Najtańsze dobre ziarna :)

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: antonio » czw 07 sie 2014, 19:56

Janie, Santos nie znaczy nic. Tak samo ten stopień palenia. Można doń dojść różnymi drogami.

BoyLer
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: BoyLer » ndz 17 sie 2014, 21:21

A propos kawy z żabki/fresh marketu to dzisiaj w tym drugim spotkałem się z być może ciekawą kawą jak na taki sklep. Mianowicie na stosiku z jakąś "wiejską" żywnością były 250 gramowe papierowe paczki kawy, na których odręcznie była napisana data palenia (koniec lipca). Nazwy samego produktu niestety nie zapamiętałem. Wiem, że była dostępna 100% arabica za 17.99 zł i 60% arabica, 40% robusta za 18.99 zł. Za to zapamiętałem nazwę palarni i jest to palarnia "Consonni".

Edit:
Właśnie wygooglowałem że Consonni z Kamyka ma tych samych właścicieli co Coffe Proficiency z Krakowa.

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » pn 18 sie 2014, 10:38

Właśnie wygooglowałem że Consonni z Kamyka ma tych samych właścicieli co Coffe Proficiency z Krakowa.
Bo to jest jedna palarnia, tylko paczki inne. Consonnii to firma Zdzisława Bartelaka, a Coffee Proficiency prowadzi Filip i wypala również pod marką Consonni - przynajmniej z tego co wiem. Nie piłem tego z robustą, ale "Royal" i "Premium" to całkiem przyzwoite mieszanki na ogół.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Postautor: roger » pn 18 sie 2014, 10:56

Bo to jest jedna palarnia, tylko paczki inne. Consonnii to firma Zdzisława Bartelaka, a Coffee Proficiency prowadzi Filip i wypala również pod marką Consonni - przynajmniej z tego co wiem. Nie piłem tego z robustą, ale "Royal" i "Premium" to całkiem przyzwoite mieszanki na ogół.
Dodam tylko że część produkcji odbywa się w Kamyku a część (speciality) w Krakowie.
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...
http://www.akcesoriabaristy.pl
Rabat dla forumowiczów -10% / Kod rabatowy: CP10

bery
zagląda od święta
Sprzęt: stara kawiarka 0,6l , ekspres GC, młynek KitchenAid Artisan

Postautor: bery » czw 13 lis 2014, 13:02

Skusiłem się na spróbowanie kawy z Żabki. Na półce były kawy pakowane po 200g po chyba 9,99 czyli ok 40zł /kg. Zakupiłem Tanzania KARATU i Brazylia Daterra Monte Cristo (100% Arabica). Zrobiłem je w ekspresie na pojedynczym i podwójnym sitku jako espresso i americano. Ziarna Kawy wyglądają ładnie słabo palone. Zapach nijaki lub odrzucający. Od palenia 3 m-ce i 1,5 m-ca. Wrażenia odrzucające. Mimo bogatego bukietu smakowego dla mnie była to łyżka dziegciu a nie miodu. Do ekspresu się nie nadają. Na razie schowałem w najgłębszy kąt. Może spróbuję zaparzyć w czymś innym jak zapomnę o ich smaku. Na szybko porównałem z RIOBA Gold Espresso(80%A i 20%R) i Astra espresso nisko-drażniąca (100%) z Macro oraz Le Grand Cafe Espresso z Biedronki i Bellarom Espresso z Lidla. Jako iż mówimy o najtańszych dobrych ziarnach Rioba jest nieco droższą kawą ale ostatnio była w promocji 3kg poniżej 120 zł więc ją też zaliczyłem do tej kategorii. Mimo podawania daty palenia i regionów pochodzenia kawa z Żabki przegrywa u Mnie z kretesem z porównywanymi produktami. Mimo wyczuwania, różnych nut smakowych w naparach z niej, nie były to przyjemne doznania. Dodam, że nie było żadnego problemu z ustawieniem zmielenia by otrzymać suche ciasteczko i stosowną ilość naparu w 25s. Crema też marna w stosunku do porównywanych produktów. Chętnie dowiem się jakie odczucia mają inni po spróbowaniu tych kaw z Żabki, również innych tam będących, których nie nabyłem i nie spróbowałem. Po tych wrażeniach po prostu nie mam chwilowo ochoty już eksperymentować z kawami z Żabki.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 13 lis 2014, 13:50

Próbowałem kiedyś parę razy. Kilka miesięcy temu było całkiem OK (próbowałem jakiejś mieszanki świątecznej), lepiej niż rok temu. Jak jest ostatnio, nie wiem. Wielka produkcja, stosunkowo mały piecyk w dziwnej, nowatorskiej technologii -- tak słyszałem. Efekty bywają więc różne.

arni978
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Rancilio Silvia,Eureka Mignon,Moka Bialetti 1 cup

Postautor: arni978 » czw 13 lis 2014, 15:07

Próbowałem kawy z żabki Honduras Capucas i coś jeszcze,nie pamiętam.Szału nie ma,ale da się wypić.Nawet w miarę smakuje.Oczywiście jest gorsza od np marfisy ale za tę cenę nie ma co oczekiwać cudów.Moim zdaniem jest lepsza od Lavazzy Qualita Rossa.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 13 lis 2014, 15:12

Od Marfisy gorszy Honduras? :smiech:

arni978
Sprzęt: Rancilio Silvia,Eureka Mignon,Moka Bialetti 1 cup

Postautor: arni978 » czw 13 lis 2014, 15:16

Według mnie tak.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 13 lis 2014, 15:41

Moim zdaniem te kawy z Żabki są jedynie gorzej wypalone, bo surowiec Marfisy niestety nie jest wybitny... Pisałem o tym trochę wcześniej: ktoś marnuje całkiem fajne ziarna.

kastor900
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: kastor900 » czw 13 lis 2014, 22:15

@bery - a jak oceniasz wspomnianą przez Ciebie kawę Bellarom Espresso z Lidla? Kilka miesięcy temu (z braku laku) dokonałem zakupu tej kawy i byłem nawet mile zaskoczony. Powtórny jej zakup potwierdził moją wcześniejszą opinię. W sytuacji awaryjnej będę więc korzystał z tej możliwości...

heliogabal
zagląda od święta

Postautor: heliogabal » pn 01 gru 2014, 12:27

Ja niedawno kupiłem w lidlu 'etiopia moka sidamo', nie licząc na wiele. Mam obecnie do dyspozycji tą właśnie kawę, tchibo espresso napoli, pellini top i agust natura equa. Z tego wszsytkiego najbardziej mi smakuje właśnie ta lidlowa, w dodatku chyba była najtańsza. Nawet na tym co mam do dyspozycji daje się wyczuć wyraźny czekoladowy posmak i brak goryczy. Pellini top bym umieścił tu jako drugą, a potem to w sumie nie wiem, jeszcze muszę potestować.

Ewidentnie jasno palona jest ta kawa, może po prostu takie mi odpowiadają. W dodatku zawsze staram się uzyskać temperaturę wody w dolnych widełkach (gaggia classic), widocznie gust mam dość specyficzny.

Rafik32
Sprzęt: JURA ENA Micro 5 Aroma+

Postautor: Rafik32 » pt 02 sty 2015, 0:29

mi się wydaje, że czasami lepiej dołożyć trochę kasy i kupić dobrą kawę, tym bardziej, że na dłużej wystarczy. Ja np. od dłuższego czasu parzę Vergano i zamawiam przez net z unoespresso.

kastor900
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: kastor900 » pt 02 sty 2015, 20:54

@ Rafik32 - wątek dotyczy najtańszych ziarenek, a póki co kawy Vergnano do takich nie można zaliczyć (a szczególnie kupowanej u dostawcy wskazanego przez Ciebie). Zgadzam się z tezą że Vergnano jest OK, również korzystam z niej od czasu do czasu.

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » pt 02 sty 2015, 22:40

. Zgadzam się z tezą że Vergnano jest OK, również korzystam z niej od czasu do czasu.
Nie zgadzam się, że Vergnano jest OK i nie zgadzam się z ordynarną reklamą unoespresso. To zawsze była dobra firma, więc tym bardziej razi takie spamowanie.

Wróć do „Kawa”