Gdzie zaopatrywać się w kawę do Drip'a?

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
expel
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Gdzie zaopatrywać się w kawę do Drip'a?

Postautor: expel » czw 06 mar 2014, 15:25

Witam!

Mam nadzieję że nikt mnie nie zlinczuje za ten temat :) Jako że kończy mi się kawa nastał czas składania zamówienia. W mojej głowie zaczęło rodzić się pytani skąd by tą kawę sobie zamówić. Do taj pory w 90% zaopatrywałem się jednym miejscu które nigdy mnie nie zawiodło, nie zdradzę gdzie aby nie wpłynęło to na wasze rady. Bo jak powszechnie wiadomo zawsze znajdzie się lepszego za podobne pieniądze(chyba). Tak wiec gdzie zaopatrujecie się w jasno palone kawy do metod alternatywnych? Jakie są wasze wrażenia? Jaką kawę polecacie kupić? Skłaniam się raczej do wydatku rzędu 25-35zł za 250g, wiadomo czym taniej tym lepiej, nie są to sztywne widełki ale dobrze było by się w nich zmieścić. Przez ostatnie parę miesięcy w moim hario królowała Etiopia, no i chyba mi już jej wystarczy, pora na jakiś inny ciekawy kraj. Jako że jestem z Sosnowca raczej zakup odbędzie się drogą elektroniczną bo niestety, no i tu znowu chyba, w okolicy nie ma żadnej palarni z porządnego zdarzenia. A może się mylę?

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Mukka | Ekspres przelewowy Krups | Hario V60-01 | Phin 140 ml | Aeropress
Mario Slim | Concept KM-5120

Re: Gdzie zaopatrywać się w kawę do Drip'a?

Postautor: joonecky » czw 06 mar 2014, 19:52

Single od Antonia. Smacznie, ceny przyzwoite i świerzo :)

Nawet w moim Hario ostatnio przelewam Kawę do Szklanki od Antonia za 44 zł/kg i jest naprawdę świetna :D

Awatar użytkownika
picasso83
Sprzęt: Ekspres: Ascaso Dream :)
młynki:Eureka Mignon niebieska, Hario Slim, Tiamo Slim
Clever Dripper, filtr wietnamski Phin, Aeropress, Tygielek, Chemex, Bialetti Moka Exress

Postautor: picasso83 » czw 06 mar 2014, 23:06

Ja z kolei gorąco polecam single z Coffee Proficiency. Moja dziewczyna dała mi w prezencie Chemexa w zestawie z Etiopią Sidamo Bokasso z tejże właśnie palarni i muszę przyznać, że tak niesamowitej kawy dripowej jeszcze nigdy wcześniej nie piłem. To było prawdziwe arcydzieło kawowe :kwiat: Kawy od Antonia to również bardzo dobry trop, szczególnie Drip It :szampan:
Espresso: Meraviglioso od Antonia
do dripa: ambrozja Etiopia Yirga Cheffe Kochere od Antonia

expel
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » czw 06 mar 2014, 23:36

ooo jako że masz chemexa to powiedz mi czy jest sens kupować go dla jednej osoby? I jak się ma chemex w porównaniu z hario dripper? Bo nie wiem czy jest jakikolwiek sens w przyszłości inwestować w chemexa

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Postautor: roger » pt 07 mar 2014, 9:12

Etiopia Amaro Gayo z Kofi Brand ...... to ostatnio mój numer 1.
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...
http://www.akcesoriabaristy.pl
Rabat dla forumowiczów -10% / Kod rabatowy: CP10

Awatar użytkownika
picasso83
Clever Dripper, filtr wietnamski Phin, Aeropress, Tygielek, Chemex, Bialetti Moka Exress

Postautor: picasso83 » pt 07 mar 2014, 11:00

ooo jako że masz chemexa to powiedz mi czy jest sens kupować go dla jednej osoby? I jak się ma chemex w porównaniu z hario dripper? Bo nie wiem czy jest jakikolwiek sens w przyszłości inwestować w chemexa
Ja mam Chemexa 6cup. Teoretycznie jest to sprzęt dla 2-3 osób, ale jak przygotowuję te 0,5l naparu (ok. tyle wychodzi z tego Chemexa) to i tak sam go wypijam i nie jest to za dużo dla mnie :D Kawa z Chemexa wychodzi smaczniejsza niż z drippera. Jest znacznie mniej gorzka, a poprzez to bardziej słodka i owocowa. Uważam, że jest sens inwestować w Chemexa, bo kawa z niego zawsze wychodzi pyszna (nawet jeśli popełni się błędy w zaparzaniu), a z drippera nie zawsze (w znacznie mniejszym stopniu wybacza błędy zaparzania niż Chemex) :szampan:

expel

Postautor: expel » pt 07 mar 2014, 12:08

Ciekawe dlaczego tak się dzieje... przecież zasada niby taka sama woda od góry -> filtr -> dzbanek ... Obawiam się wypić pół litra kawy, bo będzie mnie nosić cały dzień, hehe :] tego masz http://www.caffegaleria.pl/zaparzacze_d ... 2_pol.html ? Czy większego?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 07 mar 2014, 12:31

Chemex ma świetne, grube filtry. Zatrzymują one wszystko, co jest pyłem tak, że kawa jest niesamowicie klarowna. Ponieważ filtry są grube, to i stopień zmielenia jest grubszy, proces zaparzania dłuższy niż w przypadku V60.

expel

Postautor: expel » pt 07 mar 2014, 12:37

A co by było gdyby filtry z chemexa włożyć do hario 01 ? Jedyną różnicą jest chyba rozmiar otworu? A może się mylę?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 07 mar 2014, 13:03

Rozmiar jest mniejszy, ale w stożkach Hario filtry nie przylegają do ścianek jak w Chemexach, więc przepływ powinien być OK.

Awatar użytkownika
picasso83

Postautor: picasso83 » pt 07 mar 2014, 16:08

Ciekawe dlaczego tak się dzieje... przecież zasada niby taka sama woda od góry -> filtr -> dzbanek ... Obawiam się wypić pół litra kawy, bo będzie mnie nosić cały dzień, hehe :] tego masz http://www.caffegaleria.pl/zaparzacze_d ... 2_pol.html ? Czy większego?
Mam tego większego: http://www.caffegaleria.pl/zaparzacze_d ... 1_pol.html

Lepszy smak kawy z Chemexa na pewno jest głównie zasługą tych świetnych filtrów, ale również grubszego mielenia niż do dripa. Zauważyłem też, że kawa z Chemexa jest bardziej pobudzająca niż z dripa. Czyżby do naparu przenikało więcej kofeiny? :shock:

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Mukka | Ekspres przelewowy Krups | Hario V60-01 | Phin 140 ml | Aeropress

Postautor: joonecky » pt 07 mar 2014, 16:22

Kawa się dłużej zaparza, więc tak- więcej kofeiny :)

Awatar użytkownika
picasso83

Postautor: picasso83 » pt 07 mar 2014, 21:18

Niekoniecznie dłużej. Ja porównywałem Clever Drippera z Chemexem. W CD zaparzam łącznie 4,5 minuty (3 minuty zaparzania i 1,5 minuty przelewania), podczas gdy w Chemexie tak do 4 minut.

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: joonecky » pt 07 mar 2014, 23:56

Miałem na myśli porównanie do Hario V60 - tam wszystko zamyka się w tych 2-3 minutach.

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » sob 08 mar 2014, 1:49

A propos tematu - "dripa" piszemy raczej bez wielkiej litery i z całą pewnością bez apostrofu (szanujmy polszczyznę).
W dobre przelewowe przysmaki zaopatruję się w poznańskim Uno Espresso. Jeśli akurat nie dysponują jakimiś skandynawskimi cymesami - Coffee Proficiency też daje radę.
Czasem czeski Double Shot, o ile świeży jest w cafesilesia.pl

Wróć do „Kawa”