Sklepowa kawa mielona do espresso

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
Magus
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Sklepowa kawa mielona do espresso

Postautor: Magus » pn 09 cze 2008, 15:37

Witam

Jaka jest na rynku obecnie dostępna najdrobniej mielona kawa do przyrządzania espresso?

Wyobraźmy sobie, że jesteście w supermarkecie gdzie są wszystkie kawy mielone i ani jednego ziarenka, nawet na podłodze - jaką kawę mieloną byście kupili celem przyrządzenia, tak prawdziwego jak to tylko możliwe z mielonej kawy, espresso??

Illy Espresso? Pellini Espresso Casa? Może coś innego?

mcmacpl
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: mcmacpl » pn 09 cze 2008, 16:22

Jako posiadacz młynka od dopiero miesiąca wybrałbym illy. Da się z niej od biedy przyrządzić coś w miarę przyzwoitego...

PS: bardzo ciekawy jest poziom cen w Polsce tej kawy. W promocji da się kupić po 29zł, a normalnie cena dochodzi nawet do 40zł za puszkę 250g. Tymczasem będąc dwa miesiące temu w Mediolanie przekonałem się, że jest to tamtejsza zwykła kawa supermarketowa w cenie 4eur za puszkę...
--
pozdrawiam
Maciek

Awatar użytkownika
Joanna T.
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: zazwyczaj dwugrupowe maszyny gastro

Postautor: Joanna T. » pn 09 cze 2008, 21:24

illy w Polsce stara się być brane za Najlepszą Kawę z powodu bycia Najdroższą Kawą.
Moim zdaniem nieco bez sensu.
Blog o kawie i herbacie: libracafe.blogspot.com
Sklep z kawą i herbatą: sklep.libracafe.pl

plonspio
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: francis francis x1
Kontaktowanie:

Postautor: plonspio » wt 10 cze 2008, 7:50

PS: bardzo ciekawy jest poziom cen w Polsce tej kawy. W promocji da się kupić po 29zł, a normalnie cena dochodzi nawet do 40zł za puszkę 250g. Tymczasem będąc dwa miesiące temu w Mediolanie przekonałem się, że jest to tamtejsza zwykła kawa supermarketowa w cenie 4eur za puszkę...

Doskonałe pytanie, do zadania nie tylko dystrybutorowi,ale przede wszystkim właścicielom sklepów.Jaką Państwo stosujecie marżę ? :shock:

Awatar użytkownika
Magus
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Magus » wt 10 cze 2008, 8:26

Jeśli Illy w kosztuje "tam" 4Euro a u nas podchodzi do 30-40 pln to myślę, że nie wynika to tylko z dystrybucji, możliwe, że inne jest plenie, przechowywanie itd.

Niektóre produkty robione sa pod określoną dystrybucję wg sondazy, jak proszki - dostępne w polsce są "rozcieńczone" bo gospodynie wsypują do pralki zawsze więcej niż info na opakowaniu, zachodnie bardziej skoncentrowane. Podobnie jest z coca-cola i innymi produktami. Zapewne kawa też ma swoje tajemnice. Rozpuszczalne na polski rynek są ponoć o wiele mocniejsze niż ich "zachodnie klony".

A w temacie - coś drobniejszego od Illy jest do kupienia? Nie miałem przyjemności testować/kosztować Vergnano Espresso Casa, może jakieś opinie na jej temat?

A może:
"Vergnano Arabica
Najwyższej jakości produkt. Łagodniejsza od typowo włoskich w charakterze kompozycji Espresso Bar i Antica Bottega. 100% mieszanka najdoskonalszych odmian Arabiki, których każde ziarno podlega elektronicznej selekcji.
Opakowanie - 250 g

W zależności od sposobu zmielenia istnieją dwa rodzaje kawy:
dla ekspresów niskociśnieniowych
dla ekspresów wysokociśnieniowych"

Obrazek

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Re: Najdrobniej mielona kawa mielona ??

Postautor: Wit » wt 10 cze 2008, 10:42

Jaka jest na rynku obecnie dostępna najdrobniej mielona kawa do przyrządzania espresso?
Najdrobniej zmielone to było jakieś Segafredo w żółtej pace - do filiżanki nie spływała ani kropla naparu :D
Musisz poeksperymentować, co wychodzi najlepiej na Twojej maszynie. Ja z czasów przedmłynkowych czule wspominam Kimbo Gold Medal (też duże przebicie, kiedyś na allegro był człowiek, który ją ściągał i puszka 0.5 mielonki kosztowała bodaj 10 EUR, w polskich sklepach - ostatnio widziałem w Tesco - ponad 25 PLN za 0.25), smakowała mi też któraś Motta i ZiCaffe - obie są dostępne w Carrefourach.
A poza tym, uważam, że Kartagina powinna być zburzona - czyli kup młynek. To naprawdę nie musi być kolosalny wydatek.
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Awatar użytkownika
Magus
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Magus » wt 10 cze 2008, 10:51

Przyjdzie czas i na to o ile nie uzyskam zadowalających mnie efektów z "gotowych" mielonek - organoleptycznie muszę sprawdzić jak to jest w moim przypadku.

Boję się, ze z kawą może być jak z audiofilizmem na który o mało co nie zachorowałem, przekonałem się na własnej skórze, że słyszę różnice do jakiegoś tam poziomu, później moje ucho nie dobiera już różnic i zestaw za np 8 000 pln jest moim maximum i nie ma co wydawać 40 000 na 3 "klocki" bo nie słyszę różnicy - nie znaczy to, ze jej nie ma bo udowodniono, że jest - znaczy tylko, że moja wrażliwość słuchowa ma określone granice.

Czy podobnie może być z espresso? Czy wrażliwość kubków smakowych tez ma limit? Nie wiem, ale sam się muszę przekonać :) Reasumując na pierwszy ogień pójdą najlepsze "mielonki" jakie i tu polecicie - potestuję, posmakuję...zobaczymy co dalej.

W temacie - thx, do listy zakupów dopisuję Kimbo Gold Medal

Awatar użytkownika
maciek173
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: maciek173 » wt 10 cze 2008, 11:33

Jeździłem kiedyś na rowerze, opiewając na lewo i prawo zbędność samochodu.
Potem kupiłem auto i nie zdawałem sobie sprawy z genialności wynalazku, do puki nie musiałem oddać pojazdu na tydzień do warsztatu.

Moje życie legło w gruzach.

Nie wyrabiałem się z niczym.
Przedszkole, praca, zakupy, obiad....

Katastrofa.

Wniosek:
Uzależnienie nie sygnalizuje swojej obecności.
Do dobrego (lepszego) przyzwyczimy się niezauważalnie.
To groźne?
Bo ja wiem.

Niemniej młynek (tak myślę) nie zniszczy Ci życia, a może być przełomem.

Pozdrawiam i powodzenia.
Ostatnio zmieniony wt 10 cze 2008, 11:37 przez maciek173, łącznie zmieniany 1 raz.
Gaggia Baby Twin, Ascaso I-mini

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Postautor: Wit » wt 10 cze 2008, 11:34

Czy wrażliwość kubków smakowych tez ma limit?
Dobre pytanie. Ileś tam razy w życiu miałem wrażenie, że lepszej kawy już być nie może, potem przychodzi czas na refleksję, że różne są wspaniałe, tyle że się między sobą różnią. Ocena wartościująca zależy też od upodobań.
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Awatar użytkownika
Magus
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Magus » wt 10 cze 2008, 11:45

Tak i trzeba sprawdzić własne, nie trzeba kupować browaru by pić piwo tak jak nie trzeba mieć krowy by pić mleko ;)

Pożyjemy zobaczymy.

W temacie - jakieś inne propozycje ekstra drobnych "mielonek" w celu przyrządzenia espresso?

Awatar użytkownika
maciek173
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: maciek173 » wt 10 cze 2008, 12:48

Młynek i browar, ("nie ma co wydawać 40 tysięcy.")

Taaa...To ja pasuje. :wink:
Gaggia Baby Twin, Ascaso I-mini

Awatar użytkownika
Magus
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Magus » wt 10 cze 2008, 13:32

he he he - to tylko porównania :) Potraktuj to jak hiperbolę.

W temacie - ktoś, kiedyś, gdzieś, miał z Tym http://www.sklep.coffea.pl/product_info ... cts_id/139 do czynienia?

Kolumbijska Arabica Supremo

jetofuj

Postautor: jetofuj » wt 10 cze 2008, 15:44

Z tą hiberbolą to żeś chłopie przegiął :twisted:
Zresztą przełknięcie zakupu młyna na "początku podróży" jest niezwykle ciężkie, potem zaś dostępuje się wglądu i egzystować bez młyna się już nie da :)
he, he...
JE-TO-FUJ

Awatar użytkownika
Magus
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Magus » wt 10 cze 2008, 15:50

Byłem właśnie w "coffeshopie" gdzie zapytałem panią tak:
"Jaka mieloną lub przez was zmieloną kawę poleciłaby mi Pani na espresso, do mocnej ciśnieniówki?"

Pani mówi mi, że na espresso to "Jakąś taką grubiej zmieloną" !! Tyle w temacie.

Nie dziwcie się, że was pytam - trudno kupować tylko po to by zaglądnąć do opakowania 10000 rodzajów kawy :)

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 10 cze 2008, 22:27

Wszystko zależy od Twojej maszyny i od Twoich poczynań. Kiedyś pewien pan dostał ode mnie parę naszych różnych mielonek... Po jakimś czasie, gdy ponownie odwiedził naszą kawiarnię stwierdził, że dla niego te kawy były za drobno zmielone, bo jego ekspres nie mógł przez nie przecisnąć wody. W mojej maszynie te kawy zachowują się jednak jak nieco za grubo zmielone ;-)

Sporo zależy od gramatury: im więcej kawy nałożysz do filtru, tym większy stanowić będzie ona opór. Opór hydrauliczny zwiększa się też, gdy mocniej i dokładniej uciśniesz tamperem kawę w filtrze.

Gdy masz pod ręką rasowy młynek, wszystkie problemy znikają --- pojawia się wtedy najważniejsza zmienna w formule espresso: stopień zmielenia. ;-)
Ostatnio zmieniony wt 10 cze 2008, 22:48 przez antonio, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Kawa”