Pojdyncze espresso z podwójnego sitka?

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
dieee
Sprzęt: gaggia classic

Pojdyncze espresso z podwójnego sitka?

Postautor: dieee » czw 21 mar 2013, 22:43

Witam
Forum wertuję już od dłuższego czasu, ale nie znalazłem jasnej informacji.
Mianowicie, większość z Was z tego co zauważyłem jest zwolennikiem podwójnego sitka, przyznam że mi ono też pasuje - robie zwykle podwójne espresso.
50ml/25s, czyli tak jak powinno być, a jak to wszystko powinno wyglądać w przypadku pojedynczego espresso z tego samego sitka?
Robić na tym samym przemiale i mieć 25ml/12,5s czy zwiększyć przemiał do momentu kiedy uzyskam 25ml/25s na tym sitku?
Z góry dziękuję za radę :)

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: do kawy...
Kontaktowanie:

Re: Pojdyncze espresso z podwójnego sitka?

Postautor: loock » czw 21 mar 2013, 23:10

Coś słabo wertujesz to forum :D Co do twojego pytania, to dalej doza ta sama i te twoje 50/25, z tą różnicą...jedno espresso do filiżanki, a drugie do kanału :D...jeżeli rzeczywiście chcesz mieć tylko jedno z podwójnego sitka :D

dieee

Postautor: dieee » czw 21 mar 2013, 23:27

Hmmm.. Może po prostu nie mogłem znaleźć takiej odpowiedzi jaka by mnie satysfakcjonowała :?
Miałem nadzieję że jest jakieś inne wyjście z sytuacji niż kanał lub pojedyncze sitko...

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: do kawy...
Kontaktowanie:

Postautor: loock » pt 22 mar 2013, 0:34

Możesz dać sąsiadce :)

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Postautor: Oskar1 » pt 22 mar 2013, 9:10

loock mnie uprzedził z odpowiedzią - bo to bardzo dobra rada ;-) Ewentualnie zamiast wylewać to sobie odlać to i wykorzystać do jakiegoś deseru albo ciasta albo kremu albo cokolwiek smacznego w kuchni...

Jest jeszcze druga - początek i koniec ekstrakcji do zlewu a złapać tylko środek, czyli poeksperymentować z wyłapywaniem smaków które się mieszają w pełnym espresso.

dieee

Postautor: dieee » pt 22 mar 2013, 19:53

No to będzie podwójne ;)
Dzięki za pomoc.

manfred
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Kawiarka plus bzyczek

Postautor: manfred » śr 10 wrz 2014, 13:21

Sam się na tym łapię że jedno piję espresso a drugie szkoda wypijać do zlewu to zalewam mlekiem. Po co pije z mlekiem nie mam zielonego pojęcia?

mikolajcz
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Expres i młynek: Ascaso Steel Uno Prof Pid

Postautor: mikolajcz » wt 17 lis 2015, 12:22

Witam
Coś słabo wertujesz to forum :D Co do twojego pytania, to dalej doza ta sama i te twoje 50/25, z tą różnicą...jedno espresso do filiżanki, a drugie do kanału :D...jeżeli rzeczywiście chcesz mieć tylko jedno z podwójnego sitka
Miałem ten sam problem I robię tak.
Kiedyś brałem sitko pojedyncze - noooo, nic z tego nie wyszło, taka sobie, ale musiałem zmielić ciut grubiej - yyyyeee, było ciut lepiej, ale nie tak - ostatecznie zrezygnowałem z sitka pojedynczego.
Teraz robię w małym sitku podwójnym ( ok. 12g, mam też większe podwójne 16g i 19 g).
do sitka mielę ok. 3/4 pojemności, ustawiam mielenie ciut gęściej, odkręcam wlewkę i leję do pojedynczej filiżanki ok. 40 ml. Kawa jest zdecydowanie lepsza od pojedynczego sitka , ..... ale ciut brakuje :( do podwójnego. Ogólnie jest OK.

Wróć do „Kawa”