Kupowana mielona czy ziarnista w kiepskim młynku?

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: {Zelmer 13Z010 || Hario V60-02 || Aeropress|| FrenchPress Kaiserhoff 600ml || Tygielek} Powered by Mazzer Super Jolly&&MACAP M2M&&Hario Slim
Kontaktowanie:

Re: Kupowana mielona czy ziarnista w kiepskim młynku?

Postautor: Poe » pn 23 sty 2012, 23:35

Powiem tak, dopóki nie zajrzałem na CaffePrego, też nie sądziłem, że młynek ma AŻ TAKIE znaczenie. po prostu wychodziłem z założenia - kawa ziarnista + młynek = świetna kawa, bo po prostu naturalna. Teraz wiem, że młynek trzeba będzie kupić, tylko jeszcze nie wiem kiedy, bo chyba jednak wypadało by od razu zakupić coś, co przeżyje kilka ekspresów ; )

co do PzA, nie wypowiadam się a propos ich kaw, nie znam się. Dostałem na święta kilka deko ich aromatyzowanej kokosowej - trochę zbyt mało palona jak dla mnie, ale bardzo przyjemny aromat i posmak, innych nie znam, aczkolwiek ceny mają dość kosmiczne. Ale co do mielenia, założyłem, że po prostu tam, jak poproszę, żeby zmielili pod ekspres kolbowy, to będą wiedzieli jak ustawić ich maszynę. czyż mylę się?
Espresso: Red Brick Espressp by Square Mile
Drip/Aero:  Kostaryka Finca Licho by Mastro Antonio || El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural by Square Mile
Portfolio

Awatar użytkownika
Animator47
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Espresso Pure +i-mini+Moka+Aeropress+Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Animator47 » pn 23 sty 2012, 23:44

Każdy ekspres kolbowy potrzebuje troszkę innego przemiału, więc to nie takie proste ;).

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » wt 24 sty 2012, 0:37

co do PzA, nie wypowiadam się a propos ich kaw, nie znam się. Dostałem na święta kilka deko ich aromatyzowanej kokosowej - trochę zbyt mało palona jak dla mnie, ale bardzo przyjemny aromat i posmak, innych nie znam, aczkolwiek ceny mają dość kosmiczne. Ale co do mielenia, założyłem, że po prostu tam, jak poproszę, żeby zmielili pod ekspres kolbowy, to będą wiedzieli jak ustawić ich maszynę. czyż mylę się?
Jeżeli masz ochotę na coś aromatyzowanego, to już lepiej dolać jakiegoś dobrego syropu do kawy - Da Vinci, Monin, Simply... :) Zdecydowanie lepsze wyjście (i tańsze), niż ładowanie się w kawy z PzA. Gdy rozpoczynałem swoją przygodę z kawą i kupiłem jakąś aluminiową kawiarkę również odczułem skok w stosunku do Tchibo czy Jacobsa... Ale prawdziwą jakość odkryłem dopiero zamawiając świeżo paloną i mając swój pierwszy młynek.

Generalnie kwestia przemiału jest taka, że czasami granica między poprawnym espresso, a zatkaniem ekspresu jest bardzo cienka. Jeżeli namielą Ci zbyt drobno - zatka Ci to sprzęt, jeżeli zbyt grubo - wyjdzie kwaśna lura. W zasadzie nie masz szans, że komuś uda się akurat trafić "w ciemno". Co młynek i co ekspres to potrzebuje innego przemiału :wink:
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: {Zelmer 13Z010 || Hario V60-02 || Aeropress|| FrenchPress Kaiserhoff 600ml || Tygielek} Powered by Mazzer Super Jolly&&MACAP M2M&&Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » wt 24 sty 2012, 22:45

czyli, myśląc przyszłościowo - własny młynek żarnowy z regulacją + mnóstwo prób by uzyskać odpowiedni przemiał pod własny ekspres... tak, jak myślałem.
Ale tak swoją drogą, rano przetestowałem Agust Prestigio Casa, jedyna kupna mielonka pod kolbę, którą widziałem i jest naprawdę fajna. Na pewno lepsza konsystencja i co za tym idzie, kawa, niż mielona na drobno przez mój Niewiadów..
Drip/Aero:  Kostaryka Finca Licho by Mastro Antonio || El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural by Square Mile
Portfolio

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » wt 24 sty 2012, 22:55

Jeśli masz już ekspres to w sumie chyba lepiej kupować zmieloną i odkładać kasę na młynek niż brać beleco. Espesso nie wyciśniesz ale kawa będzie jednak lepsza. No i taka wersja to przejściówka, nie na stałe.
Nie widziałem w akcji tego młynka z Tchibo ale mam Krupsa w pracy: radzi sobie z AP i dripem, do ekspresu się nie nadaje.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 25 sty 2012, 11:58

(Niestety, w związku z brakiem odpowiedzi na zadane użytkownikowi pytania i reakcji na upomnienia moderatorów, został zbanowany. /Jogi)

Dokładnie jak w powyższym poście,do ekspresu lepiej kupować już zmieloną ( jak lubisz smakowe to polecam swoja ulubioną- amaretto) i uzbierać na bardzo dobry młynkowy i samemu poczuć zapach mielonej kawy:)
Amaretto lepsze jest w oryginale. Jest to likier, czasem wino. Amaretto jako sztuczny aromat to nonsens...

(Niestety, w związku z brakiem odpowiedzi na zadane użytkownikowi pytania i reakcji na upomnienia moderatorów, został zbanowany. /Jogi)

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » śr 25 sty 2012, 12:03

(nick), jeżeli rzeczywiście jesteś w jakiś sposób związany ze stroną internetową o tej samej nazwie, to wprost uwierzyć nie mogę, że ktoś, kto chociaż trochę otarł się o sprawy kawowe może wypisywać takie brednie.
Jeżeli zaś nie jesteś związany, to sprawa będzie wyglądała zupełnie inaczej...
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 25 sty 2012, 13:44

Do nas ostatnio wydzwaniają jacyś ludzie z następującą ofertą: za 180zł przez 3 miesiące będą mnie reklamować na blogach, forach itd. Dają nawet gwarancję, że jeśli nie zdobędę ani jednego klienta w tym okresie, to money back. Do czego to doszło... Odpowiedziałem, że to niemoralne i bez sensu. Tu może być podobnie... ;)

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » śr 25 sty 2012, 18:35

Zdecydowanie nie lubię amaretto, pod żadną postacią...
Portfolio

Awatar użytkownika
n-krzychu
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: młynek i-steel Ascaso
ekspres Ascaso Uno Prof PID

Postautor: n-krzychu » śr 25 sty 2012, 18:52

A ja wręcz przeciwnie - właśnie ostatnio zachwyciło mnie coretto.
No ale z prawdziwym likierem amaretto a nie jakoś sztucznie aromatyzowana.
Sam likier natomiast - niespecjalnie, za aromatyczny.

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: aeropress, grindripper, Incanto, KG89

Postautor: dandy » śr 25 sty 2012, 19:05

Do nas ostatnio wydzwaniają jacyś ludzie z następującą ofertą: za 180zł przez 3 miesiące będą mnie reklamować na blogach, forach itd. Dają nawet gwarancję, że jeśli nie zdobędę ani jednego klienta w tym okresie, to money back. Do czego to doszło... Odpowiedziałem, że to niemoralne i bez sensu. Tu może być podobnie... ;)
Banki nie mają takich skrupułów, od dawna inwestują w cyfrowych klakierów dbających o ich wizerunek w necie.
Co do użytkownika (nick) to nie wierzę w takie przypadki, że ktoś ma login jednoznacznie wskazujący na charakterystyczną stroną internetową i nie jest z nią związany. Nawet jeśli nie ma sprzętu kawowego..
Kawa smakowa? Nie, dziekuję :!:
Co do zaś opcji kupowania mielonek zamiast ziaren celem zgromadzenia budżetu na przyzwoity młynek żarnowy generalnie nie jest to zły pomysł. Gdybym był w takiej sytuacji wolałbym jednak zapożyczyć się (w sytuacjach awaryjnych używam karty kredytowej) byleby jak najszybciej zdobyć młynek niż być na dłuższą metę ograniczonym w wyborze kaw (wiadomo jak to już zostało nieraz powiedziane wiele nie jest dostępnych w postaci zmielonej, a jak już to grubość zmielenia nie jest odpowiednia do espresso) i ryzykować zniechęcenie się do kawy w ogóle (wiadomo mielonka jest świeża co najwyżej krótko po otwarciu opakowania, a picie zwietrzałej kawy to żadna przyjemność)

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » śr 25 sty 2012, 22:01

ostatnio zachwyciło mnie coretto
Hmm... Kropelka grappy do filiżanki, na to espresso...
Mniam.

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » czw 26 sty 2012, 15:59

Będę chciał w przeciągu kilku miesięcy uzbierać na któryś młynek Ascasy. nie chce się zapożyczać, studiuję, ok, pracę jako tako mam, ale wypłata jest składowana na inny cel.. no, ale zobaczymy. na pewno kupię, kwestia tylko kiedy ; )
Portfolio

arturoleksik
zagląda od święta
Sprzęt: Ascaso Steel UNO PROF PID
Iberital Challenge

Postautor: arturoleksik » pt 27 sty 2012, 7:26

Posiadając tylko ekspres pijam jedynie kawę mielona. Miałem oczywiście plany żeby kupić jakiś tani młynek ale lektura tego forum szybko uświadomiła mi, że będzie to wyłącznie strata pieniędzy. Pieniędzy, które można odłożyć na jakiś konkretny młynek, mam na myśli Ascaso i-2 mini, Graef CM 80, Iberital Challenge (są w podobnej cenie). I w tej chwili czekam na swój pierwszy porządny młynek.

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Postautor: Wit » ndz 29 sty 2012, 13:03

Banki nie mają takich skrupułów, od dawna inwestują w cyfrowych klakierów dbających o ich wizerunek w necie.
Ja trochę off-topic, ale nasze forum zawsze było apolityczne, więc zastanawiam się, kto zainwestował w Poe'go, a konkretnie w jego awatara, nie wyjaśniając mu, że nawet jak się czegoś nie lubi, to - jeśli to coś ma nazwę własną, wg polskiej ortografii pisze się tą nazwę z dużej litery.
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Wróć do „Kawa”