Pieniące się espresso.

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Nesmy
zagląda od święta

Pieniące się espresso.

Postautor: Nesmy » pt 23 lip 2010, 18:02

Witam!
Ostatnimi czasy (5 dni temu) stałem się posiadaczem taniego ekspresu ciśnieniowego - za 179 zł. Wydawało mi się, że będzie to ekspres przygotowujący jakąś kiepską lurę, ale mimo to postanowiłem go wypróbować. O dziwo po odpowiednim nagrzaniu ekspresu i spuszczeniu kilkunastu cm3 pierwszej zbyt gorącej wody, po zrobieniu kawy mocno się zdziwiłem. Za pierwszym razem crema była bardzo jednolita, barwy orzechowej, brak jakichkolwiek pęcherzków. Idealnie aksamitna. W smaku była wyśmienita, bijąca na głowę chociażby espresso, które zostało mi podane w jednym z Coffee Heaven'ów. Kawa mielona starym Zassenhausem, drobno i równomiernie - ale 2 dni wcześniej. Po wykorzystaniu tej porcji kawy i nabraniu chęci dnia następnego do wypicia doppio, zmieliłem od razu przed przygotowaniem porcję kawy. I tu zdziw - mimo bardzo drobnego zmielenia, typowo jak do espresso, woda przeleciała przez ciastko kawowe (ubite z siłą 15 kg czyli odpowiednią) w ciągu 15 sekund. I było to dobre 60 ml. Dodatkowo crema była pianą :shock: Nie przypominało to w każdym bądź razie cremy. Kawa była palona mniej więcej 2 tygodnie temu, więc była bardzo świeża. Czy winą piany i nieudanego espresso było "nieodstanie" się kawy?

Temat zakładany w dziale "Kawa" ponieważ nie jest to wina ekspresu.
Dodam także, że mimo skorzystania z szukajki nie znalazłem opisu mojego problemu.

Pozdrawiam.
Przybyłem w celu zdobycia tajemnej wiedzy parzenia cudownej kawy...

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » pt 23 lip 2010, 18:06

Czyli dla sitka pojedynczego i podwójnego...stosowałeś tą samą grubość zmielenia kawy?
Z ciekawości...jaka to kawa?
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Nesmy
zagląda od święta

Postautor: Nesmy » pt 23 lip 2010, 18:13

Przez sitko pojedyncze 30 ml wody przechodzi w 8 sekund od włączenia pompy. Kawa to jakaś mieszanka z Lidla : "Espresso" z pseudomarki "Monte Santos". Mimo, że pół kilograma kosztuje 15 zł to sporo użytkowników pozytywnie się o niej wypowiadało. I akurat trafiłem na pratię ważną do 07/2012. Ziarna mocno palone, aż tłuste w dotyku i błyszczące od olejków.
Kawę zawszę mielę na tym samym ustawieniu młynka - najlepszym, ponieważ sprawdzałem różne.

Awatar użytkownika
vampiros
stale zagląda do filiżanki

Postautor: vampiros » pt 23 lip 2010, 20:16

Problemem jest moim zdaniem kawa. I skąd wniosek, że kawa była palona 2 tyg temu?

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: slavik » pt 23 lip 2010, 20:59

O grubość mielenia ziaren, w zależności od sitka, pytam w kontekście tego tematu - >klik<.sl

Nesmy
zagląda od święta

Postautor: Nesmy » pt 23 lip 2010, 21:00

Noo dobra, pakowania. A przecież od palenia do pakowania nie mija więcej niż kilka dni. Ta sama kawa mielona i przygotowywana 2 dni po zmieleniu była super, zaś po zmieleniu i parzeniu świeżo zmielonej kawy wystąpił opisany efekt.

Awatar użytkownika
vampiros

Postautor: vampiros » pt 23 lip 2010, 21:03

Ile razy powtarzałeś próby? Lidlowskie kawy nie dają dobrych rezultatów, stąd dziwne że raz się udało:)

pattaya
Consigliere
Consigliere

Postautor: pattaya » pt 23 lip 2010, 21:28

Wszystko wskazuje na problem z kawą.
Tylko jaki?
Jedyne co mi do głowy przychodzi to wilgotność.
Przez dwa dni wchłonęła w kuchni jakąś jej dawkę i było OK.
A świeżo zmielona jest sucha jak pieprz.
Ale to tylko moja teoria,nie zabijcie mnie śmiechem. :D

Awatar użytkownika
vampiros

Postautor: vampiros » pt 23 lip 2010, 21:32

:lol: :D :D :lol: :D brawo za teorię...

pattaya
Consigliere
Consigliere

Postautor: pattaya » pt 23 lip 2010, 21:39

Mnie się podoba :D
Spróbuj wymyśleć lepszą. :sciana:

Nesmy
zagląda od święta

Postautor: Nesmy » pt 23 lip 2010, 21:41

Sitka zarówno pojedyncze jak i podwójne mają perforację o szerokości całego sitka, tzn. całe dno sitka jest perforowane. Z odstałej, 2-dniowej porcji zmielonej kawy wyszło mi 20 podwójnych espresso. Zawsze robię tak, że kawę mielę raz na jakieś 2-3 dni. Wcześniej pod kafetierkę więc nie miałem takich problemów. Zaczynając "zabawę" z ekspresem ciśnieniowym kawa miała już 2 dni od zmielenia. Po zużytkowaniu całej tej kawy, następnego dnia zmieliłem nową porcję, ale jako, że miałem ochotę na espresso, to przygotowałem je z zmielonej kilka minut wcześniej kawy. I wtedy powstała mi ta piana :shock:
Kilka godzin temu wystawiłem otwartą puszkę z tą dzisiaj zmieloną kawą, zrobiłem 10 minut temu espresso i już wyszło trochę lepsze, ale mimo to woda za szybko przelatywała przez kawę.

Więc wydaje mi się, że kawa jest dobra, bo 20 podwójnych espresso o takich samych idealnych włąściwościach smakowo-zapachowo-wzrokowych świadczy o powtarzalności.

EDIT:
Przypomniałem sobie, że forumowy Antonio wspominał coś o tym, że w świeżo palonej kawie znajduje się sporo CO2. Może po zmieleniu kawy była ona nadal "gazowana" co spowodowało powstawanie piany w kontakcie z gorącą wodą.

BTW, jak kawa po mieleniu mogła być sucha jak pieprz, skoro świeża jest cała nasączona olejkami eterycznymi?

Awatar użytkownika
vampiros

Postautor: vampiros » pt 23 lip 2010, 21:59

Nasączenie olejkami o niczym nie świadczy. Olejki są tłuste i nie parują, mogą być na starej, nieświeżej kawie. To o czym piszesz wskazuje na problem z kawą. Kup w u któregoś z naszych forumowych dostawców kawę i testuj sprzęt. Na kawie z Lidla tego nie zrobisz!!

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: slavik » pt 23 lip 2010, 22:11

...Przez sitko pojedyncze 30 ml wody przechodzi w 8 sekund od włączenia pompy.
....doppio....woda przeleciała przez ciastko kawowe (ubite z siłą 15 kg czyli odpowiednią) w ciągu 15 sekund. I było to dobre 60 ml. Dodatkowo crema była pianą....
Jeżeli smakowo, zapachowo i wzrokowo jest dla Ciebie wszystko ok. - to chyba ekspres staje na wysokości zadania. A co to za sprzęt, jeśli można wiedzieć?
Nie ma czasami w PFie wkładki/adaptera do wytwarzania sztucznej cremy... :wink:

Awatar użytkownika
WEGier

Postautor: WEGier » pt 23 lip 2010, 23:02

Nasączenie olejkami o niczym nie świadczy. Olejki są tłuste i nie parują, mogą być na starej, nieświeżej kawie. To o czym piszesz wskazuje na problem z kawą. Kup w u któregoś z naszych forumowych dostawców kawę i testuj sprzęt. Na kawie z Lidla tego nie zrobisz!!
jesteś tak bardzo tego pewny na temat kawy z lidla? Próbowałeś jej chociaż? Jakoś wiele osób się bardzo pozytywnie o niej wypowiada i ja także - mowa o arabice - jak jest świeża.
:arrow: Nesmy - ja po zakupie tej kawy rozpakowałem ją z opakowania, przesypałem na dwa dni do słoja. Kawa jest bardzo świeża, i po prostu Ci gazuje. Ogólnie ta mieszanka jest trochę gorsza od tej żółtej Monte. Ciastko po mieszance którą opisujesz jest normalnie aż czarna jak węgiel po ekstrakcji.

Awatar użytkownika
vampiros

Postautor: vampiros » pt 23 lip 2010, 23:07

Najświeższa kawa po zmieleniu i przechowaniu przez 2 dni nie daje zadowalających rezultatów.

Wróć do „Kawa”