Kupowana mielona czy ziarnista w kiepskim młynku?

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: {Zelmer 13Z010 || Hario V60-02 || Aeropress|| FrenchPress Kaiserhoff 600ml || Tygielek} Powered by Mazzer Super Jolly&&MACAP M2M&&Hario Slim
Kontaktowanie:

Kupowana mielona czy ziarnista w kiepskim młynku?

Postautor: Poe » ndz 15 sty 2012, 16:17

Witam serdecznie,

Mam taki oto dylemat, którego nie rozwiał żaden temat na tym forum - co lepiej zrobić - kupić kawę mieloną fabrycznie czy w ziarnach i mielić w domu w przeciętnym młynku (Niewiadów 820 stary, o ktorym czytałem tu sporo niepochlebnych opinii, gł. o metalicznym posmaku kawy, co potwierdzam)? jeszcze do wczoraj chciałem zamowic sobie Izzo Gold 250g w ziarnach i jakieś Mokito 500g na cafesilesia, ale dzis juz nie jestem pewny takiego wyboru - czy po prostu nie schrzanię sobie tak kawy? z drugiej strony, mielona łatwiej wietrzeje.. no i taki oto mam dylemacik...

pozdrawiam,
Espresso: Red Brick Espressp by Square Mile
Drip/Aero:  Kostaryka Finca Licho by Mastro Antonio || El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural by Square Mile
Portfolio

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Wazon | AP | FP | Bialetti Musa | Melitta 102 | DL KG40

Re: Kupowana mielona czy ziarnista w kiepskim młynku?

Postautor: trickykid » ndz 15 sty 2012, 16:31

Gdybyś korzystał z innej niż wysokociśnieniowa metody zaparzania, młynek udarowy miałby cień sensu. W ekspresie ciśnieniowym przemiał z ostrzowego oznacza tylko kłopoty i frustrację. IMHO mielonka lepiej się sprawdzi, ale cały pomysł jest w ogóle chybiony u samego źródła.
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: {Zelmer 13Z010 || Hario V60-02 || Aeropress|| FrenchPress Kaiserhoff 600ml || Tygielek} Powered by Mazzer Super Jolly&&MACAP M2M&&Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » ndz 15 sty 2012, 16:35

tak, widzę ogólną ułomność sytuacji, jednak na dobór sprzętu nie miałem zadnego wpływu, a póki co nie mam i nie będę miał funduszy na dobry młynek (czyli pow. 500zł..), niestety. stąd pytanie.
Drip/Aero:  Kostaryka Finca Licho by Mastro Antonio || El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural by Square Mile
Portfolio

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » ndz 15 sty 2012, 17:19

Z dwojga złego skłaniałbym się ku kupowaniu mielonej kawy w małych ilościach i przechowywaniu w szczelnych pojemnikach dopasowanych do ilości kawy. Z tym, że większość włoskich mieszanek jest zmielonych pod mokę, czyli pewnie za grubo.
Nie wiem jak w innych palarniach, ale w Kelleranie możesz sobie zażyczyć mielenie jakie chcesz, i to jest niezła opcja, z tym, że oni do najtańszych nie należą :wink:

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » pn 16 sty 2012, 20:27

dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

na razie z gotowych mielonek tylko jedną znalazłem pod ekspres - Agust Prestigio Casa. ale przy okazji wpadłem na jeszcze jedno rozwiązanie, tylko czekam na weryfikację (tj. jutro) - w lublinie jest Pożegnanie z Afryką. Wiem, że przy zakupie ziaren u nich, zawsze pytają o zmielenie. Może za drobną opłatą zmielili by moje ziarna?
Portfolio

grzesiek
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: grzesiek » wt 17 sty 2012, 20:55

Może E.S.E. jeśli masz odpowiednie, dedykowane sitko do ekspresu.
Nescafe — światowy lider produkcji słoików na tartą bułkę.

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » wt 17 sty 2012, 21:50

Może za drobną opłatą zmielili by moje ziarna?
Prędzej znajdziesz jakąś przyzwoitą kawiarnię, która CI sprzeda przemieloną kawkę. Jest jeszcze Lavazza espresso BAR, też drobno zmielona w takich czarnych opakowaniach.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » śr 18 sty 2012, 1:56

Ja bym stawiał na E.S.E., no ale widzę, że masz "dziesiątkę" od Zelmera. One nie miały dedykowanych sitek. Jak chcesz to mogę Ci jedno podrzucić :) Oczywiście E.S.E. jest droższy od mielonej ale lepszy od kapsułkowców (jak dla mnie ;) )
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

baania
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Severin KA5987
Młynek ostrzowy
French press
Dripper
Kontaktowanie:

Postautor: baania » śr 18 sty 2012, 8:45

Ja robię tak, że do French Press używam ziaren mielonych w młynku ostrzowym, a do ekspresu gotowe mielonki. Wczoraj kupiłem Gimoka Gran Gala (12zł za 250g w Piotrze i Pawle). Gimoka jest na tyle drobno zmielona, że doppio parzę w 20-21s. W smaku mocno czekoladowe, lekko przypalone, ale w sumie całkiem niezłe. Crema jasna, nie za dużo jej.

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » czw 19 sty 2012, 21:39

E.S.E, to jak rozumiem "pady", bo nie spotkałem się akurat z tym określeniem : )
Portfolio

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 19 sty 2012, 23:03

tak
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » czw 19 sty 2012, 23:16

Easy Serving Espresso. Saszetki jak herbata. W środku przeciętnie 7-8 g kawy. Wielki wybór producentów i gatunków kawy. Z tym, ze za saszetkę w PL zapłacisz coś koło złotówki* (ze znajomościami taniej ;) ), a kawa mielona to groszowe sprawy...zalezy jeszcze jaka. Taka z Piotra i Pawła to prawie za darmo :D

*W Niemczech sa radykalnie tańsze
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » pn 23 sty 2012, 16:40

Tak, wiem jak wyglądają pady vel E.S.E, piłem taką kawę parzoną przez Saeco-Philips, przystosowanym tylko na pady. niezłe, acz nie powalające. Może dlatego, że nie była to jakaś markowa kawa. i faktycznie, w Niemczech jest to naprawdę dużo tańsze... w wakacje się wybieram, może wówczas zastanowie się nad sitkiem pod E.S.E do mojego Zelmera. Na razie jedzie do mnie Agusto mielona pod ekspres ciśnieniowy + Izzo Gold 250g w ziarnach. Oby jutro kurier zawitał ; )
Portfolio

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Postautor: Wit » pn 23 sty 2012, 20:10

Mimo wszystko rozważyłbym zakup jakiegoś młynka - to coraz mniej elitarny zakup. Wiem, że w warunkach ograniczonego budżetu domowego wydawanie kilkuset złotych na ascaso czy MDF (czy co tam ostatnio krąży po rynku) to bardzo dużo, ale są liczne oferty znacznie tańszych namielarek (łatwe do wyszukania). Kupowanie mielonki ma tą podstawową wadę, że tak naprawdę nie wiesz, czy kupujesz czystą kawę (skądś się przecież bierze cena mielonej kawy niższa od ziarnistej). Zakup w PzA wielokrotnie tu odradzano, a nie słyszałem, żeby niepochlebne opinie o tej firmie zostały odwołane :-).
Mielenie u kogoś ma jeszcze tę wadę, że nie wiesz, czy ustawiona została właściwa grubość mielenia - a to podstawa.
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » pn 23 sty 2012, 21:04

Na początku buszowałem tutaj za ekspresem i z pewną taką podejrzliwością czytałem, że młynek jest najważniejszy.
Dzisiaj mam tani ekspres i młyn z górnej półki (używane da się kupić w rozsądnych pieniądzach, ale to nadal czterocyfrowa liczba) i jeśli musiałbym z czegoś zrezygnować to bez zastanowienia pozbyłbym się ekspresu. Z dobrym młynkiem mogę przyrządzić prawdziwą kawę choćby w prasie, moce czy bibułce z Tesco a ekspres bez młynka jest bezużyteczny.

Wróć do „Kawa”