Kawa Attibassi

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
Todob
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Kawa Attibassi

Postautor: Todob » pn 23 lip 2012, 11:10

Ktokolwiek widział ktokolwiek wie :)
do malej (no może nie małej ale malej kawowo) kafejki rodzinnej warto ? (pytam też pod kątem zakupu sprzętu) czy lepiej odpuścić.
Pozdrawiam
Tomek

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Re: Kawa Attibassi

Postautor: ignacy » pn 23 lip 2012, 11:29

Na rynku jest wiele krajowych palarni i innych włoskich mieszanek - ziarna o których raczej niczym szczególnym się nie będą wyróżniać, ale przyznam szczerze, że akurat "attibassi" nigdy nie próbowałem ;) Najlepiej kup sprzęt oddzielnie, zatrudnij dobrego, doświadczonego baristę, kupcie kilka różnych mieszanek i sami oceńcie. Osobiście nie widzę sensu pakowania się we włoskie mieszanki (chyba, że te z najwyższej półki), bo polskie palarnie wypalą Ci to zwyczajnie lepiej, taniej i bardziej świeżo niż większość włoszczyzny.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Todob
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: Todob » pn 23 lip 2012, 11:42

Oki. Rozumiem. Taki mam nawet zamiar. Ale pytam o "A" bo u nich sprzęt do kupienia jest i inne dewocjonalnia :) + promocja :)
Ps.w małej familijnej kawiarence za baristę zapłacę chyba nieadekwatnie dużo w stosunku do ilości podanych kaw z mlekiem :)
Dzięki

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » pn 23 lip 2012, 11:47

Jeżeli nie będziesz zatrudniać baristy to warto zaprosić na taką imprezę kogoś zaprzyjaźnionego, albo kupić jakieś dobre szkolenie, żeby wszystko było tak, jak należy ;) Ile chcesz na całą imprezę wydać? Jaki pułap cenowy ziaren Cię interesuje za kilogram i ile na młynek + ekspres? Ile kaw dziennie spodziewasz się przyrządzać? Jeżeli zakup ekspresu to "transakcja wiązana" i będziesz musiał brać określoną ilość kawy co miesiąc to uciekaj od takich rozwiązań jak najdalej. Z resztą w sieci można znaleźć, że te kawy to masówka - jedna z największych fabryk (bo palarnią to już trudno nazwać) we Włoszech...
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15

Attibassi_fan
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Młynek M 5, ekspresy: Grimac TWENTY (dwie grupy - bojler 5l) i Cuadra ( 1 grupa - bojler 1,8l)
Kontaktowanie:

Postautor: Attibassi_fan » pn 23 lip 2012, 15:48

Ktokolwiek widział ktokolwiek wie :)
do malej (no może nie małej ale malej kawowo) kafejki rodzinnej warto ? (pytam też pod kątem zakupu sprzętu) czy lepiej odpuścić.
Pozdrawiam
Tomek
Proponuje spytać w kilku miejscach gdzie już jest podawana kawa Attibassi
czyli opinia o kawie o firmie i sposobie podejścia do w kawiarni.. i do personelu..
kilka przykładowych knajpek z kawą Attibassi:
http://www.herbaciarnia-chorzow.pl/
http://staryport.com.pl/chorzow/
http://www.kawaleria.com.pl/
http://www.ukrainska.pl/
(dwie z Chorzowa i dwie z Krakowa... tak dla przykładu..)

oczywiście jeśli admin uzna za niestosowne i nie w temacie to mogę usunąć wiadomość..
..innych osób nie będę brał pod uwagę..

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: do kawy...
Kontaktowanie:

Postautor: loock » wt 24 lip 2012, 1:32

Pochwal się lepiej ile to tej wspaniałej kawy i jeszcze dodatkowo w jakiej cenie trzeba z tym Grimakiem nabyć :D Cena ekspresu jest podana, a reszty informacji brak...

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » wt 24 lip 2012, 9:25

kilka przykładowych knajpek z kawą Attibassi:
Właśnie - knajpek. Żadnego miejsca nastawionego stricte na sprzedaż kawy :wink:

Attibassi_fan
Sprzęt: Młynek M 5, ekspresy: Grimac TWENTY (dwie grupy - bojler 5l) i Cuadra ( 1 grupa - bojler 1,8l)
Kontaktowanie:

Postautor: Attibassi_fan » wt 24 lip 2012, 9:59

Dziękuję za jak zwykle "bardzo miłe i pochlebne komentarze" :)))

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: do kawy...
Kontaktowanie:

Postautor: loock » wt 24 lip 2012, 10:40

Nie dziękuj, tylko napisz lepiej wreszcie coś w temacie. Zadałem wyżej konkretne pytanie i powiedzmy, że tez oczekiwałbym konkretnej odpowiedzi na to pytanie...a nie podziękowań

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » wt 24 lip 2012, 10:45

@Attibasi_fan - spodziewałeś się jak rozumiem, że wszyscy zaczniemy polecać niepopularną w Polsce, produkowaną masowo włoską mieszankę? Tym bardziej, że z tego co wiem nie ma w ofercie nawet żadnej 100% arabiki. Podziel się z nami czym wyjątkowym Attibassi wyróżnia się spośród dziesiątek dostępnych w Polsce włoskich mieszanek? Albo spośród palonych przez rodzimych palaczy ziaren, że jest w ogóle warta rozważenia przy wyborze mieszanki do kawiarni?

Attibassi_fan
Kontaktowanie:

Postautor: Attibassi_fan » wt 24 lip 2012, 11:06

Z przyjemnością odpowiadam na wszystkie pytania :)
Kawa przy umowie - jeśli chodzi o cenę jest tańsza niż w dużej części sklepów - mamy mieszanki porównywanej lub wyższej jakości niż duża część naszego rynku. Zwłaszcza nowa FORTE 40% tańsza od sztandarowej ESPRESSO ITALIANO. Oczywiście kwestia gustów.. i na pewno są też jakieś lepsze.. I im więcej kawy bierze na stałe lokal, tym ma wyższe rabaty - więc nie ma jednej ceny dla lokali.. i ci którym idzie już biznes jakoś nie chcą zmieniać naszej kawy na inną :)

Kolejne pytanie co do typowej kawiarni. To przykładowo ukraińska to 1 lokal to restauracja, plus 2gi lokal obok, to kawiarnia - typowa. Dalej podałem lokale ze swoimi stronami.. np. typowa kawiarnia w Skawinie "Cztery pory roku" nie ma swojej strony internetowej więc takich nie podawałem..

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » wt 24 lip 2012, 12:32

To o czym piszesz to jest standard - każdy duży sprzedawca, każda palarnia działa w ten sposób, że więcej = taniej. Więc nie wiem w dalszym ciągu czym ta kawa się wyróżnia. Polskie palarnie czy dystrybutorzy ziarenek potrafią zaproponować dużym kawiarniom ceny nawet 20-50% niższe niż w detalu.
i ci którym idzie już biznes jakoś nie chcą zmieniać naszej kawy na inną
Tylko to nie jest kwestia jakości samych ziaren, tylko w znakomitej większości po prostu przyzwyczajenia i faktu, że w gastronomii ważne są terminowe dostawy i dobre ceny, a klienci... Klienci kupią wszystko. Ja biorę pod uwagę jakość. Nie jest tajemnicą, że jakość ziaren rzadko się przekłada na sukces finansowy kawiarni, przynajmniej w Polsce.
mamy mieszanki porównywanej lub wyższej jakości niż duża część naszego rynku.
To akurat nie jest trudne, bo większością ziaren na naszym rynku nie poczęstowałbym nawet wroga ;)

Odnośnie kawiarni - na pewno się znajdą takie, które podają Waszą kawę. Znajdą się też takie, które podają Segafredo, Jacobs albo LaVazzę, ale w znakomitej większości daleko im do dobrej kawy.

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » wt 24 lip 2012, 13:37

@ignacy
Czemu go tak, mówiąc kolokwialnie, ciśniesz ?
Czy gdzieś napisał, że jego kawa jest wyjątkową i wyróżnia się na tle konkurencji ? Nie, więc w czym problem ? Wszystkie kawy nie mogą być wyjątkowe, bo które wtedy byłyby tymi przeciętnymi ?
Wiadomo, że każda skoczka swój ogonek chwali ;)

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » wt 24 lip 2012, 14:11

Nie cisnę, tylko dyskutuję - dlatego, że odpowiedź "zajdź się zapytać tu i tam" to żadna odpowiedź. Dlatego, że 90% kawiarni jest zadowolonych z kawy, którą podają, chociaż nie ma to nic wspólnego z jej jakością, a właściciele nie lubią zmian - dlatego do sprzedawcy taka sytuacja to strzał w dziesiątkę i nic tylko podpisywać umowy. Jeżeli ktoś chce sobie robić w ten sposób reklamę produktu, to niech pisze PW. Ja chcę pokazać, że można inaczej i jeżeli chociaż jedną osobę uda mi się przekonać do zakupu ziaren wysokiej jakości, szkolenia etc. zamiast zakupu kawy jakości przemysłowej :wink:

Z resztą sam zainteresowany chyba przestraszył się dyskusji... :mrgreen:

Attibassi_fan
Kontaktowanie:

Postautor: Attibassi_fan » wt 24 lip 2012, 14:15

Osobiście nie chcemy się porównywać z konkretnymi markami i nie chcemy nikogo pokazywać palcem - lepsi - gorsi... Po prostu zapraszam do jakiegoś lokalu gdzie podają nasza kawę i samemu proszę ocenić. A gust każdy ma nieco inny.. Tak zrobiła większość, która się zdecydowała na naszą kawę.. Z reguły próbowali różne na targach w Krakowie i jedni wybrali inne a inni wybrali naszą. Oczywiście prawie żadna kawiarnia w Polsce nie decyduje się na najdroższe i najlepsze na świecie mieszanki :) Część i tak wybiera jeszcze tańsze (tu już z pewnością nie lepsze) lub całkiem najtańsze z marketu..

Więc myślę, że każdy na rynku swoje miejsce i swojego docelowego odbiorce. Ważne by ludzie uczyli się kultury picia kawy, by doceniali dobrze podaną kawę w lokalu i by rozwijali swoją wiedzę kawową, a wtedy sami zaczną szukać tych jeszcze lepszy i niepospolitych.

Wróć do „Kawa”