Najtańsze dobre ziarna :)

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Si_on
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Ascaso uno prof + Isteel

Re: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: Si_on » śr 16 paź 2013, 9:29

Kawa z Żabki rzeczywiście aromatu raczej nie posiada. Może wykroczymy poza ten zakres cenowy, by wspomnieć o dobrych kawach z możliwie najniższą ceną? Warunek, by były ok i wyszło dobre espresso :). Mieszanki w jakiej cenie wg. Was są dobre? Pomijając ten shit z supermarketów.

Dodo
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Ascaso FUN, i-mini i-1

Postautor: Dodo » śr 16 paź 2013, 10:03

Festiwal Kawy, palarnia T-SOFT 100% arabika 1kg za 45zł palona 05-10-2013, bardzo smaczna. Niestety cena "festiwalowa"

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » śr 16 paź 2013, 10:23

Tytuł wątku, to kawa najtańsza. Autorka tematu wspominała o cenie około 30-40 zł/kg. Jeśli zaczniemy dyskutować o kawie za 70 zł, to raczej sens tego tematu jest nijaki.
Poza tym, kawa najtańsza, to najtańsza — kiepskiej jakości, niepowalająca. Nie wszyscy mają wyszukany smak, nie wszyscy muszą się podniecać aromatami jaśminu i suszonej bawolej skóry :)
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Si_on
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Ascaso uno prof + Isteel

Postautor: Si_on » śr 16 paź 2013, 11:40

W sumie racja, przerzucę się do innego wątku w takim razie :)

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » śr 16 paź 2013, 12:43

Kawa z Żabki rzeczywiście aromatu raczej nie posiada.
Jak dla mnie Tanzania z Żabki jak najbardziej ma aromat i jest IMO warta uwagi w tej cenie (ale tak jak już pisałem - o ile ktoś nie uznaje li 'czekoladowej' kawy ;) ) Jeszcze dzisiaj dla sprawdzenia czy mi się przypadkiem percepcja nie zepsuła ;) spróbowałem "rodzinne czibo" w AP i jednak razem ze zmysłami u mnie jest nadal wszystko w porządku, tzn. do picia się to nie nadaje :wink:

blazej
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Re: Odp: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: blazej » śr 16 paź 2013, 17:04

Piję bellarom z lidla za 35 PLN, dla mnie bardzo smaczna kawa. Przypadkiem mam fotki.
Załączniki
uploadfromtaptalk1381935887461.jpg
uploadfromtaptalk1381935871163.jpg

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » śr 16 paź 2013, 19:13

Napisz jeszcze czym, jak ją przyrządzasz, aby była jasność :)
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

blazej
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: blazej » czw 17 paź 2013, 10:56

Jak to jak, szklanka w metalowym koszyczku i wrzątek 8-)

A tak siriusly to co mam pod ręką i aktualnie nie jest zepsute. Phin, Zelmer Maestro, La Cimbali Junior m21. Mielę w Tiamo ręcznym.

Czyżby bellarom nie cieszył się dobrą opinią wśród forumowiczów ?

Edit. Żeby być jeszcze bardziej precyzyjnym napiszę, że kawę pije tylko czarną.Espresso lub przedłużone bez cukru. Dużego doświadczenia w degustacjach nie mam, bo z lepszych piłem tylko Marfisę, która mnie nie zachwyciła i Izzo Supermiscella, która jest bardzo dobra, ale kosztuje prawie 3 razy więcej niż Bellarom. Poza tym ja kaw specjalnie nie smakuję, nie ciumkam, nie analizuje aromatów. Jak kawa jest kawowa, nie jest kwaśna, a lekko czekoladowa to mi wystarcza:D

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » czw 17 paź 2013, 11:21

Co nieco opinii możesz znaleźć >tu< i ciut >tu<.

blazej
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: blazej » czw 17 paź 2013, 11:23

A to przejrzałem, z tego co widzę opinie są mieszane plus to, że kiedyś podobno była lepsza.

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » czw 17 paź 2013, 20:48

Kupiłem w Carefur w Hiszpanii ichnią kawę carefurową 5.70 €/kg, ziarnista oczywiście.
No powiem, że całkiem całkiem.
Robusta ledwo wyczuwalna a jestem bardzo srogi w ocenie pod tym kątem.
Jak by ktoś miał możliwość kupić, to polecam.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Awatar użytkownika
renqien
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: La Pavoni Puccino, Mazzer Super Jolly

Postautor: renqien » czw 17 paź 2013, 21:42

Nie piłem, ale po zapachu jaki unosi się z dziurki w torebce, zdaje się mieć ta kawa całkiem namacalną intensywność, inaczej niż te żabkowe ziarna, aromatu prawie pozbawione... No i cena prawie 2x taniej niż w Żabce ;). Gimoka leży na północy u stóp Alp, więc prawdopodobnie nie zwęglają kawy.
Przez przypadek popełniłem kilogram, bo naprzeciwko pracy mam Lidla i jak już wlazłem, to nie mogłem nie kupić. Dość jasno wypalona, jak na Makaroniarzy to nawet bardzo jasno. Ziarna zupełnie nieregularne, masa małych pizdryków, sporo średniaków i troszkę dużych. Smak? Jak na robuchę z domieszką arabiki (albo i nie :P ) to całkiem zjadliwy. Wydaje się świeża, jak na marketówkę. Data ważności 23.09.15 ale nie wiem, ile to ma ważności. Dwa lata? Od palenia? Pakowania?

Warto spróbować moim zdaniem, jeśli ktoś lubi taką włoszczyznę. Wbrew pozorom jest sporo takich osób i zrobiłem doświadczenie na znajomych. Smakowała im. Twierdzili, że lepsza, niż sama arabika, bo bardziej przypomina taką z kawiarni :smiech:

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » pt 18 paź 2013, 14:24

Przeważnie dwa lata od pakowania a pakowanie odbywa się praktycznie zaraz po paleniu, wiec bardzo świeża ta kawa.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » pt 18 paź 2013, 18:44

Kupiłem w Żabce Guatemalę Monte Rosa. Spróbowałem w dripperze i jestem z niej w miarę zadowolony. Napar jest do przyjęcia, znacznie lepszy niż się spodziewałem po cenie. Kawa jest dosyć świeża, aromatu rzeczywiście nie ma, tak jak pisał Antonio. W smaku przeważa pomarańczowa kwaskowatość, minimalna słodycz, słabiutkie body, w sumie mało rozbudowana. Opis na opakowaniu zgodny z tym, co znalazłem w filiżance, oprócz zapowiadanego aromatu. A to się nie zawsze zdarza, nawet w renomowanych palarniach. Żabkową Guatemalę trzeba mielić sporo drobniej niż inne dripowe kawy, inaczej ekstrakcja trwa zbyt krótko. To chyba efekt palenia na większą skalę. Temperatura wody nieco wyższa, ponad 85 stopni, bo wtedy pojawia się goryczka. Bardzo ciekawa goryczka, pomarańczowa. Moim zdaniem ta Guatemala z Żabki nadaje się do drippera, w ekspresie nie będę jej próbował, raczej nie ma to sensu. Jeżeli ktoś szuka taniej, ale przyzwoitej kawy na dripy, to warto jej spróbować.

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: aeropress, grindripper, Incanto, KG89

Postautor: dandy » sob 19 paź 2013, 22:32

Patrzyłem w dwóch Żabkach, ani śladu tych kaw...

Janneta, obiecałaś info więc opowiadaj jak ta hiszpańska kawa za naście zł :) Nie śmierdzi śmietnikiem? Nie smakuje jak spalona guma? Ziarna całe, niezwęglone? Bez niespodzianek w rodzaju kamyków, patyków itp.?

Wróć do „Kawa”