Czy trzymasz kawę w lodówce?

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...

Czy należy przechowywać kawę w lodówce?

Tak - napisz dlaczego
111
65%
Nie - napisz dlaczego
59
35%

Liczba głosów: 170

Awatar użytkownika
GUCIO-59
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Siemens EQ.5 TE506509 macchiatoPlus - czarny piano, kawiarka - BIALETTI "Brikka", tygielek - "GiPFEL", Brasilia Zassenhaus - młynek.

Re: Czy trzymasz kawę w lodówce?

Postautor: GUCIO-59 » sob 10 mar 2012, 13:33

Szkoły są różne :) Ja kupuję kilogramówki i je trzymam w zamrażarce, po rozpakowaniu przesypuję do woreczków szczelnie zamykanych suwakiem /testowałem z wodą-szczelne/ i do zamrażarki. Po wsypaniu do młynka nie zauważyłem żadnej skroplonej wody, wilgoci i nadal jest pyszna /Meseta Crema d'Oro/.
CELLINI nr. 1 Zgodnie z przepisami USTAWY z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie jej w jakiejkolwiek formie jest zabronione.

margaret_style
Sprzęt: zelmer 13z012

Postautor: margaret_style » śr 21 mar 2012, 17:53

Witam. Wpadłam na banalny, lecz genialny pomysł :) Jeżeli kupujemy kawe, która jest zamykana próżniowo i jest to genialny pomysł na przechowywanie kawy to czemu nie możemy sami zamykać opakowań prózniowo? Mam na myśli kupić kg kawy ziarnistej otworzyć ją, podzielić na np 10 części i zamknąc je próżniowo zgrzewarką prózniową, która jak jej nazwa wskazuje najpierw wysysa powietrze, a potem zgrzewa opakowanie i takie woreczki można przechowywać albo w lodówce, albo w szafce i za każdym razem otwieramy opakowanie ze świeżutkimi ziarenkami :) A koszt takiej zgrzewarki + folii jest w cenie kg kawy. Co o tym sądzicie? Bo ja właśnie zastanawiam się nad kupnem młynka do kawy a co za tym idzie zastanawiam się nad przechowywaniem ziaren, stąd mój post :D

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » śr 21 mar 2012, 18:32

No, chyba gdzie była o tym mowa. To doskonały pomysł na przechowywanie w małych porcjach kawy wypalonej, szczególnie w zamrażarce, niektórzy i surowe traktują w ten sam sposób :)
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

StaSZek
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Rancilio Silvia V3 + Compak K6 Pro-Barista
Behmor 1600
Clever Coffee Dripper
Ręczny Tiamo
Moka 2 cups

Postautor: StaSZek » śr 21 mar 2012, 18:46

To samo (prawie) można mieć za 10/20zł - woreczki próżniowe wielokrotnego użytku z zamknięciem strunowym. Tutaj sami wysysamy powietrze dołączoną pompką.

margaret_style
Sprzęt: zelmer 13z012

Postautor: margaret_style » śr 21 mar 2012, 18:54

ooo... super pomysł, nie wiedziałam, że coś takiego istnieje! dziekuję za podpowiedź :kwiat: , już sobie zamówiłam te woreczki :D

skarbimirek
Sprzęt: nie mam

Postautor: skarbimirek » śr 21 mar 2012, 19:14

a gdzie takie woreczki można kupić?

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » śr 21 mar 2012, 19:32

Na popularnym portalu aukcyjnym chociażby ;)
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

StaSZek
Behmor 1600
Clever Coffee Dripper
Ręczny Tiamo
Moka 2 cups

Postautor: StaSZek » śr 21 mar 2012, 19:45

Nie ma za co margaret :)

Ja mam takie: http://allegro.pl/woreczki-prozniowe-do ... 45802.html póki co jestem zadowolony. Widziałem je też (już po fakcie) w lokalnym markecie za ok 12zł.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » śr 21 mar 2012, 20:33

A co ze szczelnością takich woreczków. Te zamknięcia strunowe nie są zbyt szczelne. Przynajmniej w tych zwykłych woreczkach. :?
Wystarczy wtłoczyć do nich powietrze i po zamknięciu lekko nacisnąć — powietrze dość szybko z nich ucieka :roll:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

StaSZek
Behmor 1600
Clever Coffee Dripper
Ręczny Tiamo
Moka 2 cups

Postautor: StaSZek » śr 21 mar 2012, 21:13

@cyrus właśnie tak teraz zrobiłem, nacisnąłem trochę mocniej i nie zauważyłem, żeby powietrze uciekało. To nie są takie zwykłe woreczki. Lepszy, grubszy materiał a samo zamknięcie jest podwójne (jeden suwak tuż pod drugim) zamyka się je oba na raz.
Przechowywałem w nich też inne produkty mocno wysysając powietrze i nigdy się nie rozszczelniły.

Jedna uwaga dla tych, którzy nie przeczytali całego tematu. Takie woreczki nadają się do zamrażania kawy, ale nie do jej przechowywania (chyba, że to świeża kawa, która ma się odgazować). Jeśli kawy nie zamrażamy to najlepsze są jak najmniejsze pojemniki. Bo ziarna będą puszczały tyle gazu ile mają miejsca w pojemniku. Proces powtarza się za każdym razem gdy otworzymy i ponownie zamkniemy pojemnik. Jeśłi będą w dużym pojemniku ulotni się więcej olejków niż gdyby były w małym.

Pozdrawiam
StaSZek

Awatar użytkownika
GUCIO-59
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Siemens EQ.5 TE506509 macchiatoPlus - czarny piano, kawiarka - BIALETTI "Brikka", tygielek - "GiPFEL", Brasilia Zassenhaus - młynek.

Postautor: GUCIO-59 » czw 22 mar 2012, 11:04

Ale czy te worki się sprawdzą, skoro odsysają tylko 75% powietrza?
A może coś takiego PRÓŻNIOWA ZGRZEWARKA DO FOLII:
http://allegro.pl/clatronic-prozniowa-z ... 60599.html
Na Amazoni znalazłem coś takiego i jestem skłonny to kupić;
http://www.amazon.de/Unold-48010-Unold- ... pd_sim_k_2
Ostatnio zmieniony czw 22 mar 2012, 11:18 przez GUCIO-59, łącznie zmieniany 2 razy.
CELLINI nr. 1 Zgodnie z przepisami USTAWY z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie jej w jakiejkolwiek formie jest zabronione.

StaSZek
Behmor 1600
Clever Coffee Dripper
Ręczny Tiamo
Moka 2 cups

Postautor: StaSZek » czw 22 mar 2012, 11:08

Co? Jakie 75% ? O czym w ogóle mowa?

Awatar użytkownika
GUCIO-59
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: GUCIO-59 » wt 27 mar 2012, 18:37

Rozwiązałem problem przechowywania kawy po rozpakowaniu i kupiłem zgrzewarkę Caso VC 10, która też wysysa powietrze z woreczka co powoduje, że kawa nie traci żadnych właściwości. Tak przechowywana może leżeć kilka dobrych tygodni i nie musi być w lodówce. Super sprawa udana inwestycja.Kilka fotek:
1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek
4.
Obrazek
Nagrałem jeszcze film, jeśli dziś Żona go zmontuje to jutro pokażę...
Ostatnio zmieniony wt 11 wrz 2012, 17:03 przez GUCIO-59, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » wt 27 mar 2012, 18:50

No, no — wygląda sensownie :)
1. Jak ze szczelnością? Próbowałeś jakoś to sprawdzić?
2. Ile taka przyjemność kosztuje? :mrgreen:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
Animator47
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Espresso Pure +i-mini+Moka+Aeropress+Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Animator47 » wt 27 mar 2012, 19:02

Świetnie to wygląda, ale dość drogie - z tego co widziałem w necie około 70 euro.

Wróć do „Kawa”