, dwa wcześniej przez PW.

profik
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: .
Kontaktowanie:

Postautor: profik » sob 03 mar 2012, 15:29

Okolice Krakowa też wchodza w grę! ;)

Dziadek
zagląda od święta

Postautor: Dziadek » sob 03 mar 2012, 20:00

He he, zastanówcie się bo jestem szybki z dojazdem. Na przykład przez Wrocław będę przejeżdżał w piątek 16-go marca około godziny 8,30 - 9 -ej

Awatar użytkownika
Domes
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Domes » ndz 04 mar 2012, 15:43

Kurcze, to lipa... Pracuje w systemie zmianowym, ten weekend mam akurat wolny ale od czwartku mnie nie będzie we Wrocławiu, jadę na mały urlop, powrót w poniedziałek. Może ktoś inny z Wrocławia jeszcze będzie chętny.

Wróć do „Kawa”