Ceny kawy w polskich palarniach

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Rancilio Sylvia V3 II, Cunill Full Metal

Re: Ceny kawy w polskich palarniach

Postautor: Twolipan » wt 06 lis 2012, 18:22

Dandy, ty to odpisuj na korespondencję.

Antonio, czy jak miałeś okres "promocyjny" i ceny topowej mieszanki po 40-60 zł nie schodziło ci więcej niż dzisiaj, szczerze?
Ja rozumiem, że ceny i podatki, Partia Okupująca herr tuSSka i w ogóle. Ale w 2010 nie można było kupić Manuela Aroma BAr poniżej 100 zł (zwykle 110 za świeżynkę.)
Nie wiem czy to moje wskazywanie na wszystkich forach w Polsce jak kupić za 50-60 zł, czy ceny spadły w Europie.
Ale już widziałem i po 90 w sklepach. No to te ceny spadają troszkę, czy producenci zaczęli dokładać?

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: aeropress, grindripper, Incanto, KG89

Postautor: dandy » wt 06 lis 2012, 18:48

Według mnie głównym powodem spadku (niewielkiego) cen jest wzrost konkurencji. Systematycznie pojawiają się u nas nowe marki kawowe (w tym roku np. Palombini, Vescovi, Tazza d'Oro) wprowadzane przez nowych dystrybutorów, przybywa też nowych e-sklepów oferujących najczęściej to samo (czyt. tą samą włoszczyznę) co inne, ale ciut taniej, no i prywatnych importerów (vide casus MAB). Poza tym coraz bardziej atakują kawowo wszechobecne dyskonty, zwłaszcza Lidl i markety, zwłaszcza Tesco Extra.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 06 lis 2012, 19:02

Firma w de lub uk to jest to ;). Nawet połączone siły dwóch palarni wpl to nic... ;)

fux
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Izzo ALEX Duetto & MACAP M4D, tygielek

Postautor: fux » wt 06 lis 2012, 19:27

Antonio. We Włoszech!!!!

Moge podpytać, czy byłaby szansa na północy z adresem.

Awatar użytkownika
CaffeMatti
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!
Gaggia Classic, Eureka Mignon, orientalny tygielek, kafetierka, Saeco Via Veneto de Luxe

Postautor: CaffeMatti » wt 06 lis 2012, 21:08

Może Antonio wprowadzisz eksperymentalnie jakąś tanią markę, np. zamiast Mastro Antonio Ariadna zrobisz Giovanni de Torino Bon Caffe w cenie 60 zł / kg i będziesz obserwował rosnącą sprzedaż?
ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!
Użytkownik Twolipan został zbanowany za poglądy.

fux
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Izzo ALEX Duetto & MACAP M4D, tygielek

Postautor: fux » wt 06 lis 2012, 21:11

+ 1000% na promocję, choć wątpię, aby styknęło... :roll:

Awatar użytkownika
Wyspiarz
Sprzęt: Ekspres: Rocket Giotto EVO 2 2012
Młynek: Mazzer Mini Digital A

Postautor: Wyspiarz » wt 06 lis 2012, 21:21

Wyspiarz, podatek jest tylko od tego co zarobisz. A więc płacisz 10 zł od 50 zł zysku. Tyle, że te 50 zmniejsza najpierw o wszystko co się da:
-transport, czynsz, telefon, straty kawy (o miesiąc ci zalewa, przeterminuje się, rozpada w transporcie i myszy zżerają-wszystko strata do odpisania, tak samo jak wyjazd do Włoch z rodziną na dwa tyg. w celu omówienia warunków dostaw, promocji i uzyskania cennych kontaktów handlowych etc). Jak pogłówkujesz, nic nie zapłacisz jak 90% polskich podatników. Jak ci skończył mniejszy "promocyjny" ZUS, zakłada firmę żona, później brat i siostra itd.

Fak się rozpędziłem z podatkiem masz rację od 50 nie 100,

Jasne, nie ma w Polsce rynku zbytu, 4 mld wydają na kawę krasnoludki.
Pomyśl jak Kowalski:
Jak super Jacobs kosztuje 12-17 zł za 250 gr, to kilo kosztuje 58-68 zł (które Kowalski nie widuje, bo zawału by dostał przy cenie łącznej) .
To jak mu wyskakuje X z ceną 110 zł to on się puka w głowę i nawet poważnie nie pomyśli.
Ale jakby na osiedlu mógł kupić prawdziwą, śliczną i z obcymi napisami kawę za 50-60 zł to inna para kaloszy. (Polacy to nie debile, zapytaj kilku nie-kawoszy jaka kawa jest na świecie uważana za dobrą, Włochy postawią w pierwszej 3-ce, obok Francji, heheh).
Jakby ją sobie zaparzył raz i drugi, to patrząc po moich znajomych, bardzo ciężko byłoby wrócić do mielonki.

A dziś się promuje największy włoski chłam jako ekskluzywny towar dla koneserów. A najwięcej jakość nadal w Polsce idzie niemieckiej kawy.
hehe no widzisz jest zbyt ale tak jak piszesz na jacobsa z netto za 15 zyka dlaczego ?? a to dlatego, że jest Reklama na święta, ładna pani siorpie kawę przed kominkiem, nie espresso nie capu zrobione na fajnej, przeciętnej cenowo maszynie, tylko CHAMSKO bierze czajnik i na reklamie zalewa te ziarenka wrzątkiem. Więc statystycznie patrząc przeciętny kowalski zdecydowanie JEST idiotą w kwestii kawy, ba posunę się dalej i stwierdzę, że jest skrajnym idiotą w kwestii kawy, jak to się mówi w takich klimatach za przeproszeniem "w dupieś pan był gównoś pan widział", czibo z biedry jest the best a lavazze panie to pamiętam jak mi szwagier z rajchu przywiózł TO BYŁA KAWA.... .

Ok jest obrót 4mld zł wydają je Polacy na odpady KAWOWE dlaczego ?? we Włoszech reklamy kaw to kawiarnie ekspresy itp w Polsce młoda seksowna "mama" zalewa wrzątkiem z czajnika rozpuszczalne cziby czy jakobsa to jak statystyczny idiota ma się dowiedzieć o dobrej kawie jak od 20 lat ma obraz albo zalanych czarnych jak smołą fusów, albo czajnik i rozpuszczalną ??. Nie wiem ile ZER po przecinku stanowi w tych 4mld zł % udział np antonia ale boje się, że mi 1 linijka miejsca do pisania braknie.

Naprawdę myślisz, że statystyczny Nowak z kowalskim zobaczy w sklepie kawę z zagranicznymi napisami jeszcze w ziarnach to biegnie i kupuje no chyba sam w to nie wierzysz, jak on na reklamie 20lat ogląda jak baba zalewa wrzątkiem rozpuszczalną ??, albo biega barista do okoła "milion" filiżanek a on mówi że MK jest dla niego ?? to co myśli nowak z kowalskim ?? no panie jak mistrz baristów mówi to łon wie co mówi, a ta ładna pani od jacobsa ahhh może moja żona jak będzie zalewać w świąteczny zimowy wieczór jacobsa to też tak wy młodnieje ?? Mało tego to co leży na półkach w 95% sklepów w Polsce woła o pomstę do nieba co głupsi dla lansu kupują i piją i mówią jaką to zajebiaszczą kawę mam włoską lavazza się zwie

Z czym do ludzi ?? W pracy u mnie koleżanki się podniecały dziś tym ekspresem z biedronki mało tego naoglądały się bo kilka fotek na FB dałem z moimi rozetkami i one są święcie przekonane, że im ten ekspres SAM to zrobi, baa na reklamie wysłuchały, że ty też zasługujesz na prawdziwe espresso.... Błagam bo ja tu sam się śmieje jak to piszę ...

pzdr. Łukasz
ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Rancilio Sylvia V3 II, Cunill Full Metal

Postautor: Twolipan » wt 06 lis 2012, 21:40

Na dziś nie ma siły żeby wyeliminować z rynku kawy niemieckie. Za duża kasa i koneksje na to poszły. Trzeba działać wolniej i spokojniej.
Ja przez ostatnie lata nawróciłem ze 150 osób, a oni uczą następnych, edukacja to potęga.
Najbardziej w tych działania zawsze przeszkadzała mi cena, bo jesteśmy biednym społeczeństwem i 100 zł za kilogram kawy jest poza zasięgiem 80% ludzi, to największa bolączka.Ale kilo za 60 zł to 15 zł za cegłę |(250 gr) które kupuje statystyczny Kowalski będzie baaardzo mocnym argumentem za zakupem.
I uwierz, że nie jesteśmy, aż tak głupim narodem. W końcu na PO głosowało łącznie mniej niż 8% ogółu.

Awatar użytkownika
Wyspiarz

Postautor: Wyspiarz » wt 06 lis 2012, 22:19

No ja nawróciłem hmmm drugą rodzinę :D no z czego jedna to powiedzmy wspólne wcześniejsze przemyślenia zaowocowały, a druga co bierze mojego Ascasia z młynkiem to ma aktualnie AUTOMATA a to już u nas w kraju PANICHA bo ekspres mają no i kawę porządną sypią bo coś pokroju lavazzy .... . To kolejna grupa ludzi w pl , to ludzie z automatami i to często za kasę za którą spokojnie można mieć takiego Ascaso Dream z młynkiem i jeszcze na 10kg dobrej kawy często zostanie. ALE naród widzi łekspres w saturnie, gdzie kobita zakręci fartuszkiem i pcha jakieś nespresso na kapsułki albo śliczne automaty a i jeszcze raty 0% w promocji mamy dziś ....

Ale ty nawróciłeś 150 osób jako oddzielne DOMY 150 domostw, czy 150 osób jako jednostki po np 4 osoby na rodzinę ??.

No i te 150 osób to taki sam PROMIL potrzeb dobrej kawy jak nie mniejszy co udział Antonia w tych 4mld, czyli pomijalny ...

I tak jak piszesz cena 100 odstrasza, mimo że ten tempy kawowo naród płaci po 20zł i czasem lepiej za 250g rozpuszczalnej, 80zł już mniej razi ale generalnie mocno uśredniając tyle mniej wiecej w pl wychodzi kg jakiegos dobrego jacobsa czy innego syfu, ale kowalski jak ma DAĆ za kawę 80 na jeden raz to w głowie zapala się lampka pt " no chyba ich pojeb....o " a w takiej kwocie mamy Ariadnę np od antonia która w sumie jest naprawdę zajebiaszczą kawą stosunek jakość/cena na tle innych droższych wręcz wzorowy, jest jeszcze universala EXTRA ( fajna mocna wyraźna kawa ), No w kwocie 80zł już można poszaleć trochę. ALE no właśnie ALE znowu Promil ludzi o tym wie.... i koło w polsce się zamyka 99% to reklamy pokroju jakobsa mk itp, brak wiedzy, wzorców nawet w kawiarniach co to jest w sumie już nie tyle DOBRA kawa co po prostu normalna przyzwoita smaczna kawa. Kowalski myśli, że świat kończy się jacobsie ewentualnie starej lavazzie dla bogatych ...

pzdr. Łukasz

Roman
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Classic
I-2 steel

Postautor: Roman » wt 06 lis 2012, 22:50

Dodać należy, że w większości kawiarni, barów, wielogwiazdkowych hoteli ,,bariści" przekonują ludzi, że te zalewane w domu wodą z czajnika mielonki pięknie pakowane smakują lepiej niż espresso przez nich serwowane. marketing cofany

Trzeba siać, siać, siać :)

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » śr 07 lis 2012, 0:38

Mnie najbardziej rozbawiło gdy zobaczyłem Billboard z reklamą kawy rozpuszczalnej "o intensywnym armacie świeżo zmielonych ziaren" :lol:
Może Antonio wprowadzisz eksperymentalnie jakąś tanią markę, np. zamiast Mastro Antonio Ariadna zrobisz Giovanni de Torino Bon Caffe w cenie 60 zł / kg i będziesz obserwował rosnącą sprzedaż?
A może dobrym pomysłem byłaby mieszanka o proporcjach a/r 20/80 :twisted: (nie mylić z 80/20)

@Antonio
A tak na marginesie to co się stało z Mefisto ?

Awatar użytkownika
spinka2
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: spinka2 » śr 07 lis 2012, 7:04

...I tak jak piszesz cena 100 odstrasza, mimo że ten tempy kawowo naród płaci po 20zł i czasem lepiej za 250g rozpuszczalnej, 80zł już mniej razi ale generalnie mocno uśredniając tyle mniej wiecej w pl wychodzi kg jakiegos dobrego jacobsa czy innego syfu, ale kowalski jak ma DAĆ za kawę 80 na jeden raz to w głowie zapala się lampka pt " no chyba ich pojeb....o " a w takiej kwocie mamy Ariadnę np od antonia która w sumie jest naprawdę zajebiaszczą kawą stosunek jakość/cena na tle innych droższych wręcz wzorowy, jest jeszcze universala EXTRA ( fajna mocna wyraźna kawa ), No w kwocie 80zł już można poszaleć trochę...
Zgadza się, tylko że cena za te 250 g kawy marketowej to dla Kowalskiego całkowite koszty. Aby mieć kawę od Antonia, Kellerana itd nieszczęsny Kowalski musi jeszcze opłacić koszty przesyłki i jeśli ma w naturze kupowanie raz w tygodniu "ćwiartki" (bo tak!) to jej cena praktycznie się podwaja. Powiedzmy sobie szczerze, ludzi którzy mają pod nosem palarnię jest niewielu. Problemem jest nie tylko cena ale również dostępność. Znakomita większość znanych mi osób nigdy nic nie kupiła przez neta i pewnie niewielkie szanse żeby zrobiła to w przyszłości. Rozumowanie jest proste: "Po co mam kupowac przez internet (pewnie mnie oszukają), płacić przelewem (podejrzane - biora kasę a ja nie widzę jeszcze towaru) lub przy odbiorze (jasne, jasne, jakąś cegłę przysłali albo nie wiem co) i czekać (kartka do Cioci z Libiąża szła 2 tygodnie!) jak w sklepiku na rogu mam świetną kawę XXX (reklamowaną, nie taka tanią ale za luksus się płaci, w ładnym opakowaniu, ładnie pachnącą nawet nie odpakowana i do tego zmieloną tak jak lubię)".
GeneCafe -> Mazzer Mestre -> La Nuova Era Cuadra -> filiżanka

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 07 lis 2012, 9:35

Ależ się rozhulaliście: z tymi panienkami i żonami :). Prawda jest bardziej złożona. Nie zyskamy wiele, obniżając ceny, bo będziemy musieli obniżyć jakość, a tego przecież nie chcemy.

Od kilku dni robimy badania dotyczące możliwości zdobycia i kupna surowej kawy. Wychodzi na to, że nie jest to wcale łatwe. Łatwo można kupić kota w worku, a potem słuchać, jaka to nasza kawa niedobra jest. Pewnie słyszeliście o Mercanta? Wystarczy rzucić baristom za barem zaparzającym "zacne kawki" to hasło, by znaleźć ich podziw i aplauz. Mercanta czy Coffee Hunters znani są z wysokiej jakości ziaren jakimi handlują. Ostatnio na Cup of Excellence w Rwandzie kupili świetne ziarna za śmieszne pieniądze, ok. $5-6/kg. Za ile te same ziarna mogą nam sprzedać? Ciekawe czy odgadniecie?

Ich zysk jest większy niż ich cena zakupu. Ile zatem zarabiają na swojej kawie jej producenci? I z drugiej strony: ile na palonej przez nas kawie zarabiają w kawiarniach?

Awatar użytkownika
Wyspiarz

Postautor: Wyspiarz » śr 07 lis 2012, 11:40

Hehe no matki żony i kochanki to tam każdy niestety musi załatwić we własnym zakresie :).

Ale do rzeczy, i wszech Kowalskich, otóż jak się okazuje to w brew pozorom Kowalski ogarnia neta allegro itp, więc tutaj raczej nie stoi nic na przeszkodzie, największą przeszkodą jest MENTALNOŚĆ potem zaraz za nią owa CENA choć patrząc na ceny tego rozpuszczalnego luksusu nie wiele odbiegają od cen normalnych dobrych kaw, naprawdę nie wiele, jak mentalność była by inna Kowalski nie żałował by dopłacić 10-20zł do 1kg w sumie KAWY zamiast tego czegoś.
Kolejna sprawa to metody zaparzania, Przeciętny kowalski zna czajnik z wodą, jak i ekspres na orlenie ewentualnie w kawiarni, i wie, że coś takiego istnieje ale najczęściej ma wyobrażenie Automatu który wsio robi sam i którego wcześniej widział w saturnie albo inny kapsułkowy twór, ostatnio modny w biedronce. No i tutaj się mentalność kowalskiego niestety kończy ....

Co do Antonia ja naprawdę jestem w stanie to zrozumieć jak i zrozumieć jego ceny, miejmy nadzieję, że uda się ogarnąć surowiec, żeby finalnie ceny spadły o 10-20zł i będzie już naprawdę luksus :).

pzdr. Łukasz

gromog
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Jura F50 II+Graef CM80+tygielek+ekspres przelewowy

Postautor: gromog » śr 07 lis 2012, 11:49

...a Twolipan dostaje bana...za to że prawdę powiedział, a niektórym prawda w oczy kole. Zauważyłem, że jest to forum komercyjne, administrator broni swoich sponsorów, stosując cenzurę i ban. Tylko czekać jak zaczną się donosy na sprzedawców z allegro. Niestety, takie mamy czasy, moją branżę również wykańcza allegro, bo klient przychodząc po usługę mówi że na allegro to kosztuje tyle i tyle, więc albo ceny trzeba dostosować alb wypada się z gry. Palarnie rywalizują między sobą, takie odnoszę wrażenie, bo w wielu wątkach Antonio zaciekle atakuje kogoś, kto próbuje tu wejść ze swoją palarnią, bądz chciałby spróbować swoich sił w tym rzemiośle. Smutne to bo zamiast jednoczyć swoje siły i propagować kulturę picia kawy walczycie między sobą. Moim zdaniem niech powstaje jak nawięcej palarni i niech szerzą kulturę kawową goniąc stąd niemców ze swoimi mielonkami, ale ciężko jest to robić oferując kawy za ponad 100zł/kg, dlatego Antonio też powinien coś tańszego palić, albo pozostać nadal ekskluzywną palarnią z kawą najwyższej jakości. Tylko w dobie kryzysu z pewnością trudno będzie się utrzymać, ale Tusk mówił, że tylko 2 lata kryzysu jeszcze(pozniej się wszystko rozp.....li :wink: ) Tak więc starajcie się przekonać naród do prawdziwej kawy, tylko bierzcie pod uwagę to, że nawet jeśli przekonacie to i tak przeciętnego Kowalskiego nie będzie stać na to przy takich cenach.
Jeszcze odnośnie zamykającego temat o kawach za 60zł postu Yoanna.
To nie naród jest złodziejski, a system podatkowy jest złodziejski oraz ludzie, którzy go tworzyli bądz mają wpływ na zmiany. U nas niestety jest burdel i nie ma winnych, system podatkowy jest w stanie zniszczyć każdego przedsiębiorcę(tak jak tego słynnego piekarza, który rozdawał chleb bezdomnym) Czy nie jest złodziejstwem opodatkowanie człowieka, który pracując za granicą tam już odprowadził podatek? Czy system podatkowy chroni małych przedsiębiorców? W moim przypadku kontrahent nie płaci mi po pół roku, a moje faktury wpuszcza sobie w koszta oczywiście, a ja muszę co miesiąc vat odprowadzić tylko z czego jak nie otrzymałem pieniędzy, a spróbuj tylko vatu na czas nie zapłacić. A co ja mogę zrobić w takiej sytuacji? Wezwanie do zapłaty wysłać, aby kontrahenta stracić? Jestem tylko małym pionkiem. Tak chroni mnie mój system podatkowy. Ta sytuacja trwa od wielu lat, a rząd dopiero zauważył problem i może kiedyś się za to zabiorą. Podczas ostatniej kampanii wyborczej jeden oszust powiedział by nie płacić abonamentu tv, a teraz gdy jego pachołki ścigają naród za niepłacenie abonamentu, podejrzanie nabrał wody w usta i cisza. Więc kto tu kurde jest złodziejem? Drobny sprzedawca, który przywiezie parę kg więcej kawy i się podzieli ze spragnionymi?
Kiedyś ktoś mi powiedział, że nie mam prawa osądzać rządzących, bo nie brałem udziału w wyborach. Dlatego tym razem wziąłem, aby do wojny polsko-rosyjskiej nie doszło, za co przepraszam i więcej to się nie powtórzy.

Takie podejście do forumowiczów jest niedemokratyczne i kojarzy się z represjami stalinowskimi :D Proszę o zdjęcie bana z Twolipana(nawet się rymuje :) )
ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!

Wróć do „Kawa”