Najtańsze dobre ziarna :)

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
doni78
Sprzęt: nie mam

Re: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: doni78 » pt 02 sty 2015, 23:45

Uuu, polecenie dobrego sklepu nie musi być od razu spamowaniem :) kastor9000 - zgodzę się z Tobą, ale z drugiej strony odrobina szaleństwa od czasu do czasu nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Ja np zazwyczaj kupuję tańszą kawę, ale mam też na półce trochę lepsze produkty (np. wspomniana Vergano) i różnica jest naprawdę wyczuwalna.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » sob 03 sty 2015, 0:08

Nie wiem czy zawsze... Kiedyś nic o specialty i third wave nie wiedzieli :). W pewnej topowej kawiarni Poznania przegraliśmy z nimi mając asy w rękawie. Okoliczności dawnej sprawy jakoś mnie ubodły... Ale dziś jest OK :).

bery
zagląda od święta
Sprzęt: stara kawiarka 0,6l , ekspres GC, młynek KitchenAid Artisan

Postautor: bery » ndz 04 sty 2015, 21:39

Pozdrawiam wszystkich w Nowym roku.
Trochę nie zaglądałem na forum, co obecnie nadrabiam. Co do przyzwoitych ziaren to jestem w dość dobrej sytuacji z uwagi na palarnie kawy w okolicy i dość dobry sklepik z całkiem szeroką gamą kaw w znośnej odległości. Z uwagi jednak na dosyć duży przerób i to , ze do sklepiku przy palarni kawy mam z 25-30 km w dodatku nie po drodze i z kiepskim dojazdem korzystam też z wersji budżetowych i tutaj udaje mi się uzyskać całkiem przyzwoite efekty właśnie z lidlowskiego Bellarom Espresso, czy biedronkowego Le Grand Espresso. Zostałem też obdarowany kawą Bio Caffè Crema, Ganze Bohne z serii ONE WORLD, która dostępna jest za 10€ / 1KG w Aldi w Niemczech (nie wiem czy jest w Polsce chętnie się dowiem) i też byłem z niej dość zadowolony. Dla mnie zdecydowanie smaczniejsza od powyższych. Oczywiście w tych wszystkich kawach trzeba uważać wsypując do młynka czy nie ma czegoś innego niż kawa.
A wracając do kawy z Żabki, to bardzo ciekawa inicjatywa z tymi kawami, tyle, że w tym przedziale cenowym nie są konkurencyjne i nie specjalnie Mi smakowały.
A z tanich kaw kupiłem z ciekawości Jacobs Kronung Cafe Crema w ziarnach(był w Lidlu na święta z ok 30zł / kg ). Dziś spróbowałem i ziarna wyglądają dobrze ale mi nie podszedł smakowo. Pewnie w święta za dużo dobrych mieszanek :lol:

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 04 sty 2015, 22:31

Moim skromnym zdaniem te kawy z Żabki po prostu są znacznie lepsze niż cokolwiek z Lidla. Jak to można w ogóle porównać? ;) To zupełnie różne kategorie...

Lajuda
Sprzęt: De Longhi 155, Graef 800, moka, aeropress

Postautor: Lajuda » pn 05 sty 2015, 14:32

Dziś tankując paliwo na Orlenie zauważyłem, że mają tam promocje na kawę (mieloną i w ziarnach) - nie całe 13 zł za 200g (data na opakowaniu 4 grudnia 2014 - to przypuszczalnie data palenia). Niestety na opakowaniu nie znalazłem informacji o składzie kawy. Czy ktoś z was pił lub wie, co zawiera ta kawa z Orlenu?

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » pn 05 sty 2015, 19:01

Kiedyś próbowałem kaw z Lidla i powiedziałem sobie, że nigdy więcej. Już chyba wolę dobrą rozpuszczalną. Żabkowe są lepsze ale gorzej z datą palenia bo palą chyba hurtowo raz na kwartał lub pół roku. Już lepiej dołożyć 20zł/kg i kupić w promocji jakąś Bralisianę. Dodamy kolejne 20 i mamy pyszną Ariadnę :)
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » pn 05 sty 2015, 23:12

(data na opakowaniu 4 grudnia 2014 - to przypuszczalnie data palenia)
Przypuszczalnie tak powinno być. Choć obawiam się, że niekoniecznie...

bazant52
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: ECM Giotto +Rocky
Deloghni 3000b

Postautor: bazant52 » śr 21 sty 2015, 10:49

Poszukując coś na obiad postanowiłem przy okazji sprawdzić ceny kaw w Carrefour. Ziarnista Lavazza czy Tchibo zabijają cenami oraz datą palenia :D W moje ręce wpadła kawa Carrefour 100 % Arabica. Czytamy, producent Sati Polska, kraj pochodzenia Etiopia, palona 3 miesiące temu. A co tam, 8zł, 250g, po powrocie do domu otwieramy. Szału nie ma, ziarna różnej wielkości, palone raczej średnio, w zapachu czuć jakieś owoce. Espresso maże być, owocowa, trochę przykwaśna. Americano słabe, owoce gdzieś się pochowały, cremy brak, jedyny plus to sporo mniejszy kwas. Reasumując, w tej cenie do espresso przejdzie. Według mnie jest lepsza od walących smołą i spalenizną tanich "włoskich" mieszanek.
Jarek
Załączniki
Arabica.jpg

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 21 sty 2015, 11:16

Ale jak 1kg tej Etiopii kosztuje tyle, to wyobrażam sobie co to za ziarna. Bo więcej płaci się za jakieś przeciętne acz przyzwoite ziarna w stanie surowym.

bazant52
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: ECM Giotto +Rocky
Deloghni 3000b

Postautor: bazant52 » śr 21 sty 2015, 12:17

Zgodzę się. Brakuje jej do wypieków Etiopii z rodzimych palarni. Jednak cena jest duuuzo niższa. Pamiętajmy że wątek jest o kawach budżetowych. Nie rozpływam się nad jej walorami ponieważ nie ma nad czym. Pozdrawiam

bery
zagląda od święta
Sprzęt: stara kawiarka 0,6l , ekspres GC, młynek KitchenAid Artisan

Postautor: bery » śr 04 lut 2015, 22:04

Przetestowałem kawę z Tesco Intenso; moc 5/5 100% Arabica, cena ok 30PLN +- 2 za 1kg. Nadaje się do ekspresów ciśnieniowych, włoska, pakowana w Niemczech.
Zarówno jako espresso, czy Americano w tej cenie wydała Mi się najlepsza z kaw dostępnych w sklepach wielkopowierzchniowych i dyskontach, szczególnie dla lubiących kawy mocne (rano) lub mocniej palone. W odniesieniu do innych kaw w tej cenie, ma dla Mnie jakby bardziej przyjemny smak. To oczywiście subiektywne odczucie, ale jak w temacie szukamy najtańszych kaw "dobrych". Kawa ta dostępna jest w małych Tesco (dawnych supermarketach osiedlowych). W dużym Tesco jest jej większy wybór, zróżnicowany zarówno cenowo jak i pochodzeniem ziaren . Jak tam trafię to nabędę inne i podzielę się odczuciami.

Pozdrawiam.

PS
Jak na 100% Arabicę daje porannego kopa

pkonrad
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Saeco Minuto HD8763/09

Postautor: pkonrad » czw 05 lut 2015, 9:49

Kilka dni temu w jednym z osiedlowych supermarketów kupiłem czeską kawę MARILA Cafe Crema Ekspresso w cenie 15,99 zł za 0,5 kg. Powiem Wam, że według mnie jest dużo lepsza niż najtańsze odmiany Lavazzy które do tej pory piłem. W tych pieniądzach to naprawdę bardzo dobra propozycja.
Mój numer GG:79767

Awatar użytkownika
Mongolski
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Classic

Postautor: Mongolski » ndz 08 lut 2015, 13:15

ostatnio zakupiłem w Auchan super tania kawe do testów -u mnie 2,49 za 100g, ziarna roznej wielkosci, crema intensywna, smak nieco ziemisty. -probował ktos czegos takiego? :wink:
Obrazek
vagON

manfred
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Kawiarka plus bzyczek

Postautor: manfred » pn 09 lut 2015, 7:39

Co testujesz przy pomocy tej kawy?

Edwin Jagger
zagląda śmielej
zagląda śmielej