Najtańsze dobre ziarna :)

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Re: RE: Re: RE: Re: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: piomic » ndz 26 cze 2016, 7:56

Kawy od Ciebie też są mało powtarzalne, co zamawiam to już nie ma tej co kupowałem poprzednio.
I to jest najlepsze. Kiedyś jak jeszcze Antosie mieli więcej czasu pisałem tylko maila "wyślijcie ze trzy kilo, plizplizpliz!" a za dwa dni otwierałem paczkę-niespodziankę.

Azariel
Sprzęt: Kawiarka, młynek, dripper

Re: Najtańsze dobre ziarna :)

Postautor: Azariel » pt 08 lip 2016, 16:07

Nie chciałem zakładać nowego tematu skoro ten poniekąd koresponduje z moim zapytaniem, a mianowicie:
Pijam kawę z kawiarki i drippera, do tej pory różne Lavazzy, trochę kaw z mniejszych palarni (Etno cafe, Agust, Meseta etc.) i Lavazza coraz mniej mi odpowiada - cóż, apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Jaką "sprawdzoną" kawę do +- 100zł/kg polecicie na początek? Czytałem forum, już prawie nosiłem się z myśla zakupu La Brasiliany Marfisa, ale niepochlebne opinie mnie zraziły...

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie :)

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere

Postautor: piomic » ndz 10 lip 2016, 7:58

Twój smak jest Twój i nic nie zastąpi osobistego spróbowania, często ta sama kawa bywa odbierana bardzo różnie przez różne osoby. Jeśli kryterium ceny jest tak istotne ponoć znakomite są kawy od Gorana (łódzka palarnia kawy, mają sklep internetowy eurocafe z kompeelem po kropce), 250g możesz kupić już za 20 PLN. Ja zwykle kupuję u Andrzeja (mastroantonio), ceny nieco wyższe, można trafić promocję mieszczącą się w 100/kg.
Brasiliana Marfisa kiedyś bardzo mi smakowała ale to jest mieszanka do espresso, w dripie będzie znacznie lepsza od lawancy jednak zachęcam Cię do spróbowania czegoś wypalonego typowo pod metody alternatywne, jasno. To jest całkiem inna liga smaków.

Raf76
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: nie mam

Postautor: Raf76 » sob 16 lip 2016, 22:26

Poszukując coś na obiad postanowiłem przy okazji sprawdzić ceny kaw w Carrefour. Ziarnista Lavazza czy Tchibo zabijają cenami oraz datą palenia :D W moje ręce wpadła kawa Carrefour 100 % Arabica. Czytamy, producent Sati Polska, kraj pochodzenia Etiopia, palona 3 miesiące temu. A co tam, 8zł, 250g, po powrocie do domu otwieramy. Szału nie ma, ziarna różnej wielkości, palone raczej średnio, w zapachu czuć jakieś owoce. Espresso maże być, owocowa, trochę przykwaśna. Americano słabe, owoce gdzieś się pochowały, cremy brak, jedyny plus to sporo mniejszy kwas. Reasumując, w tej cenie do espresso przejdzie. Według mnie jest lepsza od walących smołą i spalenizną tanich "włoskich" mieszanek.
Jarek
Piłem wersję z Etiopii, bardzo słaba... ostatnio kupiłem kawę WOSEBA i miło się rozczarowałem :)

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere

Postautor: piomic » sob 16 lip 2016, 22:47

Polska język trudna... nie można się miło rozczarować. Rozczarowanie ma wyłącznie negatywne znaczenie.

Wiesław
Sprzęt: Chemex

Postautor: Wiesław » ndz 16 paź 2016, 12:30

Już jakiś czas temu wyrosłem z najtańszych ziaren marketowych i teraz kupuje najtańsze internetowe, kiedyś był cafeborówka ( wrocławska palarnia ) ale odkąd dostałem dwie przesyłki pod rząd z dość starą kawą, przeszedłem na swiezowypalana.pl tam świeża Brazylia Santos przyzwoitej jakości jest za 60 zł/kg.

olbap
Sprzęt: DeLonghi ec 680.M, wkrótce Graef CM 702, Bialetti Fiammetta

Postautor: olbap » pt 04 sie 2017, 9:45

Witam,
poszukuję ziaren wg tego klucza:

zwykle mam na stanie Lavazza Qualita Oro (ew Qualita Rosa) i jak do tej pory ten profil smakowy mi pasuje. Wg producenta w Oro jest nuta cytrusów i czekolady ale mnie chyba odpowiadają te cytrusy jako, że w kawie nie lubię ani kwiatów ani czekolady i lubię jak jest intensywny, zdecydowany smak, mdlą mnie te delikatne kawy typu crema, czy aroma. Próbowałem też innych kaw (sklepowe) i z mkfresh.pl, jednak nie pasują mi te mieszanki, szczególnie z mfresh (Brasil Mogiana, Supreme Strength, Complete Aroma - ta ostatnia ma coś z cytrusów i jest jako taka ale i tak odpada w porównaniu z np. Qualita Oro)...niby palarnia własna, świeżo palone ziarna, ale...cóż, nie te ziarna lub nie te metody palenia. Także powróciłem do Qualita Oro. Nie znam się na mieszankach kaw ani na jednorodnych i tylko zauważyłem, że odpowiadają mi średnio palone, chyba kwaskowe (idealne dla mnie jako mleczne, bo takie piję) z, chyba, cytrusową nutą oraz specyficznym kolorem i ziaren i naparu - jakby z domieszką ugru. Jak napar wychodzi blado brązowy o odcieniu chłodnym to 90% kawa mi nie posmakuje a jak jest w odcieniu ciepłym, ugrowym to często mi pasuje smak. Kiedyś w MacDonaldsie trafiłem na świetną mleczną kawę i taka by mi starczyła na co dzień. Starbucks też jest ok.
Pewnie za te moje preferencje co niektórzy mnie wyśmiali czytając ten post ale cóż...nie mam tylu pieniędzy aby co rusz próbować i wyrzucać...jak mi coś nie podejdzie to nie ma bata, że wypiję mimo wszystko. Jeśli ktoś może zasugerować jakieś typy to będę wdzięczny.

ps. Kawa przede wszystkim do espresso mlecznego (delonghi ec 680.m i graef cm 702) lub kawiarki bialetti, ew french press.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pn 07 sie 2017, 14:53

Pijam kawę z kawiarki i drippera, do tej pory różne Lavazzy, trochę kaw z mniejszych palarni (Etno cafe, Agust, Meseta etc.) i Lavazza coraz mniej mi odpowiada - cóż, apetyt rośnie w miarę jedzenia.
tak to jest :), nie tylko z kawą zresztą, do dobrej żywności łatwo się przyzwyczaić i śmieciowe żarcie przestaje smakować.

Awatar użytkownika
Tedi
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ekspres Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C, Młynek Gastro 65-75-85 mm

Postautor: Tedi » pn 02 paź 2017, 12:36

Astra, warto spróbować te ziarna. :D

asiek
zagląda od święta
Sprzęt: ASCASO ARC ONE + ASCASO i-1 mini
phin + młynek DeLonghi KG79

Postautor: asiek » pt 22 cze 2018, 18:32

Poszukuję jasno palonych kaw w "dobrej" cenie. Kupuję sobie jasne kawy do pracy u Antonia, ale potrzebuję jakiejś alternatywy, co by mieć coś dobrego ale nieco bardziej budżetowego na "okazje" kiedy muszę poczęstować kawą kogoś kto i tak uważa że kawa jest dobra tylko wtedy kiedy smakuje jak przypalony stary trampek ;), żeby w takich momentach nie wyciągać dla siebie innej puszki i nie mielić osobno ;) No i wiadomo, że w młynku zawsze coś zostaje... Może macie jakieś przetestowane kawy/palarnie/sklepy?

Wróć do „Kawa”