Kawa na Allegro

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
szalenie_kawowy

kawa na allegro - co sądzicie?

Postautor: szalenie_kawowy » pt 21 sty 2005, 12:32

Witam bardzo serdecznie, właśnie znalazłem to forum i troszkę poczytałem.
Chciałbym zapytać, czy ktoś z forumowiczów kupował kawę ziarnistą na allegro.pl?
Ja niestety mam małe możliwości zakupu porządnej kawy ziarnistej, a zazwyczaj sam mielę i parzę sobie w takim pyrkającym ustrojstwie ( nie pamiętam nazwy). Na dole jest woda, na górze sitko z kawą, przez środek idzie rurka. Pod wpływem ciśnienia woda wypychana jest do góry przez rurkę do takiej przezroczystej kopułki na górze czajniczka. Potem przelatuje przez kawę spowrotem na dół. Fusy zostają na górze. Troszkę jak Mokka chyba?
No w każdym razie smakuje zupełnie inaczej niż z expressu.
Stosowanie do tego jakiejklowiek kawy mielonej dostępnej w sklepach bez względu na markę, bardzo gwałci mój zmysł smaku.
Poradźcie mi i powiedzcie, czy znacie np kawę VENDIN Hosteleria, lub Grano Superior, jako że te właśnie zwróciły moją uwagę. Zresztą poradźcie mi cokolwiek, bo ja bez kawy nie mogę... :)
pozdrawiam raz jeszcze!

Serge

Postautor: Serge » pt 21 sty 2005, 19:54

Nie wiem jak to się prawidlowo nazywa. Po angielsku jest to "vacuum pot" i po francusku "cafetiere a depression", co czyba daje "ekspres prozniowy" po polsku. Podobno to angielski chemik to wymyslil.
Mam szczegolne sentyment do tego typu ekspres, gdyz pamietam nasza rodzinna Cona od dziecinstwa.
Parzenia jest owszem troche podobna do Mokka, ale temperatura wody jest troche nizsza ze wzgledu na nizsza cisnienie i (teoretycznie) daje z tego powodu lepsza kawa. Mowiac szczerze nie umialbym powiedzic czy jest lepsza, dla mnie jest po prostu inna. Ale urok nieporownany.

Niestety nie mam doswiaczenie z Allegro. Ogolnie mowiac polecalbym czysty arabiki, nie zbyt mocno palony (tzn. nie do ekspresow cisnieniowych). Jezeli muszisz kupic z internetu, sproboj moze smak wolnosci (www.smakwolnosci.com).

Z ciekawosci, gdzie kupilesz ten ekspres i jaka to jest firma?

Pozdrawiam.

szalenie_kawowy

Postautor: szalenie_kawowy » pt 21 sty 2005, 21:17

Hej.
Z ciekawosci, gdzie kupilesz ten ekspres i jaka to jest firma?
A przywiozłem sobie z Ameryki :). Ale tam na to mowia inaczej: "Percolator".
Nawiasem mowiac mam taki dzbanek, ktory się stawia na kuchence gazowej albo elektrycznej. Jest juz dość zużyty... Raz jeden w Polsce widzialem elektryczny w ktoryms hipermarkecie, ale dawno temu.
Smak Wolności sobie obejrzę, ale nadal czekam na jakieś podpowiedzi.
pozdrawiam!

acha!
Taki Percolator można spokojnie kupić na ebay.com

Awatar użytkownika
carl
Consigliere
Consigliere

Postautor: carl » sob 22 sty 2005, 0:10

Jak już wielokrotnie pisałem od dawna kupuję kawę via internet.
Jak już wielokrotnie pisałem często korzystam z Allegro. Czasami od stałych dostawców a czasami jednorazowe, egzotyczne zakupy.
Czasami kupuję na telefon (np. http://www.pbds.pl/, Mokarabia, Danesi, Miko ).
Czasami na mejla. I tu przy okazji zdradzę pochodzenie kaw stosowanych przez "wybitnych sensoryków: myte Arabiki, o doskonałym body z czekoladowym długotrwałym posmakiem o zapachu cytrusów" :wink: http://www.aprotrade.pl/start.php?znacznik=3&x=p .
No, może nie będę zdradzał już więcej tajemnic bo WIĘKSZOŚĆ ostatnio bardzo ceni swoją wiedzę. 90% na Forum to pytania, 10% odpowiedzi, w tym 5% konkrety!!!
Trudno polecić Ci konretną markę czy gatunek bo gusta bywają zaskakująco różne oraz tym bardziej, że ja preferuję bardziej gatunki espresso, Neapol i okolice. Ale jak chcesz to polecam (jeżeli chodzi o mieszanki) : Kimbo, Mauro, Saula (Randam), Mokarabia, Izzo, Lucaffe, Dallmayr, Illy, Danesi, Vergnano oraz w/w Apro-Trade i w stolicy SPJ.
Urządzenie, które masz, tak jak wspomniał Serge dobrze się sprawdza przy kawach z konkretnych plantacji (http://www.kawa-online.com/rodzaje/) a taką kawę możesz nabyć w miejscowych palarniach. W necie jest ale zwykle o 50 do 100% droższa.
Co do Vendin, nie kupowałem ponieważ mam jeszcze duże zapasy oraz dlatego, że do tej pory kawy do 40 PLN bywały kiepskie. Ale może się mylę gdyż Hiszpańskie kawy już mnie kilkukrotnie pozytywnie zaskoczyły.
Jak zauważyłeś lubię poznawać nowe gatunki, gdyż przypomina mi to podróżowanie do nowych miejsc w Świecie i dlatego nie rozumiem ludzi, którzy przywiązują się do jednej marki, jednego gatunku lub jednego dostawcy.
Pozdrawiam.

szalenie_kawowy

Postautor: szalenie_kawowy » sob 22 sty 2005, 21:17

Dzięki bardzo, carl. Generalnie zachęciłeś mnie, jeśli można zachęcić kogoś kto i tak absolutnie nie jest w stanie zacząć dnia inaczej, niż od kubka kawy (no tak, ja piję w kubku :oops: a to jak słyszałem jest zupełnie nie trendy - nie nabijam się, tylko była taka zabawna audycja w polskim radio 3 i o ile pamiętam kubek był be i nie na czasie hihihi.).
pozdrawiam :)

seba_13

Kawa na Allegro

Postautor: seba_13 » czw 16 lut 2006, 11:58

Witam
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów miał doczynienia z tym sprzedawcą na allegro i może cokolwiek powiedzieć na temat sprzedawanych przez niego kaw.

Awatar użytkownika
carl
Consigliere
Consigliere

Postautor: carl » czw 16 lut 2006, 16:09

Miał do czynienia, zdecydowanie pozytywne zarówno względem kawy jak i transakcji. :wink:

Awatar użytkownika
math
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: math » czw 16 lut 2006, 22:40

W kwestii zakupów przez allegro, to zakupiłem od mscaffe - 3 różne Kimbo i Mauro...hmmmm - we wtorek po południu zamówiłem...dzisiaj już dostałem....polecam...tanio, skutecznie...z dostawą do domu :)...Full service

nie mogę się doczekać aż otworzę Kimbo Napoletano.... :lol:

seba_13

Postautor: seba_13 » pt 17 lut 2006, 10:45

Ja też kupowałem u mscaffe i byłem bardzo zadowolony (naprawdę polecam) ale niestety ma bardzo mały wybór w ziarnie, dlatego szukam innych źródełek, bo tam gdzie mieszkam znaleźć dobrą kwę w ziarnach to jak trafić 6 w totku :(, zostaje tylko allegro (dla detalistów)

anuusia
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: anuusia » pn 20 lut 2006, 16:12

a ja mam pytanie w kwestii kwaskowatości kawy. Czy porównując kwaskowatośc 2/5 do 3/5, oznacza, że ta pierwsza jest mniej kwaśna?

pytanie może niezbyt mądre aczkolwiek dla mnie ważne :D

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
carl
Consigliere
Consigliere

Postautor: carl » pn 20 lut 2006, 16:55

oznacza, że ta pierwsza jest mniej kwaśna?
Pozdrawiam
tak

anuusia
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: anuusia » pn 20 lut 2006, 17:27

dzięki za odpowiedź, tak myślałam ale wolałam się upewnić.

a co natomiast oznaczają: moc i równowaga?

Awatar użytkownika
carl
Consigliere
Consigliere

Postautor: carl » pn 20 lut 2006, 22:18

jeżeli są to parametry opisujące cechy smakowe kawy to

moc : jak należy się domyślać - dotyczy intensywności smaku (czasami niektóre publikacje piszą o mocy w kontekście zawartości kofeiny)
równowaga : interpretacje i opisy bywają dosyć "poetyczne", zrównoważony (zbalansowany), pełny, jedwabisty, dojrzały czyli bardzo ceniony charakter kawy aromatycznej, wyrazistej, ale jednocześnie bez przewagi jednej z cech smaku, nie przytłaczającej ale intensywnej w doznaniach ... :wink:

anuusia
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: anuusia » wt 21 lut 2006, 22:14

Dzięki Carl :D

opis tej "równowagi" prawdziwie magiczny i poetycki 8) ale mniej więcej rozumiem o co chodzi :D

Pozdrawiam

Jus de Chaussette

Postautor: Jus de Chaussette » wt 04 kwie 2006, 19:55

Witam wszystkich.

Mam podobne pytanie jak Seba_13.

Ciągle jeszcze blado orientuję się w temacie kawy. Do niedawna znałem i piłem wyłącznie kawy reklamujące się w TV, ale wyjazd na staż do Francji całkowicie zmienił moje upodobania kawowe i zdanie na temat kawy sklepowej. Problem polega na tym, że kawa "ze spożywczego za rogiem" przestała mi smakować.

Przeglądając tematy na forum zauważyłem, że często przewijają się rady w stylu "kupujcie na Allegro". Postanowiłem spróbować... i przeżyłem szok. Pogubiłem się w tych ofertach i wyborze.

Wracjąc do tematu: Czy ktoś z Was kupował kawę u tego sprzedawcy i czy możecie coś powiedzieć o tej kawie?

Wróć do „Kawa”