Ceny kawy w polskich palarniach

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
CaffeMatti
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!
Gaggia Classic, Eureka Mignon, orientalny tygielek, kafetierka, Saeco Via Veneto de Luxe

Re: Ceny kawy w polskich palarniach

Postautor: CaffeMatti » sob 03 lis 2012, 21:44

Antonio, pójdź po bandzie szerzej. Ja myślę, że dla Ciebie cena 1000 zł za kilogram kawy by była optymalna :) Może zacznij handlować Kopi Luwak? :)
ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!
Użytkownik Twolipan został zbanowany za poglądy.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » sob 03 lis 2012, 22:30

Pojadę po bandzie i dla mnie cena 2 tyś. będzie za kg ;). Już mam zielone krzewy w palarni... Jeszcze nie owocują...

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Rancilio Sylvia V3 II, Cunill Full Metal

Postautor: Twolipan » ndz 04 lis 2012, 20:21

Autocenzura :cry:

BRAZYLIA SANTOS 1KG 100% arabica, 53 zł w palarni Borówka-Wrocław

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: aeropress, grindripper, Incanto, KG89

Postautor: dandy » ndz 04 lis 2012, 20:23

Raczej autokorekta :wink:
Ten Santos w Borówce to regularna cena czy jakaś promocja, wyprzedaż?

fux
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Izzo ALEX Duetto & MACAP M4D, tygielek

Postautor: fux » ndz 04 lis 2012, 20:26

Autocenzura :cry:

BRAZYLIA SANTOS 1KG 100% arabica, 53 zł w palarni Borówka-Wrocław
Bo przy okazji wpadnę sprawdzić, ew. zanabyć.

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Twolipan » ndz 04 lis 2012, 20:32

Cena normalna, aż strach się bać co będzie w promocji
GWATEMALA ANTIGUA 1KG 100% ARABIKA....53 zł
Data wypalenia: 21.10.2012 r. i później

KAWA KOSTARYKA TARRAZU 1KG 100% ARABIKA 56,99 zł

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: dandy » ndz 04 lis 2012, 20:42

W morde kopany... Tanio jak cholera :shock:

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 05 lis 2012, 6:25

Apropos Borówki: jakie to ziarna? Bo np. Brazylii Santos w tradycyjnym włoskim rozumieniu w ogóle nie kupujemy z założenia. A to tradycyjne rozumienie oznacza: kawa byle z Brazylii. A Gwatemala Antigua czy Kostaryka Tarrazu? Różnie to bywa. Piękne świeże ziarna dobrej jakości nie mogą kosztować 53zł, bo tyle kosztuje surowiec... trudno mi oceniać skąd te ziarna i jakie są w postaci wypalonej... Sądząc po braku dalszej poza regionem specyfikacji nie są jakieś szczególne.

Jeszcze o czekoladzie. W sumie Lindt to też supermarketowe badziewie i nie warto nań wydawać pieniędzy. Czekolady z Manufaktury przekonują mnie tym, że są gładkie, smaczne, nie zawierają soi ani innych śmieci. Wyobrażam sobie, że produkcja czekolady jest równie pasjonująca jak palenie i zaparzanie kawy, tylko bardziej pracochłonna i czasochłonna...

O Tazza d'Oro już napisałem. Z dziesięć lat temu odwiedziliśmy ich siedzibę w Rzymie. Kawa pewnie jak na Rzym super :). Ale po co z tym znowu do Polski? Czy mało tego jeszcze? W Italii te palarnie nijak ze sobą nie konkurują. Ot, są u siebie. Palarnia takiej przeciętnej wielkości ma jednak kilkaset do paru tysięcy odbiorców w postaci barów zlokalizowanych w promieniu 40km. Gdzie tu Polska? Wielki, nienasycony rynek, prawda? Prawda jest taka, że wszyscy tu ze sobą konkurują na terenie całego kraju, walczą o te parę tysięcy barów. Dlatego, gdy słyszę o kolejnej włoskiej palarni kawy na polskim rynku, jest mi raczej smutno. Ale może przyczynia się to do skruszenia wielkiego betonu w postaci wielkich firm?

A tutaj prosta kalkulacja...
Kalkulacja.gif
Kalkulacja
Kalkulacja.gif (3.93 KiB) Przejrzano 1334 razy
Do tej kalkulacji trzeba by jeszcze dołożyć trochę kosztów związanych z energią, pracą, opakowaniami. 7 Euro kosztowała w kwietniu Gwatemala Antigua Pastores w firmie Sandalj. Taka cena dotyczy każdego kraju, ale w Polsce jest większa. Kawa genialna do espresso, chętnie byśmy znowu kupili, ale wprost... Ale kto tę kawę może sprzedawać za 60zł/kg? Nie są to "lody kręcone" z zyskiem rzędu 500-1000%, a wręcz przeciwnie, mamy tu mniej niż 100%.

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: dandy » pn 05 lis 2012, 8:53

Wyłożyłeś kawę na ławę :) Nie przypuszczałem, że ubytek masy wynosi aż 20% :o

fux
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Izzo ALEX Duetto & MACAP M4D, tygielek

Postautor: fux » pn 05 lis 2012, 9:01

Z 1kg mięsa po usmażeniu również masz spadek ok 20-30% :wink:

Wilgoć gdzieś musi uciec.

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Twolipan » pn 05 lis 2012, 9:36

"Surową arabikę najpopularniejszych gatunków (kolumbijską exelso medelin czy brazylijską santos) kupuje się u importera za ok. 14zł/kg. Za paloną można wziąć w hurcie 35 - 40 zł, a we własnym sklepie ok. 50 zł. Palarnie zajmujące się także handlem detalicznym starają się mieć w ofercie nie mniej niż 20 - 30 odmian kawy. Cenione przez klientów, choć około dwukrotnie droższe, są np. arabiki z Meksyku, Etiopii, Kenii czy Peru. Sporo firm oferuje też słynną blue mountain z Jamajki, po 700 - 800 zł/kg.

Ceny zielonej robusty i arabiki, jako surowca giełdowego, są dość stabilne - choć czasem mogą być gwałtowne skoki - i powszechnie znane. Rynek kaw palonych w kraju, mniej przejrzysty, stwarza producentom i handlowcom większe możliwości. Nawet ceny przeważających w obrocie arabik kolumbijskich i brazylijskich wahają się w hurcie w od 30 do 50 zł. W cenach kaw mniej znanych różnice mogą być nawet dwukrotne. Po części jest to uzasadnione mniejszą lub większą zamożnością miasta czy regionu albo marką firmy gwarantującą najwyższą jakość. Czasem chodzi jednak o żerowanie na nieświadomości klienta i spekulację, która podrywa zaufanie do całej branży.

Jak przyznają zgodnie właściciele palarni, nie trzeba żadnych kombinacji, by za paloną arabikę uzyskać bez większego trudu cenę zapewniającą np. na jednym kilogramie 5 zł czystego zysku albo więcej. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że ubytki podczas palenia arabiki mogą sięgać nawet 20 proc. Ale i tak różnica między ceną zielonego a palonego ziarna sięga nieraz 15 - 18 zł na 1 kg. Jeżeli nie trzeba wynajmować pomieszczeń produkcyjnych ani zatrudniać pracowników, połowa lub więcej tej sumy trafia zwykle do kieszeni właściciela firmy. Małe palarnie kupują rocznie ok. 500 ton zielonej kawy rocznie, czyli mniej niż 0,5 proc. sprowadzanego do Polski surowca."

http://www.magazyncaffe.pl/forum/viewtopic.php?f=8&t=15

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 05 lis 2012, 9:49

Jako ubytek masy trzeba by też zaliczyć trochę ziaren do testów, prób, archiwum... W zależności od tego, co robimy te ubytki wynoszą od 15%, gdy nic z daną kawą nie robimy i jasno ją palimy — do 25%, gdy palimy normalnie do espresso i trochę odkładamy.

Dzięki za link do forum. Nie widziałem wcześniej...

Apropos tych cen... Przepis na biznes: tania Kolumbia Excelso plus aromaty :). Rzeczywiście takie Kolumbie i Santosy nie są drogie, a po wypaleniu mogą sięgać sporych poziomów.

gromog
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Jura F50 II+Graef CM80+tygielek+ekspres przelewowy

Postautor: gromog » pn 05 lis 2012, 13:13

Ciekawy link, to może i ja się wezmę za taki biznes i zacznę produkować... kopi luwak, tylko gdzie nabyć takie zwierzątko jak łaskun muzang, a może można go jakimś innym gatunkiem zastąpić? :smiech:
ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!

Awatar użytkownika
Geralt0073
Sprzęt: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, Mazzer Super Jolly, LaCimbali Cadet, Tiamo Mini Slim Hybrid, Turecki młynek ręczny

Postautor: Geralt0073 » pn 05 lis 2012, 17:47

...a może można go jakimś innym gatunkiem zastąpić? :smiech:
Ja bym go zastapił słoniem, ale zaraz.
Chyba się niestety spóźniłem. :lol:
Jestem monarchistą.

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Twolipan » pn 05 lis 2012, 17:48

Gromog, ja jestem za politykami PO, do czegoś w końcu powinni się nadać.
Będzie można reklamować hasłem: " Kawa tworzona z uśmiechem na twarzy, zawsze w atmosferze ogólnej szczęśliwości, wcale nie do [email protected]".

Antonio rozumiem, że te oferty na sprzedaż Kenii w hurcie po 5-10 dolarów o d 50 kilo (firm kenijskich) to oferta kiepskiej jakości ziarna?

Wróć do „Kawa”