Ceny kawy w polskich palarniach

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Ceny kawy w polskich palarniach

Postautor: antonio » wt 06 lis 2012, 6:27

Jakie oferty? Jeśli dasz mi jakąś próbkę, to będę mógł to ocenić. Podobno w Kenii kawą zajmuje się państwo. Ziarna się miesza różne i różnie. Jak zwykle, także kawa z Kenii różni się od kawy z konkretnego źródła w Kenii. $5-10 za dobrą Kenię to bardzo tanio. Ale weź się raczej rozejrzyj po cennikach firm handlujących surową kawą. Zwykle cenniki podzielone są na: kawy zwykłe i kawy specjalne, z dobrym pochodzeniem ;). Różnice w cenach są duże.

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Rancilio Sylvia V3 II, Cunill Full Metal

Postautor: Twolipan » wt 06 lis 2012, 10:07

Rozumiem, jestem w tej kwestii laikiem, stąd moje pytanie.
Tutaj ceny zapewne wynikają z dużych ilości jakie trzeba kupić?
http://www.alibaba.com/showroom/kenya-green-coffee.html

Awatar użytkownika
Wyspiarz
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ekspres: Rocket Giotto EVO 2 2012
Młynek: Mazzer Mini Digital A

Postautor: Wyspiarz » wt 06 lis 2012, 10:36

Trochę to bicie piany o nic, nie twierdzę, że nie chciał bym kupować taniej kawy bo to raczej chce 100% ludzi na forum i pewnie na świecie. Ale pytanie o taniość co to jest ta taniość zwłaszcza u nas w kraju ??. Pytanie ile tej kawy sprzedają polskie palarnie ?? na tle dużych koncernów ?. Za ile w nazwijmy to "hurcie" na raz kawy kupi przykładowo Antonio ??, inna jest zapewne cena jak przykładowo Antonio kupi 1 tonę, a koncern kupi na taki sam okres 100 Ton ?, już na starcie na samym surowcu cena jest podejrzewam mocno różna. Kolejna sprawa jakie kawy sprzedają się w Polsce ?? Nie wiem strzelam ale raczej Palarnie polskie nawet nie zbliżają się do 1% całego obrotu kawą w Polsce. Inaczej utrzymuje się lokal firmę itp jak się obraca setkami ton surowca a nie strzelam kilkoma tonami na rok.

Ceny, cenami są jakie są, na tle sklepowych "dobrych" kawe które stoją w Saturnach na dziale ekspresów w cenach 60-80-100 i 100+ zł za kilogram, jest AFERA bo tygodniowa Ariadna u Antonia kosztuje 8 dyszek ??, Braliśmy kilka razy z kolegą takie kawy ( bardziej on szukał bo na miejscu i taniej, u nas akurat jest w świnoujściu takie sklep shop'n go gdzie są nazwijmy to wygórowanie towary luksusowe typu zagraniczne słodycze, szeroki wybór alkoholi perfum i między innymi KAW ziarnistych znanych marek w cenach też 70-100 - 100+ zł za kg. Generalnie KAŻDA z tych kaw po pierwsze była STARA, PASKUDNA, CIERPKA, GORZKA, LUROWATA, a Cereme to widziała tylko na opakowaniu.

Osobiście będąc w palarni u Antonia kupiłem kilka próbek kaw, o wdzięcznych nazwach, wszystko świeże ( Ariadna miała np 3 dni od wypalenia więc jeszcze leżała zanim się za nią zabrałem ), w każdej kawie obfita crema, różnorodność smaków, każda kawa była dobra na swój sposób, choć mnie chyba ta ariadna najbardziej urzekła zarówno w Capu jak i espresso, choć salvador też był bardzo fajny. Natomiast nad tzw dobrymi kawami ze sklepów, czy to z neta, allegro itp to generalnie wszystkie były poniżej jakiego kol wiek standardu i po prostu pić się nie dało, do tego stopnia, że jak siostra przyjeżdżała to dawałem jej paczkę jakieś lavazzy i mówiłem masz miel sobie i ucz się dozować ubijać itp jak bo pić tego nikt nie chciał. Tzn jeszcze dobrą kawę brałem od Janusza np uniwersala ale przedział cen identyko 80-100+

Teraz ponownie pytanie co to jest drogo i ZA co płacimy ??

Są skrajne przypadki jak Ty który ma dojścia do świeżej kawy z Włoch, i bierze jej XX kg bo wysyłać 2kg z Włoch też się nie opłaca, ale o ile takie palarnie jak Antonia stanowią Promil polskiego spożycia kawy tak takie osoby jak ty też stanowią promil zakupowy w takich miejscach.

Podsumowując, powtórzę jak na wstępie, że też chciał bym, żeby kawa byłą tańsza jak każdy, ale na TLE identycznego przedziału cenowego w sklepach itp, tu mam pewność, że jest to dobra świeża i smaczna kawa, bez stresu, że ktoś mi wyślę stare trociny. Są też sklepy co sprzedają dobrą kawę np Janusz pewnie znajdzie się kilka innych ale ceny dalej kręcą się na jednym poziomie w zależności od rodzaju kawy. Czasem gdzieś jest jakaś promocja która nie jest regułą.

pzdr. Łukasz
ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 06 lis 2012, 11:47

Trudno ocenić kawę na obrazku. Co wynika z anonsu jakiegoś sprzedawcy na jakimś portalu? My do tej pory kupujemy ziarna od pośredników, którym można zaufać. Nie stać nas ani na podróże do krajów pochodzenia ani na zakup surowca w ilościach kontenerowych. Jest kawa i kawa. Włoskie palarnie z premedytacją kupują średniej jakości albo słabe ziarna, np. Santos a nie Brazylia Fazenda xxx, Kenia, a nie Kenia AAA yyy itp. Kupują tych ziaren sporo raz na rok albo mają magazyny pośredników pod nosem. Pod nosem mają ogromny rynek zbytu. Ilu odbiorców ma typowa ale niejedyna palarnia we włoskim mieście? Co najmniej kilkaset barów. Ile barów kupuje kawę od Antonia? Kilka w całej Polsce. Żaden w najbliższej okolicy. Tak wygląda Polska :).

fux
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Izzo ALEX Duetto & MACAP M4D, tygielek

Postautor: fux » wt 06 lis 2012, 12:07

I temat sprowadził się do kultury/nawyków kawowych. :mrgreen:

Roman
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Classic
I-2 steel

Postautor: Roman » wt 06 lis 2012, 12:53

Od jakiegoś czasu kupuję w jednym miejscu. Znalazłem to czego szukałem. Mam rzetelnego, uczciwego, dysponującego wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami producenta/sprzedawcę. paczka wysyłana w dniu składania zamówienia jest u mnie następnego dnia. Wzorcowa powtarzalność i jakość produktu. Data palenia na każdej paczce. Zawsze świeża (kilka dni). Czy drogo? hmmm, Ariadna jest jedną z tańszych kaw jakie kupowałem i jednocześnie, moim zdaniem najlepszą. Cena kawy to nie tylko surowiec, to również właśnie to doświadczenie i wiedza pozwalająca tworzyć produkt gotowy, to rzetelność i podejście do klienta.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 06 lis 2012, 12:54

I temat sprowadził się do kultury/nawyków kawowych. :mrgreen:

Bo od tego się temat zaczął: dlaczego w Italii jest tanio, a w Polsce drogo.

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Twolipan » wt 06 lis 2012, 13:35

Trochę to bicie piany o nic, nie twierdzę, że nie chciał bym kupować taniej kawy bo to raczej chce 100% ludzi na forum i pewnie na świecie. Ale pytanie o taniość co to jest ta taniość zwłaszcza u nas w kraju ??. .......
........Teraz ponownie pytanie co to jest drogo i ZA co płacimy ?? ......Są skrajne przypadki jak Ty który ma dojścia do świeżej kawy z Włoch, i bierze jej XX kg bo wysyłać 2kg z Włoch też się nie opłaca.....Podsumowując, powtórzę jak na wstępie, że też chciał bym, żeby kawa byłą tańsza jak każdy, ale na TLE identycznego przedziału cenowego w sklepach....
Hmm,widzisz ja albo pochodzę z innego pokolenia, albo byłem inaczej wychowywany.
Mnie osobiście nie interesuje co mówi "większość" np. w polskiej tv. Czytam różnoraką prasę i oglądam media z całego świata. Rozmawiam i słucham opinii ludzi z różnych środowisk i różnego autoramentu. Analizuję i przeglądam informacje z wielu źródeł.
I DOPIERO NA TEJ PODSTAWIE WYRABIAM SOBIE WŁASNĄ OPINIĘ.

Mam wrażenie, być może mylne, że ty uważasz np. "ale na TLE identycznego przedziału cenowego w sklepach", że to dogmat i jedyna prawda.
Wyjaśnij mi w takim razie choć jeden przykład, taki oto
Cena kawy we Włoszech 60 zł http://www.palombinishop.com/index.php/grani/gold.html
Cena w Polsce 109 zł http://allegro.pl/wloska-kawa-palombini ... 81557.html

Można się pokornie na to godzić, ale można też działać choćby na własną, niewielką skalę.
Zakładając że bierzesz 25 kilo w/w kawy na raz cena spada na 52 zł (czyli przebicie ponad 100% w sklepie). Kupujesz legalnie za tyle brutto na paragon lub FV, nie ma żadnych ceł i innych opłat - Włochy są w UE. Kurier na 25 kilo Włochy-Polska kosztuje cię 150 zł http://www.pack4you.pl/cennik/ CZYLI 6 ZŁ!/kilo
Cena finalna 58 zł brutto którą uzyskujesz jako osoba zupełnie prywatna, nie musisz mieć żadnej działalności i związanych z tym obciążeń.
(Ja zamawiam co 1,5 miesiąca 10-15 kilo różnej kawy dla siebie i znajomych, więc te ilości nie są duże).
I uwierz na słowo, że na tym forum jest już sporo osób robiących tak samo. Nie poczytasz o tym, bo nawet jakby chcieli zamieścić tu ogłoszenie, że się podzielą swoją dostawą, to właściciel portalu je usunie ponieważ musisz zapłacić za płatną reklamę, dokładnie tak jak reklamujące się tu sklepy.
Najważniejsze jednak jest to, że możesz sobie sam zorganizować kilka osób i zamawiać bezpośrednio 10-20 kilo omijając pośredników i ich marże po 100%, ot cała filozofia. A każda złotówka którą wydajesz na kawę za taką cenę utwierdza sprzedawcę, ze znalazł sposób na świetny biznes i samodzielnie z niego nie zrezygnuje...

A do Antonia nic nie mam, to prawdziwy pasjonat, a takie osoby bardzo cenię. Słyszałem, że ma świetne mieszanki, których niestety nigdy nie próbowałem.
Może jednak przeczytaj uważnie ten artykuł o paleniu kawy w Polsce który zamieściłem pod linkiem http://www.magazyncaffe.pl/forum/viewtopic.php?f=8&t=15 ? To da ci obraz całej branży , a nie tylko biednego Antonia, który jest tu cały czas na cenzurowanym :D

Awatar użytkownika
ranGo
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: e61

Postautor: ranGo » wt 06 lis 2012, 15:05

Czemu porównanie ceny włoskich kaw we Włoszech i w Polsce jak to nie jest temat tego wątku. Nie spotkałem się we Włoszech z singlami których to jest mnóstwo w Polsce i gdzie ceny jednak można zweryfikować, w odróżnieniu od mieszanek gdzie można ukryć ziarenko prawdy.
Z singli we Włoszech, w jakimś sklepie, odnalazłem tylko Kopi Luwak i Blue Mountain. Można porównać do krajowych ;)
Załączniki
j&K.JPG

Awatar użytkownika
Wyspiarz

Postautor: Wyspiarz » wt 06 lis 2012, 15:22

Kurde temat jest w sumie o cenach kaw w Palarniach a nie kupowanych w sklepach, no ale powiedzmy, że ok.

Co do cen nie musisz mi tłumaczyć, widziałeś mój temat o zakupie ekspresu więc myślę, że w tej kwestii się rozumiemy, a to, że w Polsce się przegina prawie na każdym kroku z cenami też wiadomo nie od dziś, w sumie większe podatki, niekoniecznie tanie koszty prowadzenia działalności itp, mało tego niby bida wszechobecna w kraju a ceny większe niż na zachodzie, nie wspomnę już o stosunku cen do zarobków bo to już w ogóle kosmos się robi.

Co do tego co podajesz, nie twierdzę, że nie masz racji ALE opierasz się głównie na CENACH a nie całości rynku, ten sklepik z Włoch sprzedaje podejrzewam nie wiem 20-30x więcej kawy w tym samym czasie co sklep polski. Polak sprowadza sobie na sklep X paczek, niech będzie kupuje tam za 50 sprzedaje za 100 ( dla łatwego liczenia ), no ale z tej 100 jest podatek więc już się robi nie 50 zysku a 30, trzeba zapłacić zus zdrowotne itp, musi sprzedać 35 paczek tej kawy, żeby zapłacić w ogóle zus, O ile we Włoszech właściciel tego sklepiku podejrzewam dziennie jest w stanie tyle opierdzielić kawy jak nie więcej, to może i na każdej paczce zarobić na czysto ze 3E ( jakieś 13zł ) x 50 paczek mamy 150E zysku dziennie tylko z kawy x nawet 23dni pracujące mamy 3500E papieru na nasze koło 14k zł. Nawet niech to będzie raz 30 raz 40 kg raz 50kg, niech opłaci swoje zusy srusy itp, gość tak czy siak koło 10-12k na miecha tylko z kawy, niech czasem sprzeda akcesoria do parzenia itp, przy czym ceny kawy ma tańsze niż w pl, paliwo podobnie, jak i artykuły spożywcze również na zbliżonym poziomie. Ludzie tam piją X kaw dziennie, dobrych kaw nie gewali z netto, w sumie to kupują jak u nas chleb, dla nich to w sumie drugi chleb. Od rodzimych palarni biorą kawiarnie których jest kilkadziesiąt razy więcej niż w pl, zbyt na kawę dobrą kawę też XX razy większy. Dostęp do surowego surowca dużo łatwiejszy.

Teraz zejdźmy do Polski i pokaż mi w Polsce sklepy co pchają takie ilości dobrej kawy jak i kupują ją od rodzimych palarni w takich cenach i ilościach jak włosi jak i mają kilku dziesięcio krotnie większy zbyt zarówno w kawiarniach jak i odbiorcach prywatnych.

Nie twierdzę, że ludzie tak nie robią jak ty ale jak ktoś nie ma w okolicy 5 chłopa z których każdy bierze 2kg to ceny zakupu powoli = się polskim sklepowym.

Myślę, ba jestem pewien, że jak zbyt w Polsce na tego poziomu kawę wzrośnie do poziomu włoskiego to ceny również się zrównają.

Co do artykułu poczytam w wolnej chwili :)

pzdr. Łukasz
ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 06 lis 2012, 15:55

W tym artykule jest mowa o zysku rzędu 50gr na 1kg. Jaki to ma mieć sens ekonomiczny? W ogóle ten portal i forum trochę nieprzekonujące są...

Na marginesie. Ostatnio znowu usiłujemy kupić coś w Trieście bezpośrednio, bez polskiego przedstawiciela. I nic. Jak grochem o ścianę. Oczywiście jeśli napiszę z adresu np. węgierskiego, to no problem :). Powoli orientujemy się zatem na zachód :), a w przyszłości na zakupy bezpośrednie u czerwonoskórych, żółtych, czarnych itd. ;)

ranGo, a Ty gdzie kupujesz surowe ziarna? Czy w Gdyni? ;)

Awatar użytkownika
Wyspiarz

Postautor: Wyspiarz » wt 06 lis 2012, 16:15

Antonio może, załóż skrzynkę niemiecką, wiem, że da się opłacić jakoś skrytkę na poczcie w Niemczech, może zamawiaj jako Hans na adres niemiecki, do Świnoujścia nie masz daleko i heja.

pzdr. Łukasz

Awatar użytkownika
ranGo
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: e61

Postautor: ranGo » wt 06 lis 2012, 16:23

Jeżeli Ci zależy na Trieście to mogę dać Ci kontakt ale pamiętaj że Sandalj, chociaż jest wielki, nie jest jedyny importer surowej kawy w tym mieście, np Imperator ( http://www.imperator.cc ). Współpracuję z Bero już od dwunastu lat i bardzo dobrze nam się układa współpraca a jedynie Kenie kupuję w Holandii, a Gwatemalską kawę, to już wiesz, importuje sam .

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Twolipan » wt 06 lis 2012, 18:13

Antonio 5 zł nie 50 gr, poza tym możesz założyć firmę lub filię w Niemczech i bez problemu będziesz miał też min.
-o wiele lepsze kredyty
-wyższe oprocentowanie lokat
-dodatki do własnej działalności ( w zależności od landu- różne)
- niesamowite, jak ze snu polskiego przedsiębiorcy, leasingi na samochody i maszyny
- ubezpieczenia tychże samochodów (jedno odszkodowanie 3 x polskie)
- rezygnujesz z ichniego ZUS-u, płacisz tylko niewielką składkę (symbolicznie), jednocześnie nie musisz już płacić ZUS w Polsce,
- podatek na kawę w Niemczech to dziś 8 % (albo 7-em, nie pamiętam)
- rynek lokalny wciągnie cały twój roczny przerób w 2 tyg. , ale warunkiem jest niemiecka nazwa i adres, polskich firm unikają jak ognia.
Minusy to, że pracujesz na szwabów i jakikolwiek urzędnik traktuje Polska jak [email protected] Chyba, że znasz perfect niemiecki i nie dasz się rozpoznać:)
Ale tego i tak dużo mniej niż 20 lat temu, na ten przykład.

Wyspiarz, podatek jest tylko od tego co zarobisz. A więc płacisz 10 zł od 50 zł zysku. Tyle, że te 50 zmniejsza najpierw o wszystko co się da:
-transport, czynsz, telefon, straty kawy (o miesiąc ci zalewa, przeterminuje się, rozpada w transporcie i myszy zżerają-wszystko strata do odpisania, tak samo jak wyjazd do Włoch z rodziną na dwa tyg. w celu omówienia warunków dostaw, promocji i uzyskania cennych kontaktów handlowych etc). Jak pogłówkujesz, nic nie zapłacisz jak 90% polskich podatników. Jak ci skończył mniejszy "promocyjny" ZUS, zakłada firmę żona, później brat i siostra itd.

Jasne, nie ma w Polsce rynku zbytu, 4 mld wydają na kawę krasnoludki.
Pomyśl jak Kowalski:
Jak super Jacobs kosztuje 12-17 zł za 250 gr, to kilo kosztuje 58-68 zł (które Kowalski nie widuje, bo zawału by dostał przy cenie łącznej) .
To jak mu wyskakuje X z ceną 110 zł to on się puka w głowę i nawet poważnie nie pomyśli.
Ale jakby na osiedlu mógł kupić prawdziwą, śliczną i z obcymi napisami kawę za 50-60 zł to inna para kaloszy. (Polacy to nie debile, zapytaj kilku nie-kawoszy jaka kawa jest na świecie uważana za dobrą, Włochy postawią w pierwszej 3-ce, obok Francji, heheh).
Jakby ją sobie zaparzył raz i drugi, to patrząc po moich znajomych, bardzo ciężko byłoby wrócić do mielonki.

A dziś się promuje największy włoski chłam jako ekskluzywny towar dla koneserów. A najwięcej jakość nadal w Polsce idzie niemieckiej kawy.
Ostatnio zmieniony wt 06 lis 2012, 18:16 przez Twolipan, łącznie zmieniany 1 raz.

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: aeropress, grindripper, Incanto, KG89

Postautor: dandy » wt 06 lis 2012, 18:16

Panowie Antonio i RanGo, a gdybyście połączyli swoje siły i wspólnie sprowadzali większą ilość surowych ziaren to pewnie uzyskalibyście niższą cenę. Finalnie i my konsumenci kupowalibyśmy taniej pysznie wypalone raz od jednego raz od drugiego, żeby było sprawiedliwie :)

Wróć do „Kawa”