Tworzenie mieszanek

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Szelest
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Dalla Corte Evolution, La Spazialle S5, Dalla Corte Super Mini

Tworzenie mieszanek

Postautor: Szelest » śr 10 mar 2010, 10:30

Ponieważ głównie popijam kawę z jednorodnych mieszanek, zachciało mi się eksperymentu i pomieszałem posiadane gatunki - Kolumbia Excelso, Sulawesi Kalossi oraz Australia Skyburry - wszystkie jasno palone i każda z nich, jako jednorodna, smakuje bardzo dobrze.
Sulawesi z lekko dominującą kwaskowością, Skyburry zbalansowana ale o bardzo intensywnym smaku migdałów, a Kolumbia taka troszkę neutralna z delikatną goryczką. Chciałem uzyskać mieszankę minimalnie kwaskową (Sulawesi), o lekkim aromacie SkyBurry, a Kolumbia miała dać bazę neutralnego zbalansowania.

Nie znam się na mieszaniu, ale efekty mnie zadziwiły.

Najpierw spróbowałem zmieszać 1:1 Kolumbie z Australią - espresso wyszło wstrętne ! Zapach mało kawowy, wręcz nieprzyjemny i bardzo gorzka.
Kolejna mieszanka to Kolumbia z Sulawesi 1:1 - efekt zbliżony j/w - mieszanka wstrętna !
Na koniec spróbowałem jeszcze po 1/3 z każdej kawy, ale efekt był podobny - nieco mniej wstrętny smak, ale i tak porażka :(

Jak to jest, że każdy z w/w gatunków smakuje super (subiektywne odczucie), a po zmieszaniu jest nie do wypicia ?
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

Awatar użytkownika
Cyryl
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: VBM Domobar Junior 2 B + Ascaso i-1 mini.

Postautor: Cyryl » czw 11 mar 2010, 10:27

To dobre pytanie. Jeżeli mamy ogromny wybór jednorodnych kaw jaki jest sens tworzenia mieszanek. Oczywiście, uzyskanie jeszcze lepszego efektu końcowego. Dlaczego jednym to wychodzi a drugim nie. Gdzie tkwi diabeł. Bardzo liczę na parę zdań na ten temat od Antonia i Silesiusa.

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » czw 11 mar 2010, 11:49

W tym temacie to palarnie są najwiarygodniejszymi ekspertami, może któraś zechce podzielić się własnymi spostrzeżeniami?

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » czw 11 mar 2010, 11:53

Wiele też mogliby tu dorzucić BCR i Cafe Roma, ale nie jestem pewien, czy będą chcieli i niestety ten drugi nie pojawia się na forum.
Dziwi mnie jednak bardzo, że zmieszanie ziaren wywołało taki akurat skutek. Okazuje się, że robienie mieszanek to trudna sztuka.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

konradbarista
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: La Marzocco Linea, Dalla Corte Mini,
Kontaktowanie:

Postautor: konradbarista » czw 11 mar 2010, 15:48

"Okazuje się, że robienie mieszanek to trudna sztuka"
Rozumiem ,ze to taka akcja partyzancko -zaczepna dla BCR i Jarka?
Jak pewnie wiesz,a wiesz jest troche wiecej palarni i ludzi ktorzy się na paleniu znaja...ja nie mowie tu o paleniu kawy w kawiarni dla "ladnego zapachu"(sic!)
Pali, pije, pakuje.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » czw 11 mar 2010, 15:57

Nie mogę dojść za bardzo, o co Ci chodzi, ale wiem jedno, że mieszanka arabik, którą kiedyś miałem od Cafe Roma była jedną z najlepszych, jakie dane mi było spróbować.
Na forum występuje zapewne też paru innych przedstawicieli palarni, ale nie zabierali głosu zbytnio, więc tylko Ci aktywniejsi przyszli mi do głowy.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 11 mar 2010, 15:59

Po znakach przestankowych stawia się spacje... Wtedy nasze pisanie jest bardziej czytelne i jasne.

Jasne, że jest w naszym kraju strasznie dużo ludzi zajmujących się wypalaniem kawy. Powrót do Polski z Italii jest jak zderzenie kolibra z brutalnym silnikiem odrzutowca. Na każdym rogu w Polsce mamy palarnię kawy. Ostatnio usłyszałem od kogoś, że nawet w Szczecinie działa palarnia kawy, i to działa od bardzo dawna, od czasów powojennych. Ale facet, który mi o tym opowiadał nigdy nie był w tej palarni, choć jest tak wiekowy jak sam powojenny Szczecin, przeczytał tylko o niej coś w gazecie. Napisz o swoim wypalaniu i blendowaniu --- miło będzie poczytać, a Jogi dołączy Cię do kolekcji świętych caffeprego... ;)

Awatar użytkownika
Cyryl
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: VBM Domobar Junior 2 B + Ascaso i-1 mini.

Postautor: Cyryl » pt 12 mar 2010, 9:18

Miałem nadzieję, że odezwie się na forum ktoś kto zwiedził włoską palarnie kawy i podzieli się swoimi wrażeniami. Jeszcze raz ponawiam pytanie - dlaczego mając do dyspozycji wiele znakomitych kaw jednorodnych tworzy się ( ze zmiennym szczęściem) mieszanki, po co zadawać sobie tyle trudu ?

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » pt 12 mar 2010, 10:06

Żeby uzyskać bardziej zbalansowany smak ? Bogatszy "bukiet" ? Nie wiem jak to nazwać...Myślę że to sztuka podobna do tworzenia nowych perfum. Znamy piękne zapachy, ale ciągle tworzymy coś nowego...
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Postautor: Wit » pt 12 mar 2010, 11:17

akurat dziś dostałem informację o tym wątku i chciałem zapytać, co to jest jednorodna mieszanka??? Czy to coś równie ekstrawaganckiego jak single malt blended whisky?

bmalkow
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: bmalkow » pt 12 mar 2010, 12:21

Ale single malt whisky jest mieszana! :wink: Tyle że do mieszania używa się tylko whisky słodowych (z różnych beczek, różnych odpędów, różnych roczników) jednego producenta.
Tylko single cask whisky nie jest mieszana (pochodzi z jednej beczki).

Slàinte!

Awatar użytkownika
vampiros

Postautor: vampiros » pt 12 mar 2010, 15:02

Samo zwiedzanie włoskiej palarni nie daje wiedzy na temat mieszania kaw niestety. Palarnie trzymają w tajemnicy receptury a przynajmniej ich proporcje. Zresztą skład tej samej mieszanki może się czasem różnić w zależności od roku. czasem kawa z tej samej plantacji nie ma tej jakości co zwykle i wtedy trzeba ją zastąpić innym, podobnie uzupełniającym mieszankę składnikiem. Ponadto z tego co wiem kawy miesza się przed upaleniem, więc nasze metody mieszania już upalonej kawy, mogą przynieść mimo zachowania proporcji inne wyniki.

Arti

Postautor: Arti » pt 12 mar 2010, 15:36

Cześć,
na pewno jednym z głównych czynników mieszania, są względy ekonomiczne.
Per analogia do przemysłu spirytusowego - powiedzmy, że np. 80% składu blend whisky, stanowi grain whisky (whisky zbożowa), która jest wypełniaczem, bez jakiegoś specjalnie wyszukanego smaku. Pozostałe 20% to "właściwe" malt whisky. Ich dobór stanowi o profilu sensorycznym końcowego trunku.
W kawie myślę, że jest podobnie.

Slainte :)
Arti

Awatar użytkownika
vampiros

Postautor: vampiros » pt 12 mar 2010, 15:42

Sami kawosze a więcej wiedzą o mieszaniu whiskey :D

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » pt 12 mar 2010, 19:42

co to jest jednorodna mieszanka???
Jeden gatunek kawy zawierający ziarna o różnym stopniu palenia. Tak myślę...
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

Wróć do „Kawa”