Czy kawa odchudza?

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Re: Czy kawa odchudza?

Postautor: Crom » śr 01 kwie 2015, 20:05

uczeni twierdzą że częste picie kawy nie tylko nie odchudza, ale sprzyja tyciu.

- Amerykańscy
Jedna filiżanka wypita rano podwyższa poziom hormonu stresu (kortyzolu) na cały dzień- twierdzi dr Nicholas Perricone, amerykański ekspert od medycyny przeciwstarzeniowej. Kortyzol powoduje odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha. Zwiększa również apetyt- nic więc dziwnego, że po filiżance kawy masz ochotę jeszcze na coś słodkiego. Powoduje utratę minerałów. Kawa działa moczopędnie i ty samym odpowiada za wypłukiwanie minerałów z organizmu. Zwłaszcza potasu, wapnie i magnezu. Uzależnia. Działa podobnie jak nikotyna albo amfetamina. Pobudza wydzielanie dopaminy, która jest odpowiedzialna za uczucie przyjemności. Z czasem odczuwasz potrzebę coraz większej dawki.

- Francuscy
Podnosi poziom insuliny i sprzyja odkładaniu się tłuszczu - podkreśla doktor Jacques Fricker, paryski dietetyk. Dodatkowy minus to większy apetyt

- Australijscy
Badacze australijscy alarmują, że picie 5 – 6 filiżanek kawy dziennie może przyczyniać się do tycia i zwiększać ryzyko syndromu metabolicznego. Syndrom metaboliczny objawia się dużym obwodem talii, nadciśnieniem oraz wysokim poziomem trójglicerydów we krwi. Jest to również czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych.

I - co by nie mówić - coś w tym jest. Stymulacja wydzielania się soku żołądkowego, którą wiele osób negatywnie odczuwa skutkuje większym apetytem, jemy cześciej i w efekcie więcej. Organizm szybciej to przerabia na energię i znów potrzebuje jeść. Koło się zamyka. A jeszcze wiele osób słodzi lub konsumuje słodycze w komplecie, czyli dodatkowa porcja pustych kalorii.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » śr 01 kwie 2015, 22:44

Nie bardzo jestem skłonny w to uwierzyć. Zanim wkręciłem się w temat kawy to nie piłem wcale. Od tamtej pory minęły 3 lata i nie zauważyłem negatywnych skutków. Najpierw piłem kawę z ekspresu przelewowego żony- potem kupiłem kilka kolejnych kolbowców i zmieniałem upodobania z 2 cappu opartych na doppio na 4 cappu z małego sitka (obecnie). Na plus jest to, że nie ziewam przez cały dzień- często tak miałem mimo, że ciśnienie mam ok. Działania moczopędnego, nie przytyłem, nie schudłem nie potrzebuję większej dawki ale jak np pracuję cały dzień w terenie to nie "ciągnie mnie" do kawy. Także badania amerykańskich naukowców to można między bajki włożyć. Tak samo zresztą jak każdych innych, bo ktoś ich sponsoruje i chce określonego wyniku. Sam pracując trochę przy bazach danych nauczyłem się, że najpierw zakładasz jaki ma być wynik a potem tak konstruujesz zapytanie aby go uzyskać :) Także jak na kogoś kawa ma negatywny wpływ to powinien z niej zrezygnować- w innym przypadku nie widzę problemu.

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » czw 02 kwie 2015, 6:24

Że brzuch od piwa rośnie, to się zgodzę, bo to zaobserwowałem u siebie.
Ale jak jadłem głównie płatki owsiane i piłem kawę, to chudłem bardzo szybko, tak że bzdura jakich mało z tym tyciem.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » czw 02 kwie 2015, 10:29

a mi się szybciej chce jeść po kawie, przyspiesza metabolizm przynajmniej u mnie. I ssanie w żołądku też większe, więcej kwasu. No ale pewnie jak wiele innych rzeczy w małych ilościach pomaga, a w nadmiarze szkodzi. Za maksymalną bezpieczną granicę w większości artykułów na ten temat podawano 2-4 porcje, i - skoro uzależnia - to chyba nie należy przyzwyczajać organizmu, że codziennie dostaje kofeinową szprycę.
Zwróćcie też uwagę że w tych wszystkich badaniach padało słowo że kawa "sprzyja" tyciu, co wcale nie znaczy że u każdego musi ten efekt być.

Ponoć kawosze statystycznie sięgają także po inne nałogi częściej i chętniej niż pozostali.
"Szczury laboratoryjne przez określony czas hodowano na diecie złożonej z rafinowanych produktów (taką samą dietę stosują dzieci w wieku szkolnym). Następnie zwierzętom zaproponowano do wyboru 10% alkohol lub wodę. Niektóre z poddawanych eksperymentowi szczurów wybrało alkohol. Kiedy zaś do posiłków dodano kawę, spożycie alkoholu znacznie wzrosło. U miłośników kawy obserwuje się skłonność do innych rodzajów narkotyków. Nie tylko więcej palą, lecz częściej korzystają z różnych lekarstw uspokajających. "

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » czw 02 kwie 2015, 16:23

Hehe.
Tylko kawa i piwo, żadnych lekarstw, chyba że już ciężka choroba by się trafiła :-)
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

martad
Sprzęt: nie mam

Postautor: martad » sob 18 kwie 2015, 1:44

Co do samej kawy nie mam zielonego pojęcia, ale u mnie kawa najczęściej idzie w parze ze zjedzeniem czegoś słodkiego, więc w moim przypadku na pewno nie sprzyja ona odchudzaniu tylko pobudza apetyt ;)

Kliper
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: moka, DeLonghi 3200S
Kontaktowanie:

Postautor: Kliper » sob 25 kwie 2015, 11:17

Kiepska kawa odchudza mniej, dobra kawa bardziej, a najdroższa najlepiej odchudza ... portfel :)).
Smaczna kawa i ciastko to moja ulubiona dieta. ;)
Ludzie współcześni stworzeni są do narzekania. Z całego Achillesa widzą tylko piętę

wytrawnykawosz
Sprzęt: Termozeta BarCaffee 8000

Postautor: wytrawnykawosz » ndz 14 cze 2015, 17:43

Dziwi mnie ta dyskusja. Czemu ludzie zastanawiają się czy to albo tamto odchudza czy nie? Żeby schudnąć trzeba więcej spalać niż zjadać. Więc albo mniej jemy albo zaczynamy ćwiczyć a najlepiej jedno i drugie, wtedy mamy ujemny bilans kaloryczny i tracimy kilogramy. Proste jak obsługa cepa i nie trzeba żadnych naukowców :) A dróg na skróty nie ma, "cudowne specyfiki" mogą jedynie odchudzić portfel jak już ktoś wcześniej napisał.

Kuna_898
Sprzęt: nie mam

Postautor: Kuna_898 » ndz 30 sie 2015, 12:23

Ja przy diecie piłam czarną kawę bez cukru. I pomagało mi to, nie czułam tego irytującego uczucia głodu.

Blasi
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: DeLonghi Scultura 351
Hario Skerton
Top moka
Aeropress

Postautor: Blasi » śr 02 wrz 2015, 11:06

trochę wspomaga metabolizm - niektórzy po kawie lecą do łazienki zrobić "numer 2". ale nie pomaga schudnąć - wytrawnykawosz już to dobrze podsumował.
Generalnie nie ma czegoś takiego co "pozwala schudnąć" - trzeba odżywiać się tym co nie tuczy (mniej kalorii a wiecej wartośći odżywczych) i do tego zacząć się trochę ruszać. Jeśli więć cole chcesz zastąpić kawą - to wyjdzie to in plus ;)

Jesli chodzi o dywagacje o diecie/chudnięciu to nie ma sensu wciągać w to kawy ani ze względu na negatywy ani pozytywy,

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » śr 02 wrz 2015, 17:58

Czemu ludzie zastanawiają się czy to albo tamto odchudza czy nie? Żeby schudnąć trzeba więcej spalać niż zjadać. Więc albo mniej jemy albo zaczynamy ćwiczyć a najlepiej jedno i drugie, wtedy mamy ujemny bilans kaloryczny i tracimy kilogramy. Proste jak obsługa cepa
spalenie powiedzmy zbędnych 400kcal (jeden pączek) wymaga przebiegnięcia 5km lub maszerowania przez 10km. Komu z dzisiejszych ludzi by się chciało codziennie tak męczyć...:) Pytałem kiedyś w popularnej restauracji czemu w menu w dużej obfitości mięsne i tłuste potrawy a nie ma dań rybnych, jarskich i lekkich - odpowiedziano że kiedyś były ale klienci zamawiali tylko te pierwsze, więc po prostu serwują to co ludzie chcą jeść.

Wróć do „Kawa”