Kawa bezkofeinowa — skąd, jaka, rodzaje, smaki

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
robenoire
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Moka Bialetti i Aeropress - bo zaczyna się od elementarza; młyny: Tchibo i Hario Slim

Re: Bezkofeinowa --- gdzie i jaka

Postautor: robenoire » śr 23 maja 2012, 16:10

Mam bardzo mieszane uczucia co do kaw bezkofeinowych. Moim zdaniem choćby nie wiem jak dobre było wyjściowe ziarno i nie wiem jak nieinwazyjna metoda ekstrakcji, to jest to zawsze psucie ziarna, a więc efekt końcowy nie może być dobry.

Moje prywatne rozwiązanie dylematu kawy popołudniowo-wieczornej to po prostu niskokofeinowe gatunki arabiki (niskokofeinowe z natury, niepoddane ekstrakcji). Wydaje mi się, że ilość kofeiny w obu ww rodzajach kaw (tj.niskokofeinowych z natury vs poddawanych ekstrakcji) jest porównywalna, a walory smakowe przemawiają zdecydowanie na rzecz nieekstrahowanych.

Awatar użytkownika
renqien
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: La Pavoni Puccino, Mazzer Super Jolly

Postautor: renqien » śr 23 maja 2012, 18:07

Wydaje mi się, że ilość kofeiny w obu ww rodzajach kaw (tj.niskokofeinowych z natury vs poddawanych ekstrakcji) jest porównywalna
Masz rację, wydaje Ci się ;) W filiżance espresso znajdziesz około 50mg kofeiny (piszę z pamięci, mogę się mylić o 10-15mg), a w espresso bezkofeinowym zaledwie około 1mg. Różnica znaczna, dlatego nadal szukam przyzwoicie smakującej kawy bezkofeinowej. Nie dla siebie, choć sam również chętnie pijam wieczorem espresso bezkofeinowe.

MarcinFutrzak
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Zelmer Piano, młynek Tchibo.

Postautor: MarcinFutrzak » śr 23 maja 2012, 22:30

Próbowałem sporo kaw bezkofeinowych i jak do tej pory nr 1 jest dla mnie Agust DECAFFEINATO ziarnista. Zamówiłem wczoraj nową paczkę, więc mogę napisać niedługo jakie wrażenia będą na "świeżo".
Kupuję tylko kawy w ziarnach. Próbowałem też "La Cortadora" i Lavazza Dek w ziarnoach i też były niezłe.
Natomiast Meseta DECAFFEINATO jest bardzo kiepska

robenoire
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Moka Bialetti i Aeropress - bo zaczyna się od elementarza; młyny: Tchibo i Hario Slim

Postautor: robenoire » czw 24 maja 2012, 17:43

Wydaje mi się, że ilość kofeiny w obu ww rodzajach kaw (tj.niskokofeinowych z natury vs poddawanych ekstrakcji) jest porównywalna
Masz rację, wydaje Ci się ;) W filiżance espresso znajdziesz około 50mg kofeiny (piszę z pamięci, mogę się mylić o 10-15mg), a w espresso bezkofeinowym zaledwie około 1mg. Różnica znaczna, dlatego nadal szukam przyzwoicie smakującej kawy bezkofeinowej. Nie dla siebie, choć sam również chętnie pijam wieczorem espresso bezkofeinowe.

Oj tam oj tam. Ta mityczna "filiżanka espresso" co ma niby te 50mg to przeciętna, czyli podła, mieszanka arabiki z robuchą typu jakobs krojnung ;)
Espresso z czystej arabiki będzie mieć znacznie mniej kofeiny (to robucha bije licznik kofeiny w górę), a espresso a arabiki niskokofeinowej będzie mieć jej jeszcze mniej.
Był taki wątek na Coffee Geek bodaj rok temu z podanymi konkretnymi danymi (bodaj Holendrzy badali te kawy). Konkluzja dyskusji była taka, że kawa naturalnie niskokofeinowa vs dekofeinizowana działa podobnie, tzn.niepobudzająco, natomiast walory smakowe zdecydowanie przemawiają na korzyść tej pierwszej.

Oczywiście każdy pije co lubi. Natomiast jeśli masz możliwość, zachęcam do sięgnięcia po Guatemalę Momostenango od Stelliniego, która jest właśnie taką kawą naturalnie niskokofeinową. Naprawdę gwarantuje sen sprawiedliwego ;)

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » sob 26 maja 2012, 11:08

... Konkluzja dyskusji była taka, że kawa naturalnie niskokofeinowa vs dekofeinizowana działa podobnie, tzn.niepobudzająco, natomiast walory smakowe zdecydowanie przemawiają na korzyść tej pierwszej. (...) Naprawdę gwarantuje sen sprawiedliwego ;)
Niepobudzająco powiadasz :dymek: I jeszcze gwarantujesz ? A jak pobudzi to co ? :mrgreen:

Mnie jakoś te "niskokofeinowe" arabiki pobudzają :roll:
Nie mówię, że dają jakiegoś wielkiego kopa, ale to już zależy od metody zaparzania, dozy, ilości wody, własnej wagi, tego czy się dużo zjadło wcześniej, etc., etc.
Zrób sobie tego niskokofeinowego singla w AP tak żeby wycisnąć więcej kofeiny - wysoka temperatura, drobny przemiał, nie za dużo wody, i niech chwilę się poparzy. Potem wypij jednym haustem. (no i nie jedz zbyt dużo wcześniej). Jeśli nic nie poczujesz to znaczy, że doza jest za mała dla ciebie :wink:

Awatar użytkownika
renqien
Sprzęt: La Pavoni Puccino, Mazzer Super Jolly

Postautor: renqien » sob 26 maja 2012, 11:58

Robusta ma maksymalnie dwa razy więcej kofeiny, niż arabica. Czyli nawet, zakładając że espresso z samej robusty ma 50mg kofeiny (chociaż zapewne jest to więcej), to niech z samej arabiki ma około 25mg. i tak wychodzi ponad dziesięciokrotna różnica. Dla osób, które nie powinny spożywać kofeiny jest to różnica znaczna i obie kawy (espresso arabika i bezkofeinowe) są nieporównywalne.

Pamiętajmy, że każdy człowiek inaczej reaguje na kofeinę. Po części dlatego, że organizm się przyzwyczaja do codziennej dawki kawy, po części ze względu na wysokie lub niskie ciśnienie krwi, po części z powodu masy ciała lub nawet przyjmowanych leków i diety. Ja mogę pić kawę kofeinową i śpię jak niemowlę, ale znam osoby, które wypiją espresso o 18-tej i do rana mogą balować.

Sprawdziłem bezkofeinową August i od bidy da radę. Niestety, jest już stara, bo dystrybutorzy nie sprowadzają nowej, ale i tak da się wypić. Ciekaw jestem, jak smakuje, jak jest świeża.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

BEZKOFEINOWA - rodzaje, smaki

Postautor: Crom » pn 24 gru 2012, 14:09

Witam,
zakładając ten wątek chciałbym ułatwić życie poszukiwaczom kawy bezkofeinowej. O ile wybór kawy kofeinowej jest olbrzymi, o tyle w temacie kaw bezkofeinowych prawie nie ma w czym przebierać. Na pewno kiedyś mieliście okazję próbować jakichś kaw bezkofeinowych i możecie podzielić się opinią w tym temacie. Wiem że temat kawy bezkofeinowej przewija się w innych wątkach ale jest chaotyczny, nieuporządkowany i niewiele wnosi.
Chciałbym posegregować jakoś te informacje i zebrać w jednym miejscu w miarę pełen spis kaw bezkofeinowych z opisem smaku. Proszę admina o umożliwienie bezterminowej edycji tego wątku.

Prosiłbym użytkowników forum i prowadzących sklepy o podawanie namiarów na:
+++znane wam gatunki kawy bezkofeinowej wraz z opisem smaku w/g producenta i w/g was samych (moc, kwaśność, gorzkość, aromat, palenie i co tam się jeszcze podaje), opis typu "kupiłem żonie kawę X - niezła" odpada
+plus ew. miejsca gdzie można je kupić (najlepiej przez internet, bo tylko on ma zasięg na cały kraj).

W popularnych supermarketach znalazłem tylko 3 gatunki kawy bezkofeinowej:
- Jacobs Kronung Night&Day cena ok. 14zł/250g
(wg. mnie wyważony lekko gorzki smak, dość mocna, nie jest kwaśna, smak podobny jak wersja kofeinowa)
- MK Cafe Mildano, cena ok. 9zł/250g
(jak dla mnie mocna, gorzka, nie kwaśna, drobniej mielona niż inne),
- Dallmayr entkoffeiniert 100% arabica [smak wg. producenta: palenie 2/4, ziarna: 3/4, kwaśność; 2/4, aromat 3/4], cena ok. 19zł/250g
(jak dla mnie wyraźnie bardziej kwaśna od obu ww., umiarkowanie gorzka, umiarkowana moc),

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Re: Kawa bezkofeinowa — skąd, jaka, rodzaje, smaki

Postautor: Crom » pt 04 sty 2013, 20:42

Moich* przygód z poszukiwaniem dobrej kawy bezkofeinowej ciąg dalszy:
kupiłem kolejne 3 rodzaje do popróbowania, mam już młynek i tamper więc tym razem nabyłem ziarniste próbując zrobić w ekspresie jako takie espresso:

- Kawa ziarnista BRAZYLIA (dostępna na wagę na allegro) - cena 6zł/50g, brak daty palenia i przydatności do spożycia
opis wg. sprzedawcy: Brazylia Santos - arabica uprawiana w rejonie Sao Paulo, smak tej kawy jest słodkawy, łagodny, delikatny oraz zbliżony nieco do smaku czekolady.
(wg. mnie: dość mocna, smak trochę jakby kawy zbożówki, bardzo kwaśna i przez to niewiele więcej da się wyczuć)

- Kawa Ziarnista IRISH CREAM (dostępna na wagę na allegro) - cena 6,30zł/50g,
opis wg. sprzedawcy: Brazylia Santos - arabica aromatyzowana aromatem irisch cream
(wg. mnie: bezsmakowa lura, wyraźnie czuć sztuczny aromat który ładnie pachnie ale w smaku jest ohydny, coś jakby dolać perfumy do kawy, nie da się tego pić)

- Kawa Ziarnista Orzech (dostępna na wagę na allegro) - cena 6,30zł/50g, brak daty palenia i przydatności do spożycia
opis wg. sprzedawcy: Brazylia Santos - arabica aromatyzowana aromatem orzechowym
(wg. mnie: dokładnie tak samo jak opisana wyżej kawa aromatyzowana Irisch - obrzydliwa, nie nadaje się do picia)

Niestety muszę szukać dalej...

* Zdanie rozpoczynamy wielką literą ; )

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » wt 08 sty 2013, 18:02

tym razem w poszukiwaniu dobrej bezkofeinowej odwiedziłem popularny Starbucks, ich mieszanka Starbucks " DECAF ESPRESSO ROAST " jest do nabycia poprzez allegro za 76zł/1kg z tym że nieświeża - jej termin ważności upływa już za 4 m-ce.
Producent opisują ją jako: "100% mieszanka ziaren Arabica z Ameryki Lacinskiej i Indonezji. Wyrazisty, wspaniale zbalansowanym początek gdzie szczypta kwaskowosci rozplywa się w bogate, slodkie, karmelowe zakonczenie."

Zamówiłem espresso doppio zrobione na tej kawie - smak w/g mnie: mocna, gorzka, na początku gorycz jest jeszcze smaczna, pod koniec jednak przeszkadza. W smaku kawa była raczej płaska - intensywnie gorzka i tyle. Innych smaków nie odkryłem. Być może była stara lub źle zaparzona, nie wiem. Myślę, że kawa nie jest zła, da się pić ale jeśli świeża jest równie jednowymiarowa co ta którą mi podano to raczej bez rewelacji. Za to do mleka ponieważ jest mocna powinna być ok.
Ostatnio zmieniony wt 08 sty 2013, 19:40 przez Crom, łącznie zmieniany 1 raz.

MarcinFutrzak
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Zelmer Piano, młynek Tchibo.

Postautor: MarcinFutrzak » wt 08 sty 2013, 19:30

Do mleka też nie będzie dobra, do wg mnie wszystkie kawy w Star[..] są po prostu spalone. Ile razy próbowałem, to wszystko miało posmak popiołu.

Co do dobrej kawy bezkofeinowej, to jak na razie dla mnie najlepiej wypada Agust DECAFFEINATO. Próbowałem też Meseta DECAFFEINATO. Ale była bardzo "płaska" bez wyrazu.

patarek
zagląda od święta
Sprzęt: Może Jura C5 lub F50

Postautor: patarek » wt 08 sty 2013, 21:58

A ja mam takie pytanie.
Do tej pory jeżeli chodzi i kawę bezkofeinową to "widziałem" ją tylko jako kawę rozpuszczaną.
Czy ta kawa nadaje się do robienia cappuccino? (moja córka bardzo ją lubi)
Pozdrawiam

spaślak
Sprzęt: bialetti kity'4

Postautor: spaślak » śr 16 sty 2013, 11:50

Hej Misiek!

Z tego co ja wiem, co wyczytałem z tych różnych gazetek, niegdyś bezpłatnych o kawie, to kawa bezkofeinowa nie różni się niczym on normalnej kawy, poza tym że nie działa tak pobudzająco jak ta normalna kofeinowa.
A w ogóle masz jakieś doświadczenia z tą kawą?
Bo ja właśnie szukam jakiejś którą można kupić w zwykłym markecie. Bo dotąd kupowałem w specjalnych sklepach z kawą na wagę. Od nowego roku zaciskam pasa, więc na "kawie bezkofeinowej" chciałbym przyoszczędzić.

Trzym się chłopie! I dziękuje za odpowiedź

Awatar użytkownika
Silvio Dante89
Sprzęt: Bialetti moka express 3cup,Hario Slim.

Illy- jaka alternatywa?niskokofeinowa kawa?

Postautor: Silvio Dante89 » czw 17 sty 2013, 12:20

Witam forumowiczów, :wink:
Mam pytanie odnośnie kawy Illy.Czy istnieje jakaś tańsza alternatywa dla Illy?? Od razu pragnę zaznaczyć,iż nie chodzi mi o smak tylko o ilość kofeiny.
Czy istnieje jakaś kawa, która ma podobną zawartość kofeiny do Illy?? tj.1,3% - 1,5%? Poradźcie mi coś :)
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » pn 21 sty 2013, 19:38

Moich poszukiwań dobrej kawy bezkofeinowej c.d.
Tym razem zakupiłem mieszankę z naprawdę wysokiej półki, jedną z najdroższych jakie są dostępne .

Decaffeinated Super Bar 100% Arabica - kawa ziarnista, dostępna na wagę w sklepie Świeżopalona, (140zł/1kg, przy mniejszych ilościach drożej), palenie ciemne, data palenia 23.11.2012r.
Opis w/g producenta: Kawa została pozbawiona kofeiny w procesie wodnym, dzięki czemu nie straciła na wartościach smakowych i aromatycznych. Super Bar ma bogate walory aromatyczno - sensoryczne. Espresso charakteryzuje się dobrym body, jasno orzechowym kolorem cremy, bardzo delikatną kwaskowatością i akcentami czekolady. Jeśli ktoś nie zna pochodzenia Decaffeinated Super Bar, to nigdy nie pozna, że kawa nie zawiera kofeiny.
W/g mnie: ...Bardzo dobra kawa, bez dwóch zdań najlepsza bezkofeinówka jaką piłem. Superświeża, na ziarnach jest jeszcze naturalny olejek. Naprawdę trudno się zorientować, że to kawa bezkofeinowa, smakuje niemal tak samo jak dobre gatunkowo wersje kofeinowe. Opis smaku podany wyżej przez producenta jest jak najbardziej prawdziwy i trafny, kawa zrównoważona, nie kwaśna, aksamitna w smaku. Jeśli ktoś lubi dobrą kawę - polecam. Mam nadzieję że kawa na stałe zagości w ofercie tego sklepu.

Awatar użytkownika
Silvio Dante89
Sprzęt: Bialetti moka express 3cup,Hario Slim.

Postautor: Silvio Dante89 » śr 23 sty 2013, 13:48

Witam,
nie piłem jeszcze kawy bezkofeinowej.Czy rzeczywiście nie czuć po niej żadnego "kopa",ani trochę? ;)

Wróć do „Kawa”