Sweet Espresso - Kofi Brand - dyskusja

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Re: Sweet Espresso - Kofi Brand - dyskusja

Postautor: kawcio » sob 21 sty 2012, 9:03

Dobre kawy dripowe charakteryzują się zwykle słodyczą i wyraźną kwaskowatością, którą uwalniają bez ciśnienia dość szybko ~2min, wręcz nie nadają się do maszyn ciśnieniowych.
Ten Salvador zdecydowanie można do takich zaliczyć, choć nie jest to czysta limonka jaką miałem z jednej konsumowanej ostatnio Nikaragui :D - jest bardziej zrównoważona.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » sob 21 sty 2012, 16:29

Faktycznie zaparzona bardziej dripowo w AP smakuje nieco lepiej, ale też nie zachwyca. Pierwszy strzał był na nastawach bardziej zbliżonych do espresso, wtedy to dopiero uderzyło kwasem, zwłaszcza, że poprzednio piłem IZZO :D
Ostatnio zmieniony pn 23 sty 2012, 17:58 przez Freezer64, łącznie zmieniany 1 raz.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » sob 21 sty 2012, 16:41

Izzo to się nadaje tylko do... chyba, że ktoś ma zdrowie ;). Żaden to punkt odniesienia tutaj... może jedynie na zerową kwaskowatość?

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Freezer64 » sob 21 sty 2012, 17:12

Jak mawiają - de gustibus non est disputandum
Jak dla mnie Izzo (Silver) też trochę zbyt ciemno palona, ale warto było spróbować, kto wie, może kiedyś coś jeszcze spróbuję z tej palarni.
Punkt odniesienia faktycznie kiepski, zrobiłem po prostu taki skok niemalże z jednego końca skali na drugi. Kolejny singiel jest zdaje się ciut ciemniejszy. Potem pewnie będzie jakiś Agust, albo coś od Ciebie, się zobaczy :wink:

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » pn 30 sty 2012, 12:44

Ten Salvador zdecydowanie można do takich zaliczyć, choć nie jest to czysta limonka jaką miałem z jednej konsumowanej ostatnio Nikaragui :D - jest bardziej zrównoważona.
Salwador wyszedł naprawdę fajny - kwaskowy, przejrzysty - odwrócona metoda w AP. Zadowalające efekty jednak osiągnąłem dopiero przy czasie ~3 minut i temperaturze >85 stopni - jasne palenie daje o sobie znać :)
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Freezer64 » pn 30 sty 2012, 14:15

W sumie mam go jeszcze więc popróbuję, a jak z pozostałymi parametrami (doza, ilość wody, grubsze mielenie jak się domyślam) ?

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » pn 30 sty 2012, 14:28

Gruby przemiał, doza 14g, ale w sumie można użyć nawet większej. Mało tego miałem, nie zdążyłem porządnie poeksperymentować ;) Wody ok 200ml - zawsze leję taki sam kubek, w wolnej chwili sprawdzę ile ma pojemności :D
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
Delizia.pl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Siemens
Kontaktowanie:

Postautor: Delizia.pl » pn 30 sty 2012, 17:12

Izzo to się nadaje tylko do... chyba, że ktoś ma zdrowie ;). Żaden to punkt odniesienia tutaj... może jedynie na zerową kwaskowatość?
Mi osobiście Izzo nie smakuje, tak samo większości znajomym nie podchodzą ciemno palone kawy.
Jednak co ciekawe jest duża grupa osób, które bardzo sobie chwalą smak Izzo Gold i Silver.
Gusta są różne.
Delizia.pl - duży wybór włoskich kaw ziarnistych, mielonych oraz środków czyszczących do ekspresów

Wróć do „Kawa”